Borsa Yorumu / Gedik Yatırım – (28.02.2022)

BIST-100 Güne Başlangıç

Hafta sonu Rusya’ya getirilen sert yaptırımlar ve Rusya -Ukrayna arasındaki savaş nedeniyle risk iştahı yeni haftaya zayıf bir başlangıç yaparken, hisse piyasalarında satıcılı bir görünüm etkili oluyor. Küresel çapta etkili olan toparlanmanın katkısıyla BIST-100 Endeksi cuma gününü %5,46 oranında yükselişle 1.952,40 puandan tamamladı.

ABD borsaları cuma gününü %2’leri bulan yükselişlerle tamamlarken, ABD vadelilerinde bu sabah %2 civarında satıcılı bir seyir etkili oluyor. Asya piyasalarında karışık bir görünüm hâkim. Avrupa borsalarının güne sert satıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 13,87 – 13,90 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:40 itibariyle 14,09’lu seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne boşluklu satıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz. 

BIST-100 Strateji

Cuma günü ilk şoku üzerinde atlatmaya çalışan piyasalar, haftasonu şiddetlenen çatışmalar ve Rusya’ya yönelik artan yaptırımların etkisi ile yeni haftaya negatif bir başlangıç yapıyor. Bu süreç gün içi ve devamında gün aşırı volatiliteyi oldukça yüksek seviyelere ulaştırabilir. Bu dönemde önceliğin portföyü korumak olduğu unutulmamalı ve risk alırken oldukça muhafazakâr olunmalıdır.

Özellikle kısa vadeli portföyler tarafında daha çok tercih edilen kaldıraç/kredi kullanımının sınırlanması faydalı olacaktır. Orta uzun vade için düşünülen alımlar ise en kötü senaryolar da göz önünde bulundurularak geniş bir aralığı yayılmalı. Endekste aşağıda 1.880 – 1.865 ve devamında geçtiğimiz haftanın dip seviyesi olan 1.826 ilk destek noktaları olacaktır. Bu seviyelerin altı yeni bir panik satış başlatabilir. 

Kaynak: Gedik Yatırım Günlük Bülten