Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (28.09.2023)

SABAH STRATEJİSİ

Dün 8.171 seviyesine kadar geri çekilen BIST100 endeksi kapanışa doğru gelen alımlarla 8.200 bölgesinin üzerinde tutundu ancak %0,3’lük geri çekilmeyle günü tamamladı. Son 4 işlem gününde yaklaşık %20’lik yükselişle ön plana çıkan TUPRS hisseleri dün gerileme kaydetti ve BIST100’de baskı oluşturdu. SASA ve BIMAS hisseleri de BIST100’deki düşüşe etkide ilk 3’te yer aldı. Diğer taraftan, GUBRF, ISCTR ve THYAO’daki yükselişler BIST100’e puan bazlı önemli katkı sağladılar. 55 hisse ise günü eksi bölgede kapattı. ABD tarafına baktığımızda, Nasdaq Composite ve S&P500 %0,22 ve %0,02 yataya yakın hafif artı bölgede kapanış yaparken, Dow Jones %0,2 düşüş kaydetti. Fed’in geçen hafta şahin bir politika izleyebileceğine yönelik mesajlarıyla yükselişe geçen tahvil faizlerinin borsalar üzerinde baskı oluşturmaya devam ettiği söylenebilir. Dolar endeksi (DXY) ise 107 sınırına yaklaşmış durumda. EURUSD de 1,05’in altını test etti. Diğer taraftan, petrol fiyatlarının yeniden yükselişe geçmesi yakından izleniyor. Bu sabaha bakıldığında, ABD ve Avrupa vadelileri hafif artıda. Japonya hariç MSCI Asya Pasifik Endeksi ise %0,3’e yakın ekside. Bu ortamda, BIST100’ün güne yatay bir görüntüyle başlamasını bekliyoruz. Gün içerisinde ise bant hareketi görülebilir. Veri takviminde bugün yurtiçinde ve Avrupa Bölgesi’nde güven endekslerini takip edeceğiz. Almanya’da TÜFE, ABD’de ise haftalık işsizlik maaşı başvuruları ve 2. çeyrek nihai büyümesi izlenecek veriler arasında. Ek olarak, bazı Fed üyeleri ile Başkan Powell’ın konuşması bulunuyor.

MAKROEKONOMİ

ABD tarafında, ağustos ayına ilişkin dayanıklı mal siparişleri öncü verisi açıklandı. Dayanıklı mal siparişleri, temmuzda aylık %5,6 oranında gerilemenin ardından ağustosta hafif düşüş beklentilerine karşın %0,2 oranında sınırlı artış kaydetti. Detaylara bakıldığında, ağustosta savunma amaçlı uçaklar ve parçalarının siparişlerindeki (%19,2 artış) belirgin artış, dayanıklı mal siparişlerinin artışında etkili oldu. Bunun yanında, firmaların yatırım harcamalarının göstergesi olan hava araçları hariç savunma dışı sermaye malları siparişleri ise temmuzda aylık %0,4 düşüşün ardından ağustosta %0,9 artışla toparlanma sergiledi.

Almanya’da ekim ayına ilişkin GfK tüketici güveni verisi, yüksek seyreden enflasyonun, tüketicilerin tasarruf eğilimini artırmasıyla -25,6’dan -26,5 seviyesine geriledi ve böylece nisan ayından bu yana en düşük seviyede kaydedildi.

Yurt dışında bugün veri takvimine bakıldığında,

ABD tarafında, TSİ 15.30’da bu yılın ikinci çeyreğine ilişkin yıllıklandırılmış çeyreklik bazda GSYH büyüme nihai verisi takip edilecek. ABD’de bu yılın ikinci çeyreğinde ülke ekonomisinin yıllıklandırılmış çeyreklik bazda büyüme hızı %2,4 seviyesinden %2,1 seviyesine hafif aşağı yönlü revize edilmişti. Ülke ekonomisi birinci çeyrekte ise yıllıklandırılmış çeyreklik bazda %2 oranında büyüme sergilemişti. Öte yandan, ikinci çeyrekte tüketim harcamalarının büyüme hızı ise %1,6 seviyesinden %1,7 seviyesine hafif yukarı yönlü revize edilmişti.

Ayrıca ABD’de TSİ 15.30’da Fed’in önemli bir enflasyon göstergesi olarak takip ettiği yıllıklandırılmış çeyreklik bazda kişisel tüketim harcamaları (PCE) fiyat endekslerinin (çekirdek dahil) bu yılın ikinci çeyreğine ilişkin nihai verileri açıklanacak.

Öte yandan, ABD’de istihdam piyasası verilerinden, 23 Eylül haftasına ilişkin haftalık yeni işsizlik maaşı başvuruları verisi TSİ 15.30’da izlenecek.

Bunun yanında, ABD’de konut piyasası verilerinden, satış sözleşmesi yapılmış fakat tapu devri henüz gerçekleşmemiş konut sayısını gösteren ağustos ayı bekleyen konut satışları verisi TSİ 17’de takip edilecek.

Ayrıca TSİ 23’te Fed Başkanı Powell’ın, TSİ 16’da Chicago Fed Başkanı Goolsbee’nin ve TSİ 20’de Fed Yönetim Kurulu Üyesi Cook’un konuşmaları, Fed’in para politikasına yönelik olası yeni sinyaller bakımından yakından takip edilecek.

Avrupa tarafında ise, TSİ 09’da ECB’nin para politikasına da yön verecek olan enflasyon verilerinden, Almanya’da eylül ayı öncü TÜFE verileri takip edilecek. Öncü verilere göre eylül ayında manşet TÜFE’nin aylık bazda %0,4 artış sergilemesi ve yıllık bazda %6,1’den %4,6 seviyesine gerilemesi bekleniyor.

Ayrıca TSİ 12’de Euro Bölgesi’nde eylül ayına ilişkin tüketici güveni nihai verisi takip edilecek. Euro Bölgesi’nde eylül ayına ilişkin tüketici güveni öncü verisi, -16’dan -17,8 seviyesine gerileyerek mart ayından bu yana en düşük seviyede gerçekleşmekle birlikte, ECB’nin faiz artışlarına devam etmesinin etkisiyle negatif bölgedeki zayıf seyrini sürdürmüştü.

Yurt içinde ise, TSİ 10’da TÜİK tarafından eylül ayı ekonomik güven endeksi verisi yayınlanacak. Eylül ayında güven endekslerinin aylık bazda seyrine baktığımızda, hizmet sektörü güven endeksi %2 oranında gerilerken, perakende ticaret sektörü %3, inşaat sektörü %1 ve reel kesim güven endeksi %0,5 yükseliş sergiledi ve tüketici güven endeksi ise %5,1 yükseliş kaydetti. Güven endekslerinin alt kalemleriyle hesaplanan ekonomik güven endeksinin ise eylül ayında 94,14’ten 95,41’e yükselmekle birlikte 100 iyimserlik eşik değerinin altındaki seyrini üçüncü aya taşıdığını hesaplamaktayız.

ŞİRKET HABERLERİ

Enka İnşaat (ENKAI, Nötr): Şirket, Bulgaristan’da bulunan 40 MW kapasiteli fotovoltaik enerji santrali uygulama ve geliştirme lisans sahibi Town Up 8 EOOD şirketinin %100 hissesini 8,4mn EUR karşılığı 27/09/2023 tarihinde satın almıştır.

Pegasus (PGSUS, Nötr): Pegasus CEO’su Güliz Öztürk, Dünya Havacılık Festivali’nde Bloomberg’e verdiği söyleşide Pegasus’un bugüne kadarki en yoğun yazını geçirdiğini söylerken, yakıt tüketiminin %45’inin bu yıl için hedge edildiğini açıkladı. (Kaynak: Bloomberght)

Smart Güneş Enerjisi Teknolojileri (SMRTG, Nötr): Smart Holding sahip olduğu 12,1mn TL’lik nominal tutardaki hisseyi borsada işlem gören tipe dönüşüm için MKK’ya kaydettirdi. Şirketin ödenmiş sermayesi 605,9mn TL seviyesinde bulunuyor. Buna göre MKK’ya kaydettirilen söz konusu hisseler, ödenmiş sermayenin %2’sini oluşturuyor.

Türkiye Sigorta (TURSG, Nötr): Pay geri alım işlemleri kapsamında; geri alınan paylardan 23,2mn TL nominal değerli pay kalmıştır. Geri alınan bu paylardan 10.01.2023 – 02.05.2023 döneminde iktisap edilen Şirket sermayesinin %1,72’sini temsil eden 20mn TL nominal değerli pay 27.09.2023 tarihinde pay başına 36,00 TL fiyatla Borsa İstanbul’da özel emirle blok satış yöntemiyle yerli ve yabancı kurumsal yatırımcılara satılmıştır. Diğer taraftan, Şirket’in pay geri alım süreci hâlen yürürlükte olup Şirket tarafından pay geri alımlarına ilgili mevzuat çerçevesinde ve piyasa koşulları doğrultusunda devam edilecektir.

Yapı Kredi Bankası (YKBNK, Nötr): Banka 6 farklı yatırımcı ile 5 ile 8 yıl vadeler arasında toplam 714,4mn USD ve 100mn EUR tutarında havale akımlarına dayalı gelecekteki nakit akışı işlemi (future flow) ve hazine işlemleri gerçekleştirmiştir.

SEKTÖR HABERLERİ

Borsa İstanbul: Borsa İstanbul Genel Müdürlüğünce; BIST Katılım Tüm, BIST Katılım 100, BIST Katılım 50, BIST Katılım 30, BIST Katılım Sürdürülebilirlik ve BIST Katılım Temettü endekslerinde 01.10.2023-30.04.2024 dönemi için ekli tabloda yer alan değişikliklerin yapılmasına karar verilmiştir.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

İmaş Makina (IMASM): Şirket ile BDT’te mukim bir müşteri arasında 1,4mn USD toplam bedel ile yem değirmeni revizyonu sözleşmesi imzalanmış ve sipariş işleme alınmıştır. Bu satışın sevkiyatının 2023 yılı sonuna kadar yapılması planlanmaktadır.
Kütahya Şeker (KTSKR): Kütahya Şeker Fabrikası 2023 üretim dönemi, sözleşmeli 1.385 pancar üreticisine 28.09.2023 tarihinde toplam 24,8mn TL söküm avansı ödemesi yapılacaktır.

VBT Yazılım (VBTYZ): Şirket 1mn USD’lik yeni bir yatırım kararı almıştır. 2021 yılında Belçika’da kurulan Wodo Network, web 3.0 teknolojilerini geliştiren bir şirkettir. Kendi projelerini globalde büyük pazarlara açmak isteyen Wodo Network ekibi ile yapılan anlaşma ile yeni bir oluşum gerçekleşecektir. Bu yapılanmada regülasyon kolaylıklarından dolayı şirket merkezi İsviçre’nin Zug Kantoniu seçilmiştir. VBT Yazılım, 2021 yılında İsviçre’de yazılım distrübütörü Serrec AG ile ortak olarak % 51’i kendinde olmak üzere “VBT Europe AG” firmasını kurmuştu. Serrec AG’nin elindeki %49’luk pay nominal değeri olan 49 bin CHF (yaklaşık 1.5 milyon TL) bedel ile satın alınarak bu şirketteki payı % 100’e ulaşmıştır. Bağlı ortaklık olan “VBT Europe AG” firması yeniden yapılandırılacak ve yeni adı ZENITHWAVES olacaktır. Türkiye’deki WODO TEKNOLOJİ A.Ş.’nin bütün fikri hakları ve ürünler de bu yeni şirketin içine konacak, bu şirketin tüm payını devralacaktır. ZENITHWAVES’e Dubai merkezli yatırım firması ZeithGeld FZE %20 pay için 2mn USD, VBT Yazılım da %10 pay için 1mn USD yatırım yapacaktır. Wodo Network’ün mevcut ortakları da %70 hisseye sahip olacaktır. Bu yatırımlar ile Wodo Network’ün; finans, arttırılmış gerçeklik (AR) ve sanal gerçeklik (VR) gibi iş sektörlerinde blockchain, yapay zeka tabanlı ürünler geliştirmesine ve globalde yeni nesil teknoloji şirketi olma vizyonuna katkı sağlanacaktır.

FAİZ PİYASALARI

Çarşamba günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %28’den %29 seviyesine yükseldi. TCMB dün 1 milyar TL’lik (%30’dan, 7 gün vadeli) haftalık repo ihalesi açtı. Toplam fonlama tutarı ise repo ihaleleri kaynaklı 5 milyar TL oldu.

Yurt içi tahvil piyasasında, dün verim eğrisi genelinde faizlerde yükselişler görüldü. Buna göre, kısa vadeli tarafta 5 baz puana yaklaşan yükselişler görülürken, orta ve uzun vadeli tarafta 60 baz puana varan yükselişler gözlendi.

Kaynak: Ziraat Yatırım Sabah Stratejisi