Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (4.09.2023)

SABAH STRATEJİSİ

Bu sabah yurtiçinde ağustos enflasyonu açıklanacak. Söz konusu ayda enflasyonun yine yüksek gelmesi beklenirken, yıllık tahminler %56’ya yakın. Yüksek negatif reel faizler borsa için önemli bir katalizördü. Bu veriyle yine aynı hikaye satın alınabilir ki Borsa İstanbul için olumlu potansiyele sahip bazı gelişmeler de takip edilecek. Cuma günü Türkiye değerlendirmesini yayımlaması beklenen Fitch’ten en azından not görünümünde iyileştirme yapması bekleniyor. Öte yandan, Orta Vadeli Program’ın (OVP) da kısa bir süre içerisinde açıklanması bekleniyor. Fiyat istikrarının sağlanması açısından beklentilerin çıpalanmasını sağlayacak OVP, risk primimiz üzerinde pozitif etki yapabilir. Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Putin’le görüşmesi de önemli. Görüşmenin ana gündem maddesinin Tahıl Koridoru Anlaşması olması bekleniyor. Borsa İstanbul’u destekleyebilecek gelişmelerin dışında teknik olarak da BIST100’ün psikolojik 8.000 seviyesinin üzerinde kapatması ve göstergelerin de tekrar yukarı yöne işaret etmesi yükselişe zemin hazırlıyor. Yurtiçi yerleşiklerin borsaya yönelik devam eden ilgisi de düşünüldüğünde BIST100’ün hafta başında 8.350 civarındaki hedefine doğru hareket edebileceğini düşünüyoruz. Yurtdışı piyasalara bakıldığında, cuma günü ABD’de açıklanan tarım dışı istihdam verisi ilk etapta borsalar için destekleyici olsa da ABD on yıllık tahvil faizindeki yükseliş borsaların güçlenmesini engelledi. Bugün kapalı olacak ABD borsaları da haftanın son işlem gününde yatay sayılabilecek bir görüntüyle kapattı. Bu arada petroldeki sert yükseliş de geçen haftanın dikkat çeken konusuydu. Bu sabaha bakıldığında, Çin’de emlak sektörüne yönelik haber akışıyla Çin ve Hong Kong’da endeksler yükselişte. Bu kapsamda risk algısı da olumlu. Dolar, bu sabah hafif de olsa geriliyor.

MAKROEKONOMİ

Cuma günü ABD’de istihdam piyasası verilerinden, ağustos ayı tarım dışı istihdam, işsizlik oranı ve ortalama saatlik kazançlar verileri izlendi.

  • Ağustos ayında tarım dışı istihdam artışı, 157 bin kişi seviyesinden 187 bin kişi seviyesine yükseldi ve böylece son üç ayın en yüksek seviyesine ulaştı, bunun yanında bir önceki ayın verisi de 30 bin kişi aşağı yönlü revize edildi, beklentiler ise istihdam artışının hafif yavaşlaması (187 bin kişi seviyesinden 170 bin kişi seviyesine) yönündeydi. Tarım dışı istihdam artışı ağustosta hızlanma sergilemekle birlikte, son 12 aylık ortalamanın (257 bin kişi) altındaki seyrini sürdürdü.
  • İşsizlik oranı ise, ağustosta yatay seyretme beklentilerine karşın %3,5 seviyesinden %3,8 seviyesine yükseldi ve böylece Şubat 2022’den bu yana en yüksek seviyede kaydedildi. Ağustosta işsiz sayısı 514 bin kişi artışla 6,36 milyon milyona yükselirken, istihdam edilenlerin sayısı ise 222 bin kişi artışla 161,5 milyona yükseldi. İş gücüne katılım oranı ise %62,6’dan %62,8 seviyesine yükseldi ve böylece Şubat 2020’den bu yana en yüksek seviyede gerçekleşti.
  • Enflasyonun seyri açısından bakılan ortalama saatlik kazançlar, yani ücretlerdeki artış hızı ise ağustosta aylık bazda %0,4’ten %0,2 seviyesine gerileyerek beklentilerin (%0,3) üzerinde yavaşlama sergiledi ve böylece Şubat 2022’den bu yana en düşük seviyede kaydedildi, yıllık bazda artış hızı da %4,4’ten %4,3 seviyesine geriledi. Bu kapsamda ortalama saatlik kazançlar verileri, ücretler kaynaklı enflasyonist baskıların kısmi yavaşladığına işaret etti.

