Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (25.08.2023)

SABAH STRATEJİSİ

Dün yurtiçinde TCMB politika faizini, 250 baz puan olan medyan beklentilerin üzerinde, %17,5’ten %25 düzeyine yükseltti. Karar sonrası USDTRY 25,3’e kadar gerilerken, 5 yıllık CDS’imiz de 385’e kadar iyileşme gösterdi. Faiz kararı sonrasında BIST100’de de yüksek oynaklık gözlenirken, sektörel ayrışmalar dikkat çekti. Diğer yandan, 224,9 milyar TL ile işlem hacminde rekor kırıldı. 75 hissenin ekside kapattığı BIST100’de, THYAO, EREGL ve SISE hisselerindeki geri çekilmeler ağırlık olarak endekse en yüksek baskıyı oluştururken, bankacılık hisseleri pozitif ayrıştı. XBANK günü %8,5 yükselişle tamamladı. BIST100’ün bugüne ise yatay bir açılış yapmasını beklerken, gün içerisinde banka – sanayi ayrışması devam edebilir. Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Fed Başkanı Powell’ın bugün yapacağı konuşma öncesinde dün Philadelphia Fed başkanı Harker’ın açıklamaları takip edildi. Harker FED’in sıkılaştırıcı para politikalarının bir süre daha devam etmesi gerektiğini, bu yıl faizlerin sabit kalacağını, önümüzdeki yıl ise enflasyonda geri çekilme olursa faiz indirimlerinin gündeme gelebileceğini bildirdi. Açıklanan veriler de yakından izlenirken, Amerikan endeksleri günü %1,1-1,9 arasında düşüşle tamamladı. Avrupa piyasaları da genel olarak eksideydi. Euro Stoxx 50 endeksi %0,8 düşüşle günü sonlandırdı. Dolar Endeksi (DXY) dünkü sert yükselişini bugün de sürdürüyor. Buna paralel EURUSD 1,08’in altına gerilemiş durumda. Vadelilerde ise Amerikan endeksleri yatay, Avrupa endeksleri ise ekside gözüküyor. Japonya hariç MSCI Asya Pasifik Endeksi %1 civarında ekside. Yurtdışı veri takviminde; ABD’de Michidan tüketici güven endeksi, Almanya’da büyüme ve IFO iş ortamı güven endeksi var. Ek olarak, ECB Başkanı Lagarde’ın da akşam saatlerindeki konuşması izlenebilir. Yurtiçinde ise kapasite kullanımı ve reel kesim güven endeksi açıklanacak veriler arasında.

MAKROEKONOMİ

ABD’de temmuz ayı dayanıklı mal siparişleri öncü verisi takip edildi. Dayanıklı mal siparişleri, haziranda aylık %4,4 oranında güçlü artış kaydederek yükselişini dördüncü aya taşımasının ardından temmuzda aylık %5,2 oranında gerileyerek beklentilerin (%4 düşüş) üzerinde düşüş kaydetti. Detaylara bakıldığında, temmuzda savunma dışı uçaklar ve parçalarının (%46,6 düşüş) siparişlerindeki belirgin düşüş, dayanıklı mal siparişlerinin beklentilerin üzerinde düşüşünde belirleyici oldu. Bunun yanında, firmaların yatırım harcamalarının göstergesi olan hava araçları hariç savunma dışı sermaye malları siparişleri ise temmuzda aylık %0,1 seviyesinde artış sergiledi.

Ayrıca ABD’de istihdam piyasası verilerinden, 17 Ağustos haftasına ilişkin haftalık yeni işsizlik maaşı başvuruları, 240 bin kişi seviyesinden 230 bin kişi seviyesine gerilemeyle beklentilerin (240 bin kişi) altında gerçekleşerek son üç haftanın en düşük seviyesine geriledi, bunun yanında tarihsel ortalamaların altında düşük seviyelerde seyretti ve iş gücü piyasasında sıkı görünüme işaret etmeyi sürdürdü.

Yurt içinde ise, TCMB’nin PPK toplantısı izlendi. TCMB, Hafize Gaye Erkan başkanlığındaki üçüncü PPK toplantısında politika faizini %17,50’den %25 seviyesine yükseltti. Banka’nın dünkü toplantısına ilişkin piyasa beklentileri ise politika faiz oranının, %20 seviyesine yükseltilmesi yönündeydi, bu kapsamda piyasa beklentilerinin belirgin şekilde üzerinde bir faiz artışına gidildiği gözlendi. Böylece son üç toplantıdaki toplam faiz artışı miktarı 16,5 yüzde puana ulaştı.

  • Kurul’un, ”dezenflasyonun en kısa sürede tesisi, enflasyon beklentilerinin çıpalanması, fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın kontrol altına alınması için parasal sıkılaştırma sürecinin devamına karar verdiğine” ilişkin ifadesi yinelenmekte. Ayrıca enflasyon görünümünde belirgin iyileşme sağlanana kadar ”parasal sıkılaştırmanın gerektiği zamanda ve gerektiği ölçüde kademeli olarak güçlendirileceği” ifadesi bir önceki metinle aynı şekilde vurgulanmaya devam edilmekte.
  • Türkiye ekonomisine ilişkin olarak, ”yakın döneme ilişkin göstergelerin enflasyonun ana eğiliminde yükselişin sürdüğüne işaret etmekte olduğu ve bu gelişmede yurt içi talepteki güçlü seyir, ücret ve kur kaynaklı maliyet yönlü baskılar, hizmet enflasyonundaki katılık ve vergi düzenlemelerinin belirleyici olduğu” vurgulanmakta. Ayrıca ”bu unsurlara ek olarak, akaryakıt fiyatlarındaki yükselişin de etkisiyle enflasyon beklentilerinde ve fiyatlama davranışlarında öngörülenin üzerindeki bozulmanın, enflasyonun yıl sonunda Enflasyon Raporu’ndaki (Rapor) tahmin aralığının üst sınırına, yani %62 seviyesine yakın seyredeceğine işaret etmekte olduğu” belirtilmekte. Bir önceki metinde ise, ”vergi düzenlemeleri ve fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın enflasyon üzerinde ilave olumsuz etki yapacağının öngörülmekte olduğu” belirtilmişti, bu kapsamda mevcut durumda fiyatlama davranışlarındaki bozulmada beklentilerin üzerinde önemli ölçüde artış olduğuna işaret edilmekte. Bununla birlikte ”Kurul’un, parasal sıkılaştırma adımlarının etkisiyle, dezenflasyonun 2024 yılında Rapor ile uyumlu şekilde tesis edileceğini öngörmekte olduğu” ifade edilmiş.
  • Ayrıca ”doğrudan yabancı yatırımlar, dış finansman koşullarındaki iyileşme, rezervlerde süregelen artış ve turizm gelirlerinin cari işlemler hesabına desteğinin fiyat istikrarına güçlü katkıda bulunacağına” ilişkin ifadeye ver verilmiş. Bir önceki metinde ise, ”doğrudan yabancı yatırımlar, dış finansman koşullarındaki belirgin iyileşme, rezervlerde süregelen artış ve turizm gelirlerinin desteğiyle cari işlemler hesabındaki dengelenmenin fiyat istikrarına güçlü katkıda bulunacağı” belirtilmekteydi, bu kapsamda mevcut durumda dış finansman koşullarındaki iyileşmenin bir önceki aya göre daha ılımlı seyrettiğine işaret edilmekte.
  • Diğer yandan, ”politika faizinin, enflasyonun ana eğilimini geriletecek ve enflasyonu orta vadede %5 hedefine ulaştıracak parasal ve finansal koşulları sağlayacak şekilde belirleneceği” vurgulanmaya devam edilmekte.
  • Öte yandan, ”enflasyon ve enflasyonun ana eğilimine ilişkin göstergelerin yakından takip edileceği ve Kurul’un, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edeceğine” ilişkin ifade yinelenmekte.
  • Ayrıca Kurul’un, ”mevcut mikro ve makroihtiyati çerçeveyi, piyasa mekanizmalarının işlevselliğini artıracak ve makro finansal istikrarı güçlendirecek şekilde sadeleştirmekte olduğu ve sadeleşme sürecinin, etki analizleri dikkate alınarak kademeli olarak devam edeceği” yinelenmekte. Bu kapsamda, ”Türk lirası mevduat payının artırılmasına yönelik düzenlemelerin parasal aktarım mekanizmasını güçlendireceği”ne ilişkin ifadeye yer verilmiş.
  • Bunun yanında, Kurul’un, ”faiz artırımının yanı sıra, parasal sıkılaştırma sürecini destekleyecek seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma kararları almaya devam edeceği” vurgulanmakta.

Yurt dışında bugün veri takvimine bakıldığında,

ABD tarafında, piyasaların odak noktasında, TSİ 17.05’te Fed Başkanı Powell’ın Jackson Hole Ekonomi Politikaları Sempozyumu’nda gerçekleştireceği konuşma olacak. Powell’ın konuşmasında, Fed’in para politikası adımlarına ilişkin olası yeni sinyaller izlenecek. Fed’in geçen hafta yayınlanan temmuz ayı toplantı tutanaklarında, enflasyonun %2 seviyesindeki uzun vadeli hedefinin halen oldukça üzerinde olduğuna işaret edilirken, iş gücü piyasasının sıkılığı nedeniyle birçok üyenin para politikasının daha fazla sıkılaştırılmasını gerektirebilecek önemli yukarı yönlü riskler görmeye devam ettiği belirtilmişti. Swap piyasasında ise Fed’in eylül ayı toplantısında %90 olasılıkla politika faizini sabit bırakacağı öngörülürken, yıl sonuna kadar olan diğer iki toplantıya yönelik ise belirsizliklerin sürdüğü gözlenmekte.

Ayrıca TSİ 16’da Philadelphia Fed Başkanı Harker’ın konuşması, Fed’in para politikasına yönelik olası yeni sinyaller bakımından yakından takip edilecek.

Bunun yanında, ABD’de ağustos ayına ilişkin Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi nihai verisi TSİ 17’de takip edilecek. Ağustos ayına ilişkin Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi öncü verisi, Ekim 2021’den bu yana en yüksek seviye olan 71,6’dan beklentilerle uyumlu olarak 71,2 seviyesine hafif gerilemişti. Detaylara bakıldığında, ağustosta cari koşullar alt endeksi 76,6’dan 77,4’e hafif yükselirken, beklentiler alt endeksi ise 68,3’ten hafif 67,3’e gerilemişti. Ayrıca tüketicilerin bir yıl sonrasına ilişkin yıllık enflasyon beklentileri %3,4’ten %3,3 seviyesine hafif gerilerken, uzun vadeli yıllık enflasyon beklentileri ise %3’ten %2,9 seviyesine hafif gerilemişti.

Öte yandan, TSİ 22’de ECB Başkanı Lagarde’ın konuşması, Banka’nın para politikasına yönelik olası yeni sinyaller bakımından yakından izlenecek.

Bunun yanında, Almanya’da imalat, inşaat, toptan ve perakende ticaret sektörlerinde faaliyet gösteren firmaların, ekonomide mevcut ve gelecek 6 aylık döneme yönelik değerlendirmelerini yansıtan IFO iş dünyası endeksi ağustos ayı verisi TSİ 11’de açıklanacak. IFO iş dünyası endeksi temmuz ayında ülkede devam eden enflasyonist baskılar ve artan borçlanma maliyetlerinin etkisiyle 88,6’dan 87,3 seviyesine gerilemeyle beklentilerin üzerinde düşüş kaydederek düşüşünü üçüncü aya taşımıştı ve böylece kasım ayından bu yana en düşük seviyede gerçekleşmişti. Detaylara bakıldığında, cari koşullar endeksi 93,7’den 91,3’e gerilerken, beklentiler endeksi ise 83,8’den 83,5’e gerilemişti. Endeksin ağustosta da 86,8 seviyesine hafif gerileyerek düşüşünü sürdürmesi bekleniyor.

Diğer yandan, Almanya’da bu yılın ikinci çeyreğine ilişkin GSYH büyümesi nihai verileri TSİ 09’da açıklanacak. Almanya ekonomisi geçen yılın son çeyreğinde yüksek seyreden enflasyon, devam eden enerji krizi ve ECB’nin faiz artırımlarıyla birlikte sıkılaşan finansal koşulların etkisiyle çeyreklik bazda %0,4 oranında daralmanın ardından bu yılın ilk çeyreğinde enerji krizine yönelik endişelerin azalmasına karşın sıkılaşan finansal koşulların tüketici harcamalarını baskılamasıyla ve kamu harcamalarındaki düşüşle %0,1 oranında daralma kaydetmişti ve böylece iki çeyrek üst üste daralmayla resesyona girmişti. Almanya ekonomisi öncü verilere göre bu yılın ikinci çeyreğinde ise çeyreklik bazda %0 oranında büyümeyle durağan seyretmişti ve resesyondan çıkmıştı, beklentiler ise %0,1 oranında büyüme sergilemesi yönündeydi.

