Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (26.02.2020)

SABAH STRATEJİSİ

Koronavirüs ile ilgili endişeler küresel fiyatlamalarda etkili olmaya devam ediyor. Çin dışında vaka sayılarındaki artış ve ABD’de sağlık yetkililerinin virüsün ülkede daha fazla yayılmasının beklendiğini açıklamasıyla ABD borsaları dün de sert düşüş kaydetti. S&P500 endeksi de son beş yılın en büyük iki günlük düşüşünü yaşadı.  ABD on yıllık tahvil faizinde ise tarihi düşük seviyeler görüldü. Öte yandan, Çin’de vaka artış hızında düşüş yaşandığına yönelik haber akışı Şanghay endeksini bu sabah artıya taşırken, ABD vadelilerindeki %0,5 civarındaki yükselişi de kısmen desteklediği söylenebilir. Ancak koronavirüs salgını belirsizliğini korurken, riskli varlıklara gelen alımın şu aşamada tepki niteliğinde olduğu söylenebilir. Ons Altın da %1 yukarıda. Türkiye’de ise Sağlık Bakanı Fahrettin Koca dün karantina altına alınan THY’nin İran uçağındaki yolcu ve mürettebatta şu ana kadar koronavirüse rastlanmadığını açıkladı. Yurtiçinde takip edilen bir diğer gelişme ise İdlib konusu. 5 Mart’ta yapılacak Dörtlü Zirve öncesinde Rusya’dan heyet bugün Türkiye’ye gelecek. Yurtdışı piyasalarda temkinli mod korunurken, bu sabah baskı altında olan TL ile birlikte BIST100 endeksi güne hafif satıcılı bir görüntüyle başlayabilir ve gün içerisinde 115bin seviyesinin altında taban arayışı devam edebilir.

ÜCRETSİZ MOBİL CANLI BORSA VERİSİ İÇİN TIKLAYIN!

MAKROEKONOMİ

Salgının dünya genelinde yayılması ve ABD Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezlerinin, Kovid-19 salgınının ABD’de de yayılmasının beklendiği ve salgına karşı hazırlıklı olunması gerektiği uyarısında bulunması ile birlikte ABD borsaları, yaklaşık %3 düşüşle dün aşağı yönlü bir görünüm sergilerken, Asya borsalarında bugün %1 civarında düşüşler gözleniyor. Japonya’nın, borsalarda en kötü performans gösteren ülkelerden biri olduğunu görmekteyiz ki bunun bir nedeni ise temmuzda başlayacak olimpiyatların erteleneceğine yönelik endişe. Bununla birlikte bugün ABD vadelilerinde alıcılı bir seyir görmekteyiz. Altın %0,3 artıda ons başına 1.640 dolar seviyelerinde, petrol ise son iki gündür ki düşüşlerini toparlama eğiliminde ve %0,8 artıda 55,8 dolar seviyesinde bulunuyor. ABD 10 yıllıkların faizi, %1,37 ile %1,30 olan tarihi düşük seviyesinin etrafında seyrediyor. Bu arada Trump ve Hindistan Başbakanı Modi, ülkelerinin 3 milyar dolarlık Amerikan helikopteri ve diğer teçhizat satışını içeren bir anlaşma imzaladığını açıkladı.

Bugün gerek yurtiçinde gerekse yurtdışında sakin bir veri takvimine sahibiz. ABD’de TSİ 18’de ocak ayına ilişkin yeni konut satış verisi takip edilecek. TSİ 17.45’de Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan’ın, TSİ 21’de Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari’nin ve TSİ 11’de ECB Yönetim Kurulu Üyesi Fabio Panetta’nın konuşmaları takip edilecek. Yurtiçi tarafta ise, TSİ 14’de şubat ayı PPK Toplantı Özeti yayınlanacak. İdlib konusunda 5 Mart’ta yapılacak Dörtlü Zirve öncesinde bu hafta gerçekleştirilecek Rus heyetleriyle görüşme ve çıkacak sonuçlar takip edilecek. Rusya’dan heyet bugün ülkemize gelecek.

TCMB Başkanı Murat Uysal, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası toplantısında konuştu. Konuşmasının ilk bölümünde küresel ekonomiye ilişkin olarak son dönemde küresel büyüme üzerindeki risklerin azalmış olduğunu fakat virüs salgını ile aşağı yönlü risklerin halen var olduğunu belirtti. Küresel anlamda enflasyonun merkez bankalarının para politikalarını desteklemesine yardımcı olduğunu vurguladı.

  • Daha sonra Türkiye ekonomisine ilişkinse net ihracat kaynaklı büyümeden gevşeyen finansal koşullar ve dezenflasyon süreci sayesinde yurt içi talep kaynaklı büyümeye yöneldiğini vurguladı. Ekonomik toparlanmada sektörel yayılımın iyi olduğunu söylerken, yatırım ortamının da faiz indirimi ve ZK politikalarının sonucu krediye erişimin artmasıyla desteklendiğini söyledi. Kurun bu seviyelerinin rekabet gücünü de desteklediğini belirtti.
  • Enflasyonda birikimli döviz kuru etkisinin azalması, talep koşulları ve ılımlı seyreden ithalat fiyatlarının, enflasyon beklentilerindeki gerilemenin ve fiyatlama davranışlarının değişmesinin etkili olduğunu, yıl sonu tahminlerinin tuttuğunu ve enflasyona dair ana göstergelerin sağlıklı olduğunu ve düşüşü desteklediğini vurguladı. Ayrıca enflasyon beklentilerindeki düşüşe para politikasındaki temkinli duruşun ve enflasyondaki düşüş sürecinin katkıda bulunduğunu belirtti. Faiz indirimlerinin kredi ve mevduat faizlerine yansıdığını ve ayrıca ZK ve uzun vadeli krediler gibi diğer makro araçların da etkin kullanıldığı değerlendirmesini yaptı. ZK uygulamasının sonucu tüketici kredilerindeki artışın ticari kredilere de yansımaya başladığını belirtti ve ayrıca cari dengenin seyrini dikkatli bir şekilde izlediklerini söyledi.

HANGİ HİSSELER YÜKSELİŞE, HANGİ HİSSELER DÜŞÜŞE BAŞLADI? BAŞVURUN, CEBİNİZE GELSİN!

ŞİRKET HABERLERİ

Aselsan (ASELS, Sınırlı Pozitif): Şirket, hisse başına 3 taksit şeklinde toplam brüt 0,2938 TL (0,097595 TL brüt her bir taksit) nakit kar payı dağıtmayı ve çıkarılmış sermayesi üzerinden %100 oranına tekabül eden 1.140mn TL’lik kâr payının ise bedelsiz pay olarak dağıtılmasını genel kurul onayına sunmaya karar vermiştir. Teklif edilen nakit kar payı hak kullanım tarihi 1. Taksit için 17.07.2020, 2. Taksit 16.10.2020 ve 3. Taksit 18.12.2020 olup, dünkü kapanış fiyatına göre toplam nakit kar payı verimi %1,0 olarak hesaplanmaktadır.Bedelsiz payların ise yasal sürecin tamamlanmasını takiben dağıtılmasının teklif edilmesine karar verilmiştir.

Enka İnşaat (ENKAI, Sınırlı Pozitif): Şirket Yönetim Kurulu, küçük hissedarların menfaatlerinin korunması amacıyla Kurulun ikinci bir duyurusuna kadar uygulanmak üzere; Şirketin borsada nominal bedeli 10mn TL tutarına kadar kendi paylarının geri alımını gerçekleştirmesine, geri alım için ayrılacak fonun en fazla 90mn TL olarak belirlenmesine karar vermiştir.

