Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (23.03.2023)

SABAH STRATEJİSİ

Fed sonrasında küresel piyasalarda dalgalı bir seyir var. Dün %1,6 civarında düşüş gösteren ABD borsaları bu sabah vadelilerde artıda seyrediyor. İlk etapta baskı altında kalan Asya piyasalarında ise toparlanma gözleniyor. Avrupa tarafında bakıldığında, vadelilerde satıcılı bir görüntü var. Öte yandan, ABD on yıllık tahvil faizi tekrar %3,50’nin altına sarkarken, Ons Altın alıcılı. Politika faizini 25 baz puan artırarak %4,75 – 5,0 aralığına çıkaran Fed, artışların devam edeceği sinyalini verdi. Powell da bu yıl faiz indirimi öngörülmediğini belirterek net bir sinyal verdi. Projeksiyonlar ise belirsizliklerin artığına işaret etti. Bu arada ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın, banka mevduatları konusunda kapsamlı sigorta sağlamayı düşünmediklerini belirtmesi de piyasalarda ek baskı yarattı. Dün 4.891 seviyesinden gelen alımlarla günü %1,92 primle 5.001 seviyesinden kapatan BIST100’ün ise güne hafif alıcılı bir görüntüyle başlamasını bekliyoruz. Psikolojik 5.000 seviyesinin altında kalıcılık sağlanamaması ve kısa vadeli grafiklerde gözlenen dip formasyonu endekste toparlanmanın sürmesiyle sonuçlanabilir. Borsanın bu hafta yurtdışı piyasalarla bir korelasyon yakalamadığını izlerken, işlem hacmindeki düşük seviyeler devam ediyor. Bugün TSİ 14’te TCMB faiz kararı takip edilecek.

MAKROEKONOMİ

ECB Başkanı Lagarde, çekirdek enflasyonun aşağı yönlü bir trend izlediğine dair açık kanıt görmediklerini ve ücretlerdeki büyüme kaynaklı olarak uzun süre maliyet artışı şokları görebileceklerini belirterek, Banka olarak enflasyonu hedef seviyeye indirmeleri gerektiğini ve veriye bağlı bir strateji izleyeceklerini, bununla birlikte ne faizleri daha da artırma ne de faiz artırımlarını bitirme taahhüdü verdiklerini vurguladı. Ayrıca Lagarde, yaptıkları faiz artırımlarının ekonomi üzerindeki etkilerinin daha yeni görülmeye başlandığını ancak bankacılık sektöründe yaşanan dalgalanmanın bu etkilerin ekonomiye aktarımını daha güçlü hale getirebileceğini söyledi.

ECB Yönetim Konseyi Üyesi Nagel, enflasyonist baskıların halen güçlü ve geniş alana yayılmış olduğundan kuşku olmadığını belirterek, inatçı enflasyonla mücadele etmek için daha kararlı olmaları gerektiğini ve yeni bir finansal krizle ilgili endişelere karşın daha fazla faiz artışından yana olduğunu söyledi. Nagel, UBS’in Credit Suisse’i satın almasının ardından bankaların krediler konusunda daha temkinli olması gerektiğini ancak 2008’dekine benzer bir finansal krizle karşı karşıya olmadıklarını ve bölge bankalarının sıkıntılı süreçte olduğuna yönelik bir sonuç çıkarılamayacağını vurguladı.

İngiltere’de şubat ayına ilişkin TÜFE verisi izlendi. İngiltere’de TÜFE, şubat ayında aylık bazda %1,1 artışla beklentilerin (%0,5 artış) üzerinde gelerek son dört ayın en büyük artışını gerçekleştirirken, yıllık bazda ise üç aylık yavaşlamanın ardından %10,1’den %10,4 seviyesine yükseldi, beklentiler ise %9,8 seviyesine gerilemesi yönündeydi. İngiltere Merkez Bankası (BoE), geçen ayın başındaki toplantısının ardından yayınladığı karar metninde, enflasyonun büyük olasılıkla tepe yaptığını ve kasım ayında tahmin edilene göre bu yıl daha fazla düşüş beklendiğini ifade etmişti.

Yurt dışında bugün veri takvimine bakıldığında,

ABD tarafında, istihdam piyasası verilerinden, 18 Mart haftasına ilişkin haftalık yeni işsizlik maaşı başvuruları verisi TSİ 15.30’da izlenecek. Son açıklanan haftalık yeni işsizlik maaşı başvuruları, 212 bin kişi seviyesinden 192 bin kişi seviyesine gerilemeyle beklentilerin üzerinde düşüş sergileyerek düşük seviyelerdeki seyrini sürdürmüştü ve istihdam piyasasında sıkı görünümün korunduğuna işaret etmişti. Özellikle, söz konusu haftada yeni işsizlik maaşı başvurularında temmuz ayından bu yana görülen en büyük düşüş kaydedilmişti.

Ayrıca ABD’de konut piyasası verilerinden, yeni konut satışları verisi TSİ 17’de takip edilecek.

Bunun yanında, Euro Bölgesi’nde mart ayına ilişkin tüketici güveni öncü verisi TSİ 18’de takip edilecek. Bölgede şubat ayı tüketici güveni verisi, -19 seviyesine yükselerek toparlanmayı sürdürmüştü ve son bir yılın en yüksek seviyesine ulaşmıştı.

Öte yandan, TSİ 13’te ECB Yönetim Konseyi Üyesi Holzmann’ın, TSİ 19’da ECB Başekonomisti Lane’nin ve TSİ 14’te ECB Yönetim Konseyi Üyesi Knot’un konuşmaları, Banka’nın para politikasına ilişkin verebilecekleri olası yeni sinyaller bakımından yakından takip edilecek.

Diğer yandan, İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) faiz kararı TSİ 15’te takip edilecek. BoE, geçen ayki toplantısında politika faizini 50 baz puanlık artışla %4 seviyesine yükseltmişti ve böylece politika faiz oranını 2008 yılından bu yana en yüksek seviyelerde sürdürmüştü. Banka’nın bugünkü toplantısında politika faizini 25 baz puan artırarak faiz artış hızını yavaşlatması bekleniyor.

Ayrıca Norveç Merkez Bankası’nın TSİ 12’de ve İsviçre Merkez Bankası’nın TSİ 11.30’da faiz kararları takip edilecek. Norveç Merkez Bankası, ocak ayındaki toplantısında politika faizini %2,75 seviyesinde sabit tutmuştu ve böylece politika faizini 2009 yılından bu yana en yüksek seviyelerde sürdürmüştü. Piyasa beklentisi Banka’nın bugünkü toplantısında politika faizini 25 baz puan artışla %3 seviyesine yükseltmesi yönünde. İsviçre Merkez Bankası ise, aralık ayındaki son toplantısında artan enflasyonist baskılar nedeniyle politika faiz oranını 50 baz puanlık artışla %1 seviyesine yükseltmişti. Banka, orta vadede fiyat istikrarını sağlamak için politika faizinde ek artışların gerekli olabileceğine işaret etmişti. Piyasa beklentisi ise Banka’nın bugünkü toplantısında politika faizini 50 baz puan artışla %1,50 seviyesine yükseltmesi yönünde.

Yurt içinde ise, TSİ 14’te TCMB’nin PPK toplantısı izlenecek. TCMB, geçen ayki toplantısında politika faizini 50 baz puan indirimle %8,50 seviyesine çekmişti. Kurul’un depremin 2023 yılının ilk yarısındaki etkilerini yakından takip edeceği vurgulanırken deprem kaynaklı olarak enflasyon üzerindeki riskleri de dikkate alarak daha fazla indirimi kısa vadede öngörmediği gözlenmekteydi. Depremin kısa vadede ekonomik aktiviteyi etkilemesini beklediği, buna karşın orta vadede ekonomide kalıcı bir etkide bulunmayacağını değerlendirdiği görülmekteydi. TCMB’nin bugünkü faiz kararına ilişkin beklentiler ise, Foreks Anketi’nde medyan tahmin %8,50 ile sabit tutulması yönünde oldu, ankette 20 katılımcının 11’i politika faizinin sabit bırakılmasını tahmin ederken, 9’u 50 baz puanlık indirimle %8 seviyesine çekilmesini öngörmekte.

Ayrıca TSİ 10’da TÜİK tarafından mart ayına ilişkin tüketici güven endeksi verisi yayınlanacak. Şubat ayına ilişkin mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi aylık bazda %4,3 artışla 82,5 seviyesine yükselmişti ve böylece Mart 2021’den bu yana en yüksek seviyeye ulaşmıştı. Öncesinde açıklanan Bloomberg HT tüketici güven ön endeksi martta aylık %0,39 düşüşle 64,42 seviyesine gerilemişti. Detaylara bakıldığında, tüketicilerin mevcut durum algısında ve geleceğe yönelik beklentilerinde kısmi gerilemeler gözlenirken tüketim eğiliminde ise artış kaydedilmişti.

Diğer yandan, bugün TCMB tarafından haftalık DTH, rezerv ve sermaye hareketleri istatistikleri yayınlanacak.

  • Yurt içi yerleşiklerin dolarizasyon hareketine BDDK’nın yayınladığı günlük verilerden de bakıyoruz. 17 Mart haftasında toplam DTH miktarı 0,52 milyar USD (bireysel 0,91 milyar USD artış ve kurumsal 1,43 milyar USD düşüş) azaldı. Toplam YP mevduatın toplam mevduat içerisindeki oranı %42’den %41,3’e geriledi. TL kredilerde haftalık %1,15 artış, YP kredilerde %0,11 artış, toplam kredilerde ise kur etkisinden arındırılmış bazda baktığımızda %0,83 artış görmekteyiz.
  • TCMB Analitik Bilanço verilerine göre, 17 Mart haftasında toplam ve net rezervin arttığını hesaplamaktayız. İlgili haftada toplam rezervin 6,8 milyar USD artışla 126,8 milyar USD seviyesine yükseldiğini, net uluslararası rezervin ise 6,4 milyar USD artışla 25,1 milyar USD’ye geldiğini öngörmekteyiz.

ŞİRKET HABERLERİ

Borusan Yatırım (BRYAT, Sınırlı Pozitif): Borusan Yatırım ve Pazarlama A.Ş., Borusan İstikbal Ticaret Türk A.Ş. ve Borusan Holding A.Ş.’nin Borusan Araç Pazarlama Ticaret Limited Şirketi’nde sahip olduğu payların %100’ünün Borusan Otomotiv Grubu’na dahil şirketlerden biri olan Borusan Oto Servis ve Ticaret A.Ş.’ye KDV hariç 5,7mn USD bedelle devredilmesi amacıyla Borusan Holding A.Ş. ile GIWA Holding GmbH & Co. KGaA arasında 08/02/2023 tarihinde bir niyet anlaşması imzalanmıştır. Bu niyet anlaşması ile taraflar İşlem’e ilişkin pay alım satım sözleşmesini imzalamaya yönelik olarak bağlayıcı olmayan niyet beyanında bulunmuşlardır.

İşlem’e ilişkin olarak ilgili taraflarca 22 Mart 2023 tarihinde Rekabet Kurulu’na başvuru yapılmış olup, pay alım satım sözleşmesi müzakereleri ile İşlem’in gerçekleşmesi için gerekli onayların alınması çalışmaları devam etmektedir.
BRYAT hisseleri dün %10 yükseliş kaydetmiştir.

Erbosan (ERBOS, Nötr): Şirket’in Yönetim Kurulu, hisse başına brüt 0,90TL (net 0,81TL) kar payı dağıtım teklifini Genel Kurul onayına sunma kararı almıştır. Son kapanış değerine göre temettü verimi %0,7 olarak hesaplanmaktadır.

Girişim Elektrik (GESAN, Pozitif): Şirketin, Doğu Avrupa’da yerleşik uluslararası yatırımcı bir firma ile Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nin Probiştip Bölgesi’nde, finansmanı EBRD tarafından sağlanan ”Anahtar Teslim Güneş Enerjisi Santrali (GES) Yapımı İşi” için anlaşmaya vardığı bildirilmişti. Söz konusu GES için yapılması planlanan Trafo Merkezi için de yatırımcı firma ile anlaşmaya varılmıştır. Ek anlaşma bedeli 6mn EUR’dur. Yapılan ek anlaşma ile birlikte yatırımcı firma için yapılmış olan projelerin bedeli 65,5mn EUR’ya yükselmiştir.

Ek olarak, Şirket, Vangölü Elektrik Dağıtım A.Ş. tarafından 22/03/2023 tarihinde gerçekleştirilen ”2023-Mlz-Yat-10 İhale No’lu Köşk-Hücre-Redresör Alımı (2.Etap) İşi” konulu ihaleye katılmış ve en avantajlı fiyatı vererek, ihalede 1. olmuştur. İhalede teklif edilen bedel KDV hariç 3,1mn USD’dir.

Şirket, Türkiye’de yerleşik büyük bir sanayi grubu ile Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği’nin 5.1.h maddesi kapsamında 50 MWe gücünde anahtar teslim Arazi Öztüketim GES yapılması hususunda anlaşmaya varmıştır. Anlaşma bedeli vergiler hariç toplam 41,1mn USD’dir.

Koç Holding (KCHOL, Nötr): Şirketin %84,53 oranında, bağlı ortaklıklarından Aygaz A.Ş.’nin (AYGAZ, Nötr) ise %3,93 oranında pay sahibi olduğu Koç Finansal Hizmetler A.Ş. (KFS) genel kurul toplantısında, 1.381.366.000,00 TL tutarındaki sermayesinin 1.000.000.000,00 TL azaltım ile 381.366.000,00 TL’ye indirilmesine karar verilmiştir. Türk Ticaret Kanunu uyarınca gerekli ilan ve tescil işlemleri tamamlandıktan sonra, sermaye azaltımının yılın ilk yarısında tamamlanması beklenmektedir.

KFS genel kurul toplantısında ayrıca, dönem karı ve olağanüstü yedeklerden karşılanmak üzere 1.463.577.896,29 TL tutarında nakit kar payı dağıtılması ve kar payı ödeme tarihinin 23 Mart 2023 olarak belirlenmesi ile ihtiyaç duyulması halinde yıl içerisinde temettü avansı dağıtılması konusunda KFS yönetimine yetki verilmesi hususları da onaylanmıştır.

Sasa Polyester (SASA, Nötr): 22 Şubat 2023 tarihli duyuruda;6 Şubat 2023 tarihinden itibaren yaşanan depremler ve artçı sarsıntılar nedeniyle DMT (Dimetil Tereftalat) Üretim Hattında gerekli bakım ve onarım çalışmalarının yapılmasını teminen üretime ara verildiği duyurulmuştu. Tesis bünyesindeki çalışmaların devam etmesi nedeniyle tesisin devreye alınma tarihi 15 Nisan 2023 olarak revize edilmiştir.

Smart Güneş Enerjisi (SMRTG, Sınırlı Pozitif): Şirketin halka arzına katılan ve halka arzdan aldığı payları “kesintisiz olarak” mali tablo açıklandığı gün akşamına kadar taşıyan yatırımcılara verileceği açıklanan toplam 135.661,80 adet ilave pay, ilave pay dağıtımına hak kazanan ortakların hesaplarına MKK tarafından bugün dağıtılmıştır. Bu dağıtım sonrasında Şirket ortağı Smart Holding A.Ş.’nin şirketteki pay sayısı 229.584.038,20 adet, pay oranı da %75,03 olmuştur.

Ayrıca Aliağa Kimya İhtisas ve Karma Organize Sanayi Bölgesi (ALOSBİ) ‘nde yapımına başlanan Fotovoltaik Güneş Paneli yatırımının ilk fazı ile ilgili olarak, T.C. Merkez Bankası kaynaklı, 2 yılı anapara geri ödemesiz olmak üzere toplam 10 yıl vadeli 1,1 milyar Türk Lirası tutarında Yatırım Taahhütlü Avans Kredisi (YTAK) onaylanmış olup, kredinin kullanımı tek dilim olarak bugün itibarıyla gerçekleştirilmiştir. YTAK kullanım kriterleri doğrultusunda yatırımın yerli makine kullanım kriterini sağlaması sebebiyle kredi faizinde 25 baz puan faiz indirimi uygulanmış olup kredinin faiz oranı yıllık %9,25’tir.

SEKTÖR HABERLERİ

Küçük Elektrikli Ev Aletleri: Bazı elektrikli ev aletlerinin ithalatında gözetim uygulamasına gidilmesi kararlaştırıldı.  Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan “İthalatta Gözetim Uygulanmasına İlişkin Tebliğ”, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, adet başına birim gümrük kıymeti stant mikserleri hariç tezgah üstü mikserler, meyve sebze presleri, anında su ısıtıcılar, daldırma tipi ısıtıcılar, kurutma başlıkları ve ekmek kızartma makineleri gibi ev aletlerinde 10 dolar, komple setler, su kaynatma kapları, elektrikli set üstü ocaklar için pişirme saçları, kaynatma halkaları ve ısıtma levhaları, ızgaralar ve kızartma cihazları ile tost makinelerinde 15 dolar, sadece çay yapmaya mahsus olanlar için 32 dolar, buharlı ütüler için 35 dolar, kanal tipi ısıtıcı ve diğer ısıtıcı sobalar için 40 dolar olarak uygulanacak.

Sadece kahve yapmaya mahsus olan aletler için 50 dolar, gerilimi 110 volt veya daha fazla olan robot ve akıllılar dışındaki süpürgeler için 70 dolar, gaz yakıtlı ocaklar (dağcı ocakları hariç) için 75 dolar, stant mikserlerinde 80 dolar, yalnız şarj edilebilen dik kullanımlı elektrik süpürgeleri, ısıtmalı hava perdeleri, airfryer ve fritözler için 100 dolar, en az bir fırını ve bir ısıtma levhası olan ocaklar için 125 dolar, robot ve akıllı süpürgeler ile gerilimi 110 volt veya daha fazla olan akıllı ve robot süpürgelerin ithalatında 200 dolar gözetim uygulamasına gidilecek.

Belirtilen eşyalar İthalat Genel Müdürlüğünce düzenlenecek gözetim belgesiyle ithal edilebilecek. Tebliğ, 30 gün sonra yürürlüğe girecek. Kaynak: AA

Enerji: Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı’nın (IRENA) verilerine göre küreselde yenilenebilir enerji üretiminde kapasite enerji krizine rağmen 2022 yılında 295 GW ile yüzde 9,6 arttı. Verilere göre en fazla katkı 141 GW kapasite artışı ile Çin’den geldi. IRENA’nın Genel Direktörü Francesco La Camera, “Devam eden rekor seviyedeki büyümeler enerji krizinin ortasında yenilenebilir enerjinin direncini gösteriyor” dedi. Kaynak: BloombergHT

Gıda: Mısır’da alınan karar ile ihtiyaç fazlası hariç her türlü şekerin ihracatı üç ay süreyle kısıtlandı. Mısır, şeker ticaretinde nispeten küçük bir ihracatçı olmasına rağmen alınan kısıtlama kararının yaklaşık 250 bin tonluk şeker ticaretini etkilemesi bekleniyor. Şeker vadeli işlemleri, Mısır’ın ihracat kısıtlamalarının küresel arzı sıkılaştıracağı endişesiyle 6 yıldan fazla bir sürenin en yüksek seviyesine yükseldi. Kaynak: BloombergHT

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Alarko Carrier (ALCAR): Yönetim Kurulu tarafından; Eskişehir ili, Odunpazarı İlçesi’nde bulunan toplam alanı 22,6bin m² olan fabrika binası ve arsasının 167,1mn TL+KDV bedelin peşin olarak ödenmesi suretiyle Baycan Elektrik Müteahhitlik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’den satın alınmasına, karar verilmiştir.

Astor Enerji (ASTOR): 2 ayrı Yurtiçi Dağıtım şirketi ile toplam 4,9mn USD tutarında “Anahtarlama Ürünü” sözleşmesi imzalanmıştır.

Akfen GYO (AKFGY): Şirket Yönetim Kurulu tarafından, 50 bin TL sermayeli Akfen Bafra Gayrimenkul Ticareti ve İnşaat A.Ş. ünvanıyla yeni bir bağlı ortaklık kurularak toplam sermayesinin %100’üne iştirak edilmesine karar verilmiştir.

Hitit Bilgisayar (HTTBT): Nijerya menşeili Air Peace 22 Mart 2023 tarihi itibariyle Hitit’in sistemleri ile uçmaya başlamıştır. Air Peace 5 yıl boyunca Şirketin yolcu hizmet sistemlerini kullanacaktır.

