Borsa Yorumu / İntegral Yatırım – (8.04.2024)

Piyasa Beklentimiz

Borsa İstanbul geçen hafta Cuma günü çok güçlü bir hareket yaşadı. Hacim 123.5 Milyar TL ile 21 Mart’tan bu yana en yüksek seviyeye çıktı ancak Borsanın tarihi zirve seviyeler yaşadığı bir günde hacim bir o kadar güçlü değildi. Körfez sermayesinin gelmesi, yabancıların alımlarının artarak devam edeceği beklentisinin güçlenmesi ve ekonomi yönetiminden üst üste gelen olumlu açıklamalar Borsa endeksindeki yeni rekorun zeminini hazırlamış görünüyor. Fitch Ratings, Türkiye’de iştirakleri olan Körfez İşbirliği Konseyi bankalarının, Türkiye’nin makroekonomik uyumundan ve daha geleneksel ekonomi politikalarına geçişinden faydalanacağını bildirdi. Bu gibi açıklamaların, olumlu sinyallerin gelmesi yatırım yapılabilir seviyeye ulaşmamız adına daha erken not artırımları gelebileceği algısını da beraberinde getiriyor. Bununla birlikte Bayram haftasındayız. Dolaysısıyla daha sığ bir hacim olması mümkün. Bayram dönüşü sonrası olumlu algılamaların devam etmesi halinde daha güçlü bir endeks hareketi görebileceği düşüncesindeyiz. Teknik olarak Bist 100 endeksi hem alçalan trend direncini hem de tarihi zirve seviyesini aşarak 9618 seviyesinden günü kapadı. Her iki önemli direnç seviyesinin bir günde aşılması oldukça güçlü bir hareket olarak izlendi. Bu noktada bir önceki zirve seviyesi olan 9450 seviyesi destek olarak izlenmeye devam edilecek. Bu seviyesinin üzerindeki yerleşik seyirlerin sürmesi halinde bir süredir devam eden yatay kanal bandın simetrik hedefi olan 10200 seviyesi yakın direnç olarak izlenebilir. Cuma günü yükseliş hızı dikkate alındığında bunun bir kısmı geri verilebilir ancak 9450 seviyesinin altında kapanış yaşanmadıkça yeni rekor seviyeleri görmemiz mümkün.

BIST 100 Endeksi

Bist 100 endeksi hem alçalan trend direncini hem de tarihi zirve seviyesini aşarak 9618 seviyesinden günü kapadı. Her iki önemli direnç seviyesinin bir günde aşılması oldukça güçlü bir hareket olarak izlendi. Bu noktada bir önceki zirve seviyesi olan 9450 seviyesi destek olarak izlenmeye devam edilecek. Bu seviyesinin üzerindeki yerleşik seyirlerin sürmesi halinde bir süredir devam eden yatay kanal bandın simetrik hedefi olan 10200 seviyesi yakın direnç olarak izlenebilir. Cuma günü yükseliş hızı dikkate alındığında bunun bir kısmı geri verilebilir ancak 9450 seviyesinin altında kapanış yaşanmadıkça yeni rekor seviyeleri görmemiz mümkün.

Dirençler: 10000 / 10200 / 10300
Destekler: 9450 / 9220 / 9000

Bugün hareketli olmasını beklediğimiz hisseler:

VESBE: Bilanço desteği
BERA, ENJSA, FROTO, ISCTR, KOZAL, MAVI: Olumlu teknik görünümün devamı

VIOP Strateji – XU030 Spot Endeks

BİST 30 viop kontratında spot piyasadaki 10040 seviyesi önemli bir dirençti. Bu seviye hızlı bir şekilde yukarı yönde aşıldı. Saatlik grafikte destek seviyelerinin çok aşağıda kaldığını söylemek mümkün. Ana yön yukarı olmakla birlikte destek seviyelerine doğru geri çekilmelerin daha belirginleşeceği bir ortam olabilir. Bu açıdan saatlik grafikte spot piyasadaki 10030 – 10000 bölgesine doğru oluşabilecek geri çekilmelerde uzun pozisyon denebilir. Buna karşın buralarda kısa pozisyon açmak sakıncalı olabilir.

Kaynak: İntegral Yatırım BİST Günlük Bülten