Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (9.07.2024)

SABAH STRATEJİSİ

Dün 10.963 – 10.835 seviyeleri arasında hareket eden BIST100 endeksi günü 10.864 seviyesinden %0,1 oranında artışla tamamladı. Endekste 55 hisse günü ekside tamamladı. Puan bazlı endekse en fazla katkı yapan hisseler olarak TCELL, ASELS ve AKBNK öne çıkarken; SISE, TUPRS ve THYAO ise puan bazlı endekste en fazla negatif etki eden hisseler oldu. Öte yandan, Taş-Toprak endeksi %2,3 oranında yükselirken, Bankacılık endeksi (XBANK) %0,8 oranında arttı, Sınai endeksi (XUSIN) ise %0,3 oranında düşüş kaydetti. BIST100’ün bugüne ise yatay bir görüntüyle başlamasını bekliyoruz. Bu sabah yurtdışı piyasalardaki fiyatlamalara bakıldığında, ABD vadelileri hafif artıda seyrederken, Japonya Hariç MSCI Asya Pasifik endeksi hafif alıcılı hareket ediyor. Günün veri takvimine bakıldığında, Fed Başkanı Powell’ın TSİ 17:00’da ABD Senatosu Bankacılık Komitesinde yapacağı sunum, Fed’in gelecek dönem para politikasına ve olası faiz indirimlerine yönelik yeni ipuçları açısından önemli. Bunun yanında Çin – Rusya arasındaki ilişkilerin, Ukrayna’da devam eden savaşın ve ABD seçimlerinin konuşulacağı, 11 Temmuz tarihine kadar sürecek olan NATO zirvesi bugün başlayacak. Bugün ayrıca FOMC üyesi Bowman’ın da konuşması takip edilebilir.

MAKROEKONOMİ

Avrupa tarafında, Almanya’da mayıs ayı dış ticaret verileri takip edildi. Almanya’da aylık bazda ihracat nisanda %1,7 oranında artışın ardından mayısta %3,6 oranında gerileyerek beklentilerin (%2,8 düşüş) üzerinde düşüş kaydetti ve dış talebin zayıfladığına işaret etti. Aylık bazda ithalat da nisanda %1,2 oranında artışın ardından mayısta %6,6 oranında gerileyerek beklentilerin (%1 düşüş) üzerinde düşüş sergiledi ve böylece iç talebin yavaşladığına yönelik sinyal verdi. Bu kapsamda, aylık bazda dış ticaret fazlası ise ithalatın ihracattan daha fazla gerilemesi nedeniyle nisandaki 22,2 milyar Euro seviyesinden mayısta 24,9 milyar Euro seviyesine hafif yükseldi.

Ayrıca Euro Bölgesi’nde temmuz ayına ilişkin Sentix yatırımcı güveni verisi, 0,3’ten -7,3 seviyesine gerilemeyle beklentilerin (-0,5) altında gerçekleşerek son dört ayın en düşük seviyesinde kaydedildi ve böylece yeniden negatif bölgeye geçmekle birlikte önceki son dokuz ayda süren artış eğilimini sonlandırdı. Detaylara bakıldığında haziranda cari koşullar endeksi -9 seviyesinden -15,8 seviyesine gerileyerek önceki son sekiz ayda süren toparlanma sürecini sonlandırırken, yatırımcıların gelecek 6 aylık döneme ilişkin değerlendirmelerini yansıtan beklentiler endeksi ise 10 seviyesinden 1,5 seviyesine gerileyerek önceki son dokuz ayda süren artışını sonlandırdı.

