Borsa Yorumu / Acar Menkul – (7.02.2023)

BİST100

Borsa günü düşüşle tamamladı. Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, yüzde 1,35 değer kaybederek günü 4.930,18 puandan tamamladı. Bankacılık endeksi yüzde 2,18 ve holding endeksi yüzde 1,34 değer kaybetti. Sektör endeksleri arasında tek kazandıran yüzde 7,69 ile taş, toprak, en çok kaybettiren ise yüzde 4,29 ile finansal kiralama, faktoring oldu.

Borsada işlem gören hisse senetleri içerisinde endekse dahil olan toplam 100 hissenin, 25 tanesi değer kazanırken, 74 tanesi ise değer kaybetti. BİST 100 endeksine dahil hisselerin işlem hacimleri toplamı 21 Milyar TL (1.10 Milyar $) oldu. Endeksin dolar bazında fiyatı ise 261.65$ seviyesinde bulunuyor.

Yurt içinde, Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası yaşanan gelişmelerin yakından takip edildiğini, SPK’nın Kahramanmaraş depremi nedeniyle yeni kararlar aldığını ifade edebiliriz. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), deprem bölgesinde bulunan müşterilerin kredili işlemler, Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası (VİOP) ve kaldıraçlı işlemlerine esneklik getirirken, bugün açığa satış yasağının devam edeceğini, satışa konu edilecek paylar için depo şartı uygulamasının ise sonlandırıldığını duyurdu.

ABD’de geçen hafta açıklanan makroekonomik verilerin ülke merkez bankasının “şahin” para politikalarının beklenenden daha uzun süre devam edebileceği endişelerini artırdığını söyleyebiliriz. ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın açıklamalarının piyasaların odağında bulunacağını , veri gündeminde yurt içinde Hazine nakit dengesi, yurt dışında ise ABD’de dış ticaret dengesi, Almanya’da sanayi üretiminin öne çıkacağını ifade edelim.

VİOP 30 Endeks

VİOP30 Endeks Şubat Kontratı, önceki işlem gününü 5472,75 uzlaşma fiyatından tamamladı. Haftanın ilk işlem gününde satıcılı bir seyir izledik. Dünü -%2.24 oranında düşüşle tamamladı. 5,200 bölgesini önemli noktası olarak görüyoruz. Yukarıda, 5,600 seviyesi önemli direnç noktası olabilir. Bu bölgenin üzerinde kalıcı hareketler oluşabilmesi halinde yukarı yönlü toparlanma çabaları oluşabilir.

Kaynak: Acar Menkul