Büyük veri ile dijital varlık yönetimi

Tasarruflarımızı değerlendirmek adına finansal enstrümanlar için yatırım ka­rarı alırken nasıl davranıyoruz?

Belki hizmet aldığımız bankadaki veya borsa aracı kurumundaki yatırım danışmanı bizi yön­lendiriyor. Belki eşten dosttan veya çok eskiden olduğu gibi berberden, taksi şoföründen gelen tavsiyelere göre hareket ediyoruz. Ya da Twit­ter hesapları veya Telegram gruplarında asla kim olduklarını bilmediğimiz gizemli ve iştah açıcı rumuzları olan kişilerin tavsiyelerine gö­re hareket ediyoruz. Bir kısmımız da piyasadaki verileri teknik analiz yöntemleri ile eviriyor çe­viriyor ve sonunda trendi yakalayıp alım satım kararını veriyor.

Burada ortaya koyduğum her örnekte, ka­rar aşamasında dikkate aldığımız bir “veri se­ti” var. Alınan kararların başarı ve başarısızlık sayılarına ve katkılarına göre o veri kaynağına güven de aynı oranda artıyor veya azalıyor. El­bette bu kararları alırken duygusal süreçlerin de etkisinin olduğunu unutmayalım. Davranış­sal finans prensiplerine göre insanın her zaman mantıklı kararlar alan bir varlık olmadığını he­pimiz biliyoruz. Bunu hayatımızda pek çok kez deneyimliyoruz üstelik. Yani elimizdeki veriler bir yatırımın kârlı olacağını söylese de bazen o gün yaşadığımız ve yatırımla ilgisi olmayan olumsuz bir olay bile yatırım kararımızı etkile­yebiliyor. Bu da piyasanın doğasında kabul etti­ğimiz bir olgu.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!