Borsa Yorumu / Acar Menkul – (2.04.2024)

BİST100

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,17 değer kazanarak 9.157,54 puandan tamamladı. Bankacılık endeksi yüzde 2,08, holding endeksi yüzde 1,41 değer kazandı. Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 2,36 ile spor, en çok kaybettiren yüzde 5,39 ile madencilik oldu. BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 15,14 puan artarken, toplam işlem hacmi 107,7 milyar lira oldu. Endeksin dolar bazında değeri ise 282.51$ seviyesinde bulunuyor.

Geçtiğimiz haftaki enflasyon verileri ile ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları değerlendirilirken, pay piyasalarında haftanın ilk işlem gününde karışık bir seyir izlendi. Fed’in bu yılki faiz indirim takvimi ve yüzde 2’lik enflasyon hedefine ne kadar sürede ulaşabileceği konusu hala belirsiz. Para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed’in haziranda faiz indirimlerine başlayabileceğinin öngörüldüğünü ifade eden analistler, bu hafta açıklanacak istihdam verilerinin piyasa tahminlerini şekillendirmesinin beklendiğini ifade etti. Makroekonomik veri tarafında, ABD’de Tedarik Yönetim Enstitüsünün (ISM) imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), martta 50,3 değeriyle piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşti. Endeks, imalat sektöründe 16 aylık daralmanın ardından ilk kez genişlemeye işaret etti. Beklenenden güçlü gelen imalat verileri sonrasında ABD’de 10 yıllık hazine tahvili faizi de 10 baz puanın üzerinde artışla yüzde 4,32’ye yükseldi. Öte yandan, eski ABD Başkanı Donald Trump’ın geçen hafta Nasdaq borsasında işlem görmeye başlayan sosyal medya şirketi, geçen yıl 58 milyon dolar zarar ettiğini bildirdi. Trump Media & Technology Group’un hisseleri yüzde 21’den fazla değer kaybetti. NEW YORK (AA)

Yurt içinde veri gündeminin sakin olacağını, yurt dışında ise ABD’de fabrika siparişleri, dayanıklı mal siparişleri, JOLTS açık iş sayısı, Almanya’da ve Euro Bölgesinde imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), Almanya’da enflasyonun öne çıkacağını söyleyelim. Ulusal endekslerde haftanın ikinci işlem gününde hafif alımlarla bir başlangıç görülebilir.

VİOP 30 Endeks

VİOP30 Endeks Nisan Kontratı, önceki işlem gününü 10.183,00 uzlaşma fiyatından tamamladı. Haftanın ilk işlem gününde % 0.77 oranında değer artışının gerçekleştiği kontratta, 10.250 direncinin aşılmasıyla birlikte 10.500 ve 10.629,25 zirve seviyesini hedefleyerek bir yükseliş eğiliminin başlayabileceği düşünülebilir. Kısa vadeli teknik görünümde olası geri çekilme hareketlerinde 10.000 seviyesinin hemen altında 9.650 seviyesini ana destek noktası olarak izlemeyi sürdürüyoruz.

Kaynak: Acar Menkul

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!