Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (6.05.2024)

SABAH STRATEJİSİ

Cuma günü ABD’de açıklanan İstihdam Raporu’ndaki rakamlar, ekonomide beklenen soğumanın ilk sinyalini verdi. İstihdam artışı beklentilerin altında gerçekleşirken, işsizlik oranı yükseldi ve saatlik ücretler de yine beklentilerin altında gerçekleşti. Veri sonrasında bu yıl için tekrar faiz indirimleri gündeme geldi. ABD borsaları da cuma günü %2 yükselen Nasdaq öncülüğünde önemli bir yükseliş kaydetti. ABD borsalarındaki kapanışların ardından bu sabah Japonya hariç MSCI Asya Pasifik endeksi %0,5 civarında yükselişte. ABD vadelileri ise yatay seyrediyor. Bu haftaki ajandada majör bir veri yok. Bu kapsamda, en azından haftanın ilk işlem gününde piyasada tarım dışı istihdamın yankısı sürebilir. Gerek yurtdışı borsalardaki görüntü gerekse de kredi derecelendirme kuruluşu S&P’nin (S&P, Türkiye’nin kredi notunu B’den B+’ya yükseltti, pozitif görünümü korudu.) not artırım kararı ile BIST100 endeksi güne alıcılı bir görüntüyle başlayabilir. S&P’nin kararı büyük oranda fiyatlandığı için açılış sonrasında bir miktar kar satışı gerçekleşebilir. Haftalık menkul kıymet istatistiklerinde son iki haftada hisse senetlerinde bir miktar çıkış gözlendi. Bu kapsamda, özellikle bankacılıkta soluklanma gözlenebilir. Ancak TL varlıklara yönelik genel ilgiyi değiştirebilecek bir gelişme yok. Ülke risk primimiz (5 yıllık CDS) 300 baz puanın altında. Dolayısıyla 10bin seviyesinin üzerine yerleşme eğilimi gösteren endekste geri çekilmelerde kalıcılık beklemiyoruz. Sınai endeksi destekleyici olabilir. Yurtiçinde bugün BDDK, Bankacılık sektörü ilk çeyrek verilerini açıklayacak. Perşembe günü ise TCMB Enflasyon Raporu takip edilecek.

MAKROEKONOMİ

ABD tarafında, istihdam piyasası verilerinden, nisan ayı tarım dışı istihdam, işsizlik oranı ve ortalama saatlik kazançlar verileri izlendi.

 • Nisan ayında tarım dışı istihdam artışı, 315 bin kişi seviyesinden 175 bin kişi seviyesine beklentilerin üzerinde geriledi ve böylece son altı ayın en düşük seviyesinde gerçekleşti, bunun yanında bir önceki ayın verisi de 303 bin kişi seviyesinden 315 bin kişi seviyesine hafif yukarı yönlü revize edildi, beklentiler ise tarım dışı istihdam artışının 240 bin kişi seviyesine yavaşlaması yönündeydi.
 • İşsizlik oranı ise, nisan ayında %3,8 seviyesinden %3,9 seviyesine hafif yükseldi, beklentiler ise %3,8 seviyesinde yatay seyretmesi yönündeydi. Nisanda işsizlerin sayısı 63 bin artışla 6,49 milyon kişi olurken, istihdam edilenlerin sayısı ise 25 bin artışla 161,5 milyona kişi seviyesine yükseldi.
 • Enflasyonun seyri açısından bakılan ortalama saatlik kazançlar, yani ücretlerdeki artış hızı ise nisan ayında aylık bazda %0,3’ten %0,2 seviyesine yavaşladı, yıllık bazda artış hızı ise %4,1’den %3,9 seviyesine yavaşladı ve böylece Haziran 2021’den bu yana en düşük seviyede kaydedildi, beklentiler ise %4 seviyesine yavaşlaması yönündeydi.

Ayrıca ABD’de ekonomik faaliyetin son görünümüne ilişkin sinyal veren nisan ayı S&P Global hizmet sektörü nihai PMI verisi ve ISM imalat dışı endeksi verisi takip edildi. Buna göre, nisanda hizmet sektörü PMI verisi, 50,9’dan 51,3 seviyesine hafif yukarı yönlü revize edilerek hizmet sektöründe büyüme hızının hafif arttığına işaret etti, bununla birlikte son 15 ayda büyüme bölgesindeki seyrini sürdürdü. Nisan ayı ISM imalat dışı endeksi ise, hafif artış beklentilerine karşın 51,4’ten 49,4 seviyesine gerileyerek imalat dışı sektörlerin yeniden daralma bölgesine geçtiğine ve hizmetler sektörü faaliyetinde Aralık 2022’den bu yana ilk kez daralmaya işaret etti.

Yurt içinde ise, TÜİK tarafından nisan ayı TÜFE ve ÜFE verileri yayınlandı.

 • Nisan ayında TÜFE, aylık bazda piyasa beklentisi olan %3,40 seviyesinin altında %3,18 arttı (ocak ayında aylık bazda %6,70 artış ile son beş ayın en yüksek seviyesinde kaydedilmişti, şubatta %4,53 seviyesinde ve martta ise %3,16 seviyesinde gerçekleşmişti), TÜFE yıllık bazda ise %68,50’den %69,80 seviyesine yükseldi ve böylece Kasım 2022’den bu yana en yüksek seviyelerdeki seyrini sürdürdü, beklentiler ise yıllık TÜFE’nin %70,10 seviyesine yükselmesi yönündeydi.
 • ÜFE ise nisanda aylık %3,60 artış kaydetti (ocak ayında aylık %4,14 seviyesinde gerçekleşirken, şubatta %3,74 seviyesinde ve martta %3,29 seviyesinde kaydedilmişti). Yıllık bazda ÜFE ise, nisan ayında %51,47’den %55,66 seviyesine yükseldi ve böylece Nisan 2023’ten bu yana en yüksek seviyelerdeki seyrini sürdürdü.

Yurt dışında bu hafta veri takvimine bakıldığında,

 • ABD tarafında, istihdam piyasası verilerinden, perşembe günü haftalık yeni işsizlik maaşı başvuruları verisi izlenecek. Cuma günü ayrıca mayıs ayı Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi öncü verisi takip edilecek.
 • Avrupa tarafında ise cuma günü piyasaların odak noktasında ECB’nin nisan ayı toplantısına ilişkin tutanakların yayınlanması olacak. ECB nisan ayı toplantısında, faizleri beklentilerle uyumlu olarak sabit tutarak son beş toplantıda faizleri değiştirmemişti, bunun yanında faiz oranlarının devam eden enflasyonla mücadele sürecine önemli katkı sağlayacak seviyelerde bulunduğu belirtilmişti. Ayrıca Banka’nın para politikası kısıtlamasının uygun düzeyini ve süresini belirlemek için veriye dayalı ve toplantı bazında bir yaklaşım izlemeye devam edeceği ve belirli bir seviye konusunda önceden taahhütte bulunmayacağı belirtilmişti. ECB Başkanı Lagarde ise, haziran ayında daha fazla veri gelmesiyle üyelerin büyük çoğunluğunun faiz indirimi konusunda fikir birliğine varabileceğini belirterek faiz oranlarını düşürme kararına yaklaştıklarına işaret etmişti. Ayrıca Avrupa genelinde son ekonomik görünüme ilişkin bilgi veren nisan ayı HCOB hizmet sektörü nihai PMI verileri bugün takip edilecek. Bunun yanında, bugün Euro Bölgesi’nde mayıs ayına ilişkin Sentix yatırımcı güveni verisi yayınlanacak. Öte yandan, bugün Euro Bölgesi’nde mart ayı ÜFE verisi takip edilecek. Diğer yandan, Almanya’da mart ayı dış ticaret verileri yarın takip edilecek. Ayrıca Almanya’da üretimin seyrine ilişkin olarak mart ayı fabrika siparişleri verisi yarın ve sanayi üretimi verisi ise çarşamba günü izlenecek. Diğer yandan, Euro Bölgesi’nde mart ayı perakende satışlar verisi yarın izlenecek. Cuma günü öte yandan İngiltere’de bu yılın ilk çeyreğine ilişkin GSYH büyümesi öncü verileri açıklanacak.
 • Diğer yandan, perşembe günü İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) toplantısı takip edilecek.
 • Asya tarafında ise, Çin’de nisan ayına ilişkin dış ticaret verileri perşembe günü takip edilecek.

