Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (25.06.2019)

SABAH STRATEJİSİ

Zayıflayan risk iştahıyla güne başlıyoruz. Bu sabah birçok Asya borsası ve ABD vadelileri satıcılı bir görüntü sergiliyorlar. Majör merkez bankalarının piyasayı destekleyici adımlarının yarattığı iyimserlik bugün bir miktar arka planda kalırken, jeopolitik risklerin fiyatlandığı söylenebilir. Özellikle ABD – İran arasındaki gerginlik odakta. ABD, İran’a yönelik yaptırım kararı açıklarken; İran da bu kararın diplomatik yolların kapandığı anlamı taşıdığını belirtti. Ons Altın bu sabah %1’in üzerinde değer kazanıyor. Diğer önemli risk göstergelerindeki hareket de zayıf risk iştahını destekliyor: ABD on yıllık tahvil faizi %2’nin altına gerilerken, Japon Yen’i %0,5’e yakın değer kazanıyor. Ayrıca bu hafta yapılacak (28 – 29 Haziran) G20 zirvesinden de beklentiler düşük… Zayıf risk ortamının yanı sıra bu sabah 5,80 seviyesinin üzerinde hareket etme eğiliminde olan Dolar / TL’deki görüntüyle birlikte BIST100 de güne hafif satıcılı bir görüntüyle başlayabilir. Olası satıcılı görüntüde 94bin seviyesine doğru bir eğilim görüldükten sonra kısmi toparlanma görülebilir. Halihazırda TL varlılar geçen ay başlayan yükseliş trendlerinin üzerindeler.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN TIKLAYIN!

MAKROEKONOMİ

Trump’ın, Fed’e eleştirilerinin sürdüğü bir ortamda Fed Başkanı Jerome Powell’ın konuşmasının takip edileceği güne başlıyoruz. Bir yandan da küresel piyasalar G-20 Zirvesini temkinli bir modda beklemeyi sürdürüyor. ABD-İran gerilimini izleyen Brent petrolün varil fiyatı, 64,3 dolar seviyesinde. Altın da ons başına USD 1.400 seviyesinin üzerinde kazançlarını artırma eğiliminde. Yurtiçinde veri takvimi bugün sakin iken, İstanbul seçimleri ardından TL varlıklarda iyileşme gözlendi. BIST 100 endeksi %1,2 civarında primlenirken, 2 yıllık gösterge kağıdın faizi 51 baz puan gevşedi ve %19,41 seviyesine geriledi. 25 Temmuz’da TCMB PPK toplantısı bulunuyor, TL varlıklardaki pozitif görünümün de katkısıyla temmuz ayı PPK toplantısında faiz indirimi beklentileri daha da güçlenmiş durumda. Ayrıca yılın geri kalanına yönelik faiz indirim miktarı beklentisinin de arttığını görüyoruz.

Trump, ABD’nin faiz indirimine ve parasal gevşemeye ihtiyacı olduğunu söyledi. Trump, Fed’in ne yaptığını bilmemesine rağmen, ABD tarihinin en iyi haziran aylarından birini gerçekleştirme yolunda olduklarını, Fed’in doğru olanı yapmış olması durumunda, Dow Jones endeksinin binlerce puan daha yukarıda olacağını ve GSYH’ın % 4 veya % 5’ler oranında artabileceğini belirtti. Trump, Powell’ı görevden almakla tehdit etmemekle birlikte, ancak istediği taktirde bunu yapabileceğini belirtti.

Fed’in geçen hafta faiz indirim sinyali vermesinin ardından, Fed üyelerinden ise güvercin tonda mesajlar gelmeye devam ediyor. Dün Fed Yönetim Kurulu üyesi Lael Brainard, politika yapıcıların geleceğe dönük faiz beklentilerini, ABD ekonomisine yönelik büyüyen riskler nedeniyle düşürdüklerini söyledi.

Arka planda da siyasi ve jeopolitik gelişmeler izleniyor.

  • Trump, İran lideri Ayetullah Ali Hamaney’i de kapsayacak şekilde İran’a yönelik yeni yaptırımlar getiren bir başkanlık kararnamesini imzaladı.
  • Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesinin bazı Batılı ülkelere uyguladığı yaptırımların 31 Aralık 2020’ye kadar uzatılmasını öngören kararnameyi imzaladı. AB, geçen hafta aldığı kararla, Rusya’nın belirli sektörlerine yönelik uygulanan ekonomik yaptırımları 6 aylığına uzatmıştı.

Bugün ABD verileri odaklı bir gündeyiz.

TSİ 17’de ABD’de mayıs ayına ilişkin yeni konut satış verisi açıklanacak. TSİ 17’de ABD’de haziran ayına ilişkin Conference Board Tüketici Güveni Endeksi verisi açıklanacak.

Bunun yanında, TSİ 20’de Fed Başkanı Jerome Powell’ın, TSİ 15.45’de New York Fed Başkanı John Williams’in, TSİ 19’da Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic’in, TSİ 22.30’da Richmond Fed Başkanı Tom Barkin’in ve TSİ 10.15’de ECB Başkan Yardımcısı Luis De Guindos’un konuşmaları piyasalar tarafından dikkatle takip edilecek. Ayrıca, bugün Avrupa Birliği (AB) Genel İşler Konseyi Toplantısı’ndan çıkacak kararlar da piyasaların gündeminde olacak. Diğer yandan, TSİ 15’de Macaristan Merkez Bankası’nın faiz kararı bulunmakta. Macaristan Merkez Bankası’nın, politika faizini mevcut seviyedeki %0,90 seviyesinde sabit tutması beklenmekte.

YATIRIM UZMANINIZ CEBİNİZDE! ÜSTELİK ÜCRETSİZ!

ŞİRKET HABERLERİ

Çelebi Hava (CLEBI, Nötr): Şirket, Tanzanya’da bağlı ortaklığı vasıtasıyla havaalanı yer hizmetleri faaliyetinde bulunulabilmesini teminen gerekli imtiyaz hakkı(ları) elde edebilmek için düzenlenecek ihale(lere) girmeyi planlamaktadır. Bu bağlamda, Tanzanya’da, Darüsselam şehrinde mukim, 100mn Tanzanya Şilini (yaklaşık 40 bin ABD Doları) sermayesinde %65 paya sahip olduğu bağlı ortaklığı Celebi Tanzania Aviation Services Limited (“Celebi Tanzania”) Tanzanya Sivil Havacılık Otoritesi’ne (“TCAA”) yapılan lisans başvurusu olumlu sonuçlanmış olup, Tanzanya sivil havacılık mevzuatı gereği, Tanzanya’daki havalimanlarında açılacak yer hizmetleri imtiyaz ihalelerine katılabilme hakkı elde edilmiştir. Sermayesinde kalan %35’lik paya Tanzanya’da mukim Bay Gaudance Temu’nun sahip bulunduğu Celebi Tanzania’nın yukarıda belirtilen ihale(lere) girmesi durumunda Şirket tarafından SPK mevzuatı çerçevesinde gerekli açıklamalar yapılacak olup, hali hazırda açılmış bir ihale ve/veya açıklanmış bir ihale takvimi bulunmamaktadır.

Doğan Holding (DOHOL, Sınırlı Pozitif): Sermayesinde %100 oranında paya sahip olduğu doğrudan bağlı ortaklığı Doğan Enerji Yatırımları Sanayi ve Ticaret A.Ş. (“Doğan Enerji”) ve Doğan Enerji’nin sermayesinde %33,00 oranında paya sahip olduğu iş ortaklığı konumundaki Boyabat Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş. (“Boyabat”)’nin de içinde olduğu tüm ilgili taraflar ve bankalar arasında, Boyabat’ın mevcut banka kredilerinin yeniden yapılandırılması konusunda mutabık kalınmış ve “Kredi Tadil Sözleşmesi” (“Sözleşme”) ve ilgili diğer belgelerin imzaları bugün itibariyle tamamlanmıştır. Refinansman’a ait sözleşme iki yılı ana para ödemesiz, iki yıldan sonra Boyabat’taki fazla nakdin çekilmesi (“cash sweep”) mekanizması dahilinde yıllık 2.000.000 Amerikan Doları ana para ödemeli ve toplam 7 yıl vadeli olarak belirlenmiştir.

Türk Hava Yolları (THYAO, Sınırlı Negatif): Türk Hava Yolları, uçuşlarını askıya aldığı 24 adet Boeing 737 MAX tipi uçakları yaz tarifesinde operasyonlarda değerlendirmeyeceklerini açıkladı. THY’den yapılan yazılı açıklamada, “Büyüme stratejimiz dâhilinde filomuzda olan 24 adet Boeing 737 MAX tipi uçaklarımızı, sivil havacılık otoritelerinden gerekli uçuş onaylarının iletileceği tarihe kadar operasyonlarımızda değerlendiremeyeceğiz. Bu durum nedeniyle planlanan bazı uçuşlarımızda iptaller yaşanacaktır. Siz değerli misafirlerimizin anlayışına ve kamuoyunun bilgisine arz ederiz” ifadelerine yer verildi. Kaynak: Dünya

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

SEKTÖR HABERLERİ

Akaryakıt: Motorinin litre fiyatına 23 kuruş zam yapıldı. Zam, pompa fiyatlarına gece yarısından itibaren 22 kuruş olarak yansıdı. Kalan 1 kuruşluk artış ise vergiden karşılanacak.

Beyaz Eşya: Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği’nin (TÜRKBESD) verilerine göre buzdolabı, çamaşır makinası, bulaşık makinesi ve fırından oluşan dört ana ürün grubunda iç satışlar Mayıs ayında %20 düşüşle 554,874 adet oldu. Beyaz eşya ihracatı Mayıs’ta %4 artış gösterdi. Ocak-Mayıs döneminde ise ihracat geçen yılın aynı dönemine göre değişmedi. Beyaz eşya üretimi Mayıs’ta %8 artışla 2,7mn adede çıktı. İlk 5 aydaki üretim artışı %1 düzeyinde kaldı. Beyaz eşya iç satışı ise mayısta geçen yılın aynı dönemine göre %20 azaldı. Kaynak: Bloomberg

Demir Çelik: Dünya ham çelik üretimi mayıs ayında geçen yılın aynı dönemine göre %5,4 oranında artışla 162,7mn ton olmuştur. Çin’in ham çelik üretimi mayıs ayında yıllık %10 artışla 89,1mn tona ulaşmıştır. Hindistan’ın üretimi ise geçen yılın aynı dönemine göre %5,1’lik artışla 9,2mn ton olurken, Japonya %4,6 düşüşle 8,7mn ton ham çelik üretmiştir. Güney Kore’nin ham çelik üretimi %2,2 artışla 6,4mn ton olmuştur. İtalya %2,2 artışla 2,2mn ton üretim yaparken; Fransa %7,6 azalışla 1,2mn ton üretim gerçekleştirmiştir. İspanya ise %7,1 azalışla 1,3mn ton ham çelik üretimi yapmıştır. Amerika ise Mayıs 2018’e göre %5,4 oranında artışla 7,7mn ton üretim gerçekleştirmiştir. Türkiye’nin ham çelik üretimi ise geçen yılın aynı dönemine göre %8’lik azalışla 3,1mn ton olmuştur.

HANGİ HİSSELER UCUZ? HİSSELERİ KARŞILAŞTIRMAK İÇİN TIKLAYIN!

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Martı Otel İşletmeleri (MARTI): Şirket ile Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş. arasında yürütülen, 3,8mn USD tutarındaki kredinin yeniden yapılandırılması görüşmeleri tamamlanmış olup, kredinin vadesi Haziran 2023’e uzatılmıştır.

HİSSE ANALİZLERİ, BİLANÇOLAR VE TEMETTÜ ÖDEMELERİ İÇİN TIKLAYIN!

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %23,81 seviyesinde bulunuyor. Merkez Bankası piyasayı toplamda 85,4 milyar TL ile 69 milyar TL’si haftalık repo ihalesinden karşılanacak şekilde fonladı.Geri kalan 16,4 milyar TL ise %23 seviyesinden piyasa yapıcı bankalara kullandırıldı.

Fed’in faiz indirim sinyali vermesi ardından ABD 10 yıllıkların faizi %2 seviyesinin etrafında bir seyir izliyor. Bugün sabah saatlerinde ABD 10 yıllıklar %2,01’lerde bulunuyor.

Yurtiçi tahvil piyasasında, gelişmiş ülke Merkez Bankalarının, parasal gevşemeye gitme sinyali vermesi, doların küresel çapta değer kaybıyla GOÜ para birimlerinin değer kazanması ve Türkiye CDS primindeki iyileşmeyle birlikte verim eğrisinin tüm vadelerinde düşüşler gözlendi. Bu kapsamda, 2 yıllık gösterge kağıdın faizi günlük bazda 51 baz puanlık düşüşle %19,41 seviyesine gerilerken, 5 yıllık gösterge kağıdın faizi günlük bazda 52 baz puanlık düşüşle %17,60 seviyesine geriledi. 10 yıllık gösterge kağıdın faizi ise günlük bazda 23 baz puanlık düşüşle %16,20 seviyesine geriledi.

ÜCRETSİZ TEKNİK VE TEMEL ANALİZ YAPMAK İÇİN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin