Brisa 2016 / 9 Aylık Bilanço Analizi / Oyak Yatırım – (02.11.2016)

Brisa için hedef fiyatımızı 7.0 TL’ye indiriyoruz…

Fiyat (TL) 6.77

Hedef Fiyat (TL) 7.00

Yükseliş Potansiyeli 3 %

Şirketin üçüncü çeyrekte açıkladığı zayıf sonuçlar sonrası, tahminlerimizde aşağı yönlü revizyona gittik. Hedef fiyatımızı 9.0 TL’den 7.0 TL’ye indirirken, Endekse Paralel Getiri tavsiyemizde değişiklik yapmadık.

Brisa için piyasa beklentisi 3Ç’de 37 milyon TL net kar açıklanması yönündeyken; şirket 8 milyon TL zarar açıklamıştı. Böylece şirketin 2016 yılı ilk 9 ayında net karı geçen senenin aynı dönemine göre %60 azalış ile 46 milyon TL seviyesine gerilemiştir. TL bazında ciro geçen seneye göre %11 küçülürken, satış adetleri ise son çeyrekte %6 daralma kaydetmiştir.

Şirket yönetimi zayıf büyümenin arkasındaki sebepler olarak, yüksek bayi stokları nedeniyle yavaşlayan yenileme kanalındaki talep (3Ç: -12%) ve OE segmentinde (araç üreticilerine yapılan lastik satışlarında) yaşanan pazar payı kaybına dikkat çekmiştir.

Zayıf talep nedeniyle maliyet artışlarının fiyatlara tam olarak yansıtılamaması sonucu, 3Ç’de gerçekleşen kar marjları beklentilerin oldukça altında kalmıştır. Faaliyet kar marjında (FAVÖK) geçen seneye göre yakşalık 13 puan düşüş gözlenmiştir.

Brisa yönetimi yıl içinde yapılan üretim duruşlarının, bazı bayilerdeki stokların eritilmesi için yapılan ürün geri alımlarının ve şüpheli alacak karşılıklarının bu çeyrekte toplam 10 milyon TL civarında bir defaya mahsus olumsuz etki yaptığını kaydetmiştir (yaklaşık 250 baz puan)

Brisa Aksaray’da yapmakta olduğu ve tam olarak faaliyete geçtiğinde yaklaşık %30 kapasite artışı sağlayacak olan yeni fabrika yatırımı için 310 milyon ABD doları kredi sağlamıştır. Bu yatırımın da etkisiyle, şirketin net borcu 3Ç itibariyle 1,5 milyar TL seviyesine ulaşmıştır. Şirket yeni fabrikasında test üretiminin 2017’nin son çeyreğinde başlamasını beklemektedir. Bu yatırım ile yaratılacak kapasitenin bir kısmının, ekonomi fiyat sınıfında yeni bir markanın yerli üretiminin yapılarak doldurulması ve bu yeni markanın ayrıca ihracat pazarlarında kullanılması planlanmaktadır. Brisa’nın uzun dönemli büyüme potansiyelini beğenmekle birlikte, kısa vadede gözlenecek zayıf karlılık nedeniyle hisse için temkinli görüşümüzü koruyoruz.

Rapora ulaşmak için tıklayınız.

TÜM BİLANÇO ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYIN!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN