Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (30.01.2020)

SABAH STRATEJİSİ

Çin’de ortaya çıkan ve birçok ülkede görülen koronavirüs salgını ile ilgili endişeler devam ediyor. Salgında ölenlerin sayısı 170’e, vaka sayısı 7.700 kişiye yükseldi. Bazı havayolu şirketleri Çin’e uçuşlarını durdururken, bazı şirketler de Çin’deki faaliyetlerini askıya aldığını duyurdu. Şu aşamada salgının ekonomik etkilerini sayısallaştırmak zor ancak büyümelerde aşağı yönlü riskler daha fazla dillendiriliyor. Salgının ekonomik görüntüyü olumsuz etkileyebileceği beklentileriyle de bu sabah risk iştahı zayıf. ABD vadelileri %0,5’e yakın satıcılı bir görüntü sergilerlerken, Asya’daki satışlar daha belirgin. ABD on yıllık tahvil faizi ise %1,56’lara kadar gerilemiş durumda. Gelişmekte Olan Ülke para birimleriyle birlikte TL de bu sabah sınırlı da olsa baskı altında. Bu fiyatlamalar kapsamında BIST100 endeksi güne satıcılı bir görüntüyle başlayabilir. Yükselişlerde zorlanan endeks için 119,2bin seviyesi kritik gözüküyor. Mevcut risk ortamında endeks söz konusu destek seviyesini kırmak isteyebilir ki bu seviyenin kırılması durumunda satışlar belirginleşebilir. Diğer taraftan yurtiçinde, İdlib ile ilgili haber akışı da yakından izlenirken, bugün TSİ 10.30’da TCMB yılın ilk enflasyon raporunu açıklayacak.

MAKROEKONOMİ

Fed sonrası ABD’de endeksler karışık bir görünüm sergilerken, Asya borsalarında bugün satıcılı seyir sürüyor ve güvenli limanlara da yönelim devam ediyor. Tatilden dönen Tayvan borsası %5 civarında ekside, Japon endeksleri de %2’ye varan ekside. Fed Başkanı Powell koronavirüsün makro ekonomik etkilerinin ne olacağının belirsiz olduğunu, ancak yakın dönemde Çin ekonomisi üzerinde etkileri olacağının açık olduğunu söyledi. Ayrıca Fed Başkanı, %2 olan enflasyon hedeflerinin altında seyreden enflasyondan da memnun olmadıklarını özellikle vurguladı, bu durumda ABD tahvil faizlerini baskılarken, üçüncü çeyrekte Fed’den bir faiz indirimi olasılığını korudu.

  • Bu arada virüs salgınının etkilerinden korunmak ve yayılmasını engellemek amacıyla Starbucks ve Toyota gibi birçok yabancı şirket, Çin’deki faaliyetlerini geçici durdurma eğilimine yönelmiş durumda. Bu durumda direkt ülkenin büyümesini aşağı çekebilecek bir sebep. Çin Başbakanı Li Keqiang ise virüsü engelleme ve kontrol altına almanın zor ve karışık bir konu olduğunu belirtti. Çin’de salgın nedeniyle can kaybı 170’e, virüs bulaşan kişi sayısı 7 bin 711’e çıktı. Ülkenin ayrıca ekonomisini desteklemeye devam edeceği görülürken, hükümetin bu desteğinin 2020 yılında bütçe açığını, GSYH’nın %3’ü seviyesinin üzerine çıkarabileceği değerlendirilmekte. Çin Merkez Bankası’nın da zorunlu karşılık oranlarını ve faiz oranlarını daha da indirebileceği gözlenmekte.

Fed faiz oranlarını değiştirmedi ve bir müddet daha değiştirmeyeceğinin sinyalini verdi. Bir önceki toplantı açıklamalarına benzer şekilde cari faiz oranlarının ekonomik aktivitedeki genişlemeyi desteklemek için uygun olduğu vurgulandı. Ayrıca politika yapıcılar cari para politikası duruşunun %2’lik enflasyon hedefini desteklemek için uygun olduğuna vurgu yaptı. Ayrıca komite fazla rezervlere ödenen faizi 5 baz puan artırarak %1,6 seviyesine çekti. Ek olarak komite tüketici harcamaları için güçlü ifadesi yerine ılımlı ifadesini kullandı, fakat iş piyasası hakkındaki güçlü ve ekonomik aktivitenin ılımlı olduğu ifadelerini korudu.

  • Fed Başkanı Powell genel olarak daha önceki konuşmalarına benzer şekilde belirsizliklerin varlığını sürdürdüğüne, para politikasının ekonomik aktiviteyi desteklemekte uygun olduğu gibi ifadeleri tekrarladı.  Daha önceki konuşmalarından farklı olarak tüketici harcamalarının ılımlaştığına da vurgu yaparken, koronavirüsünün belirsizlik yarattığını söyledi. Ayrıca repo operasyonlarının da en az nisan ayına kadar süreceği vurgulandı.

Bugün veri takvimi yoğun, TSİ 15’te İngiltere Merkez Bankası’nın faiz kararı, TSİ 16.30’da ABD büyümesi ile TSİ 10.30’da TCMB’nin Enflasyon Raporu en dikkat çekici gelişmeler olacak.

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney için son toplantı olması bu toplantıyı ekstra bir kıymetli yapıyor. Ayrıca bazı üyelerin faiz indirim sinyali vermesi ve bazı ekonomik göstergelerin de bu görüşü desteklemesi toplantıda faiz indirimine açık kapı bırakmakta, fakat ocak ayına ilişkin iyi gelen son PMI verileri bu ihtimali zayıflatmakta. Ayrıca BoE’nin enflasyon ve büyüme projeksiyonları kayda değer olabilir.

  • Brexit yasa tasarısının Kraliçesi 2. Elizabeth’in de imzalamasıyla yasalaşmış olmasının önemli bir risk unsurunu azaltmasına karşın, Brexit’e ilişkin geçiş sürecinde gerçekleştirilecek olan ticaret görüşmelerine yönelik belirsizlikler sürüyor. Dolayısıyla muhtemelen BoE’nin bu toplantıda bekle gör stratejisi izleyerek politika faizini %0,75 seviyesinde sabit tutması ve varlık alım programını değiştirmeden devam ettirmesi mümkün, ancak geleceğe yönelik daha güvercin bir tutum sergilemesi olası gözüküyor.

ABD’de bugün 4.çeyrek büyümesi açıklanacak. Büyüme beklentisi %2,1 seviyesinde gerçekleşmesi yönünde ve bir önceki çeyrekle aynı düzeye işaret etmekte. Son çeyreğin sonuna doğru ticaret anlaşmasına varılması ile beklentiler olumlu etkilenmişti, fakat son çeyrek büyüme datasına çok büyük etkileri olmayacaktır. Bu son çeyrek büyüme verisinde de imalat tarafının yine aynı şekilde büyüme kompozisyonuna az katkı verdiği ve tüketici harcamalarının sürüklediği bir durum olası olacaktır.

Bugün ayrıca TSİ 13’de Euro Bölgesi’nde aralık ayına ilişkin işsizlik oranı ve TSİ 16’da ocak ayına ilişkin Almanya’da TÜFE verileri öne çıkıyor.

Bugün TSİ 10.30’da TCMB yılın ilk enflasyon raporunu açıklayacak. Bir önceki enflasyon raporunda 2020 yıl sonu enflasyon tahmini %8,2 belirlenmişti. Güncel beklenti anketinde piyasa katılımcılarının 2020 için enflasyon beklentileri ise %11,62’den %10,01’e iyileşmiş durumda. Merkez Bankası Başkanı’nın son konuşmalarını dikkate alarak Merkez Bankası’nın yılın ilk yarısı sonrası enflasyonun tek haneye gerilemesini beklediğini görmekteyiz. Neticede TL’deki istikrarlı seyrin devam ettiği ve beklenti anketindeki enflasyon beklentilerinin iyileştiği bir ortamda enflasyon tahminlerinin belirgin değişmeyeceğini düşünmekteyiz.

ŞİRKET HABERLERİ

Aksigorta (AKGRT, Nötr): 2012 yılına ait sovtaj işlemlerinde BSMV’ye ilişkin Vergi Mahkemesi nezdinde açılan davada, vergi mahkemesi tarafından şirket lehine (vergi ve ceza tarhiyatlarının iptaline) verilen karar İstanbul Vergi Mahkemesi tarafından kesin karara bağlanmıştır.

Aksa Enerji (AKSEN): Aksa Enerji 2020 yılı finansal öngörülerini paylaşmıştır. Buna göre: 2020 yılı sonunda 5.259 milyar TL ciro ve 1.445 milyar TL Faiz, Amortisman, Vergi Öncesi Kar (FAVÖK) rakamına ulaşması beklenmektedir. 2020 FAVÖK öngörüsü içinde Afrika santrallerinin %72 civarı pay alacağı öngörülmüştür. Bolu Göynük Termik Enerji Santrali ve Ali Metin Kazancı Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali 2020 yılında da kapasite mekanizmasından faydalanacak olup toplam 130-138 milyon TL civarı bir ödeme alınması beklenmektedir.

Şirketin nakit bazlı yatırım harcamalarının (CAPEX) ise 2020 yılında 155 milyon TL olarak gerçekleşmesi beklenmektedir. CAPEX içerisinde santrallerde yapılması planlanan bakım ve iyileştirme çalışmaları ile Gana Santrali’ndeki motorların çift yakıta (HFO/doğal gaz) dönüşümünün tamamlanması için yapılacak yatırımlar yer almaktadır. Henüz imzalanan yeni bir anlaşma olmadığı için 2020 bütçesine santral kurulumuna yönelik bir yurt dışı yatırım rakamı eklenmemiştir. 2020 yılı içinde yeni bir yatırım gerçekleşmesi durumunda ise öngörülen CAPEX rakamının daha yüksek oluşması beklenmelidir.  Yurt dışı santrallerinin FAVÖK hesaplamalarında şirket tarafından 2020 ortalama Amerikan Doları 6.25 TL, ortalama Euro kuru ise 6.64 TL olarak baz alınmıştır.

Şirket, 2019 yılı için 4.835mn TL ciro ve 1.339mn TL FAVÖK beklerken, 2019 yılı yatırım harcaması öngörüsü ise 80mn TL idi.  Hisse dün günü %0,7 oranında kayıpla kapamıştır.

Vakıfbank (VAKBN, Nötr): Vakıfbank Şubat 2025 vadeli dolar cinsi eurobond ihracını 750mn USD borçlanma ile tamamladı. Bankacıların verdiği bilgiye dayandırılan IFR haberine göre,ilk getiri beklentisi %5.875-%6 aralığında olan ihraçta nihaigetiri %5.375 olarak açıklandı. İhraçta kupon oranı ise %5.25oldu.İhraçta güncellenen getiri sonrası gelen talep 3 milyardoların üzerindeydi.Vakıfbank ihraç için Banca IMI, Emirates NBD Capital,GoldmanSachs International, ICBC, NatWestMarkets, SocieteGenerale ve Standard Chartered’ı yetkilendirmişti.

Zorlu Enerji Elektrik (ZOREN, Nötr): 30.10.2018 ve 23.12.2019 tarihli özel durum açıklamalarına istinaden, %100 bağlı ortaklığı Zorlu Rüzgar Enerjisi Elektrik Üretimi AŞ’deki paylarının tamamının Akfen Yenilebilir Enerji Üretim AŞ’nin %100 bağlı ortaklığı İmbat Enerji AŞ’ye satışı için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu ve Rekabet Kurumu tarafından gerekli izinler verilmiştir.

SEKTÖR HABERLERİ

Beyaz Eşya: TÜRKBESD Başkanı Can Dinçer, “Beyaz eşyanın lüks tüketim olmaktan çıktığı için ÖTV’den muaf tutulması gerektiğini savunuyoruz. ÖTV muafiyeti ile devlet gelir kaybına uğramayacak, daha fazla KDV, kurumlar vergisi sağlayacak” dedi. Kaynak: Dümya

Toplu İş Sözleşmeleri (TTRAK, CELHA, DITAS, EGEEN, OTKAR, AYGAZ, ARCLK, TOASO, IZMDC, KARSN, FROTO, BFREN) :Şirketlerin üyesi olduğu metal iş kolundaki işveren sendikası Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile Türk Metal Sendikası arasında 01.09.2019-31.08.2021 dönemini kapsayan Grup Toplu İş Sözleşmesi Anlaşma Tutanağı’nın imzalandığı hususu MESS tarafından Şirketlere bildirilmiştir.

İlk 6 ay için saat ücretleri 12 TL/saat’in altında olan çalışanların saat ücretlerine 12 TL/saat’i geçmeyecek şekilde 30 kuruş ücret artışı yapılmış; bunun üzerine tüm çalışanlara %17 oranında ücret artışı yapılmıştır. Sözleşmenin ikinci altı ayında %6 (dönem enflasyonu %6’nın üzerinde gerçekleşirse aradaki fark ücret artış oranına eklenecektir), 3. ve 4. altı aylarında TÜFE oranında ücret artışı yapılması kararlaştırılmıştır.

İlk yıl için tüm sosyal yardımlar %20 oranında artırılmış, 2. yıl için artış oranı TÜFE olarak belirlenmiştir.

Uluslararası Yatırım: ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşının gölgesinde bazı ülkelerde yaptırımlarla karşılaşan Çinli teknoloji firması Huawei, Türkiye’ye yönelik yatırımlarını “küresel koşullar ne olursa olsun” sürdürmeyi planlıyor. Kaynak: AA

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Afyon Çimento (AFYON, Sınırlı Pozitif): 06.12.2018 tarihli açıklamada, Şirketin Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. maddesinin ihlal edilip edilmediğinin tespitine yönelik olarak takip edilen soruşturmaya dahil edilmesine karar verildiği duyurulmuştu. Rekabet Kurumu’nun şirkete iletilen 28.01.2020 tarihli yazısına göre, Şirketin yürütülen bu soruşturma kapsamında Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. maddesini ihlal etmediğine ve idari para cezası uygulanmasına gerek olmadığına karar verilmiştir. Hisse dün günü %19,9 yükselişle tamamladı.

İzmir Demir Çelik (IZMDC, Sınırlı Pozitif): Şirket, Türkiye ve uluslararası alanda geçerli teknik ve çevre standartlarına uygun olarak 388 milyon dolar yatırım yapılarak en son teknoloji ile kurulmuş ve 350 MW üretim gücüne sahip olan, ülkenin mevcut yıllık ihtiyacının yaklaşık %1’ine karşılık gelen elektrik enerjisini, çevreye saygılı, sürekli, güvenilir ve kaliteli bir şekilde ulusal iletim şebekesine veren Şirketin %82,76 oranla bağlı ortaklığı konumundaki İzdemir Enerji Elektrik Üretim A.Ş.’nin ülkeye etkin, güçlü ve sürdürülebilir ekonomik katma değer yaratması adına halka arzı için çalışmalara başlanmasına karar verildiği duyurmuştur. Hisse dün günü %1,98 yükselişle tamamladı.

Pınar Su (PINSU, Sınırlı Pozitif): Bursa Büyükşehir Belediyesi Bursa Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü’nün Bursa/İnegöl tesisinin su kaynağına ilişkin ihalesi şirket tarafından alınmış olup “İçme Suyu Kaynağı Kira Sözleşmesi” imzalanmıştır. İhale bedeli yıllık 3,55mn TL+KDV’dir. Şirket bu kapsamda ilgili tesisteki mevcut kaynak kapasitesine ilave olarak bu ihaleyle aldığı söz konusu kaynağın 5 yıl süreyle kullanım hakkına sahip olacaktır.

FAİZ PİYASALARI

Çarşamba günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %10,83 seviyesinden %10,90 seviyesine sınırlı yükseldi. Merkez Bankası piyasayı toplamda 40 milyar TL ile 26 milyar TL’si haftalık repo ihalesinden karşılanacak şekilde fonladı. Geri kalan 14 milyar TL ise %10,25 seviyesinden piyasa yapıcı bankalara kullandırıldı.

Fed Başkanı Powell, enflasyonun %2’nin altında seyretmesine memnun olmadığını dile getirirken, ABD 10 yıllıkların faizi, hem Powell’ın açıklamaları hem de güvenli limana yönelimle 3 ayın en düşük seviyelerinde %1,5650’lerde seyretmekte.

Fed toplantısı ve Enflasyon Raporu öncesinde TL faizler dün sınırlı düşüş gösterdi. 10 yıllık gösterge kağıdın faizi ise günlük bazda 7 baz puanlık düşüşle %10,15 seviyesine geriledi.