Buğday ikinci haftalık kazancına ilerliyor

ABD’deki olumsuz hava koşullarının ürünlere zarar vereceği endişesi ve Çin’den gelen beklenmedik taleple buğday fiyatları yükselerek ikinci haftalık kazancına yöneldi. Mısır fiyatları da yükseldi.

Mayıs vadeli mısır, yüzde 0.8’lik yükselerek bushel başına 7.455 dolarla 18 Mart’tan beri en yüksek seviyeye çıktı ve Chicago Board of Trade’de Seul saatiyle 5:05’te 7.4275 dolardan işlem gördü. Fiyatlar, dün yüzde 3.5 yükselirken bu hafta yüzde 2.7 arttı. Mısır fiyatları ise 2 haftanın en yüksek seviyesine yükseldi ve ikinci haftalık kazancına yöneldi.

Seul’deki Samsung Futures’ta analist olan Lim Ho Sang, “Buğday için piyasa göstergeleri oldukça güçlü. ABD’de yetersiz yağışlara dair bir endişe var, bu arada Çin’den gelen talep ise atmaya devam ediyor” dedi.

Dünyanın en büyük tüketicisi olan Çin, 17 Mart’ta sona eren haftada ABD’den 116,000 metrik ton buğday satın almıştı. Tarım Bakanlığı’nın açıklamasına göre, bu Temmuz 2005’ten beri en yüksek miktar. Quinter’daki Frontier Ag’de analist olan Larry Glenn bu miktarın büyük bir sürpriz olduğunu söyledi.

ABD iklim bilimcilerine göre, ülkedeki ikinci büyük ekim alanı olan Texas’ta son 44 yılın en kötü kuraklığı yaşanıyor ve bu kuru hava dalgası Oklahoma, Colorado ve Kansas’ta da etkili oluyor.

Kaynak: http://www.bloomberght.com/kuresel-piyasalar/haber/869327-bugday-ikinci-haftalik-kazancina-ilerliyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir