Borsa Yorumu / Acar Menkul – (23.02.2024)

BİST100

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,38 değer kazancıyla 9.347,17 puandan tamamlayarak tüm zamanların en yüksek kapanışını gerçekleştirdi, gördüğü en yüksek seviye rekorunu 9.406,27 puana taşıdı. Bankacılık endeksi yüzde 1,38 değer kaybederken, holding endeksi yüzde 0,48 değer kazandı. Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 3,80 ile bilişim, en çok gerileyen ise yüzde 1,53 ile menkul kıymet yatırım ortaklığı oldu. BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 35,06 puan artarken, toplam işlem hacmi 143,9 milyar lira oldu. Endeksin dolar bazında değeri ise 301.39$ seviyesinde bulunuyor.

New York borsası, ABD’li çip şirketi Nvidia’nın güçlü gelen finansal sonuçları sonrasında piyasalardaki iyimserlikle günü “ralli yaparak” tamamladı. California merkezli çip üreticisi Nvidia’nın son çeyrekte beklentilerin üzerinde kar açıklaması hisse hareketlerini etkilerken, pay piyasalarında pozitif bir seyir izlendi. Şirketin hisseleri günü yüzde 16’nın üzerinde artışla tamamladı. Nvidia’nın piyasa değeri de 250 milyar doların üzerinde artarak 1,9 trilyon doları aştı. Nvidia’nın bilançosu sonrasında diğer yapay zeka ve yarı iletken şirketlerinin hisselerindeki yükseliş dikkati çekti. Makroekonomik veri tarafında ise ABD’de ilk kez işsizlik maaşı başvurusunda bulunanların sayısı, 17 Şubat ile biten haftada 12 bin kişi azalışla 201 bine inerken, 5 haftanın en düşük seviyesini kaydetti. Ülkede imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), şubatta aylık 0,8 puan artarak 51,5 ile 17 ayın en yüksek seviyesine çıktı. Hizmet sektörü verisi ise şubatta 1,2 puan azalarak 51,3 ile 3 ayın en düşük seviyesine geriledi. NEWYORK (AA)

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını değiştirmeyerek yüzde 45’te tuttu. TCMB’den faiz oranlarına ilişkin yapılan duyuruda, “Kurul, politika faizinin mevcut seviyesinin aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş sağlanana ve enflasyon beklentileri öngörülen tahmin aralığına yakınsayana kadar sürdürüleceğini değerlendirmiştir” ifadelerine yer verildi. Yurt içinde reel kesim güven endeksi ve kapasite kullanım oranı, yurt dışında ise Euro Bölgesi’nde büyüme, Almanya’da büyüme ve GfK tüketici güven endeksinin öne çıkacağını dile getirelim. Haftanın son işlem gününde Ulusal endekslerde pozitif bir başlangıç beklemekteyiz.

VİOP 30 Endeks

VİOP30 Endeks Şubat Kontratı, önceki işlem gününü 10.002,75 uzlaşma fiyatından tamamladı. Perşembe gününü % – 0.31 oranında değer kaybıyla tamamlayan kontratta, 9,900 desteğini yakından izlemeyi sürdürüyoruz. Yükselişin devam etmesi halinde ise 10,295 zirve seviyesi başta olmak üzere 10,500 ve 10,750 direnç seviyeleri hedeflenebilir. Açık pozisyonlar -15932 azalarak % – 5,51 değişim göstermiştir.

Kaynak: Acar Menkul

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!