Borsa Yorumu / İnfo Yatırım – (24.03.2023)

BİST100 endeksinde yatay başlangıç gerçekleşmesini bekliyoruz.

TCMB faiz kararını açıkladı. TCMB, politika faizinde Mart ayında değişikliğe gitmeyerek faizi %8,50’de sabit bıraktı. Karar metninde ise jeopolitik gerginlikler ve faiz artışlarının etkilerinin gelişmiş ülkelerde resesyon endişelerini tetiklendiği vurgusu yapılırken, ileriye dönük projeksiyonlarda merkez bankalarının faiz artırım döngülerinin sonlandırılmasının beklendiği belirtildi. Yurt içinde ise orta vadede deprem etkilerinin Türkiye ekonomisinin performansı üzerinde kalıcı bir etkide bulunmayacağı ön görüldü.

Fed faiz kararı açıklandı. Fed, faizini 25 puan artışla %4,75—5,00 aralığına çıkartarak son 16 yılın en yüksek seviyesine yükseltti. Faiz kararı piyasalar tarafından sürpriz olmasa da bize göre Fed’in ve Fed Başkanı Powell’ın yaptığı açıklamalar sürpriz oldu. Geçen hafta ABD’de ayyuka çıkan bankacılık krizinin etkileri sonrasında Fed’den piyasaya kaynak sağlanması adına ileriye dönük projeksiyonlarda parasal genişleme ile ilgili güvercin tonda açıklamalar beklenirken, Fed kararındaki mesaj ABD bankalarının sağlam olduğu vurgusuydu. Karar sonrası mikrofonların başına geçen Powell ise karardan daha şahindi. Powell, gerekmesi durumunda beklenti üstü faiz artışı yapılabileceğini ve faiz indiriminin gündemde olmadığını dile getirdi. Fed kararı ve Powell’ın faiz artırım mesajları ardından dolar endeksi yükselirken ons altın fiyatlamalarında geri çekilmeler hızlandı. Fed’in faiz artırım süreçleri artık çok bilinmeyenli denkleme dönüşmüş durumda. Geçtiğimiz haftalarda Temsilciler Meclisinde konuşan Powell’ın açıklamaları ile Mart ayı için 50 baz puanlık faiz artırımı ağır basarken, finansal ekosistemdeki endişeler ile 25 baz puanlık faiz artışı gerçekleşti. Bu ay pas geçme olasılığı da söz konusu iken bankacılık krizinin resesyonu tetikleme ihtimali sonrasında genişleyici para politikaları piyasalarda konuşulmaya başlanmıştı. Fed’in kararlarına baktığımızda bu ihtimal şu an için rafa kalkmış durumda.

BoE faizi beklentilere paralel şekilde 25 baz puan attırarak %4,25 olarak belirledi. Böylece BoE 11 toplantı üst üste faiz artırım kararı aldı ve faizi 2008’den beri en yüksek seviyeye yükseltti. Bu karar son 9 ayın en yavaş faiz artışı oldu. Bankacılık sisteminde ortaya çıkan problemler ve konuşulmaya başlanan resesyon endişelerine rağmen faiz artışını gerçekleştiren BoE, enflasyonla mücadeleyi ana hedef olarak belirlediğini göstermiş oldu. Karar metninde bankacılık krizine de yer verildi. Bankacılık sektöründeki gelişmelerin takip edildiği ve gerekli değerlendirmelerin yapıldığı belirtilen metinde Birleşik Krallık bankacılık sektörünün sermaye ve likidite açısından güçlü olduğu vurgulandı.

Yabancılar geçtiğimiz hafta 210,8 milyon dolarlık hisse, 26,0 milyon dolarlık DİBS sattı. Yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı 1,1 milyar dolar düşüşle 186,4 milyar dolar oldu. Yurt içi yerleşiklerin pariteden arındırılmış döviz mevduatı 2,7 milyar dolar azaldı. Döviz mevduatı pariteden arındırılmış olarak gerçek kişilerde 1,4 milyar dolar, tüzellerde 1,3 milyar dolar azaldı.

Kaynak: İnfo Yatırım Hisse & VİOP Günlük Bülten