Yurt içinde ise, ağustos ayında S&P Global/İSO imalat sektörü PMI, 49,9’dan 49 seviyesine gerileyerek imalat sektöründe 50 büyüme eşik seviyesinin altındaki seyrini ikinci aya taşıdı. Anketin detaylarına bakıldığında, firmaların yeni sipariş almakta zorluk yaşadıklarını ve yeni alınan işlerdeki düşüşün bir önceki aya göre hızlandığını bildirdikleri gözlendi. Ayrıca müşterileri yeni sipariş vermekten caydıran temel faktörün, güçlü fiyat baskıları olduğu görüldü.

Yurt dışında bu hafta veri takvimine bakıldığında,

  • ABD tarafında, ekonomik faaliyetin son görünümüne ilişkin sinyal verecek olan ağustos ayı S&P Global hizmet sektörü nihai PMI ve ISM imalat dışı endeksi verileri çarşamba günü takip edilecek. Öncü veriye göre, ağustosta hizmet PMI 52,3’ten 51 seviyesine beklentilerin üzerinde gerileyerek hizmet sektöründe büyümenin yavaşladığına ve şubat ayından bu yana en zayıf büyümeye işaret etmekle birlikte son yedi aydır büyüme bölgesinde seyretmişti. Temmuz ayına ilişkin ISM imalat dışı endeksi ise, 53,9’dan 52,7 seviyesine gerileyerek beklentilerin üzerinde düşüş kaydetmişti ve imalat dışı sektörlerde büyümenin yavaşladığına işaret etmekle birlikte büyüme bölgesindeki seyrini yedinci aya taşımıştı. Ayrıca yarın temmuz ayı dayanıklı mal siparişleri nihai verisi ve fabrika siparişleri verisi izlenecek. Bunun yanında temmuz ayına ilişkin dış ticaret dengesi verisi çarşamba günü açıklanacak. Temmuzda aylık bazda dış ticaret açığının 65,5 milyar USD’den 68 milyar USD seviyesine yükselmesi bekleniyor. Öte yandan, istihdam piyasası verilerinden, perşembe günü haftalık yeni işsizlik maaşı başvuruları verisi izlenecek. Son açıklanan haftalık yeni işsizlik maaşı başvuruları, hafif yükseliş beklentisine karşın 232 bin kişi seviyesinden 228 bin kişi seviyesine gerilemişti, bunun yanında tarihsel ortalamaların altında düşük seviyelerde seyretmişti ve iş gücü piyasasında sıkı görünüme işaret etmeyi sürdürmüştü. Diğer yandan, çarşamba günü Fed’in 12 adet bölge başkanlıklarından gelen ekonomik verilerle oluşturulan Bej Kitap raporu yayınlanacak. Raporda, ABD ekonomisine ilişkin güncel değerlendirmeler ve gelecek döneme ilişkin beklentiler takip edilecek. Ayrıca hafta boyunca Fed üyelerinin gerçekleştirecekleri konuşmalar da Fed’in para politikasına yönelik olası yeni sinyaller bakımından yakından takip edilecek.
  • Avrupa genelinde de son ekonomik görünüme ilişkin bilgi verecek olan ağustos ayı HCOB hizmet sektörü nihai PMI verileri yarın takip edilecek. Öncü verilere göre ağustosta hizmet PMI’lar, Fransa’da daralma bölgesindeki seyrini sürdürürken diğer bölgelerde ise hizmet sektörünün büyümeden daralmaya geçtiğine işaret etmişti. Bunun yanında, küresel ticaretin görünümüne ilişkin de sinyal verecek olan Almanya temmuz ayı dış ticaret verileri bugün açıklanacak. Aylık bazda temmuzda ihracatın %1,5 oranında daralması beklenirken, ithalatın ise %0,5 oranında sınırlı artışla kısmi toparlanma sergilemesi bekleniyor. Ayrıca Euro Bölgesi’nde eylül ayına ilişkin Sentix yatırımcı güveni verisi bugün takip edilecek. ECB’nin, hedefin üzerinde seyreden enflasyonla mücadele kapsamında faiz artışlarına devam edeceğine yönelik beklentilerin etkisiyle yatırımcı güveninin zayıf seyrini sürdürmesi bekleniyor. Diğer yandan, Almanya’da üretimin seyrine ilişkin olarak temmuz ayı fabrika siparişleri verisi çarşamba günü ve temmuz ayı sanayi üretimi verisi ise perşembe günü takip edilecek. Temmuzda aylık bazda fabrika siparişlerinin %4 oranında gerilemesi ve sanayi üretiminin ise %0,5 oranında gerilemesi bekleniyor. Cuma günü öte yandan, ECB’nin para politikasına da yön verecek olan enflasyon verilerinden, Almanya’da ağustos ayına ilişkin nihai TÜFE verisi takip edilecek. Ayrıca Euro Bölgesi’nde temmuz ayına ilişkin ÜFE verisi yarın açıklanacak. Bunun yanında, Euro Bölgesi’nde iç talebin seyrine ilişkin olarak temmuz ayı perakende satışlar verisi çarşamba günü izlenecek. Ayrıca Euro Bölgesi’nde bu yılın ikinci çeyreğine ilişkin GSYH büyümesi nihai verileri perşembe günü açıklanacak. Bunun yanında, başta ECB Başkanı Lagarde’ın bugün gerçekleştireceği konuşması olmak üzere, hafta genelinde ECB üyelerinin gerçekleştirecekleri konuşmalar da, Banka’nın para politikasına ilişkin olası yeni sinyaller bakımından yakından izlenecek.
  • Asya tarafında ise, küçük ve orta ölçekli firmaların faaliyetlerinin seyrine ilişkin sinyal verecek olan ağustos ayı Caixin hizmet sektörü PMI verisi yarın izlenecek. Ağustosta Caixin hizmet sektörü PMI verisinin 54,1’den 53,7 seviyesine gerilemesi bekleniyor. Ayrıca Çin’de ağustos ayı dış ticaret verileri perşembe günü izlenecek. Cuma günü bunun yanında, Japonya ekonomisinin bu yılın ikinci çeyreğine ilişkin nihai GSYH büyüme verileri izlenecek.

Yurt içinde ise, bugün ağustos ayı TÜFE ve ÜFE verileri, yarın ağustos ayı reel efektif döviz kuru endeksi verisi, perşembe günü ağustos ayı Hazine nakit dengesi verisi ve cuma günü ise ağustos ayı DHMİ uçuş istatistikleri takip edilecek. Ayrıca yarın TCMB tarafından ağustos ayına ilişkin Aylık Fiyat Gelişmeleri Değerlendirmesi Raporu yayınlanacak. Cuma günü öte yandan Fitch’in, Türkiye ülke değerlendirmesini yayınlaması bekleniyor. Fitch’in, Türkiye’nin kredi notunu ‘B’ olarak koruması beklenirken, not görünümünü ise “negatif”ten “durağan”a yükseltmesi bekleniyor.

  • Temmuz ayında TÜFE, aylık bazda Bloomberg piyasa beklentisi olan %8,56 seviyesinin üzerinde aylık %9,49 artmıştı (haziranda aylık %3,92 artmıştı), bununla birlikte son 18 ayın en yüksek seviyesinde gerçekleşmişti, TÜFE yıllık bazda ise temmuzda ücret artışlarının, kurdaki dalgalanmaların ve vergi artışlarının etkisiyle Aralık 2021’den bu yana en düşük seviye olan %38,21’den %47,83 seviyesine yükselmişti ve böylece yılın başından bu yana devam eden baz etkisi sonlanırken son dört ayın en yüksek seviyesinde gerçekleşmişti. ÜFE aylık %6,50’den %8,23’e hızlanmıştı ve böylece gelecek aylarda enflasyonda maliyet baskısının sürebileceğine işaret etmişti (ÜFE 2022 yılında ortalama %5,9 artış, 2003 yılından bu yana ortalama %1,3 artış göstermişti). Yıllık bazda ÜFE, Mayıs 2021’den bu yana en düşük seviye olan %40,42’den %44,50 seviyesine yükselerek son üç ayın yüksek seviyesinde kaydedilmişti. Foreks Anketi’ne göre ağustos ayına ilişkin TÜFE’nin, aylık medyan %7,08 seviyesinde gerçekleşmesi ve yıllık bazda medyan %56,02 seviyesinde gelmesi beklenirken, Bloomberg Anketi’ne göre TÜFE’nin, aylık medyan %6,50 seviyesinde gerçekleşmesi ve yıllık bazda medyan %55,90 seviyesinde gelmesi bekleniyor. 
  • Temmuz ayı reel efektif döviz kuru endeksi, aylık %5,5 oranında düşüşle 51,66 seviyesinden 48,82 seviyesine gerilemişti ve böylece düşüşünü dördüncü aya taşımıştı, bunun yanında Aralık 2021’den bu yana en düşük seviyelerdeki seyrini sürdürmüştü.
  • Hazine nakit dengesi, temmuzda 19,3 milyar TL sınırlı fazla vermişti, haziranda 206,4 milyar TL açık vermişti, 12 aylık kümülatif nakit açığı ise temmuzda 678,8 milyar TL’den 566,4 milyar TL’ye, GSYH’a oranı ise %3,5’ten %2,9’a gerilemişti (GSYH verisi olarak 2. çeyrek kümülatif verisi kullanıldı).  

ŞİRKET HABERLERİ

Europen Endüstri (EUREN, Pozitif), CW Enerji (CWENE, Pozitif): Europen Endüstri tarafından 2024 yılı 3. çeyreğinde üretime başlaması planlanan Güneş Enerjisi Camları ile ilgili olarak CW Enerji ile yıllık 4mn m2 GES paneli camı satışı için niyet mektubu imzalanmıştır. Birim fiyatların satış anındaki piyasa şartlarına göre belirleneceği ancak bugünkü piyasa koşullarında yaklaşık olarak 670mn TL – 720mnTL seviyelerinde olduğu açıklanmıştır.

Türk Hava Yolları (THYAO, Sınırlı Pozitif): Şirket büyüme hedefleri doğrultusunda 2025, 2026 ve 2027 yıllarında teslim alınmak üzere 10 adet A350-900 tipi yolcu uçağın Airbus’tan satın alınmasına karar vermiştir.

Vakıfbank (VAKBN, Nötr): 91 gün vadeli 200mn TL nominal değerli Vakıfbank finansman bonoları ihraç ve halka arz edilecek olup Vakıfbank Finansman Bonolarının ihraç ve halka arzına ilişkin talep toplama işlemi 04-05-06 Eylül 2023 tarihlerinde gerçekleştirilecektir. Söz konusu bonolara, 200mn TL nominal olan halka arz büyüklüğünden fazla talep gelmesi durumunda toplam halka arz miktarı 300mn TL nominal tutara yükseltilebilecektir.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Büyük Şefler (BIGCH): Türkiye’de 24 şehirde 104 şube, yurt dışında 7 ülkede 10 şube olmak üzere, toplam 114 şubeye sahip olan şirketin şube sayısında 1 Ağustos – 31 Ağustos 2023 tarihleri arasında değişiklik olmamıştır.

Escort Teknoloji (ESCOM): Şirket’in iştiraki Alesta Elektronik Teknoloji Yatırım A.Ş’den alınan bilgiye göre; One Human Yazılım ve Bilişim Danışmanlığı A.Ş’ye 26,6mn TL şirket değeri üzerinden %8 oranında iştirak edilmesine karar verildi. One Human Yazılım, “OneNewOne” markası altında yapay zekâ tabanlı işe alım yönetim sistemi sunmaktadır.

Fuzul GYO (FZLGY): İstanbul Başakşehir Ayazma 4. Etap Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi sözleşmesi, Emlak Konut GYO ile Şirket arasında 29.08.2023 tarihinde imzalanmıştır. Sözleşme değerleri şu şekildedir: Arsa Satışı Karşılığı Satış Toplam Geliri (ASKSTG) : 4.125mn TL; Arsa Satışı Karşılığı Yüklenici Payı Gelir Oranı(YPGO) : %60; Arsa Satışı Karşılığı Yüklenici Payı Toplam Geliri (YPTG ) : 2.475mn TL

Katılımevim (KTLEV): Şirket; pay fiyatının istikrarlı ve gerçek değerine uygun oluşumuna katkı sağlamak amacıyla pay geri alımı yapılmasına, pay geri alımına konu edilebilecek azami pay sayısının 4mn adet pay olarak belirlenmesine, payların geri alımı için ayrılacak fonun şirket iç kaynaklarından karşılanmak üzere en fazla 200mn TL olarak belirlenmesine, geri alım programı süresinin, duyurunun KAP bildirim tarihinden itibaren 6 ay olarak belirlenmesine karar verildiğini duyurmuştur.

Kervan Gıda (KRVGD): Şirket; Manisa-Demirci’de ulunan yaklaşık 325 dönüm arazi üzerine 25bin kWp kapasiteli fotovoltaik güneş enerji santralinin yapımı konusunda MV Grup Danışmanlık Müh. İnş. Ltd. ile anlaşma imzalamıştır. Buna istinaden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan gerekli çağrı mektubu alınmış olup yatırıma başlama kararı verilmiştir. Yatırımın toplam bedeli (arazi, santral ve santral yapım maliyeti) 20,7mn USD seviyesindedir. İlgili santral 2024 yılının Ocak ayından itibaren kademeli olarak devreye alınacaktır. 2024 yılının Haziran ayında ise santralin tamamen devreye girmesi planlanmaktadır. Santral tamamen devreye girdiğinde Şirketin Türkiye’deki üretim tesislerinin enerji maliyetlerinin tamamını karşılaması amaçlanmaktadır. Böylelikle bugünkü fiyatlarla yıllık yaklaşık 5mn USD (yaklaşık 130mn TL) elektrik gideri tasarrufu yapılacaktır. Bu yatırımın yıllık konsolide FAVÖK marjına katkısının 170 baz puan seviyesinde olması öngörülmektedir. Daha önceden bildirmiş olunan Manisa-Gördes ve Burdur-Kemer’de satın alınmış olan toplam 418bin m2 arsalar da önümüzdeki süreçte değerlendirilmek üzere projelendirilecektir.

Say Yenilenebilir Enerji (SAYAS): Şirket’in, Martifer – Construções Metalomecânicas, S.A. Ticaret unvanlı müşterisine verdiği tekliflerin onaylandığı açıklanmıştır. Ürünler müşterinin Portekiz’de yerleşik üretim tesislerine sevk edilecektir. Tekliflerin toplam tutarı 580bin EUR olup teslimlerin 2024 yılı ilk iki hafta içerisinde tamamlanacağı açıklanmıştır.

Suwen Tekstil (SUWEN): Ağustos ayı içerisinde yurtiçinde İstanbul Kale Center ve Konya Enntepe AVM mağazası açılmıştır. Deprem felaketi sebebiyle son durum itibariyle 2 mağaza satışa kapalı bulunmaktadır. Söz konusu mağazalar ile ilgili durum değişiklikleri aylık bildirimler ile yatırımcılarımıza duyurulacaktır. Güncel olarak; yurtiçinde 166 ( 6’si bayi), yurtdışında 12 (6’sı bayi) olmak üzere toplam 178 mağaza bulunmaktadır.

Yeni Gimat GYO (YGGYO): Şirket’in sermayesine %100 oranında sahip olduğu bağlı ortaklığı Proen Yenilenebilir Enerji A.Ş.’nin Ağrı’da geliştirmekte olduğu ve tamamlanması akabinde 30 Mwp DC kurulu güce sahip olacak olan Güneş Enerjisi Santrali (GES) projesi ile ilgili olarak Aras Elektrik Dağıtım A.Ş.’ye yapmış olduğu başvuru olumlu sonuçlanmıştır. Yasal süreçlerin tamamlanmasının ardından santral inşaat çalışmalarına başlanacağı, tamamlanmasının ardından üretilen elektriğin şirket portföyünde bulunan Ankamall AVM’nin elektrik ihtiyacının karşılanmasında kullanılacağı açıklanmıştır.

FAİZ PİYASALARI

Cuma günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %23,50’den %24,52 seviyesine yükseldi. TCMB cuma günü 45 milyar TL’lik (%25’ten, 5 gün vadeli) ve 40 milyar TL’lik (%25’ten, 7 gün vadeli) haftalık repo ihalesi açtı. Toplam fonlama tutarı ise repo ihaleleri kaynaklı 89 milyar TL oldu.

Yurt içi tahvil piyasasında, cuma günü verim eğrisinde faizlerde kısa ve orta vadeli tarafta yükselişler gözlenirken, uzun vadeli tarafta yatay seyir görüldü. Buna göre, kısa vadeli tarafta 50 baz puana yaklaşan yükselişler ve orta vadeli tarafta 110 baz puana yaklaşan yükselişler görülürken, uzun vadeli tarafta yatay hareket gözlendi.

Kaynak: Ziraat Yatırım Sabah Stratejisi