Borsa Yorumu / Acar Menkul – (22.02.2024)

BİST100

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,35 değer kaybederek 9.312,12 puandan tamamladı. Bankacılık endeksi yüzde 0,46 değer kazanırken, holding endeksi yüzde 0,41 değer kaybetti. Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 4,79 ile bilişim, en çok gerileyen ise yüzde 2,63 ile turizm oldu. BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 32,86 puan azalırken, toplam işlem hacmi 147,6 milyar lira oldu. Endeksin dolar bazında değeri ise 300.73$ seviyesinde bulunuyor.

Federal Açık Piyasa Komitesinin son toplantısına dair tutanaklar da yetkililerin para politikasını hızlı gevşetme konusunda endişeleri olduğunu gösterdi. Tutanaklarda, Fed yetkililerinin, enflasyonun düşürülmesinde daha fazla ilerleme kaydedilmesinin beklenenden daha uzun sürebileceği ihtimaline ağırlık verdiği belirtildi. Makroekonomik veri tarafında ABD’de 30 yıl vadeli mortgage (konut kredisi) için ortalama faiz oranı yüzde 7,06 ile yeniden yüzde 7 seviyesini geçerken, geçen yıl aralıktan bu yana en yüksek seviyesini gördü. Kurumsal tarafta yıl başından bu yana yüzde 40 civarında artış kaydeden çip şirketi Nvidia’nın hisselerinin, şirketin piyasalar kapandıktan sonra yayımlayacağı finansal sonuçları öncesinde yüzde 3’e yakın değer kaybetmesi dikkati çekti. ABD’li çip üreticisi Nvidia rekor seviyede gelir elde etti. Kaliforniya merkezli çip üreticisi Nvidia’nın geliri, 28 Ocak’ta sona eren 3 aylık dönemde 22,1 milyar dolarla piyasa beklentilerini aşarken rekor kaydetti. Yapay zeka çiplerine yönelik talep artmaya devam ederken Nvidia’nın hisseleri, yılın başından bu yana yüzde 36’nın üzerinde değer kazandı, şirketin piyasa değeri ise 1,67 trilyon dolara ulaştı. NEWYORK(AA)

Yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında açıklayacağı faiz kararı var. Başkan Fatih Karahan başkanlığında açıklanacak ilk faiz kararında faizde değişiklik beklenmiyor. Yurt dışında ABD’de ve Avrupa’da açıklanacak imalat sanayi ve hizmet sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), Euro Bölgesinde enflasyon, ABD’de haftalık işsizlik başvurularının takip edileceğini dile getirelim. Ulusal endekslerde bu sabah itibariyle pozitif bir başlangıç görülebilir.

VİOP 30 Endeks

VİOP30 Endeks Şubat Kontratı, önceki işlem gününü 10.039,25 uzlaşma fiyatından tamamladı. Çarşamba gününü % – 0.58 oranında değer kaybıyla tamamlayan kontratta, seans içi geri çekilmelerde 9,900 desteğini yakından takip ediyoruz. Yukarıda ise 10,295 zirve seviyesinin aşılmasıyla birlikte 10,500 ve 10,750 direnç seviyeleri test edilebilir. 9,900 altında oluşabilecek fiyatlamalarda ise 9,750 seviyesi kısa vadeli trend desteği olarak öngörülebilir.

Kaynak: Acar Menkul

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!