Cari Açık / Ağustos 2014

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 2014 Ağustos Ayı Cari Açık rakamlarını açıkladı.

Buna göre Türkiye’nin cari işlemler açığı Ağustos’ta 2 milyar 770 milyon dolar, yıllıklandırılmış bazda ise 48.9 milyar dolar oldu.

CARİ İŞLEMLER HESABI

Cari işlemler açığı, bir önceki yılın Ocak-Ağustos dönemine göre 16.199 milyon ABD doları azalarak 29.586 milyon ABD dolarına gerilemiştir.

Bu gerilemede, ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığının 13.858 milyon ABD doları azalarak 40.819 milyon ABD dolarına düşmesi, net hizmet gelirlerinin 1.700 milyon ABD doları artarak 16.529 milyon ABD dolarına yükselmesi ve gelir dengesi açığının 836 milyon ABD doları azalarak 5.816 milyon ABD dolarına gerilemesi etkili olmuştur.

Parasal olmayan altın kalemi altında, bir önceki yılın sekiz aylık döneminde 8.916 milyon ABD doları net altın ithalatı olurken, bu yılın aynı döneminde 357 milyon ABD doları net ithalat gerçekleşmiştir.

Turizm gelirleri bir önceki yılın aynı dönemine göre 1.127 milyon ABD doları tutarında artarak 19.018 milyon ABD dolarına, turizm giderleri de 337 milyon ABD doları tutarında artarak 3.438 milyon ABD dolarına ulaşmıştır.

Yatırım geliri dengesinden kaynaklanan net çıkışlar, bir önceki yılın aynı dönemine göre 906 milyon ABD doları azalarak 5.568 milyon ABD doları olarak gerçekleşmiştir.

SERMAYE VE FİNANS HESABI

Yurtdışı yerleşiklerin yurtiçinde yaptıkları net yatırımlar, bir önceki yılın Ocak-Ağustos dönemine göre 773 milyon ABD doları artarak 8.639 milyon ABD dolarına yükselmiştir.

Yurtiçinde yerleşik kişilerin yurtdışında yaptıkları net yatırımlar, 2.304 milyon ABD doları artarak 4.049 milyon ABD doları tutarında gerçekleşmiştir. Ağustos ayında gerçekleşen 1.666 milyon ABD doları tutarındaki net yurtdışı yatırımın önemli bir kısmı “Madencilik ve Taşocakçılığı / Ham Petrol ve Doğalgaz Çıkarımı” sektörü kaynaklıdır.

Yurtdışında yerleşik kişiler hisse senedi piyasasında Ağustos ayındaki 189 milyon ABD doları net satıma rağmen Ocak-Ağustos döneminde 1.930 milyon ABD doları tutarında net alım gerçekleştirmiştir.

Devlet iç borçlanma senetleriyle ilgili olarak yurtdışı yerleşikler, Ağustos ayındaki 1.532 milyon ABD doları tutarında net satımla birlikte yılın sekiz ayında 343 milyon ABD doları tutarında net satım gerçekleştirmiştir.

Yurtdışında gerçekleştirilen tahvil ihraçları yoluyla Ağustos ayında bankalar, 118 milyon ABD doları net geri ödemeye rağmen sekiz aylık dönemde 6.596 milyon ABD doları net borçlanma gerçekleştirmiştir.

Bankaların yurtdışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıkları, sekiz aylık dönemde 179 milyon ABD doları azalmıştır.

Genel Hükümet, yurtdışı piyasalar ve diğer uluslararası kuruluşlardan sağlanan uzun vadeli kredilerle ilgili olarak 812 milyon ABD doları net geri ödemede bulunmuştur.

Bankacılık sektörü, uzun vadeli kredilerde 4.224 milyon ABD doları, kısa vadeli kredilerde de 507 milyon ABD doları tutarında net kullanım gerçekleştirmiştir.

Diğer sektörlerin net kredi kullanımı 3.954 milyon ABD doları olmuştur. Bir önceki yılın aynı döneminde ise 2 milyon ABD doları net geri ödeme gerçekleşmişti.

Yurtdışında yerleşik Türk vatandaşlarınca Merkez Bankası nezdinde açılan mevduat hesaplarında 1.645 milyon ABD doları, yurtdışı bankaların yurtiçi bankalarda tuttuğu mevduat hesaplarında ise 211 milyon ABD doları net çıkış gerçekleşmiştir.

Rezerv varlıkların içinde bulunan resmi rezervler 3.354 milyon ABD doları tutarında artmıştır.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası

İhracat ve İthalat konularında sormak istediklerinizi uzmanımıza aşağıdaki form yardımıyla iletebilirsiniz.

İletişim Formu

İletişim formu için buraya tıklayın

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir