Cari Açık / Ocak 2015

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Aylık Cari Açık rakamlarını açıkladı.

CARİ İŞLEMLER HESABI

Cari işlemler açığı, bir önceki yılın Ocak ayına göre 2.980 milyon ABD doları azalarak 2.002 milyon ABD doları olarak gerçekleşmiştir.

Bunun sonucunda oniki aylık cari işlemler açığı 42.866 milyon ABD dolarına gerilemiştir.

Bu gerilemede, ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığının 2.637 milyon ABD doları azalarak 2.563 milyon ABD dolarına düşmesi ve net hizmet gelirlerinin 277 milyon ABD doları artarak 990 milyon ABD dolarına yükselmesi etkili olmuştur.

Hizmetler dengesi altında, taşımacılık kaleminden kaynaklanan net gelirler bir önceki yılın aynı ayına göre 104 milyon ABD doları tutarında artarak 214 milyon ABD dolarına, seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler ise 84 milyon ABD doları tutarında artarak 990 milyon ABD dolarına yükselmiştir.

FİNANS HESABI

  • Doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler (net yükümlülükler), 1.600 milyon ABD doları tutarında gerçekleşmiştir.
  • Portföy yatırımları 1.613 milyon ABD doları tutarında net giriş (net yükümlülükler) kaydetmiştir. Alt kalemler itibarıyla incelendiğinde, yurtdışında yerleşik kişilerin hisse senedi piyasasında 462 milyon ABD doları net alım ve  devlet iç borçlanma senetleri piyasasında 281 milyon ABD doları net satım gerçekleştirdiği görülmektedir. Bunun yanı sıra, yurtdışında ihraç edilen tahvil ve bonolarla ilgili olarak Genel Hükümet 1,5 milyar ABD doları, bankalar 244 milyon ABD doları, diğer sektörler de 58 milyon ABD doları net borçlanma gerçekleştirmiştir.
  • Diğer yatırımlar kaleminden kaynaklanan net girişler (net yükümlülükler), 4.270 milyon ABD doları tutarında gerçekleşmiştir.
  • Diğer yatırımlar altında, efektif ve mevduatlar kalemi 3.522 milyon ABD doları net giriş (net yükümlülükler) kaydetmiştir. Bu ayda yurtiçi bankaların yurtdışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıkları 312 milyon ABD doları, yurtdışı bankaların yurtiçindeki mevduatları ise 3.404 milyon ABD doları tutarında net artış kaydetmiştir.
  • Yurtdışından sağlanan kredilerle ilgili olarak Genel Hükümet 357 milyon ABD doları net geri ödeme yapmıştır. Öte yandan, büyük çoğunluğu kısa vadeli  olmak üzere, bankacılık sektörü 1.446 milyon ABD doları,  diğer sektörler de 889 milyon ABD doları net kredi kullanımında bulunmuştur.
  • Bir önceki yılın ilk ayında 5.800 milyon ABD doları azalış kaydeden resmi rezervler, bu yılın ilk ayında 4.017 milyon ABD doları artmıştır.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası

İhracat ve İthalat konularında sormak istediklerinizi uzmanımıza aşağıdaki form yardımıyla iletebilirsiniz.

İletişim Formu

İletişim formu için buraya tıklayın

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir