Borsa Yorumu / Acar Menkul – (19.09.2023)

BİST100

Borsa günü düşüşle tamamladı. Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, yüzde 3,54 değer kaybederek günü 7.680,36 puandan tamamladı. Bankacılık endeksi yüzde 0,38, holding endeksi yüzde 3,89 değer kaybetti. Tüm sektör endeksleri gerilerken, en çok kaybettiren yüzde 6,83 ile madencilik oldu. BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 281,62 puan azalırken, toplam işlem hacmi 109,8 milyar lira düzeyinde gerçekleşti. Endeksin dolar bazında değeri ise 284.14$ seviyesinde bulunuyor.

Haftanın ilk işlem gününde dalgalı bir seyir izlendiğini, yurt içi tarafta gözlerin Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz kararında olduğunu belirtebiliriz. TCMB, TL’ye geçişlerin hızlandığını gösteren veriler doğrultusunda TL mevduatı destekleyecek ilave adımlar attı. Kur korumalı hesapların TL mevduat sayıldığı komisyon uygulaması sona erdi, TL’ye geçiş ve yenileme oranları belirleyici olacak. Ayrıca, Resmi Gazete’de yayımlanan TCMB tebliğleri ile gerçek kişi dönüşüm hesaplarının tarih koşulunda teknik değişikliğe gidilerek tarih, 30 Haziran 2023’ten 31 Ağustos 2023’e alındı. Buna göre, yurt içi yerleşik gerçek kişiler, 31 Ağustos 2023 tarihi itibarıyla bankalarda mevcut olan altın, dolar, avro ve İngiliz sterlini cinsinden mevduat ve katılım fonu hesaplarını TL’ye çevirebilecek. Ayrıca Alibaba Grup Başkanı Michael Evans, Türkiye’nin, dünyanın lider e-ihracat ülkesi olma potansiyeline sahip olduğunu belirterek, gelecek dönemde burada 2 milyar dolarlık yatırım planları olduğunu kaydetti. İSTANBUL (AA)

Dünya başlıklarına bakılacak olursa BlackRock stratejistleri büyüme endişeleri nedeniyle Çin hisse senetlerine ilişkin tavsiyesini düşürdü. BlackRock’s Investment Institute, ülkenin emlak sektörüne ilişkin endişeleri ve teşviklerin sınırlı desteğini gerekçe göstererek Çin hisse senetlerine ilişkin tavsiyesini ağırlığını arttır’dan nötr’e düşürdü. Öte yandan, artan petrol fiyatlarının ardından konuşan Suudi Arabistanlı petrol devi Aramco’nun CEO’su, petrol talebinin zirve yaptığı düşüncesinin “incelendiği takdirde canlılığını yitirdiğini” çünkü bu düşüncenin piyasalar, rekabetçi ekonomi ve teknolojiden ziyade politikalar tarafından yönlendirildiğini söyledi.

Yurt içinde veri gündeminin sakin olacağını, yurt dışında ise Euro Bölgesinde enflasyon, ABD’de konut başlangıçları ve inşaat izinlerinin takip edileceğini dile getirelim.

VİOP 30 Endeks

VİOP30 Endeks Ekim Kontratı, önceki işlem gününü 8390,00 uzlaşma fiyatından tamamladı. VİOP 30 Endeks Ekim kontratı, önceki işlem günü 8.368 – 8.638 fiyat aralığında işlem görerek günü 8.390 uzlaşma fiyatından tamamladı. Aşağı yönde kısa vadeli düşüşün devam etmesi durumunda 8.250 destek seviyesinin test edilmesi söz konusu olabilir. Kısa vadede yukarı yöndeki ataklarda ise 8.500 ve 8.600 seviyeleri önemli birer direnç olarak karşımıza çıkabilir.

Kaynak: Acar Menkul

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!