Borsa Yorumu / Acar Menkul – (26.05.2023)

BİST100

Borsa günü yükselişle tamamladı. Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, yüzde 0,07 değer kazanarak günü 4.427,99 puandan tamamladı. BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 3,07 puan artarken, toplam işlem hacmi 35,3 milyar lira düzeyinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 2,82 ve holding endeksi yüzde 0,24 değer kazandı. Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran bankacılık, en çok kaybettiren yüzde 2,04 ile inşaat oldu. Endeksin dolar bazında fiyatı ise 222.08$ seviyesinde bulunuyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını değiştirmeyerek yüzde 8,50’de tuttu. Alt metinde “TCMB, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir.” dendi.

ABD Başkanı Joe Biden, Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy ile borç limiti üzerine birkaç verimli görüşme gerçekleştirdiklerini anımsatarak müzakerecilerin de görüşmelere devam ettiğini ve ilerleme kaydedildiğini aktardı. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada Başkan Biden’ın ekibinin borç limiti üzerine verimli görüşmeler yaptığı işaret edilerek görüşmelerde ilerleme kaydedildiğine inanıldığı ve tek seçeneğin Kongre’nin harekete geçmesi olduğu belirtildi. Öte yandan, Kaliforniya merkezli çip üreticisi Nvidia’nın hisse değeri, beklentileri aşan gelir tahminleri sonrası yüzde 25’e yakın yükselirken şirketin piyasa değeri 1 trilyon dolara yaklaştı. Nvidia’nın değer artışı Nasdaq endeksinin yükselişinde de etkili oldu. NEW YORK (AA)

Yurt dışında ABD’de Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi, kişisel gelir ve harcamalar, dayanıklı mal siparişlerinin takip edileceğini dile getirebiliriz. Yurt içinde ise 2. Tur seçimleri öncesi son işlem günü olmasıyla birlikte Bist100 tarafında yatay bir başlangıç beklemekteyiz.

VİOP 30 Endeks

VİOP30 Endeks Haziran Kontratı, önceki işlem gününü 5112,25 uzlaşma fiyatından tamamladı. Kontratta aşağıda 5.000 destek seviyesini, yukarıda ise 5.250 – 5.300 seviyeleri direnç seviyeleri olarak takip edilebilir.

Kaynak: Acar Menkul