Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (24.04.2019)

SABAH STRATEJİSİ

ABD borsaları iyi gelen bilançolar sonrasında tarihi zirvelerine kadar yükselirlerken, bu sabah Asya’nın ABD’deki yükselişe katılamadığını izliyoruz. Özellikle Çin’de iyi gelen verilerin ardından güçlü teşviklerin artık açıklanmayacağı beklentileri bu tarafta baskıya yol açmaya devam ediyor. Şanghay borsasında %0,5’in üzerinde değer kayıpları yaşanıyor. ABD vadeliler ise hafif ekside. Öte yandan, Gelişmekte Olan Ülkelerin Dolar’daki güçlenme eğilimi nedeniyle olumlu risk ortamından yeterince faydalanamadığını gözlemliyoruz. Avro’yu destekleyecek önemli bir katalizör bulunmazken, ABD’de açıklanan son veriler ve bilançolar Dolar’ı güçlendiriyor. Dolar endeksi (DXY) yatay dirençlerinin geçtiği ve önemli gözüken 97,7 seviyesini bu sabah test ediyor. Ayrıca, petrol fiyatlarındaki artışın artık Dolar üzerinde bir baskı yaratmadığını gözlemliyoruz. Bunda ABD’nin petrol ihracatını ciddi bir şekilde arttırmasında önemli bir faktör olduğu söylenebilir. 2018 yılından bu yana aylık korelasyonun eksi 0,6’lardan eksi 0,2’lere kadar düşmesi de petroldeki yükselişin artık Dolar’ı baskılamadığını gösteriyor. Yine son bir yıllık günlük ilişkide de negatif korelasyonun çok düşük seviyelere geldiğini gözlemliyoruz. Dolayısıyla da, petrol fiyatlarındaki artış artık Dolar’ı da dirençli tutması nedeniyle TL üzerinde ilave bir risk yaratmış gözüküyor. Petrol fiyatlarındaki yükseliş, Dolar’daki güçlenme eğilimi ve ülke risk primimizdeki görece yüksek seviyelerin TL üzerinde baskı yaptığını ve Dolar /TL’nin bu sabah 5,85 seviyesinin üzerine çıktığını izliyoruz. TL’deki zayıflıkla beraber BIST100 endeksinin de güne zayıf bir görüntüyle başlamasını beklerken, kurun 5,85 seviyesinin üzerinde kalması olası zayıf seyrin devam etmesiyle sonuçlanabilir.

ANLIK VE ÜCRETSİZ BORSA TAKİBİ İÇİN TIKLAYIN!

MAKROEKONOMİ

Yurtiçi piyasalar tatilken, dün ABD borsası S&P 500’ün olumlu bilanço sezonunun etkisiyle günü rekor seviyeyle kapattığını görüyoruz. Twitter gibi teknoloji hisselerindeki güçlü görünüm, ABD endekslerini desteklemiş görünüyor. Dolar endeksi, güçlü ABD konut verilerinin ABD ekonomisindeki yavaşlama endişelerini hafifletmesiyle birlikte dün Haziran 2017’den bu yana en yüksek seviyeye çıktı. Dün 97,7 seviyesini aşan dolar endeksi, bugün 97,6’larda seyretmekte. ABD tarafında cuma günkü ABD birinci çeyrek büyüme verisi bekleniyor. Çin büyüme verisinin birinci çeyrekte beklentilerden güçlü bir sürpriz yapması ardından ABD’nin de Çin’i izleyip izlemeyeceği merak ediliyor.

Bu arada Beyaz Saray’ın, İran’ın petrol ihracatını sıfırlama ve ana gelir kaynağını sınırlama amacıyla daha önce İran petrol yaptırımlarından muaf tutulan 8 ülkeye yeni muafiyet hakkı verilmeyeceğini açıklamasının ardından petrol fiyatları gücünü 74 dolar seviyesinde koruyor. Çin Merkez Bankası’nın ise kısa vadede zorunlu karşılık indirimlerine gitmeyebileceği görülüyor. Çin de PMI ve büyüme gibi ekonomik verilerin son dönemde iyi gelmesi ardından yetkililer para politikasında alan oluşturabilmek için zorunlu karşılık indirimlerine ara vermeyi planlıyor. Son olarak Brexit 31 Ekim’e ertelense de İngiltere Başbakanı Theresa May’e istifa baskısı yükseliyor ve sterlin 2 ayın en düşük seviyelerine yakın.

Veri takviminde bugün TSİ 11’de Almanya’da nisan ayına ilişkin IFO İş Dünyası Güven Endeksi, Beklentiler Endeksi ve Cari Durum Endeksi verileri açıklanacak. Geçen yılın ağustos ayından itibaren kademeli bir şekilde düşüşe geçen IFO İş Dünyası Güven Endeksi, bu yılın şubat ayında 98,7 seviyesine kadar gerilemiş ve martta hafif toparlanarak 99,6 seviyesine yükselmişti. Güven Endeksinin nisanda ise hafif yükselişini sürdürerek 99,9 seviyesinde gerçekleşmesi beklenmekte.

Bugün ayrıca TSİ 11’de Euro Bölgesi’nde Avrupa Merkez Bankası (ECB) Ekonomi Bülteni yayınlanacak. Bunun yanında, TSİ 17’de Kanada Merkez Bankası’nın faiz kararı bulunuyor. Kanada Merkez Bankası’nın, politika faizini değiştirmeyerek %1,75 seviyesinde sabit bırakması bekleniyor.

Yurtiçi tarafta ise, TSİ 10’da nisan ayına ilişkin kapasite kullanım oranı verisi açıklanacak. Kapasite kullanım oranı geçen yılın haziran ayında %78,3 seviyesine ulaşmasının ardından, kademeli bir şekilde düşüşe geçerek bu yılın şubat ayında %74 seviyesine kadar gerilemişti ve martta ise kısmen toparlanarak %74,3 seviyesine yükselmişti. Bugün ayrıca TSİ 10’da nisan ayına ilişkin reel sektör güven endeksi verisi açıklanacak. Endeks, martta 102,1 seviyesinde gerçekleşmişti. Söz konusu seviye, geçen yılın haziran ayından bu yana görülen en yüksek seviye olarak kayıtlara geçmişti. Geçen yılın ekim ayında 87,6 seviyesine kadar gerileyen endeks, ilgili aydan itibaren yükselişe geçmiş bu yılın mart ayında 102,1 seviyesine ulaşmıştı. Neticede verilerin, tüketici güveni ve PMI verileriyle uyumlu olarak ekonomideki dengelenmenin kademeli bir şekilde sürdüğüne işaret etmesi bekleniyor.

YATIRIM UZMANINIZ CEBİNİZDE! ÜSTELİK ÜCRETSİZ!

ŞİRKET HABERLERİ

Vakıfbank (VAKBN, Öneri “AL”, Nötr): Banka 247 gün vadeli 100mn TL ve 107 gün vadeli 300mn TL  nominal değerli finansman bonolarının ihraç ve halka arz edilmesi amacıyla SPK ve Borsa İstanbul’a başvuru yapıldığını duyurmuştur.

14 Şubat 2019 Tarihli Vakıfbank Raporumuz için tıklayınız…

Verusa Holding (VERUS):  Verusa Holding A.Ş.’nin %100 oranında bağlı ortaklığı olan Standard Boksit İşletmeleri A.Ş., T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü tarafından açılan Ruhsat ihalesinden Antalya ili Akseki bölgesinde bulunan 2 adet maden (boksit) sahası ruhsatının ihalesini kazanmış olup, 22.04.2019 tarihi itibariyle bedeli peşin ödenerek 2 adet ruhsatı satın almıştır. Standard Boksit işletmeleri A.Ş.’nin sahip olduğu boksit (alüminyum ana cevheri) maden sahası 6 farklı bölgede olmak üzere toplam 13 adete yükselmiştir.

Ziraat Bankası: Ziraat Bankası, hem ülke ekonomisine katkı sağlayan hem de müşterilerine enflasyon karşısında yüksek getiri sağlayan ürünlerine iki yeni ürünü daha ekledi. Yatırımlarını Türk Lirası’nda değerlendiren ve değerlendirmek isteyen müşteriler için Türk Lirası tasarruflarında sabit faiz oranı korumasında yüksek getiri sağlayan Enflasyona Endeksli-Faiz Korumalı Mevduat Hesabı’nın yanı sıra, anaparasını enflasyon karşısında reel olarak korumak isteyen müşterileri için de Enflasyon Korumalı (3 Aylık Dönem ve Yıllık Getirili) Mevduat Hesabı ürünlerini uygulamaya aldı. Konuya ilişkin olarak açıklamalarda bulunan Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın “Bankaların, asli görevi tasarrufların doğru alanlara yönlendirilmesinin yanı sıra ülkenin tasarruf tabanının da gelişimine katkı vermektir. Sunduğumuz ürünleri çeşitlendirerek müşterilerimizin ihtiyaçlarına çözüm sağlamak da görevlerimiz arasındadır. Biliyoruz ki birikim ve tasarruflarını enflasyona karşı korumak için dövizde tutan oldukça önemli sayıda müşterimiz var. Ülkemizde tasarrufların TL ile yapılmasını sağlamak için bundan sonra da ürünlerimizi geliştirmeyi sürdüreceğiz. Bu kapsamda müşterilerimizin TL mevduat birikimlerini desteklemek için iki yeni ürünümüzü hayata geçirdik. Dedi. Kaynak: Dünya

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

SEKTÖR HABERLERİ

Petrol: Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol, ABD kayaç petrolünün yükselişinin, OPEC, Rusya ve müttefiklerinin etkilerini azalttığını ve koalisyonun petrol piyasasını kendi araçlarına bırakmasının daha iyi olacağını bildirdi. S&P Global Platts’a konuşan Birol, “Petrol piyasalarının, gelişmelerin ve fiyatların kararlar, tartışmalar vs ile belirlendiği günler sona erdi. Şu anda, temel olarak ABD kayaç petrolü devrimi tarafından yönlendirilen çok sağlam piyasa güçleri var.” Dedi. Kaynak: Matriks

Uluslararası Yatırım: Kuşak ve Yol Girişimi (BRI) kapsamında denizaşırı ülkelerde temiz enerji projeleri için önemli miktarda finansmanı harekete geçireceği düşünülen Çin’in, Türkiye’de gelecek dönemde en fazla yatırım yapacağı alanlardan birinin yenilenebilir enerji sektörü olabileceği belirtiliyor. Çin’in küresel iklim değişikliği politikaları doğrultusunda BRI ülkelerindeki yatırımlarını karbonsuzlaştırarak önemli miktarda finansman kaynağı sunması bekleniyor. Ülkenin Türkiye’de yenilenebilir enerji sektörüne şu ana kadar yaptığı yatırım 600 milyon dolar seviyesinde bulunuyor. Kaynak: AA

HANGİ HİSSELER UCUZ? HİSSELERİ KARŞILAŞTIRMAK İÇİN TIKLAYIN!

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Anel Elektrik Proje Taahhüt ve Ticaret (ANELE): Anel Telekomünikasyon Elektronik Sistemleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. (“ANELT”) sermayesinin %24,81’ine sahip olan ve ÇELİKEL ailesi ile birlikte yönetim kontrolünü elinde bulunduran Anel Elektrik Proje Taahhüt ve Ticaret A.Ş. (“ANELE”) tarafından, ANELT’nin 1 TL nominal değerli payı için 1,26 TL’den olmak üzere nominal değeri 32,1mn TL olan paylar için 12mn TL’lik toplam fon miktarını aşmamak üzere 29.04.2019 – 13.05.2019 tarihleri arasında gönüllü pay alım teklifi yapılacaktır.

HİSSE ANALİZLERİ, BİLANÇOLAR VE TEMETTÜ ÖDEMELERİ İÇİN TIKLAYIN!

FAİZ PİYASALARI

TCMB’nin piyasayı toplam fonlama miktarı 67 milyar TL seviyesinden 62,9 milyar TL’ye gerilerken, bunun 62 milyar TL’lik kısmı haftalık repo ihalesinden karşılandı ve geri kalanı koridorun üst bandı olan %25,5 seviyesinden sağlandı. Böylece ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti de %24 seviyesinden %24,02 seviyesine yükseldi.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi, pazartesi gününe %2,56 seviyesinden işlem görmeye başlarken, haftanın ilk iki işlem gününde %2,55-%2,59 bandında hareket etti. ABD borsa endekslerinin rekor seviyeye çıkması ve dolar endeksinin gücünü korumasına karşın ABD 10 yıllık tahvil faizinin %2,60 seviyesini aşmakta görece isteksiz olduğu görülüyor. Söz konusu tahvil faizinin, bugün %2,56 seviyelerinde dengelendiği gözlenmekte.

Yurtiçi tahvil piyasasında TL’deki kısmi değer kaybının etkisiyle faizlerde artışlar gözlendi. Bu kapsamda, 2 yıllık gösterge kağıdın faizi pazartesi günü 29 baz puan artışla %21,19 seviyesine yükselirken, 10 yıllık gösterge kağıdın faizi ise 20 baz puanlık artışla %17,99 seviyesine yükseldi.

ÜCRETSİZ FİNNET 2000 PLUS İÇİN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin