Cari Açık / Ocak 2014

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 2014 Ocak Ayı Cari Açık rakamlarını açıkladı.

CARİ İŞLEMLER HESABI

• Cari işlemler açığı, bir önceki yılın Ocak ayına göre 932 milyon ABD doları azalarak 4.877 milyon ABD dolarına gerilemiştir.

• Ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığı 630 milyon ABD doları azalışla 5.239 milyon ABD dolarına gerilerken, net hizmet gelirleri 256 milyon ABD doları artışla 888 milyon ABD dolarına yükselmiştir.

• Turizm gelirleri bir önceki yılın aynı ayına göre 85 milyon ABD doları tutarında artarak 1.300 milyon ABD dolarına, turizm giderleri de 15 milyon ABD doları tutarında artarak 334 milyon ABD dolarına ulaşmıştır.

• Yatırım geliri dengesinden kaynaklanan net çıkışlar, bir önceki yılın aynı dönemine göre 65 milyon ABD doları azalarak 515 milyon ABD doları olarak gerçekleşmiştir. Bu azalışta, portföy yatırımları ile faizlerden oluşan diğer yatırımlar altında net giderlerde görülen gerileme etkili olmuştur.

SERMAYE VE FİNANS HESABI

• Yurtdışı yerleşiklerin yurt içinde yaptığı net doğrudan yatırımlar bir önceki yılın Ocak ayına göre 409 milyon ABD doları artarak 1.211 milyon ABD dolarına, yurtiçinde yerleşiklerin yurtdışında yaptıkları net yatırımlar 95 milyon ABD doları artarak 294 milyon ABD dolarına yükselmiştir.

• Yurtdışı yerleşikler, hisse senedi piyasasında 319 milyon ABD doları, devlet iç borçlanma senetleri piyasasında da 1.105 milyon ABD doları net satım gerçekleştirmiştir.

• Yurtdışında gerçekleştirilen tahvil ihraçları yoluyla Ocak ayında bankalar 503 milyon ABD doları borçlanmış, Genel Hükümet ise 2.500 milyon ABD doları borçlanırken 1.750 milyon ABD doları tutarında da tahvil geri ödemesi
gerçekleştirmiştir.

• Bankaların yurtdışı muhabirlerindeki yabancı para ve Türk lirası cinsinden efektif ve mevduat varlıkları 1.870 milyon ABD doları artış kaydetmiştir.

• Genel Hükümet, yurtdışı piyasalar ve diğer uluslararası kuruluşlardan sağlanan uzun vadeli kredilerle ilgili olarak 139 milyon ABD doları net geri ödemede bulunmuştur.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası

İhracat ve İthalat konularında sormak istediklerinizi uzmanımıza aşağıdaki form yardımıyla iletebilirsiniz.

İletişim Formu

İletişim formu için buraya tıklayın

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir