Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (28.05.2019)

SABAH STRATEJİSİ

Kısa vadede ABD – Çin arasındaki ticaret gerilimini düşürecek yeni bir gelişme bulunmamasına karşın, bu sabah Asya genelinde olumlu bir görüntü var. ABD vadelileri de hafif alıcılı. Dün, Avrupa Parlamentosu seçimleri ardından Avrupa borsalarında yaşanan yükselişlerin Asya tarafına yansıdığı söylenebilir. Diğer yandan Yuan öncülüğünde Gelişmekte Olan Ülke para birimleri ise bu sabah hafif baskı altındayken, ABD on yıllık tahvil faizinde kısmi düşüş eğilimi görülüyor. Şu aşamada kur ve faizlerdeki hareket, küresel çapta kırılganlığın ve belirsizlik fiyatlamasının halen devam ettiğini gösteriyor. Risk iştahındaki toparlanmanın da şimdilik sınırlı kaldığı söylenebilir… ABD ve Asya borsalarındaki görüntüye paralel BIST100 endeksi güne hafif alıcılı bir görüntüyle başlayabilir. Ancak dün kapanışa doğru endekse gelen satışlar, geçen aydan başlayan risk fiyatlamasının sürebileceğine işaret ediyor.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN TIKLAYIN!

MAKROEKONOMİ

ABD ile İngiltere borsaları tatilden dönerken küresel piyasalarda bugün sakin bir seyir gözleniyor. Geçen hafta ABD ve Çin arasında artan ticaret geriliminin ardından, dün yeni haftaya, küresel risk iştahının görece canlandığı bir atmosferde girildi. Dün Asya hisse senedi borsalarında karışık bir görünüm hakimken, Avrupa Parlamentosu seçimleri ardından Avrupa borsalarında yükselişler gözlendi. AB yanlısı partilerin meclisin üçte ikisini kazanması ve popülist söylemlere sahip olan aşırı sağ ve aşırı sol Avrupa’daki tüm partilerin kazandığı koltuk sayısında seçim öncesindeki tahminlere göre daha az artış görülmesi, Avrupa hisse senedi borsalarındaki yükselişi destekledi.

Trump’ın, Japonya Başbakanı Shinzo Abe ile düzenlediği ortak basın toplantısında, ABD ile Japonya arasındaki hedeflerinin iki ülke arasındaki tüm ticaret bariyerleri kaldırmak olduğunu söylemesi de risk iştahını destekledi. Bu arada Trump, ABD’nin Çin ile ticaret anlaşması yapmaya hazır olmadığını da söyledi. Bu açıklamanın risk iştahını ise önemli bir biçimde etkilemediği görüldü. Trump ayrıca ABD ile Japonya’nın, bir anlaşmanın ancak temmuz ayında Japonya seçimlerinin ardından gelebilecek olmasına karşın, ticaret müzakerelerinde “büyük ilerleme” sağlamakta olduğunu belirtti.

Veri takviminde bugün tüketici güveni ağırlıklı bir gündeyiz. Güven endekslerinin mayıs ayına ait öncü göstergelere eklenerek ekonomilerinin genel görünümü hakkında bilgi vermesi bekleniyor.

TSİ 17’de ABD’de mayıs ayına ilişkin Conference Board Tüketici Güveni Endeksi verisi açıklanacak. Geçen yılın ekim ayında 137,9 seviyesine ulaşmasının ardından düşüşe geçen endeks, bu yılın ocak ayında 121,7 seviyesine kadar gerilemişti. Yeni yılın geri kalanında ise kısmi toparlanan endeks, nisanda 129,2 seviyesinde gerçekleşmişti.

TSİ 17.30’da ABD’de mayıs ayına ilişkin Dallas Fed İmalat Sanayi Aktivite Endeksi verisi açıklanacak.

TSİ 12’de Euro Bölgesi’nde mayıs ayına ilişkin tüketici güveni endeksi verisi açıklanacak. Bölge ekonomisindeki gözlenen zayıflıkla birlikte tüketici güveni de kısmi baskı altında kalmaya devam ediyor. Geçen yılın aralık ayında -8,3 seviyesiyle son 1 yıllık dönemin en düşük seviyesine gerileyen tüketici güveni, bu yılın ocak ayından itibaren kısmi toparlanmaya geçerek martta -7,2 ve nisanda -7,3 seviyelerine kadar yükseliş kaydetmişti.

TSİ 16’da ABD’de mart ayına ilişkin S&P CoreLogic CaseShiller Konut Fiyat Endeksi verisi de açıklanacak. Endeks, şubatta %4,01 oranında artış göstermişti.

Bugün ayrıca Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk’ın AB liderleriyle buluşması dikkatle takip edilecek. Bu görüşmeden, özellikle İngiltere Başbakanı Theresa May’in istifasının ardından Brexit sürecine ilişkin değerlendirmeler izlenecek. Öte yandan, AB liderleri Brüksel’de Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve Avrupa Komisyonu’nu yönetebilecek adayları değerlendirecek.

TSİ 15’de Macaristan Merkez Bankası’nın faiz kararı da bulunmakta. Macaristan Merkez Bankası’nın, %0,90 seviyesinde bulunan politika faiz oranını sabit tutması beklenmekte.

Yurtiçi tarafta ise TSİ 10’da mayıs ayına ilişkin ekonomik güven endeksi verisi açıklanacak. Endeks, nisanda 84,7 seviyesinde gerçekleşmişti. Endeks, en yüksek seviyeyi 114,9 seviyesiyle Ocak 2011’de ve en düşük seviyeyi ise 60,8 seviyesiyle Kasım 2008’de görmüştü. Özellikle, geçen yılın ocak ayındaki 105,2 seviyesinden kademeli bir şekilde düşüşe geçen endeks,  ekim ayında 75,2 seviyesine kadar gerilemesinin ardından, toparlanmaya başlayarak bu yılın ocak ayında 78,5, şubat ayında 79,4, mart ayında 81,9 ve nisan ayında ise 84,7 seviyelerine kadar yükselmişti.

Dün TCMB, finansal istikrarın desteklenmesi amacıyla yabancı para mevduata/katılım fonlarına uygulanan zorunlu karşılık oranlarının tüm vade dilimlerinde 200 baz puan artırılacağını bildirdi. Söz konusu değişiklik ile piyasadan yaklaşık 4,2 milyar dolar tutarında likidite çekilmesi bekleniyor. Söz konusu kararla, bankaların döviz mevduatı toplama maliyetini artırma yolu ile dövize yönelimi azaltmanın yanında, TCMB’nin rezervlerini güçlendirmenin amaçlandığı görülmekte.

YATIRIM UZMANINIZ CEBİNİZDE! ÜSTELİK ÜCRETSİZ!

ŞİRKET HABERLERİ

Akbank (AKBNK, Nötr): Akbank paylarına/oy haklarına sahip olan ve bu paylara ilişkin olarak yatırım yöneticisi olarak görev yapan OppenheimerFunds Inc, Invesco LTD tarafından 24 Mayıs 2019 itibarıyla devralındığı ve Invesco LTD ile birleşti. Söz konusu işlem sonucunda Invesco LTD’nin daha önce OppenheimerFunds lnc’e ait Akbank  paylarına/oy haklarına sahip olduğunu ve bu paylara ilişkin olarak yatırım yöneticiliğine başlayacağı belirtilerek şunlar kaydedildi: Invesco LTD’nin Akbank’taki toplam payları/oy hakları 24 Mayıs itibariyle %5 sınırını aşmış olup %6,80 seviyesine ulaşmıştır. Dolayısıyla OppenheimerFunds Inc’in Akbank’taki toplam payları/oy hakları 24 Mayıs itibarıyla % 0 dır.

İş Bankası (ISCTR, Nötr): Banka’nın takipteki krediler portföyünün 418,4mn TL tutarındaki kısmını oluşturan alacaklar 30mn TL’lik satış bedeli nakden tahsil edilmek suretiyle devredilmiştir.

Türk Hava Yolları (THYAO, Nötr), DO & CO (DOCO, Sınırlı Pozitif) : Ortaklığın iştiraki olan THY DO & CO İkram Hizmetleri A.Ş. şirketindeki ortağı DO & CO ile mevcut ortaklığın devam ettirilmesine dair yapılan görüşmeler sonucunda; Türkiye’deki Havalimanlarından çıkışlı tüm uluslararası, ulusal ve charter uçuşlarını kapsayan ikram hizmetleri anlaşmasının 15 yıl süreli olarak imzalanmasına karar verilmiştir. Söz konusu anlaşma, İstanbul’daki otel projesinin THY DO & CO İkram Hizmetleri A.Ş’den Ortaklığa satışını da içermektedir. Bu işlemlerin gerçekleştirilmesi ön koşullara, özellikle yetkili rekabet makamlarının onayına tabidir. DOCO dün günü %1,4 oranında artışla kapadı.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