Yurt içinde ise, bugün nisan ayı reel efektif döviz kuru endeksi verisi, çarşamba günü nisan ayı Hazine nakit dengesi verisi ve cuma günü ise mart ayı sanayi üretimi verisi, inşaat maliyet endeksi ve iş gücü istatistikleri takip edilecek. Ayrıca perşembe günü TCMB tarafından Yılın İkinci Enflasyon Raporu yayınlanacak. Raporda, TCMB’nin yeni enflasyon tahmin patikası yakından takip edilecek.

 • Reel efektif döviz kuru endeksi verisi, aylık bazda üç aylık artışın ardından mart ayında %0,8 düşüşle 58,51’den 58,02 seviyesine gerilemişti ve böylece TL’nin reel değerinde hafif düşüş kaydedilmişti.
 • Hazine nakit dengesi, mart ayında 166,8 milyar TL açık vermişti, nakit dengesi şubat ayında 202 milyar TL açık vermişti, ocak ayında ise 201,5 milyar TL açık vermişti, böylece ilk üç ayda verilen açık 570,3 milyar seviyesine ulaşmıştı. 12 aylık kümülatif bazda nakit açığı ise şubat ayındaki 803,5 milyar TL’den martta 938,1 milyar TL’ye, GSYH’a oranı ise %3,06’dan %3,57’ye yükselmişti.
 • Sanayi üretimi mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış bazda aylık olarak ocak ayında %0,3 oranında sınırlı artışın ardından şubat ayında %3,2 oranında artış kaydetmişti ve böylece aralıksız yükselişini üçüncü aya taşımıştı. Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin ise yıllık olarak artış hızı ocak ayındaki %1,3 seviyesinden şubat ayında %11,5 seviyesine yükselerek beklentilerin üzerinde gerçekleşmişti ve böylece Şubat 2022’den bu yana en güçlü seviyede kaydedilmişti. Özellikle, bu yıl şubatta yıllık bazda sanayi üretiminde beklentilerin üzerindeki güçlü artışta, geçen yılın şubat ayında yaşanan büyük depremler kapsamında yıllık bazda %8,8 oranındaki sert düşüşün yol açtığı baz etkisinin de etkili olduğu gözlenmekteydi.
 • Arındırılmamış verilere göre işsizlik oranı ocak ayındaki %9,8 seviyesinden şubat ayında 0,6 puanlık düşüşle %9,2 seviyesine gerilemişti, bunun yanında tek haneli seviyelerdeki seyrini onuncu aya taşımıştı. Detaylara bakıldığında, şubatta aylık bazda istihdam edilenlerin sayısı 740 bin kişi artarken, işsizlerin sayısı ise 157 bin kişilik azalış sergilemişti. Böylece toplam istihdam edilenlerin sayısı şubat ayında 31 milyon 263 bin kişi seviyesinde gerçekleşerek rekor seviyede kaydedilmişti. 

ŞİRKET HABERLERİ

Girişim Elektrik (GESAN, Sınırlı Pozitif): Şirket’in 2023 yılı ana ortaklık net dönem karı 2022 yılına göre %5,6 oranında artarak 687,2mn TL olarak gerçekleşmiştir. Satış gelirleri 2023 genelinde 2022’ye göre %39,1 oranında artmış ve 10.451mn TL olmuştur. Aynı dönemde satışların maliyeti ise %18,7 oranında yükselerek 6.643mn TL’yi göstermiştir. Böylece Şirket’in brüt karı %98,6 oranında artarak 3.808mn TL olmuştur. 2023 yılında operasyonel giderler %57,5 oranında artmış ve 551,8mn TL’yi göstermiştir. Diğer faaliyetlerden ise 2023’te net 687,6mn TL gider kaydedilmiş ve buna istinaden 2.569mn TL faaliyet karı oluşmuştur. 2023 FAVÖK’ü ise %107 oranında artışla 3.458mn TL olmuştur. Şirket, bu dönemde yatırım faaliyetlerinden bağlı ortaklığı Europower etkisiyle 834mn TL gelir kaydetmiştir. Net finansman giderleri 2023’de 139,1mn TL olarak gerçekleşmiştir. Şirket 2022’de 396,9mn TL net finansman gideri kaydetmişti. 2023’te 1.627mn TL parasal kayıp, 554,3mn TL’lik vergi gideri ve 386,7mn TL’lik azınlık payı düşüldükten sonra 2023 ana ortaklık net dönem karı da 687,2mn TL olarak gerçekleşmiştir.

Kontrolmatik Teknoloji (KONTR, Sınırlı Negatif): Şirket’in 2023 yılı ana ortaklık net dönem karı 431mn TL olarak açıklanmıştır. Şirket 2022 yılında 656mn TL ana ortaklık net dönem karı kaydetmişti. Satış gelirleri 2023 genelinde 2022’ye göre %20,9 oranında artmış ve 3.966mn TL olmuştur. Aynı dönemde satışların maliyeti ise %38,7 oranında yükselerek 3.469mn TL’yi göstermiştir. Böylece Şirket’in toplam brüt karı %36,1 oranında azalarak 497,1mn TL olmuştur. 2023 yılında operasyonel giderler %168 oranında artmış ve 596,2mn TL’yi göstermiştir. Diğer faaliyetlerden ise 2023’te net 534,1mn TL gelir kaydedilmiş ve buna istinaden bağlı olarak da 435mn TL faaliyet karı oluşmuştur. Diğer taraftan, 2023 FAVÖK’ü ise %47,3 oranında azalışla 318,3mn TL olmuştur. Şirket, bu dönemde yatırım faaliyetlerinden 211,1mn TL net gelir kaydetmiştir. Net finansman gideri 2023’de 537,3mn TL olarak gerçekleşmiştir. 2023’te 305mn TL parasal kazanç (2022: 3,7mn TL parasal kazanç) açıklanmıştır. 44,9mn TL’lik vergi geliri düşüldükten sonra 2023 ana ortaklık net dönem karı da 431mn TL olarak gerçekleşmiştir.
Şirket, geleceğe yönelik beklentilerinde ABD South Carolina eyalet sınırları içinde kurulacak olan 3GWh/Yıl kapasiteli lityum-ion hücre, batarya ve enerji depolama ürünleri fabrikasına ilişkin yatımın, yaklaşık 300mn USD tutarında dış proje finansmanı kullanılarak 2025 yılı sonunda devreye alınması planlandığını belirtmiştir. Ayrıca, son üç yılda 220mn USD olarak gerçekleşen yatırımların 2025 yılında satış ve FAVÖK değerlerine yansımasının beklendiği ifade edilmiştir.

Torunlar GYO (TRGYO, Nötr): Torunlar GYO’nun 2023’teki (konsolide) net dönem karı 2022 yılına göre %23 oranında azalarak 12.639mn TL’ye gerilemiştir. Bu düşüşte yatırım amaçlı gayrimenkuller değer artışından elde edilen gelirin ve parasal kazancın düşmesi etkili olmuştur. Buna göre 2022 yılında bu gayrimenkullerin değerlemesinde elde edilen gelir 9.761mn TL iken, 2023 yılında bu kalemdeki gelir 7.740mn TL olmuştur. Parasal kazanç ise 4.792mn TL’den 1.253mn TL’ye gerilemiştir. Öte yandan 2023 yılında satış gelirleri %6 oranında gerileyerek 4.971mn TL’ye düşmüştür. Kira gelirleri %17 oranında artarak 3.524mn TL’ye yükselse de konut ve ofis satış gelirleri 1.162mn TL’den 451mn TL’ye düşmesi, ciro gerilemesinde ana etken olmuştur. Ortak alan ve otel gelirlerinde de düşüş gözlenmiştir. Diğer yandan, brüt kar ise yatay kalarak 3.690mn TL olarak gerçekleşmiştir. Böylelikle brüt kar marjı 4,9 puan iyileşerek 2023 yılında %74,2 olmuştur. Şirket’in operasyonel giderleri ise %7 oranında azalarak 393mn TL’ye düşmüştür. Son olarak, net finansman gideri 2022 yılındaki 1.900mn TL’den 2023 yılında 401mn TL’ye düşmüştür. Şirket’in net aktif değeri 2023 yılında 72.239mn TL gerçekleşmiş ve 2022 yılına göre %22 oranında artış göstermiştir.

Şirket 2024 yılında 10.621mn TL satış geliri öngörmektedir. Bu satışların önemli kısmı konut  -ofis satışı ile kira gelirlerinden (4.934mn TL konut-ofis, 4.603mn TL kira) oluşması beklenmektedir. 2023 yılı VAFÖK beklentisi ise 7.248mn TL’dir.

Europower Enerji (EUPWR, Nötr): 03/04/2024 tarihinde yapılan bildirimde şirketin, TEİAŞ Genel Müdürlüğü tarafından ihaleye katıldığı ve en avantajlı fiyatı vererek ihalede 1. olduğu bildirilmişti. Türkiye Elektrik İletişim A.Ş. İhale Komisyonu, şirkete işin uhdesinde kaldığına dair kesinleşme kararını 03/05/2024 tarihinde iletmiştir. İşin baz bedeli 204,5mn TL’dir.

Kocaer Çelik (KCAER, Sınırlı Pozitif): Şirket Yönetim Kurulu tarafından, pay başına brüt 0,15TL (net: 0,13 TL) temettü dağıtma kararı aldığı belirtildi. Son kapanış fiyatına göre temettü verimi %0,24 olarak hesaplanmaktadır.

Mia Teknoloji (MIATK, Nötr): MIA Teknoloji A.Ş. ile Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi arasında, özellikle AB fon mekanizmaları kapsamında mobilite, elektrikli araç şarj istasyonları, yenilenebilir enerji sistemleri, enerji depolama, akıllı ulaşım sistemleri ve üniversite ile birlikte diğer AR-GE projelerinin geliştirilmesi ve pilot uygulamaların yapılmasını sağlamak üzere bir iyi niyet ve gizlilik sözleşmesi imzalanmıştır. Bu anlaşma kapsamında, taraflar birbirlerini Avrupa Birliği ekosisteminde halihazırda beraber çalıştıkları ortakları ile bir araya getirerek birlikte yeni ortaklıklar kuracak ve birbirlerine proje yönetim danışmanlığı sağlayacaklardır

Şekerbank (SKBNK, Sınırlı Pozitif): Şirket Yönetim Kurulu tarafından, pay başına brüt 0,06TL (net: 0,05 TL) temettü dağıtma kararı aldığı belirtildi. Son kapanış fiyatına göre temettü verimi %1,2 olarak hesaplanmaktadır.

Tatlıpınar Enerji (TATEN, Nötr): Balıkesir ilinde bulunan, EPDK tarafından verilen Tatlıpınar RES Projesi’nin sahada montajı tamamlanan 9,60 MW kurulu güç kapasitesine sahip 2 türbininin T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından tarihinde mevzuata uygun olarak geçici kabulü yapılmış olup, bu türbinler 04.05.2024 tarihinden itibaren ticari enerji üretimine başlayacaklardır. Tatlıpınar Elektrik Üretim A.Ş., yatırım programına uygun şekilde yenilenebilir kaynaklardan enerji üreten santrallerini planlandığı şekilde devreye almaya devam etmekte olup, 03 Mayıs 2024 tarihi itibarıyla, yönetiminde söz sahibi olunan işletmedeki kurulu güç toplam 239 MW’a ulaşmıştır. Öte yandan, hali hazırdaki tüm hibrit ve kapasite artışı yatırımları tamamlandığında, yönetiminde söz sahibi olunan toplam kurulu gücün 349,10 MW düzeyine ulaşması hedeflenmektedir.

Turkcell (TCELL, Nötr): 24 Nisan 2024 tarihli özel durum açıklamasına istinaden, Demirören Dağıtım Satış Pazarlama’ya(“Demirören”) (güncel ünvanı DM Yapım Dağıtım ve Reklamcılık A.Ş.) 130mn TL ödenmiş olup, söz konusu ihtilaf ortadan kalkmıştır.

SEKTÖR HABERLERİ

Akaryakıt: Akaryakıt istasyonlarında yapılan satışlarda, farklılaştırılmış olsun veya olmasın aynı tür akaryakıtlar için fiyat farkı uygulanmayacak. (Kaynak: Bloomberg HT)

Borsa İstanbul: Borsa İstanbul tarafından “Yeşil Borçlanma Aracı” niteliğine sahip eurobondlar ile “Sürdürülebilir Borçlanma Aracı” niteliğine sahip olan eurobondların dolar bazlı ve TL bazlı getirilerini yansıtmak amacıyla 13 Mayıs 2024 tarihinden itibaren toplam 4 yeni endeksin hesaplanmasına karar verildiği bildirildi. (AA)

S&P: Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P, Türkiye’nin kredi notunu B’den B+’ya yükseltirken, kredi notu görünümünü pozitif olarak korudu.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Sun Tekstil (SUNTK): Şirket’in 2023 yılı ana ortaklık net dönem karı 2022 yılına göre %60,5 oranında azalarak 236,6mn TL olarak gerçekleşmiştir. Satış gelirleri 2023 genelinde 2022’ye göre %2,1 oranında artmış ve 7.733mn TL olmuştur. Aynı dönemde satışların maliyeti ise %0,8 oranında yükselerek 6.088mn TL’yi göstermiştir. Böylece Şirket’in brüt karı %7,2 oranında artarak 1.644mn TL olmuştur. 2023 yılında operasyonel giderler %16,1 oranında artmış ve 776,8mn TL’yi göstermiştir. Buna istinaden 867,6mn TL faaliyet karı oluşmuştur. Diğer taraftan, 2023 FAVÖK’ü ise %3,4 oranında artışla 1.073mn TL olmuştur. Şirket, bu dönemde yatırım faaliyetlerinden 129,7mn TL net gelir kaydetmiştir. Net finansman giderleri 2023’de 111mn TL olarak gerçekleşmiştir. 2023’te 447,2mn TL parasal kayıp (2022: 217,8mn TL parasal kayıp) açıklanmıştır. 194,8mn TL’lik vergi gideri ve sonrasında azınlık payları düşüldükten sonra 2023 ana ortaklık net dönem karı 236,6mn TL olarak gerçekleşmiştir.

Doğanlar Mobilya (DGNMO): Şirket Nisan ayı içerisinde; Doğtaş markasının yurtiçinde toplamda 2 adet, Kelebek markasının yurtiçinde toplam 2 adet, Kelebek Mutfak ve Banyo markasının yurtiçinde 1 adet, Lova markasının yurtiçinde 1 adet, Biga Home markasının Dakar Yoff’da 1 adet fabrika satış mağazası açılışı gerçekleşmiştir. 30 Nisan 2024 tarihi itibarıyla şirketin satış noktası sayısı yurtiçinde 633, yurtdışında 109 olmak üzere toplam 742 satış noktasına ulaşmıştır.

Maçkolik İnternet Hiz. (MACKO): Şirketin bağlı ortaklığı Activaweb SAS tarafından Mackolik İnternet Hizmetlerine 03.05.2024 tarihi itibarıyla 2,2mn EUR brüt temettü dağıtılmasına karar verilmiş ve vergiler düşüldükten sonra oluşan 1,9mn EUR net temettü tutarı şirket kayıtlarına geçmiş olup vergiler sonrası net temettü tutarının konsolide finansal tabloları üzerinde herhangi bir etkisi bulunmamaktadır.

Naturelgaz Sanayi (NTGAZ): Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün (ÇAYKUR) 18 adet fabrika için açmış olduğu ve 25.03.2024 tarihinde gerçekleşen Doğalgaz (LNG (Sıvılaştırılmış Doğal Gaz) ve/veya CNG (Sıkıştırılmış Doğal Gaz)) İhalesi için en iyi teklifin şirketçe verildiği 26.03.2024 tarihinde duyurulmuş olup ihaleye konu 325.000.000 kWh enerji doğal gaz tedariki için Çaykur ile şirket arasında 529mn TL bedelli sözleşme 03/05/2024 tarihinde imzalanmıştır.

Pasifik Eurasia Lojistik (PASEU): 24.04.2024 tarihli duyuruda Yönetim Kurulu’nun Demir İpek Yolu güzergahında Çin-Türkiye-Avrupa ve tersi yönde demiryolu kombine yük taşımacılığı hacmini arttırmak amacıyla şirket kurma ve/veya iş birliği yapma konusunda yetkilendirme yaptığı hususu kamuoyu ve yatırımcıları ile paylaşılmıştı. Söz konusu yetkilendirme kapsamında şirketin Azerbaycan’ın önde gelen gruplarından NB Holding ASC ile yapmış olduğu görüşmeler neticesinde ortaklık kurma konusunda son aşamaya gelinmiştir. Kurulacak ortaklık her iki tarafa da liman ve lojistik merkez işletmeciliği, Orta Koridor üzerinden yapılacak yük taşımacılığı ve bölgede verilecek lojistik hizmetlerinde önemli fırsatlar ve kazanımlar sunacaktır. Bu girişimimiz sonucunda Orta Koridor’da şirketin faaliyetlerini odağına alacak ve önceliklendirecek; Bakü merkezli, Türkiye ve Azerbaycan ortak işgücünü kullanacak; dış ticaretin büyümesine katkı sağlayacak bir yapı kurulmuş olacaktır.

Sun Tekstil (SUNTK): Şirketimizin 16.12.2022 ve 29.03.2024 tarihli açıklamalarda belirtilen, şirketin bağlı ortaklığı Ekoten Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin İzmir/Torbalı’daki üretim merkezinde yaptığı atık su geri dönüşüm yatırımı için T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın şirkete verdiği yatırım teşvik belgesinin toplam yatırım tutarı revize edilerek 29,9mn TL’ye ulaşmıştır.

Vestel Beyaz Eşya (VESBE): Şirket Yönetim Kurulu tarafından, pay başına brüt 0,72TL (net: 0,65 TL) temettü dağıtma kararı aldığı belirtildi. Son kapanış fiyatına göre temettü verimi %3,1 olarak hesaplanmaktadır.

Kaynak: Ziraat Yatırım Sabah Stratejisi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!