Borsa Yorumu / Acar Menkul – (21.11.2023)

BİST100

Borsa günü yükselişle tamamladı. Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, günü yüzde 1,18 değer kazanarak 7.946,37 puandan tamamladı. Bankacılık endeksi yüzde 1,04, holding endeksi yüzde 2,09 değer kazandı. Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 5,09 ile finansal kiralama faktoring, en çok gerileyen ise yüzde 0,47 ile sigorta oldu. BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 93,01 puan artarken, toplam işlem hacmi 85,1 milyar lira oldu. Endeksin dolar bazında değeri ise 276.33$ seviyesinde bulunuyor.

Geçen hafta açıklanan enflasyon verileri sonrası ABD Merkez Bankasının (Fed) şahin adımlarının sonuna geldiğine yönelik beklentiler güçlenirken pay piyasalarında haftanın ilk işlem gününde pozitif bir seyir izlendi. Piyasalardaki pozitif seyirde, teknoloji hisselerindeki yükseliş öne çıktı. Teknoloji dünyasında yapay zeka uygulaması ChatGPT’yi geliştiren OpenAI’nın kurucu ortağı Sam Altman’ın geçen hafta üst yöneticilik görevinden alınması sonrası yaşananlar takip edilirken, Microsoft Üst Yöneticisi (CEO) Satya Nadella, Altman’ın yapay zeka araştırmalarının başı olarak Microsoft’a katıldığını duyurdu. Söz konusu gelişmelerin ardından Microsoft’un hisseleri yüzde 2’nin üzerinde değer kazandı. Çip üreticisi Nvidia’nın hisseleri de yarın açıklanacak bilançosu öncesi yüzde 2’nin üzerinde yükseldi. Tahvil faizlerinde ise düşüş sürerken, ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi yüzde 4,42 seviyelerine geriledi. Öte yandan, Bloomberg’in konuyla ilgili isimsiz kaynaklara dayandırdığı haberine göre, ABD Adalet Bakanlığı kripto para borsası Binance’den bir soruşturmayı sonlandırmak için 4 milyar doları aşkın ceza ödemesini talep etti. (AA)

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı’nın ardından millete seslendi. İsrail ile ilgili olarak “İsrail’in 7 Ekim’den beri süren, ahlaksız ve alçak saldırıları altında hayatta kalma mücadelesi veren Gazze halkına bu anlayışla sahip çıkıyoruz.” diyen Erdoğan, şimdiye kadar Gazzelilere ulaştırılmak üzere 11 uçak dolusu malzeme ile bir sivil insani yardım gemisinin Mısır’a gönderildiğini kaydetti. “Avrupa’sından Amerika’sına hiçbir ülkeden en küçük bir tepki dahi gelmiyor” diyen CB Erdoğan ayrıca “Almanya ile her alanda işbirliğimizi güçlendirmekte kararlıyız” dedi. ANKARA (AA)

Yurt içinde veri gündeminin sakin olacağını, yurt dışında ise Fed toplantı tutanakları, ABD’de 2. el konut satışları, Chicago Fed Ulusal Aktivite Endeksinin öne çıkacağını dile getirelim. BİST100 endeksinde alıcılı bir başlangıç gerçekleşmesini bekliyoruz.

VİOP 30 Endeks

VİOP30 Endeks Aralık Kontratı, önceki işlem gününü 8.749,25 uzlaşma fiyatından tamamladı. Endeks Aralık Kontratı haftanın ilk işlem gününü % 1.31 oranında değer artışıyla tamamladı. Yukarı yönlü alıcılı seyrin devam etmesi halinde 8,750 seviyesinin üzerinde 9,000-9,290 bölgesi önemle takip edilecektir. Böylelikle 8,500 üzerinde dengelenmesini beklediğimiz işlemlerde yukarı yönlü potansiyelin daha güçlü olduğu ve alım eğilimi etkisinin bir süre daha devam edeceği beklentisini paylaşabiliriz. Aşağıda ise 8,250 desteği stop loss noktası olarak dikkate alınabilir.

Kaynak: Acar Menkul