Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (7.02.2023)

SABAH STRATEJİSİ

Birçok ilimizi etkileyen deprem felaketi ile yine zor bir güne başlıyoruz. Bölgede arama-kurtarma çalışmaları yoğun bir şekilde devam ederken, depremin en az kayıpla atlatılmasını diliyoruz. Dün bu haberle birlikte güne zayıf bir görüntüyle başlayan Borsa İstanbul’da tatsız bir görüntü vardı. Gün içerisinde %4,99’a varan kayıp yaşayan ve 4.748 seviyesine kadar gerileyen BIST100 endeksi günü %1,35 oranında düşüşle 4.930 seviyesinden kapattı. İşlem hacmi ise yaklaşık 21 milyar TL ile (geçen hafta ortalama işlem hacmi 92milyar TL idi) oldukça düşük kaldı. SPK’nın özellikle depo şartı uygulaması hacimdeki düşüşün önemli bir nedeni idi. Yayımlanan son Bülten’de ise “yatırımcılar tarafından satışa konu edilecek paylar için depo şartı uygulanması” düzenlemesinin kaldırıldığı bildirildi. Bu gelişme işlem hacminde artışa neden olabilecekse de borsada zayıf görüntü sürebilir. Yurtdışı piyasalarda ise dün, cuma günkü güçlü ABD verisinin yansımaları sürdü. Geçen hafta %3,33’leri gören ABD on yıllık tahvil faizi %3,65 seviyesine kadar yükselirken, Dolar değer kazanmaya devam etti. Borsalarda da baskı vardı. Bu sabah ise ABD ve Avrupa vadelilerinde hafif yükseliş gözleniyor. MSCI Asya Pasifik endeksinde de kısmi artış var. Bu akşam Fed Başkanı Powell’ın gerçekleştireceği konuşma piyasaların odak noktasında olacak.

MAKROEKONOMİ

Almanya’da üretimin seyrine ilişkin olarak izlenen fabrika siparişleri, kasım ayında aylık bazda %4,4 oranındaki düşüşün ardından aralıkta aylık bazda %3,2 artış sergileyerek kısmi toparlanma kaydetti, yıllık bazda bakıldığında ise %10,1 oranında düşüşle zayıf seyrini sürdürdü.  Ayrıca iç talebin seyrine ilişkin olarak Euro Bölgesi’nde aralık ayı perakende satışlar, aylık bazda %2,7 gerileyerek beklentilerin üzerinde düşüş sergiledi ve böylece Nisan 2021’den bu yana aylık bazda en sert düşüşü kaydetti, yıllık düşüş hızı da %2,5’ten %2,8 seviyesine yükseldi.

Bunun yanında, Euro Bölgesi’nde şubat ayına ilişkin Sentix yatırımcı güveni verisi, bölgede ılımlı hava koşullarının desteğiyle doğal gaz fiyatlarındaki gevşemeyle enerji krizine yönelik endişelerin yatışması, bölgede sert resesyon beklentilerindeki iyileşme ve enflasyonda gözlenen yavaşlamanın olumlu etkileriyle -17,5’ten -8 seviyesine toparlanarak yükselişini dördüncü aya taşıdı ve mart ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Detaylara bakıldığında, şubatta cari koşullar endeksi -19,3’ten -10’a yükselirken, beklentiler endeksi ise -15,8’den -6’ya yükselerek geçen yılın şubat ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Yurt içinde ise, TCMB tarafından yayınlanan ocak ayı reel efektif döviz kuru endeksi, aylık %4,1 oranında artışla 54,76 seviyesinden 56,99 seviyesine yükseldi ve böylece Ekim 2021’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Ayrıca TCMB tarafından ocak ayı Aylık Fiyat Gelişmeleri Değerlendirmesi Raporu yayınlandı.

