Büyük Fark Yaratan 10 Küçük Şey

İşte size büyük fark yaratacak kadar güçlü 10 küçük şey:

1. “Teşekkür ederim” deyin

Son derece küçük birşeydir; ama, çevrenizdeki her şey üzerinde çok derin etkisi vardır. Minnettarlık, öyle büyük bir güçtür ki alıcıyı, vericiyi ve genel olarak dünyayı aynı anda dönüştürür. Mütevazı bir şekilde dile getirilen ve kalpten gelen minnettarlık, bir yandan överken bir yandan da iyileştirir. Faturalarınızı öderken bu sözü çeklerinize yazın. Çeklerinizi imzalarken bu sözü adınızın altına yazın. Garson, kontrolör, biletçi, çöpçü ya da nöbetçinin gözlerinin içine bakıp “Emeğiniz için teşekkürler” deyin ve sonucu görün. Bu, yapılması çok kolay bir iştir ve son derece olumlu kalıcı sonuçları olur. Öyle ki, bunu manevi eylemlerinizin baş tacı haline getireceksiniz. Minnettarlık, yaşamınızı sonsuza dek daha iyi olacak biçimde değiştirebilir.

2. Yol verin

Otoyolda ya da caddede bir başka arabanın önünüze geçmesine izin verin. Alışveriş arabanız çok doluysa, daha az alışveriş yapmış birinin kasa kuyruğunda önünüze geçmesine izin verin. Kenara çekilin ve çocuk arabası süren bezgin bir annenin, gülümseyerek açık tuttuğunuz kapıdan geçmesine izin verin. Birkaç dakika daha geç kahvaltı etmenize neden olsa bile, yaşlı bir adam garson kıza kendi hikayelerini anlatırken sabırla bekleyin. İnanın bana, bütün bunlar kendinizi daha çok bir topluluğun parçası gibi hissettmenizi, daha derin bir şefkat duygusu yaşamanızı ve stresli ve telaşlı olduğunuz bir anda sakinleşmenizi sağlayacaktır. Nezaket büyür ve ortamı iyi niyet ve dayanışma ile doldurur.

3. Samimi övgüde bulunun

Tanıdığım herkes ifade edilme şekli hakkında farklı tercihlerde bulunsa da takdir edilmeyi takdir ediyor. Birkaç istisna hariç, genel olarak dürüst bir övgü her zaman hoş karşılanır. Hemen o anda dostça ilişkiler kurulmasını sağlar ve pek çok anlamsız durumu ortadan kaldırır. Ne var ki, övgüyü bir servis elemanıyla temasınızda bahşiş yerine kullanmayın. Cömert bir bahşişle birlikte övgüde bulun ve sonucu izleyin.

4. Cömert bir bahşiş veren olun

Bu size bir miktar abartılı görünebilir. Kötü servisi hoş görüp ödüllendirin demiyorum; ama, ekonomi sistemimiz nedeniyle garsonlara, barmenlere, valelere ve benzeri çalışanlara yeterli maaş verilemediğini unutmayın. Ayrıca, servis personeli, sizin onlara bahşiş verip vermediğinize göre de değerlendirilir. Dolayısıyla, onlara bir iyilik yapın ve daha fazla bahşiş verin. Büyük ihtimalle sizin yapmayacağınız ya da gençken yaptığınız bir işte çok çalışıyorlar. Onlara en az yüzde 20 bahşiş verin. İstismar etmedikleri sürece. Öyle bir durumda, müdürleriyle konuşmalısınız.

5. Dinleyin

İki kulağınız ve bir ağzınız var. Bunları aynı oranda kullanın. Dinlemek sizi daha çekici de kılar. Bu da onun ödülüdür.

6. Diş ipi kullanın

Tek başına diş ipi kullanmak, “gerçek yaşınıza” 6 ve üstü yıl katar. Önce dişinizi fırçalamayı unutmayın. İşin aslı, diş ipi kullanmak, yalnızca ağız sağlığınızı değil, kalp sağlığınızı da olumlu etkiler. Ne de olsa, plak plaktır ve hiçbir yerde hoş karşılanmaz. Dişi ipi kullanın!

7. Kart atın

Geleneksel yöntemle mektuplaşma, unutulmuş bir sanattır. Büyük bir etki yaratmak ve bir insanın kalbine dokunmak için, güzel bir karta elle kısa bir not yazın. Harcadığınız zaman ve para, iyi niyet anlamında önemli kazançlar sağlayacaktır.

8. Çöpü toplayın

Kendinizinkini, başkasınınkini, herhangi bir çöpü. Toplayın ve çöp kutusuna atın. Bu, yapılması doğru olandır, o mekanla gurur duyduğunuzu gösterir, basit bir sorumluluktur ve yerel düzeyde bu şekilde davranarak gezegenin toplam sağlığını iyileştirmeye yönelik bir taahhüttür. Çocuklarınıza hem kendilerinin hem de başkalarının çöpünü toplamayı öğretin. Dünyayı güzelleştirin.

9. Görgü kurallarına uyun

Görgü kuralları, toplumun yağlayıcısıdır. İnsanlık makinesini yağlar. Görgü kurallarına uymak, hem kendinize hem de başkalarına saygı duyduğunuzu gösterir. Konuşurken kibar davranmak, herkesin kendini tam olarak anlatmasını ve kulak verilen biri olmasını sağlar. Doğal olarak ortaya anlamlı bir söylem çıkar. Görgü kuralları, kibar bir toplumun temelidir ve kibarlık, hem çekici hem de uzlaştırıcı olabilir. Görgü kurallarını ve sosyal incelikleri, sevgilinize kur yapmak, müşterinizin gözüne girmek ya da otoriteyle aranızı hoş tutmak için de kullanın. Görgü kurallarıyla, yolunuz hep açık olacaktır.

10. Paylaşın

İster kurabiyeleriniz isterse zamanınız olsun, paylaşın. Bu makaleyi okumakta olan herkesin başkalarıyla paylaşabileceği birşeyi, bir yeteneği, zamanı, parası, şefkati ya da esprileri vardır. Bu, bereketli bir evrendir. Paylaşmak isteyene çok şey sunar. Öyleyse, paylaşın.

İşte öğrendiniz. Büyük fark yaratan 10 küçük şey. Bir araya geldiklerinde yaşamı çok kolaylaştıran şeyler. Bunun da ötesinde, bu 10 küçük ipucu, enerjinizi, bakış açınızı ve dünyanın işleyişini değiştirmeniz için somut, elde edilebilir ve anlık yöntemlerdir. Bunları düzenli olarak uygulayın; bolluk, özgüven, huzur ve zarafet anlamında ciddi bir artışa hazır olun.

Yazar: Molly Burke

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir