Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (22.10.2019)

SABAH STRATEJİSİ

ABD ve Çin’in devam eden ticaret görüşmelerine yönelik olumlu açıklamalarda bulunmasıyla dün S&P500 endeksi %0,7 oranında değer kazanarak günü 3.000 psikolojik seviyesinin hafif üzerinde kapattı. ABD borsalarını takiben bugün Asya tarafında da iyimser bir görüntü var. ABD’de önemli bilançoların da takip edileceği haftada mevcut fiyatlamalar şu aşamada devam edebilir. Yurtiçinde ise dün TL varlıklar satış ağırlıklı bir gün geçirdi. Banka hisselerine uygulanan depo şartı uygulaması kaldırılırken, Bankacılık endeksi dün (XBANK) %2,1 oranında değer kaybetti ve endeksteki %1,1’lik düşüşe öncülük etti. ABD ile varılan anlaşma çerçevesinde Barış Pınarı Hareketı’na verilen 120 saatlik aranın yaklaşması da tahminen dünkü satışlarda etkili oldu. Anlaşma süresi de doluyor. Jeopolitik gelişmelerin yakından izleneceği günde endeks temkinli modda kalabilir.

MAKROEKONOMİ

Ticaret iyimserliğiyle ABD borsaları ardından Asya borsaları da bugün alıcılı bir görüntü sergiliyor. Japonya piyasaları bugün tatil. Yatırımcılar bir yandan da şirketlerin; ticaret gerilimleri, jeopolitik gelişmeleri ve Brexit’i üçüncü çeyrek bilançolarına nasıl yansıttığını takip etmeyi sürdürüyor. Bugün UBS bilanço rakamlarını paylaşacak. İngiliz hükümeti, AB ile vardığı Brexit anlaşmasını ülkenin iç hukukuna aktaracak “AB’den ayrılma” yasa tasarısını Avam Kamarasına sundu. Hükümet, 3 gün içinde yasalaştırmayı hedefliyor.

  • Trump, Çin ile müzakere ettikleri 1. etap anlaşmayı dün Çin’in resmen kabul ettiğini ve söz konusu 1.etap ticaret anlaşmasının kasımda Şili’deki zirvede imzalanmasını umduğunu belirtti.

Yurtiçinde ise jeopolitik gelişmelere odaklanacağımız bir gündeyiz. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’nin kuzeyine düzenlediği “Barış Pınarı Harekatı”na verilen 120 saatlik süre bugün doluyor. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, bugün Soçi’de Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüşmesi kritik öneme sahip. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın ise ihaleleri sürüyor.

Bugün yurtiçinde veri takvimi sakin, yurtdışında ise TSİ 17’de ABD’de eylül ayına ilişkin mevcut konut satışları verisi ve Richmond Fed imalat sanayi endeksi açıklanacak. TSİ 15’de Macaristan Merkez Bankası’nın %0,90 seviyesindeki politika faizini sabit tutması bekleniyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak, Türkiye ekonomisinin bu yıl %0,5-1,0 arasında ve önümüzdeki yıl ise %5’lik büyüme gerçekleştirmesini beklediklerini belirtti. Bu arada kamu bankalarının 10 ve üzeri işçi çalıştıran işletmeleri hedefleyen, istihdama yönelik yeni bir paket üzerinde çalıştığı gözleniyor.

Beyaz eşya iç satışları eylülde toparlanmaya başladı ve satışlardaki toparlanmanın yılın kalanında da devam etmesi beklenmekte. Özellikle konut satışlarında gözlenen iyileşmenin de beyaz eşya sektörüne destek vermesi öngörülmekte. Euro Bölgesi beyaz eşya ihracatından %70 civarında pay alırken, bölgedeki zayıflığa rağmen beyaz eşya ihracatında iç satışlar gibi belirgin bir düşüş gözlenmiyor.

Beyaz eşya iç satışları eylülde dört ana ürün bazında %1, altı ana ürün bazında ise %7 arttı. İç satışlar ocak-eylül döneminde ise dört ana ürün bazında %11 düşüşle 4,45 milyon, altı ana ürün bazında da %10 daralarak 5,26 milyon adet oldu. İhracat ocak-eylülde dört ana üründe yatay seyirle 13,9 milyon, altı ana üründe ise %1 artışla 15,9 milyon adet oldu.

ŞİRKET HABERLERİ

Alarko Holding (ALARK, Sınırlı Negatif): Şirketle hiçbir hukuki bağı ve ortaklık ilişkisi bulunmayan Alvimedica Sağlık Ekipmanları Pazarlama Satış ve Dağıtım A.Ş. ve Alvimedica Tıbbi Ürünler San. ve Dış Tic. A.Ş.’nin bir bankaya olan kredi borcu nedeniyle, bu şirketlerin hissedarları Leyla Alaton ve Vedat Aksel Alaton’un Şirketteki ortaklık payları ile her türlü hak ve alacaklarına ihtiyati haciz konulduğu bilgisi Şirkete ulaşmıştır. Alvimedica Sağlık Ekipmanları Pazarlama Satış ve Dağıtım A.Ş. ve Alvimedica Tıbbi Ürünler San. ve Dış Tic. A.Ş. ile Alarko Holding A.Ş. ve Alarko Topluluğu şirketleri arasında herhangi bir ortaklık ilişkisi veya benzeri bir hukuki ilişki bulunmamaktadır.

Gözde Girişim (GOZDE, Nötr): Portföy şirketlerinden Kümaş Manyezit Sanayi A.Ş.’nin (“Kümaş”) devrine ilişkin Şirket, Yıldız Holding A.Ş. ve RHI Magnesita N.V. (iştirakleriyle birlikte “RHIM”) arasında bağlayıcı olmayan bir niyet mektubu imzalandığı duyurulmuştu. Henüz taraflar arasında nihai sözleşmeler imzalanmamış olmakla birlikte; RHIM niyet mektubuna istinaden devralma işlemine izin verilmesi için Rekabet Kurumu’na bugün başvuruda bulunmuştur.  İşlemin tamamlanması, nihai sözleşmeler üzerinde mutabakata varılması ve gerekli yasal izin süreçlerinin tamamlanmasına bağlıdır.

İş Bankası (ISCTR, Nötr): 21.10.2019 tarihinde Şişe ve Cam Fabrikaları (SISE, Sınırlı Pozitif) payları ile ilgili olarak 4,38 – 4,44 TL fiyat aralığından 1.067.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi Ortaklıkça gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte Şişe Cam sermayesindeki Ortaklık payları %67,47 sınırına ulaşmıştır.

SEKTÖR HABERLERİ

Anti Damping: Naylon veya diğer poliamidlerden ipliklerin ithalatında ek mali yükümlülük konulmasına karar verildiği Resmi Gazete’de yayımlandı.

Akaryakıt: Motorinin litre fiyatına 9 kuruş zam yapıldı. Zam, pompa fiyatlarına dün gece yarısından itibaren 7 kuruş olarak yansıdı, kalan 2 kuruşluk artış ise vergiden karşılandı.

Beyaz Eşya: Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği’nin (TÜRKBESD) açıkladığı verilere göre altı ana üründe beyaz eşya satışları eylül ayında bir önceki yıla göre %7 artarak 569.445 oldu. Beyaz eşya üretimi eylülde %3 azalışla 2,7mn’a indi, ihracat ise %2 azalışla 2,2mn oldu. Ocak-eylül döneminde ise satışlar %10 azaldı ve 5,3mn’a geriledi, ihracat %1 arttı ve 15,9mn adet oldu. Kaynak: Bloomberg

Demir Çelik: Türkiye’nin ham çelik üretimi, Eylül ayında, geçtiğimiz yılın aynı ayına kıyasla %6,9 azalışla, Ağustos ayına kıyasla ise, %3,8 oranında artışla 2,7mn ton seviyesinde gerçekleşti. Eylül ayında elektrik ark ocaklı tesislerin üretimi, geçtiğimiz yılın aynı ayına kıyasla %9, entegre tesislerin üretimleri %1,5 oranında azaldı. Türkiye’nin toplam ham çelik üretimi, Ocak-Eylül döneminde %10,1 oranında düşüşle, geçtiğimiz yılın aynı dönemindeki 28,1 milyon tondan 25,3mn tona geriledi. Elektrik ark ocaklı tesisler %12,1 oranında düşüşle 17,2mn ton; entegre tesisler ise, %5,5 oranında düşüşle 8,1mn ton ham çelik üretimi gerçekleştirdi. Söz konusu dönemde Türkiye’nin kütük üretimi %16,8 oranında düşüşle, 15,6mn tona gerilerken, slab üretimi, %3,2 artışla, 9,7mn tona ulaştı. Kaynak: TÇÜD

FAİZ PİYASALARI

Merkez Bankası’nın ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %16,15 seviyesinden %16,08 seviyesine geriledi. Merkez Bankası piyasayı toplamda 22,3 milyar TL ile 13 milyar TL’si haftalık repo ihalesinden karşılanacak şekilde fonladı. Geri kalan 9,3 milyar TL ise %15,5 seviyesinden piyasa yapıcı bankalara kullandırıldı.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi, ticaret iyimserliğiyle 5 haftanın zirvesinde ve %1,80’lerde seyretmekte.

TL’deki dalgalanmaya karşın, dün gösterge kağıtlarda anlamlı bir değişim gözlenmedi. 2 yıllık gösterge kağıdın faizi %14,29 seviyesinde, 5 yıllık gösterge kağıdın faizi %15,13 seviyesinde ve 10 yıllık gösterge kağıdın faizi ise %14,43 seviyesinde yatay kaldı. Hazine ve Maliye Bakanlığı bugün 12 ay vadeli Hazine bonosu ile 5 yıl vadeli TÜFE’ye endeksli 6 ayda bir kupon ödemeli devlet tahvilinin yeniden ihracını gerçekleştirecek. Hazine dün düzenlediği iki ihale ile 5,1 milyar TL borçlanırken, 3 ay vadeli kuponsuz bononun ilk ihracında ortalama bileşik faiz %14, 2 yıl vadeli sabit kuponlu tahvillerde %14,47 oldu.