Brisa Hisse Yorumu / Gedik Yatırım – (08.09.2017)

Brisa Hisse Yorumu

Karar: Endeks Üzeri Getiri
Son Kapanış: 7.54
Hedef Fiyat: 8.92
Potansiyel Getiri: 18.28%

• Şirket yurtiçi ve yurtdışında açmış olduğu şubelerle pazar ağını genişletmeye devam etmiştir. Brisa yurtiçinde toplam 1.300’den fazla satış noktasına, yurtdışında ise 60 ülke ve 130 ihracat noktasına ulaşmıştır.
• Avrupa ekonomisindeki yavaşlama ile birlikte yeni pazar arayışlarına devam eden Brisa, İran’a yönelik yaptırımların kaldırılmasıyla bu pazara yönelik girişimlerde bulunmaktadır. İran’a yönelik açılımların uzun vadede şirketin pazar çeşitliliğini olumlu etkileyeceğini öngörüyoruz.
• Son yıllarda Avrupa Otomotiv sektöründeki ılımlı toparlanmanın devam etmesi de, lastik sektörünü destekleyen gelişmeler olarak takip edilmektedir. Avrupa tarafındaki toparlanmanın sürmesi ile birlikte, 2016 yılında Lassa’nın uluslararası satışları %11 oranında bir büyüme kaydetmiştir.
• 2016 yılının son çeyreğinde kur tarafında yaşanan sert yükselişler ve 2017 yılı içerisinde girdi fiyatlarındaki yükselişlerin satışların maliyetini artıran gelişmeler olarak ön plana çıkmıştır. SMM/Satışlar oranındaki artışlar kâr marjlarını baskılayan ana etkendir. 2017 yılında SMM/Satışlar oranındaki artışlar 2017’inin ilk yarısında hisse fiyatları üzerinde bası oluşturmuştur. Yılın geri kalanında bu baskının hafifleyeceğini düşünüyoruz.
• Şirket’in en önemli hikâyesini oluşturan Aksaray fabrikasına yönelik yatırımlar devam etmektedir. Mevcut 11,5 milyon adet olan lastik üretim kapasitesini 15,5 milyon adede çıkaracak olan fabrikanın, 2017 yılının sonuna kadar faaliyete geçmesi bekleniyor. Lastik üretim adedi toplam kapasiteye yaklaşması nedeniyle yeni yatırımın gelecek yıllarda satış geliri ve kârlılıktaki artışın devamı için önemli olacağını düşünüyoruz.
• 2017 yılında kârlılık rakamlarının baskılanabileceğini değerlendirmemize karşın, 2017 sonunda kısmen faaliyete geçmesi planlanan Aksaray yatırımının BRISA’ya pozitif katkı yapacağını düşünüyoruz. Ancak, Aksaray yatırımının 2018 yılının başından itibaren kademeli olarak kapasitesini artıracak olması ve şirketin yüksek net işletme sermaye ihtiyacı nedeniyle kısa vadede bu katkının sınırlı kalacağını, orta ve uzun vadede pozitif yansımalarının görüleceğini düşünüyoruz. %50 İNA ve %50 Piyasa Çarpanları ile değerlediğimiz Brisa için %18,28’lik bir potansiyel getiri ile 8,92 TL hedef fiyat ve Endekse Üzeri Getiri kararı veriyoruz.

Raporun tamamı için tıklayın.