Borsa Yorumu / İntegral Yatırım – (12.02.2024)

Piyasa Beklentimiz

Bist100 endeksi haftayı TL bazlı tarihi zirvede tamamladı. Haftanın son işlem gününü %1,07 yükselişle 9045 seviyesinden tamamladı. Böylelikle günlük bazda da tarihin en yüksek kapanışını gerçekleşmiş oldu. Yükseliş hareketini hacim tarafında desteklemeye devam ediyor. Cuma günü son ayların en yüksek hacmi 120 milyar TL olarak gerçekleşti. Bir taraftan bilançolar gelmeye başladı. Şirket bazlı hikayelerde önemli olacaktır. İhracat kası güçlü, net nakit konumunda olan şirketler izlenebilir. TCMB toplantısı ile birlikte faizlerde tepe noktaya ulaşıldı algısı piyasa fiyatlaması açısından pozitif olmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta Türkiye Cumhuriyet Merkez Merkez Bankası’nın yeni başkanı Fatih Karahan, yılın ilk enflasyon raporunu açıkladı. Karahan, enflasyon hedefe uyumlu seviyelere gerileyene kadar gereken parasal sıkılığı korumakta kararlı oldukları mesajını verdi. Merkez Bankası, 2024 enflasyon tahminini yüzde 36 olarak korudu ve faiz indirimini konuşmak için erken olduğunu kaydetti. Bist100 endeksine teknik olarak baktığımızda yukarı yönlü hareket için yakın direnç olarak 9200, aşağı yönlü harekette ise 8800 seviyesini izliyoruz.

BIST 100 Endeksi

BIST100 endeksi takip ettiğimiz ve aynı zamanda psikolojik bir bölge olarak da değerlendirdiğimiz 9000 seviyesini yukarı yönlü kırarak Cuma gününü %1,07 yükselişle 9046 seviyesinden tamamladı. Gün içi gördüğü en yüksek seviyeden kapatan ve tarihi zirve seviyeleri test etmeye devam eden endekste yüksek risk iştahı devam ediyor. Hacmin yükselişi desteklediği endeks 9000 seviyesinin üzerinde kalıcı olabilirse ilk aşamada 9150 seviyesi ilk direnç bölgesi olarak karşımız acıkıyor. Momentumun azaldığı endekste 9000 seviyesinin altında oluşabilecek fiyatlamalarda ise ilk aşamada 8900 bölgesine doğru geri çekilmeler görülebilir.

Bugün hareketli olmasını beklediğimiz hisseler:

KOZAL: Üst Bollinger Bands’ın üzerinde güçlü hacimle birlikte teknik göstergeler pozitif.
KARSN: 100 ve 200 günlük ortalamaların üzerinde ve kısa vadeli teknik göstergelerde pozitif görünüm.
BOBET: Teknik görünüm pozitif.
GARFA: Kap haber desteği.
AHGAZ: Kısa vadeli teknik göstergelerde pozitif görünüm.

VIOP Strateji – XU030 Spot Endeks

Bist 30 VIOP Kontratı, spot endeksin geçmekte zorlandığı 9500 bölgesini aşmasıyla birlikte spot endeksten pozitif ayrışarak günü %1,66 yükselişle tamamladı. Yüksek risk iştahının devam ettiği spot endekste hacmin yükselişi destekliyor olmasını pozitif olarak değerlendiriyoruz. Spot endekste 9500 seviyesini takip etmeye devam ediyor olacağız endeks, spot endeks 9500 seviyesinin üzerinde tutunabilirse kontratta yukarı yönlü hareketin devamı beklenebilir. Yukarı yönlü hareketlerde 9725 seviyesi ilk direnç bölgesi olarak karşımıza çıkarken Olası geri çekilmelerde ise spot endekste 9500 ve 9400 seviyelerinden tepki alımları görülebilir.

Kaynak: İntegral Yatırım BİST Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!