Borsa Yorumu / Acar Menkul – (27.02.2024)

BİST100

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,43 değer kaybederek 9.334,13 puandan tamamladı. Gün içinde 9.450,48 puanla rekor seviyeyi gören BIST 100 endeksi, bu seviyeden gelen kar satışlarıyla 9.300 puanın üstünde dengelendi. Bankacılık endeksi yüzde 2,23 değer kaybederken, holding endeksi yüzde 0,03 değer kazandı. Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 4,83 ile bilişim, en çok gerileyen ise bankacılık oldu. BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 40,08 puan azalırken, toplam işlem hacmi 133,2 milyar lira oldu. Endeksin dolar bazında değeri ise 300.13$ seviyesinde bulunuyor.

ABD’de yoğun veri gündeminin takip edileceği haftanın ilk işlem gününün kapanışında pay piyasaları negatif bir seyir izledi. Büyüme ve Fed’in enflasyon göstergesi olarak da takip ettiği kişisel tüketim harcamaları verileri başta olmak üzere yoğun veri gündeminin yatırımcıların odağında olacağını , bu hafta açıklanacak verilerin bankanın gelecek dönemlerde atacağı adımlara ilişkin sinyaller verebileceği bekleniyor. Fed yetkililerinin sözlü yönlendirmelerinin de takip edileceği, söz konusu yönlendirmelerin ve açıklanacak makroekonomik verilerin piyasalarda oynaklığı artırabileceği kaydedildi. Makroekonomik veri tarafında, ABD’de yeni konut satışları, ocakta aylık bazda yüzde 1,5 artışla 661 bine çıkmasına rağmen piyasa beklentilerini karşılayamadı. Öte yandan, ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi yüzde 4,28’e yükseldi. NEWYORK (AA)

JP Morgan CEO’su Dimon “ Piyasada algı iyileşiyor ancak temkinli olunmalı” dedi. CNBC ile bir söyleşi yapan Dimon, “Güven yükseliyor, birleşme ve satın alma söylentileri artıyor” diyerek, borsaların güçlenmekte olduğunu ve yüksek getirili piyasaların açıldığını söyledi. “Piyasalar yüksek, insanlar bunu hissediyor, şimdiye kadar iyi gidiyor” diyen Dimon yine de “endişe verici bazı şeyler var” diye ekledi.

Yurt içinde veri gündeminin sakin olacağını, yurt dışında ise Japonya’da enflasyon, ABD’de dayanıklı mal siparişleri, Richmond Fed sanayi endeksi ile tüketici güven endeksinin takip edileceğini dile getirelim. Ulusal endekslerde momentum kaybı ile birlikte daha yatay bir performans görülebilir.

VİOP 30 Endeks

VİOP30 Endeks Şubat Kontratı, önceki işlem gününü 9.947,25 uzlaşma fiyatından tamamladı. Haftanın ilk işlem gününü % – 0.93 oranında değer kaybıyla tamamlayan kontratta, seans içi geri çekilmelerde 9,900 desteğini yakından izlemeyi sürdürüyoruz. 9,900 desteğinin altına inilmesi durumunda 9,750 seviyesinden geçen kısa vadeli trend desteğini takip ediyor olacağız. Kontrattaki açık pozisyon sayısı -37761 azalarak % -14,36 oranında değişim göstermiştir. Kısa vadede yukarı yönde ise 10,295 seviyesini takipte kalacağız.

Kaynak: Acar Menkul

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!