Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (30.07.2019)

SABAH STRATEJİSİ

Yarınki Fed kararı ve bugün tekrar başlayacak ABD – Çin ticaret görüşmeleri öncesinde Asya borsalarında genel olarak alıcılı bir seyir gözleniyor. ABD borsa endeksleri ise tarihi zirvelerinde kararsız bir görüntü sergilerlerken, bu sabah vadelilerde yataya yakın hafif alıcılı bir görüntü var. Öte yandan, Dolar endeksi (DXY) 98 seviyesinin üzerinde dirençli durmaya devam ederken, Gelişmekte Olan Ülke para birimleri yatay. Birçok risk olayını şimdilik arkada bırakan yurtiçi piyasalarda ise pozitif ayrışma dün de devam etti. Bu sabah da TL olumlu ayrışma eğilimini korurken, 5 yıllık CDS’imiz 352 seviyesine kadar gerilemiş durumda. Bu kapsamda, endeks güne alıcılı bir görüntüyle başlayabilir. Gün içerisinde de alıcılı bir seyir bekliyoruz.

MAKROEKONOMİ

Yarınki TCMB Enflasyon Raporu ve Fed faiz kararı öncesi USD/TL kuru, 3 haftanın en düşük seviyelerinde bulunuyor. Yurtdışında bilanço sezonu ve ticaret temalı haber akışı fiyatlamalarda belirleyici oluyor. Bugün Apple bilançosunu açıklayacak önemli şirketlerden biri olurken, ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ve Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer, bugün Şanghay’da Çin Başbakan Yardımcısı Liu He ile yeniden bir araya gelecekler. ABD çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi (Fed’in takip ettiği enflasyon göstergesi) ve Almanya TÜFE günün en önemli verileri. Yurtiçi tarafta ise temmuz ayına ilişkin ekonomik güven endeksi verisi açıklanacak. Bugün açıklanan karara göre Japonya Merkez Bankası faizini -%0,1 seviyesinde, 10 yıllık tahvil faizi hedefini yaklaşık %0’da tuttu ve sözlü yönlendirmede değişikliğe gitmedi. Japonya Merkez Bankası ayrıca ekonomik yavaşlamanın enflasyon hedeflerinde riski artması durumunda genişleyici bir tutumdan kaçınmayacaklarını belirtti.

  • Fed’in kritik FOMC toplantısı bugün başlayacak ve karar yarın akşam açıklanacak. Trump, FOMC faiz toplantısı öncesi Fed’i bir kez daha eleştirdi. Trump, AB ve Çin’in, faizleri daha da düşüreceğini ve Fed’in, çok düşük enflasyon ortamına karşılık onlara kıyasla muhtemelen daha az faiz indirimi yapacağını ifade etti.
  • ABD ve Fransa arasında ise bir ticaret gerilimi sürecinin başladığı görülmekte. Trump, Fransa’nın, aralarında ABD’li firmaların da olduğu büyük teknoloji şirketlerine yeni vergi uygulanması kararına yönelik olarak, Fransa’ya kısa süre içinde karşılık vereceklerini belirtti.

Bugün TSİ 15.30’da ABD’de haziran ayına ilişkin çekirdek PCE deflatör verileri de açıklanacak. Yıllık bazda çekirdek PCE deflatörün, mayıstaki %1,6 seviyesinden hafif toparlanarak haziranda %1,7 seviyesine yükselmesi beklenmekte.

TSİ 17’de ABD’de haziran ayına ilişkin mevcut konut satışları verisi açıklanacak. TSİ 17’de ise ABD’de temmuz ayına ilişkin Conference Board Tüketici Güveni Endeksi verisi açıklanacak. Endeks, haziranda 121,5 seviyesinde gerçekleşmişti. Endeks, bu yıl içerisinde en yüksek seviyeleri, şubatta 131,4 ve mayısta 131,3 seviyeleriyle görmüştü. Endeksin, temmuzda ise hafif yükselişle 125 seviyesinde gerçekleşmesi beklenmekte.

TSİ 15’de Almanya’da temmuz ayına ilişkin TÜFE verisi açıklanacak. Yıllık bazda TÜFE’nin, temmuzda düşüşünü sürdürerek %1,5 seviyesine gerilemesi ve ECB’nin yaklaşık %2 seviyesindeki enflasyon hedefinin altındaki zayıf seyrini sürdürmesi beklenmekte.

Yurtiçi tarafta ise TSİ 10’da temmuz ayına ilişkin ekonomik güven endeksi verisi açıklanacak. Endeks, nisanda 84,7 seviyesindeyken, mayısta %8,5 oranında azalmayla 77,5 seviyesine gerileyerek son 7 ayın en düşük seviyesinde gerçekleşmişti. Haziran ayında ise yeniden toparlanmaya başlayan endeks, 83,4 seviyesine yükselmişti. Temmuz ayında tüketici ve reel kesim güven endeksinde hafif bir düşüş gözlemlemiştik, dolayısıyla endeksteki yükseliş sınırlı kalabilir.

ŞİRKET HABERLERİ

Arçelik (ARCLK, Sınırlı Negatif): 2019’un 2. çeyrek finansallarına göre şirketin ana ortaklık net dönem karı geçen sene aynı döneme göre %52,3 artışla 219,1mn TL olmuş ve 240mn TL’lik piyasa beklentisinin bir miktar altında gerçekleşmiştir. Şirket’in 2Ç2019 satış gelirleri bir önceki yılın aynı dönemine göre %29,4 artışla 8.428mn TL olmuştur. Satışların %34,7’sini oluşturan yurtiçi satışlar %23,9 oranında artış kaydederken, yurtdışı satışlar %32,6 oranında yükselmiştir. %32,6’lık yurtdışı satışlardaki artışın 25,9 puanı kur etkisinden kaynaklanmıştır. Satışların maliyeti gelirlerdeki artıştan hafif daha düşük %27,5 oranında artış kaydetmiştir. Buna bağlı olarak brüt kar %33,9 artışla 2.643mn TL olurken, brüt kar marjı 1,1 puan artışla %31,4 olarak gerçekleşmiştir. Operasyonel giderler ise %25,6 artışla 1.993mn TL olmuştur. Diğer faaliyetlerden gelirler 2Ç2018’e göre 207mn TL azalışla 14mn TL’yi göstermiştir. Bu gelişmeler neticesinde faaliyet karı %9,4 artışla 663,8mn TL olurken, faaliyet karı marjı ise 1,4 puan azalışla %7,9’a gerilemiştir. 2Ç2019 FAVÖK’ü %54 artışla 893mn TL’yi göstermiştir. FAVÖK marjı ise 1,7 puan artışla %10,6 olmuştur. Yatırım faaliyetlerinden giderler ile özkaynak yöntemiyle değerlenen yatırımlarından karlarından paylar toplam 1,2mn TL olurken geçen sene aynı dönemde bu 2 kalemden 26,6mn TL gelir kaydedilmişti. Finansman tarafında ise şirket geçen sene 2. çeyrekte 444,1mn TL net finansman gideri kaydederken bu sene 2. çeyrekte net 363,4mn TL finansman gideri kaydetmiştir. 2Ç2019 vergi gideri 69,6mn TL olmuştur. Ana ortaklık net dönem karı ise geçen sene 2. çeyreğe göre %52,3 artarak 219,1mn TL’ye yükselmiştir. Tüm bunlara bağlı olarak şirketin ana ortaklık karı üstünden hesaplanan net kar marjı geçen sene aynı çeyreğe göre 0,4 puan yükselerek %2,6 olmuştur.

İkinci çeyrek kar rakamı ile birlikte Şirket’in Ocak-Haziran dönemi ana ortaklık net dönem karı bir önceki yılın aynı döneminde göre %38,6 oranında artarak 444,5mn TL’ye yükselmiştir.

Arçelik 2019 2. çeyrek sonuçları ardından 2019 yılı beklentilerini güncellemiştir. Buna göre %25-30 olan ciro artış beklentisi %20-25 bandına, %11,5 olan FAVÖK marjı beklentisi ise %10,5’e çekilmiştir. Adet olarak ise, şirket uluslararası beyaz eşya satışlarında %2 büyüme beklentisini korurken, yurtiçi pazarda %10 daralma beklentisini %15’e yükseltmiştir.

Şişe Cam (SISE, Nötr):  Şirket’in 2Ç2019’daki ana ortaklık net dönem karı bir önceki yılın ikinci çeyreğine göre %26 oranında azalarak 479,8mn TL’ye gerilerken, net dönem karı piyasa beklentisi olan 454mn TL’nin hafif üzerinde gerçekleşmiştir. Şirket’in satış gelirleri 2Ç2019’da yıllık %27 oranında artarak 4.695mn TL’ye çıkarken, brüt karı aynı dönemde %25 oranında artarak 2Ç2019’da 1.518mn TL’ye yükselmiştir. Diğer yandan, net finansman giderlerinde 132,6mn TL artış görülen Şirket’in, net yatırım gelirlerinde 232,6mn TL düşüş görülmüştür. Şirket’in 2Ç2019’daki net ve brüt kar marjı sırasıyla %10,2 ve %32,3 olarak gerçekleşmiştir. Geçen yılın aynı döneminde bu oranlar sırasıyla %17,6 ve %33,0 idi. Son olarak, ikinci çeyrek net karı ile birlikte Şirket’in 2019 yılının ilk yarısındaki ana ortaklık net dönem karı geçen yılın aynı dönemine göre %11 oranında azalarak 928,1mn TL’ye gerilemiştir.

Trakya Cam (TRKCM, Nötr):  Şirket’in 2Ç2019’daki ana ortaklık net dönem karı bir önceki yılın ikinci çeyreğine göre %41 oranında gerileyerek 171,2mn TL olmuştur. Piyasa beklentisi Şirket’in bu çeyrekte 161mn TL kar elde edebileceği yönündeydi. Şirket’in satış gelirleri 2Ç2019’da yıllık %31 oranında artarak 1.731mn TL’ye çıkarken, brüt karı aynı dönemde %20 oranında artarak 2Ç2019’da 538,6mn TL’ye yükselmiştir. Şirket’in 2Ç2019’daki net ve brüt kar marjı ise sırasıyla %9,9 ve %31,1 olarak gerçekleşmiştir. Geçen yılın aynı döneminde bu oranlar sırasıyla %22,0 ve %33,8 idi. Öte yandan, net finansman giderlerinde 32,7mn TL azalma görülen Şirket’in, net yatırım gelirlerinde 142mn TL düşüş görülmüş ve bu durum kardaki düşüşte ana etken olmuştur. Son olarak, ikinci çeyrek net karı ile birlikte Şirket’in 2019 yılının ilk yarısındaki ana ortaklık net dönem karı geçen yılın aynı dönemine göre %36 oranında azalarak 320,5mn TL’ye gerilemiştir.

TAV Havalimanları Holding (TAVHL, Nötr): Şirket’in ana ortağı Fransız havalimanı işletmecisi ADP, Bulgaristan’ın en büyük havalimanı olan Sofya Havalimanı’nın işletme hakkını 35 yıl süreyle varlık yönetim şirketi Meridiam önderliğindeki konsorsiyuma veren ihaleye itiraz etti.

SEKTÖR HABERLERİ

İlaç Sektörü: Sağlık Bakanlığı’nın ‘yerli üretim’ teşviki sonuç verdi, yabancı ilaç firmaları Türkiye’de yatırım yarışına girdi. Bazı firmalar direkt kendi tesisini kurarken, bazıları ise ilaçlarını üretmek için yerli firmalarla anlaşma yapmayı tercih ediyor. Dünyanın en büyük ilaç şirketlerinden biri olan Novartis, Kurtköy tesislerinde üreteceği iki yeni ilacı ağustos ayında piyasaya sunmaya hazırlanıyor.  ABD’li Gilead Sciences mayıs ayında Pharmactive İlaç ile yerli üretim anlaşması imzalayarak hepatit ve HIV alanlarındaki hayat kurtaran stratejik ilaçları Türkiye’de üretme kararı aldı. Ortadoğu ve Kuzey Afrika’nın (MENA) en büyük biyoteknolojik ilaç firmalarından CinnaGen İlaç da haziran ayında biyoteknoloji alanında 100 milyon dolarlık bir fabrika yatırımı yaptı, Türk ortaklı bir ‘Greenfield Yatırım’ için de hazırlık yapıyor.  Fransız ilaç şirketi Sanofi ise Türk şirketi Birgi Mefar ile antibiyotik üretmek için bugün imzaları atıyor. Kaynak: Dünya

Tarım: Geçtiğimiz yıl da kuraklık nedeniyle ürünlerin hasar gördüğü Avrupa’da bu yıl kuraklığın daha ciddi boyutta olduğu uyarısı yapılıyor. Kıtanın çoğu bölgesinde yağışlar haziran ayında mevsim normallerinin yüzde 0-80’inden az bir seviyeye inerken, bu ay neredeyse hiç yağış meydana gelmedi. Bu da çiftçiler ve tarım sektörü için ciddi bir krizi tetikleyebilir. Avrupa sebze ve meyve işlemecileri birliği Profel, 2019 yılını kendi sektörleri açısından zor bir yıl olarak niteleyen bir açıklama yaptı. Avrupa Komisyonu da tarım sektörüne yönelik yılsonunda yapılması planlanan bazı ödemelerin öne çekilmesini gündemine aldı.

AB’de tarımsal üretim zarar göreceği endişesi fiyatlara yansımaya başladı. Uluslararası piyasalarda buğday, mısır ve şekerin fiyatı son hafta içinde belirgin bir yükseliş içinde. CBOT’da buğdayın fiyatı geçtiğimiz söz konusu döneminde 4,87 dolar/buşel seviyesinden 5.03 dolara çıkarken, mısır fiyatları 4.26 dolardan 4,30 dolara çıktı. Şeker fiyatları 11,56 dolar/lb düzeyinden 12,5 dolara yükselirken, Londra’da beyaz şekerin vadeli fiyatı 315 dolar/tondan 323 dolara yükseldi. Analistler, Avrupa’daki büyük üreticilerin bu yıla ilişkin üretim beklentilerini aşağı doğru revize etmeleri halinde tarımsal emtia fiyatlarında çıkışın süreceğini belirtiyorlar. Kaynak: Dünya

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Denizbank (DENIZ): Banka’nın 2Ç2019’daki net dönem karı bir önceki çeyreğe göre %37 oranında gerileyerek 308mn TL olarak gerçekleşti. İkinci çeyrek karı ile birlikte Banka’nın bu yılın ilk yarısındaki net dönem karı ise yıllık olarak %39 oranında düşerek 800,3mn TL olmuştur.

Gersan Elektrik Ticaret ve Sanayi (GEREL): 29.07.2019 tarihinde Gersan Elektrik Ticaret ve Sanayi A.Ş. (“GEREL”) payları ileilgili olarak 2,27-2,29 fiyat aralığından 500.000 adet satış işlemi şirketçe gerçekleştirilmiştir. Bu işlemler neticesinde Gersan Elektrik Ticaret ve Sanayi A.Ş. (“GEREL”) hisselerinin adedi 372.234,38 lota ve Gersan Elektrik Ticaret ve Sanayi A.Ş. (“GEREL”) sermayesindeki payı 29.07.2019 tarihi itibariyle %0,0046 olmuştur.

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %21,40 seviyesinden %20,87 seviyesine geriledi. Merkez Bankası piyasayı toplamda 65,5 milyar TL ile 58 milyar TL’si haftalık repo ihalesinden karşılanacak şekilde fonladı.Geri kalan 7,5 milyar TL ise %18,75 seviyesinden piyasa yapıcı bankalara kullandırıldı.

ABD 10 yıllıkların faizi, Fed toplantısı ve ABD ve Çin arasındaki ticaret görüşmeleri öncesi anlamlı bir değişim göstermezken dün %2,05-%2,07 bandında hareketin ardından, bugün sabah saatlerinde %2,06’larda seyrediyor.

Yurtiçi tahvil piyasasında, önümüzdeki dönemde TCMB’nin faizlerde kademeli düşüş gerçekleştirebileceği beklentisinin artması, Türkiye CDS primindeki ılımlı seyir ve TL’deki değer kazancıyla birlikte günlük bazda verim eğrisinin tüm vadelerinde kısmi düşüşler gözlendi. Bu kapsamda, 2 yıllık gösterge kağıdın faizi günlük bazda 25 baz puanlık düşüşle %16,10 seviyesine gerilerken, 5 yıllık gösterge kağıdın faizi günlük bazda 1 baz puanlık düşüşle %15,71 seviyesine geriledi. 10 yıllık gösterge kağıdın faizi ise günlük bazda 6 baz puanlık düşüşle %15,41 seviyesine geriledi.