Brisa Bilanço Analizi / Garanti Yatırım – (03.05.2017)

1Ç17 Finansal Sonuçlar – Olumsuz

Potansiyel Getiri: %-25

Sonuçlar beklentiler dahilinde

 Brisa 1Ç17 sonuçlarında bizim beklentimizin (34mn TL) altında piyasa beklentisine (27mn TL) ise paralel 25mn TL net kar açıkladı.

 Ciro ve FVAÖK piyasa beklentileri dahilinde gerçekleşirken, FVAÖK marjı bizim beklentimizin 1.3 puan altında gerçekleşmiştir. Bunda zayıf TL ve bazı ülkelerden ithal edilen ürünlere getirilen ek verginin etkili olduğu kanısındayız.

Yurtiiçinde iyileşen fiyatlama ve ürün miksi

 1Ç17 satış hacimleri iç pazarda %7 düşüş gösterirken (1.3mn adet), yurtdışı satışları da %17 artış gözlenmiştir. Bu dönemde yurtiçi satış gelirleri yıllık %8 artmıştır.

 Toplam satış adetleri bu çeyrekte %4 artarken ciro %18 yükselmiştir. FVAÖK marjında yıllık bazda düşüş bu çeyrekte de 1.4 puan olarak devam etmiştir. Burada satış miksi, zayıf TL ve hammadde fiyatlarındaki yükselişin etkin olduğu kanısındayız.

Sonuçların hisse etkisinin olumsuz olacağı kanısındayız

 Beklentiler dahilinde gerçekleşen finansallara piyasa tepkisinin dünkü %5’lik yükseliş nedeniyle olumsuz olacağı kanısındayız.

EA tavsiyemizi sürdürüyoruz

 Şirket’e ilişkin olumsuz görüşümüz bulunmaktadır. Brisa’nın yeni Çankırı tesisiyle 2018’e kadar %30 kapasite artırımı sağlamasının etkisiyle, Şirket’in güçlü büyüme potansiyelini beğeniyoruz. Brisa’nın güçlü marka tanınırlığı, lider pazar pozisyonu ve Sabancı Holding ile Bridgestone tarafından desteklenmesi, hane başına araç sayısının düşük olduğu ve araç üreticileri için üretim merkezi konumunda olan Türkiye’de yüksek büyüme potansiyeline işaret etmektedir. Öte yandan, Şirket’in ana maliyet girdisindeki düşme trendinin etkisini yitirmeye başlaması ve TL’nin değer kaybetmeye devam etmesi Şirket için karlılık açısından olumsuzdur. 2017’de araç talebinin daralmasını bekliyoruz Ayrıca artan borçluluk şirket için bir diğer olumsuz unsurdur.

Rapora ulaşmak için tıklayınız.

TÜM BİLANÇO ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYIN!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN