Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (29.12.2020)

SABAH STRATEJİSİ

ABD’de destek paketine yönelik olumlu gelişmelerle haftanın ilk işlem gününde pozitif bir görüntü sergileyen küresel piyasalar, bu sabah da benzer fiyatlamalar gösteriyor. S&P500 vadelisi %0,4 civarında alıcılı bir seyir izlerken, Asya tarafında artılar daha fazla. Dolar’daki zayıflık da devam ediyor. Yurtdışı piyasalardaki görüntüye paralel BIST100 endeksi de güne %0,3 – %0,5 aralığında alıcılı bir görüntüyle başlayabilir. Banka hisselerinde devam eden güçsüzlüğe karşın endeks, hem yurtiçi hem de yurtdışındaki pozitif risk algısıyla beraber 1.450 seviyesini ilk etapta hedefleyebilir. Sonraki sıralı hedefler ise 1.456 ve 1.464 seviyelerinde.

MAKROEKONOMİ

Trump’ın mali teşvik paketini onaylaması ardından ABD borsaları günü alıcılı bir şekilde kapatırken, ABD Temsilciler Meclisi’nin 600 dolarlık nakit para yardımının 2 bin dolara çıkarılmasına ilişkin tasarıyı onaylaması ile ek teşviklerin canlılığını koruması bugün risk iştahını ekstra destekliyor. Daha hızlı yayılan koronavirüse karşı ise ülkeler önlemlerini artırmaya devam ediyor. Japonya gibi Endonezya’da ülkeye yabancı girişini yasakladı.

Yurt içinde bugün TSİ 10’da aralık ayına ilişkin ekonomik güven endeksi verisi takip edilecek. Ekonomik güven endeksi, tüketici güveni, perakende ticaret, hizmet, inşaat ve reel kesim endeksinin belirlenmiş alt endekslerinin ağırlıklandırılarak hesaplandığı bir endekstir. Finansal koşullardaki sıkılaşmanın belirginleşmesi ile ekonomik güven endeksi, aralık ayında hesaplamalarımıza göre 89,5 seviyesinden 86,39 seviyesine gerileyecek. Özellikle, TCMB’nin sıkılaştırıcı adımlarının etkisiyle finansal koşulların sıkılaşması ve salgın sürecinde kısıtlayıcı tedbirlerin artırılmasının endeksi baskı altında bıraktığı gözleniyor.

Dün TCMB kasım ayına ilişkin Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi tablosunu açıkladı. Kasım ayında TCMB’nin swap hacmi ekim ayıyla kıyaslandığında yaklaşık 3,4 milyar USD azaldı. Açıklanan verilere göre TCMB’nin 58,1 milyar USD civarında yabancı para swapı ve 5,4 milyar USD altın swapı olmak üzere toplam 63,4 milyar USD’lik swap hacmi bulunmaktadır. Bunun 16 milyar USD’si Katar ve Çin Merkez Bankaları ile yaptığı swap anlaşmalarından kaynaklanmaktadır. Şu anda TCMB’nin toplam swap hacmini gecikmeli olarak uluslararası rezervler ve döviz likiditesi tablosundan görebilmekteyiz. TCMB Başkanı Naci Ağbal, cuma günü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı açıklamada TCMB’nin yaptığı swap işlemlerini yıl başı sonrası günlük olarak yayınlanacaklarını belirtti.

  • Perşembe günü açıklanacak rezerv rakamlarını önceden tahmin edebiliyoruz. TCMB rezervleri geçen hafta brütte artarken nette azaldı. TCMB Analitik Bilanço verisine göre 25 Aralık haftasında dış varlıklar 93,9 milyar USD’den 96,7 milyar USD’ye gelerek 2,8 milyar USD arttı. Bunun neticesinde toplam rezervin 91,8 milyar USD’den 94,6 milyar USD’ye yükseldiğini tahmin ediyoruz ki 27 Mart sonrası en yüksek rakam. Bankaların TCMB’de tuttukları döviz mevduatı ise haftalık bazda 4,4 milyar USD arttı. Toplam rezervdeki değişimden bankaların TCMB’de tuttukları döviz mevduatı çıkardığımızda net rezervdeki değişime yaklaşık ulaşıyoruz. Buna göre net uluslararası rezervin 17,16 milyar USD seviyesinden 15,5 milyar USD seviyesine geldiğini öngörmekteyiz.

ŞİRKET HABERLERİ

Arçelik (ARCLK, Nötr): Hollanda’da yerleşik bağlı ortaklığı Ardutch B.V. tarafından Arçelik A.Ş.’ye 68mn EUR tutarında temettü dağıtılmasına karar verilmiştir. Bu temettü 28.12.2020 itibariyle tahsil edilmiş olup, konsolide finansal tablolar üzerinde herhangi bir etkisi bulunmamaktadır.

Doğuş Otomotiv (DOAS, Nötr): Almanya’da mukim Volkswagen Financial Servis AG ile şirketin ortak kuruluşu olan VDF Servis ve Ticaret AŞ’de yönetsel etkinliğin artırılması ve yeniden yapılandırılması stratejisinin gereği olarak; Doğuş Holding AŞ’nin bu şirkette sahip olduğu iştirak paylarının şirketçe satın alınması ve devir işlemi 28.12.2020 tarihinde imzalanan sözleşme ile tamamlanmıştır.

İş Bankası (ISCTR, Nötr): Banka tarafından 400mn TL nominal değerli 144 gün vadeli finansman bonosu ihracının halka arz yoluyla gerçekleştirilmesi kapsamında çalışmalara başlanmıştır. Halka arz edilecek finansman bonosuna fazla talep gelmesi durumunda toplam halka arz miktarı 600mn TL nominal değere kadar artırılabilecektir.

Türkiye Sigorta (TURSG, Sınırlı Pozitif): Şirket’in Ocak – Kasım 2020 dönemi toplam brüt prim üretimi yıllık %23 oranında artarak 7,57milyar TL’ye yükselmiştir. Bir önceki ay (Ocak – Ekim dönemi) yıllık büyüme %24 idi.

SEKTÖR HABERLERİ

Enerji: Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği (JESDER) Başkanı Ufuk Şentürk, Türkiye’de jeotermal enerji kurulu gücünün kasım sonu itibarıyla 1638 megavata ulaştığını belirterek, 2021’de kurulu güçte %20 artış hedeflediklerini bildirdi. Kaynak: AA

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Emek Elektrik (EMKEL): Emek Elektrik Endüstrisi A.Ş. ile ticari sır niteliğinde değerlendirildiğinden adı belirtilmeyen bir müşterisi arasında aynı gün iki sözleşme halinde toplam Türk Lirası karşılığı 16,4mn TL+ KDV tutarında mal üretimi ve teslim işi siparişi imzalanmıştır. Söz konusu sözleşme kapsamında teslimatlar 2021 yılı içinde gerçekleştirilecektir.

Senkron Güvenlik (SNKRN): Şirketin Bağlı Ortaklığı Senkron Bina Teknolojileri A.Ş. ile KSK Grup Taahhüt İnşaat Turizm San. ve Tic. A.Ş. arasında Sakarya ili, Serdivan İlçesinde yapımı devam eden, Sapanca Gölbaşı Konakları projesine ait, Elektronik Güvenlik Sistemleri ve Fiziki Güvenlik Hizmetleri işine dair ticari sözleşme 3,9mn TL + KDV bedel üzerinden dün (28.12.2020) imzalanmıştır. İşin süresi 12 Aydır. İşin kapsamı; Elektrik, elektronik güvenlik, mühendislik, ekipman, cihaz, malzeme temini, fiziksel ve elektriksel montajlar ve çalışır durumda devreye alma, yapım işleridir. Bağlı ortaklığımız Senkron Bina Teknolojileri A.Ş.’ye sözleşme gereği iş avansı olarak 1,2mn TL avans ödemesi yapılmıştır.

FAİZ PİYASALARI

Pazartesi günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %15,48 seviyesinden %15,96 seviyesine yükseldi. TCMB toplamda piyasayı 246 milyar TL ile haftalık repo ihalelerinden karşılanacak şekilde fonladı ve tüm fonlama hatfalık repo ihaleleriyle sağlandı. TCMB sadeleşme politikasıyla uyumlu olarak pazartesi günü 58 milyar TL (%17’den, 7 gün vadeli) haftalık repo ihalesi açtı. Sadeleşme politikası ile uyumlu olarak diğer kanallardan fonlama yapılmadı.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi dün güne %0,92 seviyelerinden başlarken, gün içerisinde %0,92-%0,96 bandında hareketin ardından, %0,92 seviyesinden günü kapattı.

Yurt içi tahvil piyasasında, dün verim eğrisi genelinde faizlerde sınırlı değişimler gözlendi. Bu kapsamda, günlük bazda kısa, orta ve uzun vadeli tarafta faizlerde 5-10 baz puan civarında yükselişlerle görece yatay seyir gözlendi.

Kaynak: Ziraat Yatırım Sabah Stratejisi