Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (23.07.2019)

SABAH STRATEJİSİ

Dün haftaya zayıf risk iştahıyla başlayan ancak sonrasında toparlanan küresel piyasalarda bu sabah da toparlanma eğilimi devam ediyor. ABD vadelileri hafif de olsa artıda seyrederlerken, Asya’da kısmi alımlar gözlemleniyor. ABD ile Çin yetkililerinin aylardır ilk kez yüz yüze görüşebileceği beklentileri risk iştahını kısmen de olsa destekleyen ana unsur. Diğer yandan, majör merkez bankalarından güvercin beklentiler piyasalarda kalıcılı bozulmayı engelleyerek riskli varlıkları desteklemeye devam ediyor. Yurtiçi fiyatlamalara baktığımızda, geçen hafta belirgin şekilde pozitif ayrışan TL varlıklar dün kar satışlarıyla karşılaştılar. Dün baskı altında kalan TL de bu sabah hafif satıcılı görüntü sergilemeye devam ediyor. TL’deki hareketi daha çok perşembe günkü TCMB toplantısından beklenen faiz indirimine bağlıyoruz. Dün de Borsa İstanbul’da faize duyarlı bazı hisselerde hareketlilik görmeye devam ettik. Dolayısıyla, dün akşam Türkiye ETF’i de BIST100’ün kapanışına göre daha iyi bir performans sergiledi. Bugün ise olumlu risk ortamında endeksin güne hafif alıcılı bir görüntüyle başlamasını bekliyoruz. Küresel piyasalarla beraber endekste de gün içerisinde kısmi toparlanma çabaları görülebilir.

MAKROEKONOMİ

Bugün İngiltere’nin yeni Başbakanı’nın kim olduğunu öğreneceğiz, Başbakanlığın en güçlü adayı eski Dışişleri Bakanı Boris Johnson. Ancak Johnson’ın göreve gelmesi durumunda kabinedeki birçok bakanın istifa etmesi bekleniyor. Johnson’ın, İngiltere’yi 31 Ekim’de anlaşmalı veya anlaşmasız şekilde AB’den ayıracağını açıklaması ise, piyasalarda Brexit’e ilişkin belirsizlikleri artırıyor. Petrol fiyatlarının, dünkü İran ile gerginlik ardından bugün 63,3 dolarda dengelendiğini görüyoruz. Trump, Fed’e yönelik eleştirilerini de sürdürüyor. Trump, ülkede neredeyse hiç enflasyon yokken yanlış yönlendirilmiş Fed yüzünden ABD’nin diğer ülkelerden gereksiz yere fazla faiz ödemeye zorlandığını ve Fed’in, faiz indirimi fırsatını yine kaçırmaması gerektiğini belirtti.

Bugün IMF Küresel Ekonomik Görünüm Raporu’nu açıklayacak. Makro veri açısından güven endeksleri ağırlıklı bir gündeyiz.

Bugün TSİ 17’de ABD’de temmuz ayına ilişkin Richmond Fed İmalat Sanayi Endeksi verisi açıklanacak. TSİ 17’de ABD’de haziran ayına ilişkin mevcut konut satışları verisi açıklanacak. TSİ 17’de Euro Bölgesi’nde ise temmuz ayına ilişkin tüketici güveni verisi açıklanacak. Tüketici güveni, haziranda -7,2 seviyesinde gerçekleşmişti. Tüketici güveninin, Haziran 2018’den bu yana negatif bölgedeki seyrini sürdürdüğü gözlenmekte.

Bunun yanında TSİ 15’de Macaristan Merkez Bankası’nın faiz kararı bulunmakta. Macaristan Merkez Bankası’nın, %0,90 seviyesinde bulunan politika faiz oranını sabit tutması bekleniyor.

Yurtiçi tarafta ise, TSİ 10’da temmuz ayına ilişkin tüketici güven endeksi verisi açıklanacak. Güven endekslerinde mayıs ayındaki gerileme ardından haziranda tekrar bir toparlanma gözlemiştik. TL’deki değerlenme eğilimini dikkate aldığımızda güven endekslerindeki iyileşmenin sürmesini bekleyebiliriz. Mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, mayısta serisinin uzandığı 2004 yılından bu yana en düşük seviye olan 55,3’e gerilemişti. Haziranda ise 57,6 seviyesinde gerçekleşmişti.

ŞİRKET HABERLERİ

Doğan Holding (DOHOL, Nötr): 21-22 Temmuz 2019 tarihlerinde İnternet üzerinden faaliyet gösteren bazı medya sitelerinde, “Doğan Şirketler Grubu Holding’in Milli Piyango ihalesine katılmaya hazırlandığı” şeklinde haberler yer aldığı öğrenilmiştir. Şirket, söz konusu haberlerin gerçeği yansıtmadığını ve Şirket’in “Milli Piyango İşletme Hakkı İhalesi”ne katılması gibi bir durumun söz konusu olmadığını bildirmiştir.

Karsan (KARSN, Sınırlı Negatif): Şirket’in 600mn TL olan çıkarılmış sermayesinin %50 artış ile 900mn TL’ye çıkarılmasına, 300mn TL tutarındaki sermaye artışının ortakların yeni pay alma hakları kısıtlanmadan hisse senetlerinin nominal değeri (0,01 TL) üzerinden bedelli olarak yapılmasına karar verilmiştir. Karsan hisseleri dün %5 düşüş kaydetti.

Pegasus (PGSUS, Nötr): Şirket Airbus 320 CEO filosunda kullanılan CFM56-5B model uçak motorlarının bakım hizmeti ile ilgili olarak SR Technics Switzerland Ltd ile 6 yıl süreli bir bakım sözleşmesi imzalamıştır. Sözleşme kapsamında yer alan 11 uçak ve 22 adet uçak ile birlikte Airbus 320 CEO filosundaki CFM56-5B motorların tamamı için bakım hizmeti SR Technics firmasından alınmaktadır.

SEKTÖR HABERLERİ

Akaryakıt: Motorinin litre fiyatında dün gece yarısından geçerli olmak üzere 16 kuruş indirim yapıldı. İndirimin 13 kuruşluk kısmı pompa fiyatlarına yansıyacak. Kaynak: AA

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Anadolu Isuzu Otomotiv (ASUZU, Pozitif): 19 Temmuz 2019 tarihinde, Bişkek Belediye Başkanlığı ile şirket arasında, Bişkek Belediyesi otobüs ihtiyacının karşılanması amacıyla yaklaşık 500 adet araç satışı için niyet anlaşması yapmıştır.

Lokman Hekim (LKMNH, Nötr): Yurt içi ve yurt dışını kapsayan geniş bir alanda, her türlü sağlık hizmetinin tüm elektronik ortamlarda karşılaştırılmasını sağlamak üzere Her Yerde Sağlık ve Elektronik Ticaret A.Ş. unvanlı şirket kurulmasına karar vermiştir. Birçok sağlık kuruluşunun yer aldığı ve çeşitlendirilmiş sağlık hizmetlerinin tanıtımını, pazarlamasını ve karşılaştırılmasının yapılmasını sağlayan Her Yerde Sağlık ve Elektronik Ticaret A.Ş.’ne, Şirketin 500.000 TL sermaye ile 100% ortaklığı bulunmaktadır.

Türk Prysmian Kablo (PRKAB, Sınırlı Pozitif): Aşağıda detayları verilen Proje ile ilgili sözleşme taraflarca imzalanmıştır.
İhale Eden Firma : Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ)
İhale Konusu : TKABY.51 – Yenihavalimanı GIS TM – Taşoluk TM 154 kV 1600 mm2 + 154 kV, 1 fider (Yeni Havalimanı) XLPE İzoleli Yeraltı Güç Kablosu Bağlantı Projesi
İhale Tutarı 41,9mn TL + KDV; İhale Tarihi: 26.06.2019; Projenin süresi: Sözleşme tarihinden itibaren 300 gün

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %23,89 seviyesinde bulunuyor. Merkez Bankası piyasayı toplamda 78,7 milyar TL ile 70 milyar TL’si haftalık repo ihalesinden karşılanacak şekilde fonladı.Geri kalan 8,7 milyar TL ise %23 seviyesinden piyasa yapıcı bankalara kullandırıldı.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi, gelecek haftaki Fed toplantısı öncesi görece dar banttaki hareketini sürdürüyor ve bugün sabah saatlerinde %2,06 seviyesinde bulunuyor. New York Fed, Başkanı Williams’ın sert faiz indirimi söyleminin, gelecek toplantıdaki olası politika adımıyla ilgili olmadığının belirtilmesi, St. Louis Fed Başkanı James Bullard ve Boston Fed Başkanı Eric Rosengren’in, Fed’in faiz politikalarına ilişkin açıklamalarında, daha az faiz indirimine ilişkin ifadeler kullanmalarının, Fed’e yönelik 50 baz puanlık faiz indirim beklentilerini zayıflattığı gözlenmekte.

Yurtiçi tahvil piyasası perşembe günkü TCMB toplantısını sakin bir seyirle bekliyor. Dün 2 yıllık gösterge kağıdın faizi değişmeyerek %17,68 seviyesinde sabit kaldı. 10 yıllık gösterge kağıdın faizi ise günlük bazda 3 baz puanlık sınırlı düşüşle %16,12 seviyesine geriledi.