Borsa Yorumu / Acar Menkul – (26.02.2024)

BİST100

BİST 100 endeksi, geçtiğimiz hafta Cuma gününü yüzde 0.29 artışla, 9,374.20 puandan kapattı. Gün içerisinde en düşük 9,294.01, en yüksek 9,416.70 puanı gören BİST 100 endeksi, bir önceki kapanışının 27.03 puan üzerine çıktı. Borsada sektörel ve ulusal endekslerin 41 tanesi günü yükselişle tamamlarken 24 tanesi ise günü düşüşle tamamladı. En çok değer kazanan endeks %2.81 artışla BIST İLETİŞİM endeksi olurken, en çok değer kaybeden endeks %2.92 kayıpla BIST ADANA endeksi oldu. Borsada işlem gören hisse senetleri içerisinde endekse dahil olan toplam 100 hissenin, 47 tanesi değer kazanırken, 51 tanesi ise değer kaybetti. BİST 100 endeksine dahil hisselerin işlem hacimleri toplamı 137 Milyar TL (4.41 Milyar $) oldu. Endeksin dolar bazında değeri ise 301.80$ seviyesinde bulunuyor.

ABD’de Nvidia’nın güçlü finansal sonuçlarının getirdiği rüzgar endekslerin rekor seviyelere yükselmesinde etkili olurken, pay piyasalarında haftanın son işlem gününde karışık bir seyir izlendi. Beklentilerin üzerinde kar açıklayan Kaliforniya merkezli çip üreticisi Nvidia’nın hisse fiyatı gün içinde 823,94 dolara kadar çıktı. Böylelikle şirketin piyasa değeri bir süreliğine 2 trilyon doları aştı. Çip şirketinin hisseleri işlem gününü yüzde 0,4 artışla 788,17 dolardan tamamlarken Nvidia’nın piyasa değeri 1,97 trilyon dolar seviyesinde dengelendi. Orta Doğu’da devam eden savaşın bu çeyrekteki finansal sonuçlarını etkileyeceğini bildiren seyahat teknolojisi şirketi Booking’in hisseleri ise yüzde 10’un üzerinde değer kaybetti .Öte yandan ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin açıklamaları da takip edilirken, New York Fed Başkanı John Williams, faiz indirimlerinin yılın sonlarında yapılmasının muhtemel olduğunu belirterek, faiz artışı öngörmediğini kaydetti. NEW YORK (AA)

FATF, Paris’te, 21-23 Şubat’ta gerçekleştirilen Genel Kurulda alınan kararları açıkladı. Türkiye’nin kurumun kara para aklama ve terörizmin finansmanı konusunda belirlediği kriterleri karşılamak için eylem planını büyük ölçüde tamamladığına dair ilk tespitini yaptığına yer verilen açıklamada, “FATF, kara paranın aklanmasının önlenmesi ve terörizmin finansmanı ile mücadele reformlarının uygulanmaya başlandığını ve sürdürüldüğünü, uygulamanın gelecekte de sürdürülebilmesi için gerekli siyasi kararlılığın devam ettiğini doğrulamak amacıyla yerinde bir değerlendirme yapılmasını talep etmektedir.” ifadesi kullanıldı.

Bu hafta yurt içinde büyüme, ekonomik güven endeksi, dış ticaret dengesi, yurt dışında ise ABD’de büyüme, kişisel gelir ve harcamalar, inşaat harcamaları, Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi, Euro Bölgesi’nde enflasyon, tüketici güven endeksi, Almanya’da enflasyon, dünya genelinde açıklanacak imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) başta olmak üzere yoğun veri gündeminin takip edileceğini dile getirelim.

VİOP 30 Endeks

VİOP30 Endeks Şubat Kontratı, önceki işlem gününü 10.039,00 uzlaşma fiyatından tamamladı. Haftalık periyotta bakıldığında % 0.74 oranında değer artışıyla haftayı tamamlayan yakın vade kontratta, yükseliş potansiyelinin korunduğunu ve böylelikle 10,295 zirve seviyesi başta olmak üzere 10,500 ve 10,750 direnç seviyelerinin takipte kalınabileceğini ifade edelim. Olası geri çekilme hareketlerinde ise 9,900 ara destek noktası ile 9,750 seviyesinden geçen kısa vadeli trend desteğini takip ediyor olacağız.

Kaynak: Acar Menkul

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!