Borsa Yorumu / Acar Menkul – (16.02.2024)

BİST100

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, yüzde 1,87 değer kazancıyla günü 9.242,15 puandan tamamlayarak tüm zamanların en yüksek günlük kapanışını gerçekleştirirken, gördüğü en yüksek seviye rekorunu 9.282,89 puana taşıdı. Bankacılık endeksi yüzde 1,20, holding endeksi yüzde 1,81 değer kazandı. Tüm sektör endeksleri yükselirken, en çok kazandıran yüzde 3,31 ile kimya petrol plastik oldu. BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 170,07 puan artarken, toplam işlem hacmi 152,4 milyar lira oldu. Endeksin dolar bazında değeri ise 300.54$ seviyesinde bulunuyor.

ABD’de açıklanan verilere göre, perakende satışlar ocakta yüzde 0,8 ile beklentilerin üzerinde azalırken, geçen yıl mart ayından bu yana en yüksek aylık düşüşünü kaydetti. Ülkede salı günü tahminleri aşan enflasyon verilerinin ardından beklentilerin üzerinde düşüş kaydeden perakende satışlara ilişkin verilerin Fed’in faiz indirimlerine gelecek aylarda başlayabileceğine yönelik beklentileri yeniden artırdığı kaydedildi. ABD’de sanayi üretimi de ocakta aylık bazda artış beklentilerinin aksine yüzde 0,1 düştü. ABD’de ilk kez işsizlik maaşı başvurusunda bulunanların sayısı ise 10 Şubat ile biten haftada 212 bine gerileyerek beklentilerin altında gerçekleşti. Ülkede açıklanan verilerin karışık sinyaller verdiğini vurgulayarak, bugün açıklanacak Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) verilerinin takip edileceğini belirtelim. (AA)

New York Belediye Başkanı Eric Adams, gençlerin ruhsal sağlığıyla ilgili sorunları körüklediği gerekçesiyle Facebook, Instagram, Snapchat, Tiktok ve You Tube aleyhine dava açtı. Davayla ilgili mahkemeye sunulan 311 sayfalık şikayet dilekçesinde, sosyal medya platformlarının, çocukları ve gençleri kasıtlı olarak manipüle etmeyi ve sosyal medya uygulamalarına bağımlı kılmayı kasıtlı olarak tasarladıkları iddia edildi. Şikayet dilekçesinde, bu sosyal medya şirketlerine karşı harekete geçilmesi, gençlerin bu bağımlılık yapıcı ve zararlı uygulamaları kullanmaları konusunda yeni kısıtlamalar getirmeleri talep edildi. (VOA)

Türkiye’nin 5 yıllık kredi risk primi (CDS) 297 baz puana geriledi. Ekonomik takvimde yurt içinde piyasa katılımcıları anketi, konut satışları ve konut fiyat endeksi, yurt dışında ise ABD’de Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE), konut başlangıçları, inşaat izinleri ve Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksinin öne çıkacağını dile getirelim. BİST100 endeksinde haftanın son işlem gününde pozitif bir başlangıç gerçekleşmesini bekliyoruz.

VİOP 30 Endeks

VİOP30 Endeks Şubat Kontratı, önceki işlem gününü 10.000,25 uzlaşma fiyatından tamamladı. Yakın vade kontratta 10.000 seviyesinin üzerinde 10.500 seviyesi takip edilecek olup aşağı yönde 9.950 destek seviyesinin hemen altında 9.800 seviyesi önemli bir destek noktası olarak takip edilebilir. Kontrattaki açık pozisyon 2.402 artışla değişim %0,84 oranında gerçekleşmiştir.

Kaynak: Acar Menkul