Kızılbük GYO (KZBGY): Şirketin Muğla – Marmaris İlçesi’nde bulunan Sinpaş Kızılbük Thermal Wellness Resort projesi ile ilgili olarak Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na sunulan ÇED başvurusuna ilişkin “Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu” kararı verilmişti. ÇED Raporu sürecinde durdurulan inşaat faaliyetleri, Şirket talebi üzerine T.C. Marmaris Belediye Başkanlığı İmar ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından 21.03.2023 tarihinde şirkete tebliğ edilen 20.03.2023 tarihli izin yazısıyla kaldırılmış olup, inşaat faaliyetlerine tekrar başlanmıştır.

Meditera Tıbbi Malzemeler (MEDTR): 20.12.2022 tarihli açıklamada Yönetim Kurulunun 3 ay vadeli toplam 18,7mn TL tutarlı Kur Korumalı Mevduat Hesabı açılmasına karar verdiğini duyurulmuştu. Söz konusu kur korumalı mevduat hesabının vadesi dolmuş olup, şirket hesabına 19mn TL olarak aktarılmıştır. Şirketin Yönetim Kurulu kararı doğrultusunda; Kısa vadeli nakit akış programı, yatırım planları ve kurumlar vergisi istisnası avantajı da gözetilerek hesaplara aktarılan 19mn TL tutarlı 3 ay vadeli Kur Korumalı Mevduat Hesabı açılmasına karar verilmiştir.

Escort Teknoloji (ESCOM): Bağlı ortaklık Alesta Teknoloji Yatırım A.Ş, halen %9 pay sahibi olduğu Bakiyem Ödeme Çözümleri ve Teknolojileri A.Ş’den 830bin TL bedelle ilave %1 pay alarak toplam payını %10’a yükseltmeye karar vermiştir. Yatırımı yapılmış olunan 2020 yılını 72 Milyon TL işlem hacmiyle tamamlayan Bakiyem, 2022 yılında 20 kat büyümeyle 1,4 Milyar TL lik işlem hacmine erişti. Bakiyem, 2023 yılında ise 2020 yılına göre 110 kat büyümeyle 8 Milyar TL işlem hacmi hedefliyor.

Reysaş Taşımacılık ve Lojistik (RYSAS), Petkim (PETKM): Şirket ile Petkim Petrokimya Holding A.Ş. (PETKM) arasında Petkim Petrokimya Aliağa’da yer alan Kompleks’teki Lojistik Operasyonlar için toplam 5 yıllık “Hizmet Sözleşmesi” imzalanmıştır. Yeni imzalanan bu sözleşmeye göre 1 yılda yaklaşık 104mn TL+KDV olmak üzere 5 yılda toplam yaklaşık 520mn TL+KDV ciro beklendiği, bu fiyata enflasyon ve artan operasyon maliyetlerinin her sene ayrıca ilave edileceği açıklanmıştır.

Ayrıca Şirket tarafından, bahsi geçen operasyonlar ile bölgedeki diğer mevcut ve yeni operasyonların daha sağlıklı yürütülebilmesi amacıyla; İzmir’de Reysaş Taşımacılık ve Lojistik Tic. A.Ş. İzmir Aliağa Şubesi unvanıyla şube açılmasına ve operasyonların yürütülmesi için 190 yeni personel istihdam edilmesine karar verilmiştir.

Yeo Teknoloji (YEOTK): Şirket ile Azerbaycan’daki bir müşterisi arasında 330 KV Yüksek Gerilim ekipmaları temini (mühendislik, tedarik, montaj, test ve devreye alma) amacıyla, 708bin EUR bedelle sözleşme imzalanmıştır.

FAİZ PİYASALARI

Çarşamba günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %8,50 seviyesinde yatay seyretti. TCMB dün 56 milyar TL’lik (%8,50’den, 7 gün vadeli) haftalık repo ihalesi açtı. Toplam fonlama tutarı ise repo ihaleleri kaynaklı 254 milyar TL oldu.

Yurt içi tahvil piyasasında, dün verim eğrisi genelinde faizlerde yükselişler görüldü. Buna göre, kısa vadeli tarafta 105 baz puana varan yükselişler gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta 120 baz puana varan yükselişler görüldü.

Kaynak: Ziraat Yatırım Sabah Stratejisi