Otokar (OTKAR, Pozitif): Şirket ve ticari araç üreticisi Iveco S.p.A. arasında imzalanan iş birliği ve tedarik sözleşmesi kapsamında şirket, IVECO BUS’ın mevcut ürünlerini IVECO BUS adına Sakarya’daki fabrikasında üretecek ve IVECO BUS’ın ürün portföyü; fabrikada üretilen Otokar ürünleri ile genişleyecek ve ortak sinerji yaratılacaktır. Sözleşme süresi 5 yıl olup 5 yılın sonunda otomatik olarak 5 yıl daha yenilenebilecektir. Sözleşme koşullarına göre, sözleşmenin ilk döneminde 5.000’den fazla araç üretilmesi öngörülmektedir; ancak nihai adetler pazardaki gelişmelere göre belirlenecektir. İlk üretimlerin Otokar tesislerindeki üretim hattı hazırlıklarının tamamlanmasını takiben 2021 yılı sonunda başlaması planlanmaktadır. Taraflar, projeye ilişkin yaklaşık 26 milyon Euro tutarında ortak yatırım yapacaktır.

Zorlu Enerji (ZOREN, Nötr): 11.02.2020 tarihli özel durum açıklamasına istinaden Zorlu Enerji Elektrik Üretim AŞ’nin Kazakistan Almati Şubesi “Branch of the Joint Stock Company “Zorlu Enerji Elektrik Üretim Anonim Şirketi” unvanı ile sicilde tasdik edilerek kurulduğu bildirilmiştir.

TEMETTÜ ÖDEMELERİ VE SERMAYE ARTIŞLARINI ÜCRETSİZ TAKİP EDİN!

SEKTÖR HABERLERİ

Bankacılık: Bankalar Yeni Elektrik’in 560mn USD tutarında kredi borcunu yeniden yapılandırmasını reddetti. Mahkeme ise bu gelişme üzerine 865 megawatt (MW) kurulu güçte doğalgaz çevrim santrali işleten şirketin faaliyetlerinin durdurulması kararını verdi. Yeni Elektrik’in %60’ına sahip olan Unit Group tarafından Reuters’a yapılan açıklamada mahkeme kararının tebliğ edilmesinin ardından temyiz için bir üst mahkemeye başvurulacağı ifade edildi. Şirketin Yapı Kredi, Vakıflar Bankası, İş Bankası ve Garanti Bankası’na kredi borcu bulunuyor. Yeni Elektrik’te İtalyan Ansaldo Energia’nın %40 payı bulunuyor. Yeni Elektrik borçlarını refinanse etmek için Ağustos 2017’de anlaşma yapmıştı.

Demir Çelik: Global ham çelik üretimi Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %2,1 artışla 154,4mn tona yükseldi. Çin’in ham çelik üretimi %7,2 artışla 84,3mn tona yükseldi. Hindistan Ocak 2020’de geçen yılın aynı dönemine göre %3,2 düşüşle 9,3mn ton ham çelik üretti. Japonya ise %1,3 düşüşle 8,2mn ton ham çelik üretti.  Güney Kore’nin ham çelik üretimi geçen yılın aynı dönemine göre %8,0 düşüşle 5,8mn ton olurken, İtalya’nın ham çelik üretimi Ocak 2020’de geçen yılın aynı dönemine göre %4,9 düşüşle 1,9mn ton oldu. Fransa %4,5 oranınla artışla 1,3mn ton ham çelik üretirken, ABD geçen yılın Ocak ayına göre %2,5 oranında artışla 7,7mn ton ham çelik üretti. Türkiye’nin ham çelik üretimi ise geçen yılın aynı dönemine göre %17,3 oranında artışla 3mn ton olarak gerçekleşti. Kaynak: Worldsteel

Savunma: Türk savunma sanayisi, Pakistan silahlı kuvvetlerinin güçlendirilmesine yönelik projelerdeki iş payını artırırken, yeni projeler için de görüşmeler yürütülüyor. Kaynak: AA

ÜCRETSİZ CANLI BORSA EKRANI İÇİN HEMEN TIKLAYIN!

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Bosch Fren Sistemleri (BFREN, Nötr): Şirket’in 4Ç2019’daki net dönem karı 4Ç2018’e göre %1,6 TL azalarak 7mn TL olmuştur. Şirket’in satış gelirleri 4Ç2019’da yıllık %17,2 oranında azalarak 50,1mn TL’ye gelirlerken, brüt karı aynı dönemde %60,8 oranında azalarak 4Ç2019’da 5,4mn TL’ye gerilemiştir. Operasyonel giderler 1,8mn TL, diğer faaliyet gelirleri 2,3mn TL seviyesinde gerçekleşmiştir. Esas faaliyet karı %49,1 oranında azalarak 5,8mn TL olmuştur. Finansman tarafında 0,9mn TL gelir kaydedilmiş vergi öncesi kar 6,8mn TL olarak gerçekleşmiştir. 0,3mn TL vergi geliri sonrasında net dönem karı 7mn TL olmuştur. Son olarak, 4. çeyrek net karı ile birlikte Şirket’in 2019 yılı net dönem karı geçen yılın aynı dönemine göre %19,9 oranında azalarak 27,4mn TL’ye gerilemiştir.

Ayrıca, Şirketin Yönetim Kurulu hisse başına brüt 8,1284856 TL (net 6,9092127 TL) kar payı dağıtma teklifini Genel Kurul onayına sunmaya karar vermiştir. Teklif edilen nakit kar payı hak kullanım tarihi 28 Nisan olup, en son kapanış fiyatına göre temettü verimi %3,0 olarak hesaplanmaktadır.

Jantsa (JANTS, Sınırlı Pozitif): Şirketin Yönetim Kurulu hisse başına brüt 4,70 TL (net 3,995 TL) kar payı dağıtma teklifini Genel Kurul onayına sunmaya karar vermiştir. Teklif edilen nakit kar payı hak kullanım tarihi 2 Nisan olup, en son kapanış fiyatına göre temettü verimi %7,7 olarak hesaplanmaktadır.

HİSSE SENETLERİNİ CANLI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN!

FAİZ PİYASALARI

Salı günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %10,66 seviyesinden %10,53 seviyesine geriledi. Merkez Bankası piyasayı toplamda 61,7 milyar TL ile 46 milyar TL’si haftalık repo ihalesinden karşılanacak şekilde fonladı. APİ’nin ortalama faizi %10,79 seviyesindendiydi, faiz indirimi sonucu bu hafta içinde %10,75’e gerileyecek. Geri kalan tutar 15,7 milyar TL’si %10,25 seviyesinden piyasa yapıcı bankalara kullandırıldı.

Yurtiçi faizlerde dün tepki alımlarına şahit olduk. 2 yıllık gösterge kağıdın faizi günlük bazda 10 baz puanlık düşüşle %11,79 ve 10 yıllık gösterge kağıdın faizi ise günlük bazda 2 baz puanlık sınırlı düşüşle %12,40 seviyesine geriledi.
Hazine ve Maliye Bakanlığı, dün gerçekleştirdiği şubat ayı borçlanma programı kapsamında 2 yıl vadeli  TLREF endeksli kağıt ihalesinde piyasadan 3,064 milyar TL borçlanırken; kamudan ise borçlanma yapmadı. İhale ortalaması %10,37 bileşik oldu. Bu ihale ile şubat ayı borçlanma programını tamamlayan Hazine piyasadan hedefinin 1,85 milyar TL üzerinde borçlanırken, kamu hedefinden 3,6 milyar TL eksik borçlandı.

Öte yandan Hazine ve Maliye Bakanlığı, bankaların döviz cinsi varlık yönetimine ve kira sertifikası piyasasının gelişimine katkıda bulunmak amacıyla yurt içi piyasada 28 Şubat 2020 valör tarihli ABD Doları cinsi sabit kira ödemeli kira sertifikası ihracı gerçekleştirilecek. Kira sertifikası ihracı bankalara doğrudan satış yöntemi ile gerçekleştirilecek olup talepler bugün toplanacak.

ÜCRETSİZ MOBİL CANLI BORSA VERİSİ İÇİN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin