Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (26.01.2023)

SABAH STRATEJİSİ

Güne zayıf bir seyirle başlayan ABD borsaları günü yatay bir görüntüyle tamamlamayı başardı. Bu sabaha bakıldığında Nasdaq vadelisi yaklaşık %0,3 artarak pozitif ayrışıyor. Tesla’nın karının ve gelirlerin beklentileri aşması yükselişte etkili. Euro Stoxx 50 vadelisi ise %0,5 civarında artarken, Asya borsaları karışık bir seyir izliyor. ABD’de açıklanmaya devam edilecek finansallar dışında bugün son çeyrek büyüme rakamları, dayanıklı mal siparişleri, işsizlik maaşı başvuruları ve yeni konut satışları verileri de resesyon kaygılarının sürdüğü ortamda yakından izlenecek. Yurtiçi tarafta ise Borsa İstanbul’da volatil görüntü devam etti. Dün de baskı altında kalan ve 5.103 seviyesine kadar düşen BIST100 endeksi günü %1,28 kayıpla 5.298 seviyesinden tamamladı. Bankacılık endeksinde %3,17’lik düşüş gözlenirken, Ulaştırma ve Madencilik endeksleri pozitif ayrıştı. BIST100’ün bugüne ise alıcılı bir görüntüyle başlamasını beklerken, son iki gündür kapanışa doğru gelen alımlar toparlanma sinyali olabilir. Beklentimiz de endeksin bugün artı bölgede kalabileceği yönünde. Bugün sabahtan TCMB tarafından yılın ilk Enflasyon Raporu yayımlanacak.

MAKROEKONOMİ

Almanya’da imalat, inşaat, toptan ve perakende ticaret sektörlerinde faaliyet gösteren firmaların, ekonomide mevcut ve gelecek 6 aylık döneme yönelik değerlendirmelerini yansıtan IFO iş dünyası endeksi ocak ayında, 88,6’dan 90,2 seviyesine hafif artışla yükselişini dördüncü aya taşıdı ve böylece haziran ayından bu yana en yüksek seviyede gerçekleşti. Detaylara bakıldığında, cari koşullar endeksi 94,4’ten 94,1’e hafif gerilerken, beklentiler endeksi ise 83,2’den 86,4’e yükseldi ve böylece art arda dördüncü ayda artış kaydederek mayıs ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Yurt içinde ise, ocak ayına ilişkin sektörel ve reel sektör güven endeksleri ile kapasite kullanım oranı verileri yayınlandı. Güven endeksleri yeni yılın ilk ayına karışık bir görünümle başladı. Hizmet ve perakende ticaret sektörleri güven endekslerindeki düşüşlere karşın tüketici, reel kesim ve inşaat sektörleri güven endekslerinde artış gözlenmekte.

  • Arındırılmış kapasite kullanım oranı ise ocakta yatırım malı imalatı öncülüğünde, tüketim ve ara malı kapasite kullanım oranlarındaki düşüşlerin etkisiyle geriledi ve 2022 yılı ortalamasının altındaki seyrini sürdürerek Mayıs 2021’den bu yana en düşük seviyede. Yatırımlara dair izlediğimiz diğer bir gösterge olan sabit sermaye yatırım harcamaları iki aylık düşüşün ardından ocakta kısmi toparlanma sergiledi ve tarihsel ortalamasının üzerindeki seyrini sürdürdü.
  • Başta motorlu taşıtlar, giyim eşyaları ve tekstil ürünleri imalatının kapasite kullanım oranındaki düşüşle ihracatçı sektörlerde ağırlıklı olmak üzere kapasite kullanım oranlarında tempo kaybı görülmekte. Temel eczacılık ürünleri imalatı başta olmak üzere sınırlı sayıdaki sektörde kapasite kullanım oranındaki artışlar ise toplam KKO’daki azalışı sınırlamış.
  • Reel kesim güven endeksi alt endekslerinden gelecek üç aydaki ihracat siparişlerinde Mayıs 2021’den bu yana en güçlü artış görülmekte, söz konusu artışla endeks son sekiz ayın en yüksek seviyesinde. Emtia fiyatlarındaki düşüş ve küresel enflasyonun tepe noktadan gevşemesi agresif sıkılaşma beklentilerini hafifletirken, enerji fiyatlarındaki gevşeme ve Çin’in ekonomisini sürpriz şekilde öngörülerden daha önce açması Avrupa’da da derin resesyon beklentilerini hafifleterek yeni yıla iyimser bir görünümle başlanmasını sağladı. Dolayısıyla dış talepte yavaşlama beklentisi sürse de gelişmeler, küresel ekonomideki yavaşlamanın önceki öngörülere göre daha sınırlı olabileceğine işaret ediyor.
  • Aralık ayında ihracat, geçici dış ticaret verilerine göre aylık bazda %4,6 artışla 22,9 milyar USD ile 2022 yılı ortalamasının (21,2 milyar USD) üzerinde gerçekleşti. Ocak ayına ilişkin izlediğimiz günlük ihracat verileri ise ayın geri kalanında bu tempoda gidilirse ihracatın 18 milyar USD civarında gerçekleşebileceğine işaret ediyor ve bu da geçen yılın ortalamasına göre anlamlı bir yavaşlamaya işaret ediyor.
  • Gelecek 3 aydaki toplam istihdam beklentisinin de Mayıs 2021’den bu yana en düşük seviye geldiğini görmekteyiz, asgari ücretteki düzenleme sonrası artan iş gücü maliyetleri bu durumda bir etken olmuş gözüküyor.
  • Ocakta güven endekslerinin aylık bazda seyrine baktığımızda, hizmet sektörü %1,7 ve perakende ticaret %1 düşüş gösterirken, reel kesim %1,8, inşaat sektörü %0,6 ve tüketici güven endeksi %4,6 artış kaydetti. Güven endekslerinin alt kalemleriyle hesaplanan ekonomik güven endeksinin ise ocak ayında 97,58’den 98,89’a yükseldiğini ve iyimserlik eşik değerinin altında kalmaya devam ettiğini hesaplamaktayız.

Yurt dışında bugün veri takvimine bakıldığında,

ABD tarafında, yılın son çeyreğine ilişkin yıllıklandırılmış çeyreklik bazda GSYH büyüme öncü verisi TSİ 16.30’da takip edilecek. ABD’de yılın birinci çeyreğinde yıllıklandırılmış çeyreklik bazda GSYH, %1,6 oranında daralmasının ardından ikinci çeyrekte %0,6 oranında daha ılımlı oranda daralma kaydetmişti. Üçüncü çeyrekte ise ülke ekonomisinin yıllıklandırılmış çeyreklik bazda büyümesi güçlü özel tüketim harcamalarının etkisiyle %3,2 seviyesinde gerçekleşmişti. Bununla birlikte, yüksek seyreden enflasyon ve Fed’in faiz artışlarıyla sıkılaşan finansal koşulların etkisiyle ABD ekonomisinin yavaşlaması beklenmekte. Bu kapsamda, yılın son çeyreğine ilişkin yıllıklandırılmış çeyreklik bazda GSYH büyüme hızının %2,5 seviyesine yavaşlaması bekleniyor. Fed’in yayınlanan aralık ayındaki toplantısının ardından paylaştığı son makroekonomik projeksiyonlarına göre, ABD ekonomisinin geçen yıla ilişkin büyüme tahmini %0,2’den %0,5’e hafif yukarı yönlü revize edilirken, bu yılki büyüme tahmini ise %1,2’den %0,5’e önemli ölçüde aşağı yönlü revize edilmişti.

Bunun yanında, ABD’de aralık ayı dayanıklı mal siparişleri öncü verisi TSİ 16.30’da takip edilecek. ABD’de kasım ayı dayanıklı mal siparişleri, aylık %2,1 gerileyerek beklentilerin üzerinde düşüş kaydetmişti ve böylece Nisan 2020’den bu yana en sert düşüşü sergilemişti. Ayrıca ABD’de Fed’in önemli bir enflasyon göstergesi olarak takip ettiği yıllıklandırılmış çeyreklik bazda kişisel tüketim harcamaları (PCE) fiyat endekslerinin (çekirdek dahil) geçen yılın son çeyreğine ilişkin öncü verileri TSİ 16.30’da açıklanacak. Yıllıklandırılmış çeyreklik bazda PCE fiyat endeksi, üçüncü çeyrekte %7,3’ten %4,3’e gerilerken, çekirdek PCE fiyat endeksi ise %4,7 seviyesinde yatay seyretmişti. Geçen yılın son çeyreğinde ise, yıllıklandırılmış çeyreklik bazda PCE fiyat endeksinin %3,1 seviyesine ve çekirdek PCE fiyat endeksinin de %3,9 seviyesine yavaşlaması bekleniyor.

Öte yandan, ABD’de konut piyasası verilerinden, aralık yeni konut satışları verisi TSİ 18’de takip edilecek. Özellikle, Fed’in, faiz artışlarını sürdürmesiyle mortgage faizlerinin yüksek seviyelerdeki seyrinin konut piyasasını baskılamaya devam etmesi beklenmekte. Bu kapsamda, aralık ayında aylık bazda yeni konut satışlarının %3,9 oranında düşüş sergilemesi bekleniyor.

Ayrıca ABD’de istihdam piyasası verilerinden, 21 Ocak haftasına ilişkin haftalık yeni işsizlik maaşı başvuruları verisi izlenecek. Son açıklanan haftalık yeni işsizlik maaşı başvuruları, hafif artış beklentilerine karşın 205 bin kişi seviyesinden 190 bin kişi seviyesine gerilemeyle son dört ayın en düşük seviyesinde gerçekleşerek düşük seviyelerdeki seyrini sürdürmüştü ve istihdam piyasasında sıkı görünümün korunduğuna işaret etmişti.

Yurt içinde ise, TSİ 10’da TCMB tarafından yılın ilk Enflasyon Raporu yayınlanacak. Enflasyon Raporu’nda TCMB’nin yıl sonu TÜFE tahmini ve enflasyon patikası takip edilecek ve TCMB Başkanı Kavcıoğlu’nun sunumunda vereceği mesajlar izlenecek.

Bunun yanında, TSİ 10’da TCMB’nin geçen haftaki PPK toplantısının özeti yayınlanacak.

Diğer yandan, bugün TCMB tarafından haftalık DTH, rezerv ve sermaye hareketleri istatistikleri yayınlanacak.

  • Yurt içi yerleşiklerin dolarizasyon hareketine BDDK’nın yayınladığı günlük verilerden de bakıyoruz. 20 Ocak haftasında toplam DTH miktarı 0,36 milyar USD (bireysel 0,41 milyar USD düşüş ve kurumsal 0,05 milyar USD artış) azaldı. Toplam YP mevduatın toplam mevduat içerisindeki oranı %46,5’ten %46,3’e geriledi. TL kredilerde haftalık %0,58 artış, YP kredilerde %0,08 artış, toplam kredilerde ise kur etkisinden arındırılmış bazda baktığımızda %0,42 artış görmekteyiz.
  • TCMB Analitik Bilanço verilerine göre, 20 Ocak haftasında toplam ve net rezervin arttığını hesaplamaktayız. İlgili haftada toplam rezervin 1,5 milyar USD artışla 128,8 milyar USD seviyesine, net uluslararası rezervin ise 1,9 milyar USD artışla 26,8 milyar USD’ye geldiğini öngörmekteyiz.

ŞİRKET HABERLERİ

Arçelik (ARCLK, Pozitif): 2022’nin son çeyrek finansallarına göre, Arçelik’in ana ortaklık net dönem karı geçen yılın aynı dönemine göre %224,7 artışla 2.565mn TL olmuştur. Bizim beklentimiz 1.127mn TL, piyasa beklentisi ise 998mn TL idi. Tahminimizdeki sapmada, Whirlpool’un MENA iştiraklerinin satın alınması sonucu elde edilen kazanç kaynaklı, yatırım gelirlerinin beklentimizin üzerinde gerçekleşmesi etkili olmuştur.  Tek seferlik gelirler hariç 4Ç2022 net dönem karı 1.265mn TL olarak açıklanmıştır.

Şirket’in 4Ç2022 satış gelirleri bir önceki yılın aynı dönemine göre %74 artışla 39.192mn TL olmuştur. (Piyasa beklentisi: 38.876mn TL) 4. çeyrek satışlarının %31,9’unu oluşturan yurtiçi satışlar yıllık %111,8 oranında artış kaydederken, yurtdışı satışlar %60,6 oranında yükselmiştir. Yurtdışı satışlardaki artışın 9,7 puanı organik büyümeden kaynaklanırken, kur etkisinin 41,9 puan olumlu etkisi olmuştur. Yurtdışı satışlardaki artışın 9,1 puanı ise şirket satın alımlarından kaynaklanmaktadır. Satışların maliyeti ise yıllık %73,4 oranında yükseliş kaydetmiştir. Brüt kar %75,7 artışla 11.377mn TL olurken, brüt kar marjı 0,3 puan yükselişle %29 olarak gerçekleşmiştir. Operasyonel giderler ise %62,7 artışla 8.713mn TL olmuştur. Diğer faaliyetlerden net giderler 49mn TL’yi göstermiştir. (4Ç2021 diğer faaliyetlerden net gelirler 1.889mn TL idi.) Bu gelişmeler neticesinde faaliyet karı %13,1 azalışla 2.615mn TL olurken, faaliyet karı marjı ise yıldan yıla 6,7 puan azalışla %6,7’ye gerilemiştir. (3Ç2022 faaliyet kar marjı %5,4 idi.) 4Ç2022 FAVÖK’ü ise %102,4 artışla 3.601mn TL’yi göstermiştir (Piyasa beklentisi: 3.645mn TL).  FAVÖK marjı ise 1,3 puan artışla %9,2 olmuştur. Yatırım faaliyetlerinden net 1.461mn TL gelir, özkaynak yöntemiyle değerlenen yatırımlardan da net 16mn TL gider yazılmıştır. Finansman tarafında ise net giderler 1.829mn TL olmuştur. 432mn TL’lik vergi geliri sonrasında, ana ortaklık net dönem karı geçen sene 4. çeyreğe göre %224,7 artarak 2.565mn TL’ye yükselmiştir. Şirketin ana ortaklık karı üstünden hesaplanan net kar marjı da geçen sene aynı çeyreğe göre 3,0 puan artarak %6,5 seviyesine yükselmiştir.

Son çeyrek karıyla birlikte Arçelik’in 2022 yılı ana ortaklık net dönem karı 4.325mn TL’yi göstermiştir. 2021 yılında ana ortaklık net dönem karı 3.065mn TL seviyesindeydi.

Şirket 2023 yılı beklentilerini de açıklamıştır. Buna göre 2023 yılında konsolide cironun yaklaşık %45 artması beklenmektedir (2022:%+96). FAVÖK marjının %10 civarında gerçekleşmesi öngörülürken, net işletme sermayesinin ciroya oranın beklentisi %23-25’dir. (2022 FAVÖK marjı %8,9, NİS/Satışlar:%21) Yatırım harcamaları beklentisi ise 300mn EUR’dur. (2022:220mn EUR)

Emlak Konut GYO (EKGYO, Sınırlı Pozitif): Şirket tarafından 2023 yılında, devam etmekte olan ve geliştirilmesi hedeflenen projelerden, 1Ç23’de; 206.928m2 toplam brüt satış alanı ve KDV hariç toplam 11.570mn TL satış değeri, 2Ç23’de; 501.122m2 toplam brüt satış alanı ve KDV hariç toplam 17.276mn TL satış değeri, 3Ç23’de; 530.605m2 toplam brüt satış alanı ve KDV hariç toplam 19.698mnTL satış değeri, 4Ç23’de; 242.405m2 toplam brüt satış alanı ve KDV hariç toplam 14.313mn TL satış değeri, toplamda ise; 1.481.060m2 toplam brüt satış alanı ve KDV hariç toplam 62.857mn TL satış değerine ulaşma hedefi olduğu açıklanmıştır. Şirket’in net karının ise 4.217mn TL olmasının öngörüldüğü paylaşılmıştır.

Girişim Elektrik (GESAN, Sınırlı Pozitif): Şirket ASTS Profil Mühendislik Ve Plastik A.Ş. ile Karaman’da bulunan arazilerine, Arazi Öztüketim Güneş Enerjisi Santrali yapılması hususunda anlaşmaya varmıştır. Anlaşma bedeli vergiler hariç toplam 2,6mn USD’dir.

Kontrolmatik Teknoloji (KONTR, Sınırlı Pozitif): Şirket girmiş olduğu; Dicle Elektrik Dağıtım tarafından düzenlenen, 6 İl Geneli 2023 Yılı Scada Tesis Yapım İşi ihalesinde vergiler hariç 100,2mn TL, 2023 Diyarbakır 6.Grup Ag/Og Elektrik Tesis Yapım İşi ihalesinde vergiler hariç 95,2mn TL, 2023 Diyarbakır 4.Grup Ag/Og Elektrik Tesis Yapım İşi ihalesinde vergiler hariç 62,1mn TL, 2023 Diyarbakır 1.Grup Ag/Og Elektrik Tesis Yapım İşi ihalesinde vergiler hariç 98,7mn TL bedelle en avantajlı teklifleri sunarak ilk sırada yer almıştır.

SEKTÖR HABERLERİ

Borsa İstanbul: Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında RODRG.E paylarında 26/01/2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 24/02/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacaktır. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı tedbiri) brüt takas tedbirinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.

VBTS kapsamında SAMAT.E ve VKING.E payları 26/01/2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 24/02/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar emir paketi tedbiri ile işlem görecektir. Emir paketi tedbiri, “piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması”, “emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması” ve “emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması” uygulamalarını kapsamaktadır. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı ile brüt takas tedbirleri) emir paketi tedbirlerinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.

VBTS kapsamında TNZTP.E payları 26/01/2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 24/02/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler, payın işlem gördüğü pazarın/platformun işlem kuralları, pazar değişimi veya diğer nedenlerle uygulanan işlem esaslarından ayrı olarak değerlendirilir. Buna göre VBTS tedbirleri diğer düzenlemeler veya kararlarla uygulamaya alınan işlem esaslarının geçerlilik süresinden ayrı olarak tedbir süresinin sonuna kadar uygulanmaya devam eder.

TCMB: Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, 2023 Yılı Para Politikası ve Liralaşma Stratejisi kapsamında ticari hayatta liralaşmanın desteklenmesi amacıyla firmaların yurt dışı kaynaklı dövizlerinin Türk lirasına dönüşümüne destek sağlanmasına karar verdi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yapılan açıklamaya göre, firmaların yurt dışı kaynaklı Dövizlerinin TCMB’ye satışı sırasında, firmalar verecekleri taahhüt karşılığında, Türk lirasına çevrilen tutarın yüzde 2’si kadar döviz dönüşüm desteği alabilecek. Şirketler yurda getirdikleri yurt dışı kaynaklı dövizlerinin en az yüzde 40’ını TCMB’ye sattıktan sonra getirilen dövizin kalan kısmını kur korumalı dönüşüm hesabında değerlendirebilecek ve verdikleri taahhüt karşılığında Türk lirasına çevrilen tutarın yüzde 2’si kadar döviz dönüşüm desteği alabilecek. TCMB’ye satışı yapılacak dövizlerin ve Türk lirası vadeli mevduat ve katılma hesaplarına dönüştürülecek dövizlerin yurt dışı kaynaklı olduğunun tespiti bankalarca yapılacak. Kaynak: Bloomberght

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

İmaş Makina Sanayi (IMASM): Şirketle Afrika’da mukim bir müşteri arasında imzalanan, 1,2mn USD karşılığında 160ton/gün kapasiteli un fabrikası kurulum ve devreye alınması sözleşmesine istinaden şirketimiz hesabına ilgili peşinat ödemesi ulaşmıştır. Sözleşmeye göre tesisin 25 Mayıs 2023’e kadar sevk edilmesi öngörülmektedir. Akreditif tutarının %35’i peşin, %35’i peşinattan 2 ay sonra, %25’i vesaik mukabili, %5’i ise fabrika çalıştırıldığında ya da yükleme tarihinden en fazla 10 ay sonra tahsil edilecektir.

Hidropar Hareket Kontrol (HKTM): Şirketin güneş enerji santralleri anahtar teslimi müteahhitlik faaliyetleri kapsamında, Toplam Enerji Merkezi Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi ile Gemak Genel Soğutma Makinaları Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi arasında “Plastikçiler OSB’de bulunan 2 adet fabrika çatısına Öztüketim Güneş Enerji Santrali” kurulumu sözleşmesi imzalanmıştır. Sözleşme bedeli KDV hariç 640bin USD’dir. Toplam Enerji Merkezi San. Ve Tic. A.Ş. firması Hidropar Hareket Kontrol Teknolojileri Merkezi A.Ş. nin grup firmasıdır.

FAİZ PİYASALARI

Çarşamba günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %9 seviyesinde yatay seyretti. TCMB dün 32 milyar TL’lik (%9’dan, 7 gün vadeli) ve 29 milyar TL’lik (%9’dan, 8 gün vadeli) haftalık repo ihalesi açtı. Toplam fonlama tutarı ise repo ihaleleri kaynaklı 205 milyar TL oldu.

Yurt içi tahvil piyasasında, dün verim eğrisinde kısa vadeli tarafta düşüşler gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta faizlerde yükselişler görüldü. Bu kapsamda, günlük bazda kısa vadeli tarafta 35 baz puana varan düşüşler gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta 30 baz puana varan yükselişler görüldü.

Kaynak: Ziraat Yatırım Sabah Stratejisi