  • Hanehalkı tüketim kalıplarındaki değişimler dikkate alınarak, TÜİK’in, tüketim sepeti ve ağırlık yapısını her yıl başında güncellediği, bu kapsamda 2023 yılında enerji ve hizmet gruplarının sepet içindeki ağırlıkları artırılırken temel mal ve alkol-tütün-altın gruplarının ağırlıklarının düşürüldüğü,
  • Gıda grubunun sepet içindeki ağırlığında, işlenmemiş gıdanın payındaki düşüşe karşın işlenmiş gıdanın payının artmasıyla önemli bir değişim gözlenmediği,
  • B göstergesinin ağırlığının ise bir önceki yıla kıyasla sınırlı bir oranda arttığının görüldüğü,
  • Aylık fiyat artışlarının, hizmet grubu geneline yayılırken, yıllık enflasyonun ulaştırma hizmetleri dışındaki tüm alt gruplarda yükseldiği,
  • Gıda ve alkolsüz içecekler grubu fiyatlarının aylık bazda, son yıllardaki tarihsel ocak ayı ortalamasının üzerinde artış kaydettiği,
  • Temel mal grubunda yıllık enflasyonun, diğer temel mallarda daha belirgin olmak üzere tüm alt gruplarda düşüş sergilediği,
  • Aylık bazda ise dayanıklı tüketim mallarındaki fiyat artışının öne çıktığı, fiyat artışlarının alt grup geneline yayıldığı, otomobil, mobilya ve beyaz eşyanın öne çıkan kalemler olduğu,
  • Enerji grubunda aylık fiyat artışının doğal gaz fiyatlarındaki gerilemenin etkisiyle görece ılımlı seyrettiği,
  • Ocak ayında en belirgin artışın, hizmet grubunda gözlendiği, söz konusu gelişmede asgari ücret ve gıda fiyatlarından etkilenen kalemlerin yanında, yeniden değerleme oranının etkilediği hizmet grupları, dönemsel fiyatlama davranışının görüldüğü sağlık ve ulaştırma hizmetleri gibi kalemler ve geçmiş enflasyona endeksleme eğiliminin güçlü olduğu grupların etkisinin gözlendiği,
  • Ayrıca üretici fiyatlarının, ocak ayında enerji fiyatlarındaki gevşemeye karşın diğer imalat sanayi sektörlerindeki fiyat artışları nedeniyle artış sergilediği, bunun yanında yıllık enflasyonun alt grupların tümünde düşüş kaydettiği belirtilmekte.

Yurt dışında bugün veri takvimine bakıldığında,

ABD tarafında, Fed’in, geçen hafta faizleri 25 baz puan artırarak sıkılaşma hızını yavaşlatmayı sürdürdüğü toplantısı sonrasında bugün piyasaların odak noktasında Fed Başkanı Powell’ın TSİ 20’de gerçekleştireceği konuşma, Banka’nın para politikasına ilişkin olası yeni sinyaller bakımından takip edilecek.

Bunun yanında, ABD’de aralık ayına ilişkin dış ticaret dengesi verisi TSİ 16.30’da açıklanacak. Kasım ayında küresel çaptaki ve iç talepteki yavaşlamanın yanında, enerji fiyatlarındaki gevşemenin etkisiyle aylık bazda ihracat ve ithalatta düşüşler gözlenmişti. Buna göre, kasımda aylık bazda ihracat %2 düşüşle 251,9 milyar USD’ye gerileyerek mart ayından bu yana en düşük seviyede gerçekleşirken, ithalat ise aylık bazda %6,5 oranında daha belirgin düşüşle 313,4 milyar USD seviyesine gerileyerek Aralık 2021’den bu yana en düşük seviyede kaydedilmişti. Böylece aylık dış ticaret açığı 61,5 milyar USD seviyesine gerileyerek Eylül 2020’den bu yana en düşük seviyede gerçekleşmişti.

Ayrıca Almanya’da üretimin seyrine ilişkin olarak aralık ayı sanayi üretimi verisi TSİ 10’da takip edilecek. Almanya’da kasımda sanayi üretimi, yüksek enerji maliyetleri ve yavaşlayan küresel talep görünümüne karşın aylık %0,2 oranında sınırlı toparlanma kaydetmişti. Aralıkta ise sanayi üretiminin aylık bazda %0,8 gerilemesi bekleniyor.

Öte yandan, TSİ 20’de ECB Yönetim Kurulu Üyesi Schnabel’in, TSİ 13’te ECB Yönetim Konseyi Üyesi Villeroy’un ve TSİ 11’de ECB Yönetim Konseyi Üyesi Kazimir’in konuşmaları, Banka’nın para politikasına ilişkin olası yeni sinyaller bakımından takip edilecek.

Yurt içinde ise, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından TSİ 17.30’da ocak ayı Hazine nakit dengesi verisi yayınlanacak. Hazine nakit dengesi, aralıkta 108,3 milyar TL açık vermişti, 12 aylık kümülatif nakit açığı 153,3 milyar TL’den 169,4 milyar TL’ye, GSYH’a oranı ise %1,2’den %1,4’e yükselmişti (GSYH verisi olarak 3. çeyrek kümülatif verisi kullanıldı). Faiz dışı denge ise aralık ayında 92,8 milyar TL açık verirken, kümülatif faiz dışı fazla 118,4 milyar TL’den 110,6 milyar TL’ye gerilemişti. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın ocak-mart dönemi iç borçlanma stratejisinde ocak ayı iç borçlanma hedefi 55 milyar TL olarak açıklanmıştı. Hazine ocak ayında hesaplamalarımıza göre borçlanma hedefinin üzerinde 94,5 milyar TL iç borçlanma gerçekleştirdi ve ocak ayında iç borç anapara ödemesinin 32,3 milyar TL olduğunu varsaydığımızda Hazine’nin 62,2 milyar TL net iç borçlanma gerçekleştirdiğini hesaplamaktayız. Ayrıca Hazine ocak ayında uluslararası piyasalarda dış borçlanmaya gitmiş ve uluslararası sermaye piyasalarında USD cinsinden bir tahvil ihracı gerçekleştirerek, söz konusu ihracın tutarı 2,75 milyar USD (yaklaşık 51,6 milyar TL) seviyesinde gerçekleşmişti. Hazine’nin ocakta dış borç anapara ödemesinin ise 2,2 milyar TL olduğunu varsaydığımızda 49,4 milyar TL net dış borçlanma gerçekleştirdiğini öngörmekteyiz. Böylelikle Hazine’nin ocak ayında toplamda yaklaşık 111,6 milyar TL net borçlanma gerçekleştirdiğini hesaplıyoruz. Ocak ayında Hazine’nin TCMB Analitik Bilanço’dan kasa hareketlerine baktığımızda kasa bakiyesinin bir önceki aya göre 58,7 milyar TL tutarında arttığını görmekteyiz. Bu açıdan bütçe dengesi öncesi izlediğimiz ocak ayında Hazine nakit dengesinin açık verebileceğini değerlendirmekteyiz.

TCMB Analitik Bilanço verilerine göre, 3 Şubat haftasında toplam ve net rezervin arttığını hesaplamaktayız. İlgili haftada toplam rezervin 2,6 milyar USD artışla 129,7 milyar USD seviyesine, net uluslararası rezervin ise 1,8 milyar USD artışla 30,4 milyar USD’ye geldiğini öngörmekteyiz.

ŞİRKET HABERLERİ

İş Bankası (ISCTR, Pozitif): İş Bankası’nın 2022 yılının son çeyreğindeki net dönem karı çeyreksel bazda %56,5 oranında artarak 23.528mn TL’ye yükselmiş ve hem bizim beklentimiz olan 19.326mn TL ve piyasa beklentisi olan 19.404mn TL’nin üzerinde gerçekleşmiştir. Tahminimizdeki sapmada iştiraklerden elde edilen gelirler ile ticari karın beklentimizden yüksek gerçekleşmesi etkili olmuştur.

Öte yandan, Banka TMSF Tahsilatı Hakkında şu bildirimi yapmıştır: “Bankanın sahip olduğu Dışbank A.Ş. hisseleri 1993 yılında Lapis Holding A.Ş. firmasına satılmış olup, satışa ilişkin sözleşme kapsamında 75 milyon USD peşinat tahsil edilmiştir. 2008 yılında, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) söz konusu peşinat bedelinin, alıcı tarafından müflis TYT Bank A.Ş. kaynaklarından karşılanmış olduğu iddiasıyla kendilerine ödenmesini talep etmiştir. Anılan tutarın 52,6 milyon USD kısmı, 2016 yılında faiziyle birlikte 298,5 milyon TL olarak ödenmiş ve işbu tutarın tamamı için geçmiş dönemlerde karşılık ayrılmıştır. TMSF tarafından aynı peşinat bedeli için eş zamanlı olarak Banka aleyhine adli yargıda açılan alacak davası ve Banka tarafından borçlu olmadığının tespiti için açılan menfi tespit davası yargılaması da devam etmiş olup, alacak davası halen sürmekle birlikte, menfi tespit davasında Banka aleyhine verilen karar kesinleşmiştir. Yargı süreci tüm yönleriyle tüketilmemiş olmakla birlikte, 2016 yılında ödemesi yapılmış 52,6 milyon USD ile peşinat bedeli arasındaki fark olan, ödenmesi muhtemel 22,4 milyon USD ve faizinin tamamı için 31.12.2022 itibariyle gerekli karşılık ayrılmıştır.”

Türk Traktör (TTRAK, Pozitif): Şirket’in 4Ç2022’deki net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %176 artarak 1.359mn TL’ye yükselmiştir. Piyasa beklentisi şirketin son çeyrekte 845mn TL net dönem karı açıklaması yönündeydi. Satış gelirleri 42022’de bir önceki yılın aynı dönemine göre %100 oranında artmış ve 7.218mn TL’yi göstermiştir. Şirketin, brüt karı ise aynı dönemler itibariyle %133 oranında artarak 1.605mn TL olmuştur. Brüt kar marjı ise yıllık 3,1 puan artışla %22,2’yi göstermiştir. Operasyonel giderleri %150 oranında artan şirket, 30mn TL net diğer faaliyet geliri yazmış ve 1.149mn TL faaliyet karı kaydetmiştir. Faaliyet kar marjı yıldan yıla 3,8 puan artışla %15,9 olmuştur. Türk Traktör’ün 4Ç2022 FAVÖK’ü 1.183mn TL ile 4Ç2021’in %119 üzerinde gerçekleşmiştir. (Piyasa beklentisi 1.100mn TL idi.) Ek olarak, FAVÖK marjı 1,4 puan yükselişle %16,4 olmuştur. Son çeyrekte, net finansman giderleri 78mn TL’yi göstermiştir. 4Ç2021’deki net finansman gelirleri 29mn TL idi. 268mn TL’lik vergi geliriyle birlikte şirketin 4Ç2022’deki net kar marjı 5,2 puan artarak %18,8’e yükselmiştir.

Son çeyrek kar rakamıyla birlikte Şirket’in 2022 yılı net dönem karı 2.971mn TL ile 2021’e göre %125 artmıştır.

Türk Traktör 2023 yılı Türkiye traktör pazarını 57-63bin adet (2022: 66,9bin adet) aralığında beklemektedir. İç piyasaya toplam traktör satış adet beklentisi ise 27-31bin adet (2022: 28,2bin adet) aralığındadır. Ayrıca, 2022 yılı ihraç traktör satış beklentisi 17,3-19,3bin adet (2022: 17,1bin adet) aralığında öngörülmektedir. Diğer taraftan sene sonu yatırım harcaması beklentisi 1.000mn TL -1.300mn TL (2021: 688mn TL) arasındadır.

Türk Traktör ayrıca hisse başına 39,35TL brüt kar payı dağıtımını Genel Kurula teklif etme kararı almıştır. Planlanan kar payı ödeme tarihi 14.03.2022 olup, dünkü hisse kapanışına göre kar payı verimi %7,1 olarak hesaplanmıştır.

Aygaz (AYGAZ, Nötr): Şirketin, sermayesinde %50 paya sahip olduğu Bangladeş’te kurulu iş ortaklığı United LPG Ltd.’nin sermayesinin 3,3 milyar Bangladeş Takası’ndan (“BDT”) 4,5 milyar BDT’ye yükseltilmesine karar verilmiş olup, Şirket’in yönetim kurulu tarafından söz konusu 1,2 milyar BDT (yaklaşık 12mn USD) sermaye artırımına sermaye oranınca iştirak ederek, 620mn BDT’nin (yaklaşık 6mn USD) Şirket tarafından 31 Mart 2023 tarihine kadar nakden ödenmesine karar verilmiştir.

Bim Birleşik Mağazalar (BIMAS, Nötr): Şirket, 126.027 adet pay geri almış ve sahip olduğu BIMAS payları 9.684.019 adete ulaşmıştır (Şirket sermayesine oranı %1,5949)

Koza Altın (KOZAL, Nötr): Bedelsiz pay alma hakkı kullanım başlangıç tarihinin 14.02.2023 olarak belirlenmesine karar vermiştir. Şirketin çıkarılmış sermayesinin %2.000 oranında bedelsiz olarak artırımına yönelik kararı Sermaye Piyasası Kurulu tarafından onaylanmıştı.

Smart Güneş Enerjileri (SMRTG, Sınırlı Pozitif): Şirketin Hollanda’da yerleşik Smart Global Enterprises & Trading BV ünvanlı 50bin EUR sermayeli yeni bir şirket kurulmasına ve yeni kurulacak şirketin sermayesine %100 oranında sermaye payı ile iştirak edilerek tüzel kişi ortak olunmasına, ayrıca İspanya’da Güneş enerjisi teknolojileri alanında faaliyet gösterecek Smart Gunes Tecnologias Renovables, Sociedad Limitada ünvanlı, 50bin EUR sermaye ile yeni şirket kurulmasına ve yeni kurulacak şirketin sermayesine %100 oranında sermaye payı ile iştirak edilerek tüzel kişi ortak olunmasına karar verilmiştir.

SEKTÖR HABERLERİ

Borsa İstanbul:  Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) borsada yatırımcılara satışa konu edilecek paylar için depo şartı uygulanması ve mülkiyetinde herhangi bir pay bulunan yatırımcıların, söz konusu kıymetlerin satışını sadece ilgili kıymetlerin bulunduğu yatırım kuruluşları üzerinden yapabilmesi düzenlemelerini kaldırdı. Kaynak: Bloomberght

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Borusan Mannesmann (BRSAN): Şirket’in, ABD’de GCX projesi kapsamında 2018 – 2019 yıllarında Türkiye’den ABD’ye ihracatı yapılan borularla ilgili tüm vergi alacaklarının, ABD Gümrük İdaresi’nden faizi ile birlikte toplam 48,9mn USD olarak tahsil edilmiştir. Söz konusu tahsilat içerisinde yer alan 7,5mn USD tutarındaki faizin, konsolide mali tablolara gelir olarak kaydedileceği açıklanmıştır.

Lüks Kadife (LUKSK): Kahramanmaraş merkezli depremin bölgeme ve Kayseri’de neden olduğu artçı sarsıntılar sebebiyle fabrika geçici olarak üretime ara vermiştir.

Orge Enerji (ORGE): Şirketin devam eden işleri arasında yer alan Bakırköy – Kirazlı Metro Projesi’nde, Özgürlük Meydanı İstasyonu, İncirli İstasyonu, Yıldıztepe İstasyonu, Yıldıztepe-Molla Gürani İstasyonu Arası TVF Yapısı, Acil Kaçış Şaftları ve Hat Boyu Tünel Elektrik İşlerine ilişkin olarak verilen 9mn EUR+KDV tutarındaki teklifin kabul edildiği İşveren Aga Enerji Nak. Mad. İnş. San. ve Tic. A.Ş. tarafından Şirkete bildirilmiştir. İşveren ile sözleşme görüşmelerine başlanmıştır. İşin 360 günde bitirilmesi planlanmaktadır.

Trend GYO (TDGYO): Şirket ortaklarından Gülşah Yiğidoğlu sahip olduğu 2,9mn TL’lik nominal hisseyi borsada işlem gören tipe dönüşüm için MKK’ya kaydettirdi. Şirketin ödenmiş sermayesi 30mn TL seviyesinde bulunuyor. Buna göre MKK’ya kaydettirilen söz konusu hisseler, ödenmiş sermayenin %9,7’sini oluşturuyor.

FAİZ PİYASALARI

Pazartesi günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %9 seviyesinde yatay seyretti. TCMB dün 62 milyar TL’lik (%9’dan, 7 gün vadeli) haftalık repo ihalesi açtı. Toplam fonlama tutarı ise repo ihaleleri kaynaklı 227 milyar TL oldu.

Yurt içi tahvil piyasasında, dün verim eğrisinde günlük bazda kısa vadeli tarafta 15 baz puana varan düşüşler gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta 100 baz puana yaklaşan değişimler görüldü.

Kaynak: Ziraat Yatırım Sabah Stratejisi