Borsa Yorumu / İnfo Yatırım – (26.02.2024)

BİST100 endeksinde alıcılı başlangıç gerçekleşmesini bekliyoruz.

BİST100 endeksi geçtiğimiz haftayı 123 puan yükselişle TL bazlı kapanış rekoru ile 9.374 seviyesinden tamamladı. Geçen hafta en çok yükselen sektörler bilişim ve teknoloji olurken, en çok geri çekilen sektörler metal ana, sigortacılık ve aracı kurumlar oldu.

FATF, Paris’te, 21 – 23 Şubat’ta gerçekleştirilen Genel Kurul’da alınan kararları açıkladı. FATF’nin Şubat 2024 Genel Kurulu’nda, Türkiye’nin kurumun kara para aklama ve terörizmin finansmanı konusunda belirlediği kriterleri karşılamak için eylem planını büyük ölçüde tamamladığına dair ilk tespitini yaptığına yer verilen açıklamada, “FATF, kara paranın aklanmasının önlenmesi ve terörizmin finansmanı ile mücadele reformlarının uygulanmaya başlandığını ve sürdürüldüğünü, uygulamanın gelecekte de sürdürülebilmesi için gerekli siyasi kararlılığın devam ettiğini doğrulamak amacıyla yerinde bir değerlendirme yapılmasını talep etmektedir.” ifadeleri kullanıldı. Türkiye’nin AML/CFT sisteminin etkinliğini güçlendirmek için çok önemli reformlar gerçekleştirdiğine dikkat çekildi. Konuya ilişkin açıklama yapan Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, teknik çalışmaların başarıyla tamamlandığını belirterek, “Haziran ayında yapılacak yerinde denetimle gri listeden çıkma süreci tamamlanacak.” dedi.

Geçtiğimiz hafta TCMB tarafından Şubat ayına ilişkin politika faizi açıklandı. Bizim beklentimiz ve konsensüs beklentilere paralel olarak Sn. Karahan’ın başkanlığındaki ilk faiz kararında değişiklik gerçekleşmeyerek politika faizi %45’te kaldı. Karar metnindeki mesajlarda ‘enflasyon’ vurgusu vardı. Ocak ayında beklenti üstü aylık enflasyonla manşet enflasyonun sınırlı arttığı belirtilirken, 2024 yılının ilk Enflasyon Raporu sunumunda verilen ‘Enflasyon görünümünde bozulma öngörülmesi durumunda para politikası duruşunun sıkılaştırılacağı’ mesajı Şubat ayı karar metninde de yer aldı.

Bugün Teknik Olarak Hareket Yapmasını Beklediğimiz Paylar

Kaynak: İnfo Yatırım Hisse & VİOP Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!