Yurt içinde ise, TSİ 10’da ağustos ayına ilişkin sektörel ve reel sektör güven endeksleri ile kapasite kullanım oranı verileri yayınlanacak. Sektörel güven endekslerinin tümü temmuz ayında düşüş kaydetmişti. Temmuzda güven endekslerinin aylık bazda seyrine baktığımızda, perakende ticaret sektörü %2,6, hizmet sektörü güven endeksi %0,6, inşaat sektörü güven endeksi %0,9 ve reel kesim güven endeksi ise %0,8 düşüş sergilemişti. Reel kesim güven endeksi alt endekslerinden gelecek üç aydaki ihracat siparişleri endeksi, mart ve mayıs ayları arasındaki üç aylık dönemde güçlü artışlar (%3,3-%4,7 arası artışlar) sergilemesinin ardından haziranda aylık bazda %0,8 gerileme sonrasında temmuzda da %0,8 gerileyerek kısmi zayıflama göstermişti ve böylece düşüşünü ikinci aya taşımıştı, bununla birlikte Mayıs 2022’den bu yana en yüksek seviyelerdeki seyrini sürdürmüştü. Yatırımlara dair izlediğimiz diğer bir gösterge olan sabit sermaye yatırım harcamaları aylık bazda dört aylık yükselişin ardından mayısta aylık %4,4 düşüş sonrasında haziranda aylık %0,2 oranında sınırlı gerileyerek kısmi zayıflama kaydetmişti, temmuzda ise aylık %0,1 oranında sınırlı gerileyerek düşüşü önemli ölçüde hız kesmekle birlikte düşüşünü üçüncü aya taşımıştı, bununla birlikte tarihsel ortalamasının üzerindeki seyrini sürdürmüştü. Öte yandan, ekonomik durumu yansıtan genel gidişat endeksinde temmuzda aylık %4,9 oranında sert düşüş dikkat çekmekteydi, söz konusu endeksin son beş ayın en düşük seviyesine gerilediği gözlenmekteydi. Arındırılmış kapasite kullanım oranı ise temmuzda tüketim ve ara malları imalatı kapasite kullanım oranlarındaki düşüşlere karşın yatırım malı imalatı kapasite kullanım oranındaki artışın etkisiyle 0,3 puanlık artışla %76,9 seviyesine yükselerek son dört aydır artış kaydetmişti ve son on ayın en yüksek seviyesinde gerçekleşmişti, bununla birlikte 2022 yılı ortalamasının altındaki seyrini sürdürmüştü.

Ayrıca TSİ 11’de Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından temmuz ayı gelen yabancı ziyaretçi sayısı istatistikleri yayınlanacak. Haziran ayı gelen yabancı ziyaretçi sayısı istatistiklerine göre, gelen yabancı ziyaretçi sayısı aylık bazda %24,1 artışla 5,6 milyon kişi seviyesinde gerçekleşmişti. Bununla birlikte bu yılın haziran ayındaki veri tarihsel olarak en iyi haziran ayına işaret etmişti. Gelen yabancı ziyaretçi sayısının haziranda yıllık bazda artış hızı ise %16,2’den %11,4’e yavaşlamıştı. Bu kapsamda, 12 aylık kümülatif bazda gelen yabancı ziyaretçi sayısı mayıs ayındaki 47,2 milyon kişi seviyesinden haziran ayı itibarıyla 47,8 milyon kişi seviyesine yükselerek yeni bir rekora işaret etmişti. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye’nin bu yıl için 60 milyon yabancı ziyaretçi ve 56 milyar USD turizm geliri hedeflediğini bildirmişti.

ŞİRKET HABERLERİ

Doğuş otomotiv (DOAS, Nötr): Şirket tarafından geri satın alınan payların içinden; şirket sermayesinin %7’sini temsil eden 15,4mn adet hissenin kurumsal yatırımcılara satışına ilişkin görüşmelere başlandığı, satış görüşmelerinin olumlu sonuçlanması durumunda işlemlerin İstanbul Borsası’nda özel emirle gerçekleştirileceği açıklanmıştır.

Koç Holding (KCHOL, Nötr), Aygaz (AYGAZ, Nötr): Koç Topluluğu şirketlerinin yapılandırma alternatiflerinin değerlendirilmesi sonucunda, Aygaz A.Ş. aktifinde kayıtlı Koç Finansal Hizmetler A.Ş. (KFS) sermayesinin %3,93’üne denk gelen 15mn TL nominal değerli KFS paylarının Kısmi Bölünme suretiyle Koç Holding A.Ş. tarafından devralınması hususu, olağanüstü genel kurul toplantısında, gerçekleştirilebilmesine yönelik gündeme gelen bazı belirsizlikler nedeniyle ilave yük doğabileceği nedeniyle pay sahipleri tarafından reddedilmiştir.

SEKTÖR HABERLERİ

Sağlık: Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonu kararı ile Acil Tıp, Beyin ve Sinir Cerrahisi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları gibi bazı uzmanlık dallarının yer aldığı bazı uzmanlık dallarının muayene ücretlerinde %50 zam yapıldı. Karar Resmi Gazete’nin yayımlandı.

SPK haftalık bültenine göre, Kurul, ebebek’in hisselerinin 46,50 liradan halka arzına ilişkin başvurusuna onay verdi. Diğer yandan, Alfa Solar Sanayi ve Ticaret AŞ’nin 322 milyon liralık, Gediz Ambalaj Sanayi ve Ticaret AŞ’nin 23 milyon 328 bin liralık, Pasifik Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ’nin 576 milyon 137 bin 499 liralık bedelsiz sermaye artırımına kurul tarafından izin verildi. (Kaynak: Bloomberght)

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Europower Enerji (EUPWR): Şirket, Vangölü Elektrik Dağıtım A.Ş. tarafından gerçekleştirilen ”2023-MLZ-YAT-26 Köşk-Hücre-Redresör Alımı (3.Etap)” konulu ihaleye katılmış ve en avantajlı fiyatı vererek, ihalede 1. olmuştur. İhalede teklif edilen bedel KDV hariç 2mn USD’dir. (Güncel baz USD/TL kuru ile ihale bedeli KDV hariç 55,8mn TL’dir.) İhale sonucu henüz kesinleşmemiştir.
Ayrıca şirket, yenilenebilir enerji alanında Arçelik (ARCLK) ile yeni bir iş birliğine imza atmıştır. Europower Enerji tesislerinde üretilen ürünler ”Arçelik Sunjunior” markası adı altında üretilecek olup, Türkiye ve K.K.T.C.’deki tek yetkili satıcısı Arçelik olacaktır.

Kartal Yenilenebilir Enerji (KARYE): Şirket, Romanya’daki iş geliştirme faaliyetlerini yürütmek amacıyla 100% iştiraki olacak şekilde “Karye Romania S.R.L.” ünvanlı 200 LEI sermayeli şirket kurmuştur.

Oncosem Onkolojik Sistemler (ONCSM): Şirket’in yurtdışı kanallarının gelişimini hızlandırabilmek için Özbekistan’da 50mn UZS kuruluş sermayesine sahip %100 bağlı ortaklığı “Oncosem Ca” Lımıted Lıabılıty Company” şirketi kurulmuştur.

Türk İlaç Serum (TRILC): Şirket’in üretim tesisi içerisinde yer alan ve ilgili kılavuz gereği Bağımsız Alan’da üretilmesi gereken biyosidal ürün grubunun üretilebilmesi kapsamında yapılan “Beşeri Tıbbi ürün Tesisleri Risk Değerlendirme (BİRDEK)” başvuru “Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu” tarafından değerlendirilerek, bahsi geçen ürün grubunun üretimine onay verilmiştir.

FAİZ PİYASALARI

Perşembe günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %17,97’den %18,04 seviyesine yükseldi. TCMB dün 1 milyar TL’lik (%17,50’den, 7 gün vadeli) haftalık repo ihalesi açtı. Ayrıca BİST’te kotasyon yoluyla 75,3 milyar TL (%19’dan, 1 gün vadeli) kullandırdı. Toplam fonlama tutarı ise 133 milyar TL oldu.

Yurt içi tahvil piyasasında, dün verim eğrisi genelinde faizlerde yükselişler görüldü. Buna göre, kısa vadeli tarafta 315 baz puana yaklaşan yükselişler görülürken, orta ve uzun vadeli tarafta 200 baz puana varan yükselişler gözlendi.

Kaynak: Ziraat Yatırım Sabah Stratejisi