Cari Açık / Ocak 2017

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Aylık Cari Açık rakamlarını açıkladı.

ÖDEMELER DENGESİ: OCAK 2017

CARİ İŞLEMLER AÇIĞI

 • Cari işlemler açığı, bir önceki yılın Ocak ayına göre 561 milyon ABD doları artarak 2.762 milyon ABD doları olarak gerçekleşmiştir. Bunun sonucunda, oniki aylık cari işlemler açığı 33.163 milyon ABD doları olmuştur.
 • Söz konusu gelişmede, ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığının bir önceki yılın aynı ayına göre 420 milyon ABD doları artarak 3.105 milyon ABD dolarına yükselmesi ve hizmetler dengesinden kaynaklanan net gelirlerin 232 milyon ABD doları azalarak 578 milyon ABD dolarına gerilemesi etkili olmuştur.
 • Hizmetler dengesi altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler, bir önceki yılın aynı ayına göre 125 milyon ABD doları tutarında azalarak 589 milyon ABD dolarına düşmüştür.
 • Birincil gelir dengesi kalemi altında yatırım geliri kaleminden kaynaklanan net çıkışlar, bir önceki yılın aynı ayına göre 55 milyon ABD doları azalarak 336 milyon ABD doları olmuştur.

FİNANS HESABI

 • Doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler (net yükümlülük artışı), bir önceki yılın aynı ayına göre 429 milyon ABD doları azalarak 360 milyon ABD doları tutarında gerçekleşmiştir.
 • Portföy yatırımları 1.584 milyon ABD doları tutarında net giriş (net yükümlülük artışı) kaydetmiştir. Alt kalemler itibarıyla incelendiğinde, yurtdışı yerleşiklerin hisse senedi piyasasında 649 milyon ABD doları net alım, devlet iç borçlanma senetleri piyasasında ise 802 milyon ABD doları net satım yaptığı görülmektedir.
 • Yurtdışında ihraç edilen tahvil ve bonolarla ilgili olarak, Genel Hükümet 2 milyar ABD doları net borçlanma, bankalar ve diğer sektörler ise sırasıyla 170 milyon ABD doları ve 53 milyon ABD doları net geri ödeme gerçekleştirmiştir.
 • Diğer yatırımlar, 534 milyon ABD doları tutarında net çıkış (net varlık artışı) gerçekleşmiştir.
 • Diğer yatırımlar altında, yurtiçi bankaların yurtdışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıkları2.797 milyon ABD doları, yurtdışı bankaların yurtiçindeki mevduatları da 1.512 milyon ABD doları tutarında net artış kaydetmiştir.
 • Yurtdışından sağlanan kredilerle ilgili olarak, Genel Hükümet 170 milyon ABD doları, bankacılık sektörü 187 milyon ABD doları ve diğer sektörler de 225 milyon ABD doları net borçlanma gerçekleştirmiştir.
 • Resmi rezervler 2.055 milyon ABD doları azalmıştır.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!