Yurt içinde ise, imalat sektörünün ana ihracat pazarlarındaki faaliyet koşullarını ölçen İSO Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi, haziranda 1,2 puan azalşla 52,8’den 51,6 seviyesine gerileyerek son üç ayın en düşük seviyesinde gerçekleşti ve ihracat pazarlarında talep koşullarında iyileşmenin kısmi yavaşladığına işaret etti, bunun yanında 50 eşik seviyesinin üzerindeki seyrini altıncı aya taşıdı. Özellikle, haziranda ihracat iklimi endeksinin gerilemesinde, Türk imalatçılarının en önemli ihracat pazarlarından olan Avrupa’da ekonomik toparlanmanın hafif hız kaybetme sinyali vermesi belirleyici oldu. Haziranda Türk imalatçılarının ana ihracat pazarları içerisinde ekonomik aktivitenin en güçlü genişleme kaydettiği ülke BAE oldu. Bir diğer güçlü gelişme ise, Türkiye’nin imalat sanayindeki en büyük ikinci ihracat pazarı olan ABD’de kaydedildi, bu ülkenin ekonomik aktivitesinde artış Nisan 2022’den bu yana en yüksek hıza ulaştı. Türk imalatçılarının en büyük ihracat pazarı olan Almanya’da ise ekonomik aktivite mayısta son bir yılın ilk artışını göstermesinin ardından haziranda yeniden hafif düşüş kaydetti. Diğer Euro Bölgesi ülkelerinden İtalya, İspanya ve Hollanda’da üretim artışı hız keserken Fransa’da ise daralmanın sürdüğü gözlendi. Bu kapsamda söz konusu veri, gelecek aylarda Türk imalatçılarının dış pazarlara yönelik yeni ihracat siparişlerinin artış hızında kısmi yavaşlamaya yönelik beklentileri destekledi.

Yurt dışında bugün veri takvimine bakıldığında,

ABD tarafında, piyasaların odak noktasında, TSİ 17’de Fed Başkanı Powell’ın ABD Senatosu Bankacılık Komitesi’nde gerçekleştireceği sunumdaki konuşması olacak. Powell’ın konuşmasında, Fed’in gelecek dönem para politikasına ve olası faiz indirimlerine yönelik yeni ipuçları aranacak.

ŞİRKET HABERLERİ

Aselsan (ASELS, Nötr): Şirket ile ROKETSAN arasında hava savunma füze alt sistemleri tedariki kapsamında, toplam bedel artışı 59mn EUR tutarında bir sözleşme değişikliği imzalanmıştır. Söz konusu sözleşme değişikliği kapsamında teslimatlar 2024-2028 yıllarında gerçekleştirilecektir.

Kocaer Çelik (KCAER, Sınırlı Pozitif): Şirket son 35 günde MENA bölgesi başta olmak üzere, Amerika, Avrupa ve Türkiye’den ağırlıklı olarak katma değerli ürünlere yönelik toplam 46,3mn USD tutarında çelik profil siparişi almıştır.

Koza Altın (KOZAL, Sınırlı Pozitif): 10.05.2024 tarihinde Kaymaz Altın Madeni 3.MADT (Maden Atığı Depolama Tesisi) ve Kızılağıl Sahası Kapasite Artışı Projesi’ne ilişkin olarak, ÇED olumlu kararının yürütmesinin durdurulmasına hükmedildiği açıklanmıştı. Kararın iptali için açılan davada hukuka uygunluk bulunmadığı değerlendirilmiş ve Danıştay nezdinde temyiz yolu açık olmak üzere, dava konusu işlemin iptaline hükmedilmiştir. İlgili karar kesinleşmemiş olup yargılama devam etmektedir.

Turkcell İletişim (TCELL, Nötr): Konuya yakın kaynaklara göre Türkiye Varlık Fonu %26,2’lik Turkcell hisselerinin satışını değerlendiriyor. Kaynaklar TVF Yönetim Kurulu’nun henüz resmi bir karar almadığını belirtti. Kaynaklardan biri potansiyel yatırımcılarla resmi olmayan görüşmeler yapıldığını ancak Turkcell’in stratejik bir varlık olarak görülmesi sebebiyle TVF Yönetim Kurulu içinde satışa yönelik muhalefet olduğunu söyledi. Bu konuda nihai kararın Cumhurbaşkanı ve Fonun Yönetim Kurulu Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilmesi bekleniyor. Haberle birlikte %5,4 yükseliş kaydeden TCELL hisselerinde kapanış %2,5 artıda oldu. (Kaynak: Bloomberg)

SEKTÖR HABERLERİ

Uluslararası Ticaret: Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Brüksel’de AB Komisyonu binasında düzenlenen Türkiye-AB Yüksek Düzeyli Ticaret Diyaloğu Toplantısı’nın açılışında konuştu. Bakan Bolat, Türkiye ile AB arasındaki ticari ve ekonomik ilişkileri güçlendirmek için çalıştıklarını belirterek, “Bugün ortak çabalarımızın meyvelerini topluyor ve Yüksek Düzeyli Ticaret Diyaloğu toplantısının ilkini gerçekleştiriyoruz.” dedi. (Kaynak: AA)

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

ATP Yazılım ve Teknoloji (ATATP): Şirket’in otonom robot ve robotik süreç otomasyonu yazılım çözüm hizmetlerine odaklanmak amacıyla başlayacağı çalışmalar kapsamında hizmet sunacak “ATP RobotX” markası için Türk Patent ve Marka Kurumu’na yaptığı başvuru tescil edilmiştir.

Çemaş Döküm (CEMAS): 18.05.2023 tarihinde duyurulan Kırşehir’de üzerinde kurulacak olan 11.200 MWe, 13,18 MWp gücünde güneş enerjisine dayalı elektrik üretim tesisi için Meram Elektrik Dağıtım ile 13.05.2024 tarihinde bağlantı anlaşması imzalanmış olup, projenin anahtar teslimi yapımı için Solargüç Enerji Sistemleri ile 5,2mn USD tutarında, Kırşehir TM2 Trafosuna iletim hattının yapımı için En-Tek Elektrik Otomasyon ile 467bin USD tutarında sözleşmeler imzalanmıştır. Tesisin kurulacağı alan 29 yıllık irtifak hakkı önümüzdeki günlerde tapuya tescil edilecektir. Şirketin söz konusu tesislerde 6 ay içinde elektrik üretimine başlaması planlanmaktadır.

Göknur Gıda (GOKNR): Şirket’in ihracat pazarlama faaliyetlerini geliştirmek amacı ile İngiltere, Çin, Fas, Birleşik Arap Emirlikleri (Dubai) ve Suudi Arabistan’da yeni firmalar kurarak, yerinde depolama ve ambalajlama faaliyetleri için gerekli süreçler başlatılmıştır.

İCU Girişim Sermayesi (ICUGS): Şirket’in iştiraklerinden ISM Medikal Yatırımlar, Samsun’da 6mn EUR’luk fabrika yatırımının temelini attı. Tıbbi tekstil malzemelerinin %95’inin ihracata yönelik üretilmesi planlanırken, ilk etapta 50 kişi istihdam edilecek. Çok amaçlı fabrika bina inşaatının tamamı özkaynaklar ile finanse edilerek 4 aylık süreçte tamamlanması öngörülmektedir.

Koroplast (KRPLS): Rekabet Kurulu tarafından, Şirket hakkında soruşturma açılmasına karar verilmiştir.

Link Bilgisayar (LINK): Şirket, Birkil Bilişim Teknolojileri ile, KDV dahil 178,4mn TL tutarında “IoT Destekli Güvenlik Sistemleri” kapsamında işbirliği anlaşması imzalamış olup anlaşmanın ilk fazı olan KDV dahil 81,6mn TL tutarındaki siparişi bugün itibariyle onaylanmıştır. Projenin kalan siparişi 60 gün içerisinde tamamlanacaktır.

Torunlar GYO (TRGYO): Antalya İli, Kepez İlçesindeki 2.570 m2 yüzölçümlü taşınmazın 193,53 m2‘lik payı 3,8mn TL + KDV bedelle Mehmet Deveci’ye satılmıştır. Değerleme firması tarafından söz konusu taşınmaz için 1,5mn TL + KDV değer takdir edilmiştir.

Sanica Isı Sanayi (SNICA): Şirket ile Irak’ın inşaat firmalarından ve mevcut müşterisi olan Mabani Al Asemah Company ile 1,8mn USD tutarında alt yapı boru ürünlerinin satışına ilişkin sözleşme 05.07.2024 tarihinde imzalanmıştır. Alt yapı boru ürünlerinin teslimatı sözleşmenin imza tarihinden itibaren 6 ay içinde gerçekleştirilecektir.

Say Enerji (SAYAS): Şirket, 2024 yılının üçüncü çeyreğinde Ateş Wind Power’a rüzgar türbini ve türbin kulesi aksamları ile ticari mal satışlarından yaklaşık 4mn EUR hasılat elde etmeyi beklemektedir.

Kaynak: Ziraat Yatırım Sabah Stratejisi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!