Borsa Yorumu / A1 Capital – (28.02.2024)

BİST100 Teknik Görünüm

Bir önceki gün yaşanan sınırlı değer kaybı sonrasında dün satış baskısının etkisini arttırdığı görüldü. Açılış sonrasında artan satışlar ile gerileyen BIST 100 endeksi günü %1.66 oranında değer kaybı ile 9179.48 seviyesinden tamamladı. Haftanın ilk günü banka hisselerinde görülen satış baskısı dünde devam ederken, satışların endeksin diğer lokomotif sektörü olan sanayi sektörü hisselerine de yayıldığını görüyoruz. Kısa vadeli göstergelerde güç kaybı devam ederken orta vadeli gösterge olan MACD’in Sat konumuna geçtiğini görüyoruz. Diğer yandan kısa vadeli yükseliş trend desteğinin kırılmış olması ve kısa vadeli ortalamalar olan 5 ile 10 günlük ortalamaların altına inilmiş olmasını da teknik açıdan olumsuz görünümü artıran unsurlar olarak gösterebiliriz.

Önceki 8 haftada süren güçlü yükseliş rallisi sonrasında gelen satışları şimdilik kısa vadeli düzeltme hareketi olarak değerlendiriyoruz. Orta vadeli trendde şimdilik net bir bozulma olmamasına rağmen endekste orta vadeli trend desteği konumunda olan ve aynı zamanda 22 günlük ortalamanın da geçtiği seviye olan 9000’i önemli destek olarak takip edeceğiz. Mevcut teknik görünüm 9000’e kadar geri çekilme eğiliminin devam edebileceğini gösteriyor. Bu seviyeye kadar yaşanacak geri çekilmelerde taşınan pozisyonlar açısından kademeli satış stratejisi izlenilebilir. Fakat önümüzdeki günlerde 9000 desteğinin kırılması durumunda geri çekilme eğilimi artık düşüş trendine döneceğinden, bu seviyenin altında yaşanacak hareketlerde taşınan pozisyonlarda ısrar edilmemesinin yararlı olacağı kanaatindeyiz. Endekste 9280 ile 9400 seviyelerini ise kısa vadeli ilk dirençler olarak verebiliriz.

DESTEK 9000 8917 8562
DİRENÇ 9280 9400 9690

Kaynak: A1 Capital

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!