SEKTÖR HABERLERİ

Demir Çelik: Dünya ham çelik üretimi, Nisan 2019’da geçen yılın aynı dönemine göre %6,4 artışla 156,7mn ton oldu. Çin’in Nisan 2019’da ham çelik üretimi, Nisan 2018’e göre %12,7 artışla 85mn ton oldu. Hindistan, Nisan 2019’da geçen yılın aynı dönemine göre %1,5 artışla 8,8mn ton ham çelik üretti. Japonya ise Nisan 2018’e göre %0,8 düşüşle Nisan 2019’da 8,6mn ton ham çelik üretti. Güney Kore’nin ham çelik üretimi, Nisan 2018’e göre %1,4 artışla 6mn ton olarak gerçekleşti. ABD ise %7,3 artış ile 7,4mn ton ham çelik üretti. Türkiye’nin Nisan 2019’a ham çelik üretimi, Nisan 2018’e göre %2,6 oranında artışla 3mn ton oldu. Kaynak: Worldsteel

Emeklilik Yatırım Fonları: Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) Emeklilik Yatırım Fonlarına İlişkin Rehber’de Değişiklik Yapılmasına İlişkin Duyurusunda, “Sermaye piyasalarının sürdürülebilir büyümedeki rolü ile kurumsal yatırımcı olarak emeklilik fonlarının sermaye piyasalarının derinleşmesine ve sağlıklı fiyat oluşumuna sağladığı katkılar dikkate alınarak, Kurulumuzun i-SPK.4632 s.kn. (03.03.2016 tarih ve 7/223 s.k.) sayılı İlke Kararı olarak kabul edilen “Emeklilik Yatırım Fonlarına İlişkin Rehber”de yer alan standart fonların ve para piyasası fonlarının portföylerine alınacak varlık ve işlemlere ilişkin sınırlamalarda değişiklik yapılmıştır” denildi. Yapılan değişiklik ile;

i) Standart fonların portföyünün asgari %10’unun BIST 100, BIST Sürdürülebilirlik Endeksi, BIST Kurumsal Yönetim Endeksi ve Borsa İstanbul A.Ş. tarafından hesaplanan katılım endekslerindeki paylarda,

ii) Para piyasası fonlarının portföyünün asgari %25’inin devlet iç borçlanma senetlerinde yatırıma yönlendirilmesi gerektiği düzenlenmiştir. Ayrıca, mevcut fonların yeni portföy sınırlamalarına uyum sağlaması için 31.07.2019 tarihine kadar geçiş süreci tanınmıştır.

HANGİ HİSSELER UCUZ? HİSSELERİ KARŞILAŞTIRMAK İÇİN TIKLAYIN!

FAİZ PİYASALARI

ABD 10 yıllıkların faizi, Ekim 2017’den bu yana en düşük seviyeye yakın seyrederek bugün sabah saatlerinde %2,30 seviyelerinde. Avrupa Parlamentosu seçimleri, popülist partiler ve Yeşillerin oylarının önemli ölçüde arttığını gösterse de AB yanlısı partilerin halen parlamentonun 4’te 3’ünü oluşturacağının görülmesi dün Avrupa Birliği ülkelerinin tahvillerine alım getirdi.

Yurtiçi tahvil piyasasında, dün verim eğrisinin kısa vadeli tarafında artış gözlenirken, orta vadeli tarafında düşüş ve uzun vadeli tarafında ise yatay seyir gözlendi. Bu kapsamda, 2 yıllık gösterge kağıdın faizi dün 20 baz puanlık sınırlı artışla %25,94 seviyesine yükselirken, 5 yıllık gösterge kağıdın faizi dün 14 baz puanlık sınırlı düşüşle %22,27 seviyesine geriledi. 10 yıllık gösterge kağıdın faizi ise yatay seyrederek %19,66 seviyesinde kaldı. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından, yurt içi piyasada 31 Mayıs valör tarihli euro cinsi sabit kira ödemeli kira sertifikası ihracı gerçekleştirilecek. Hazine’den yapılan yazılı açıklamaya göre, 29 Mayıs 2020 itfalı kira sertifikasının dönemsel kira oranı %1,5 olacak. Kira sertifikasında talepler 29 Mayıs saat 1400’e kadar toplanacak.

ÜCRETSİZ TEKNİK VE TEMEL ANALİZ YAPMAK İÇİN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin