Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (22.06.2022)

SABAH STRATEJİSİ

Küresel piyasalardaki risk iştahı dünkü toparlanmanın ardından bugün yeniden negatife dönmüş durumda. Dünkü güçlü tepki alımları sonrasında bu sabah asya piyasalarında satışlar hakimken, ABD ve Avrupa vadelileri de ekside. Piyasalarda yeniden büyüme endişelerini ön planda. Büyüme endişelerine bağlı olarak gıda emtiaları dahil tüm emtia fiyatları geri çekilirken, brent petrolde %3’ün üzerinde düşüş var. Dolar endeksi DXY’da da güçlenme söz konusu. Yurtiçi tarafta ise dün BİST100, küresel piyasalardaki risk iştahına paralel günü %1,44 oranında yükselişle tamamladı. Bugün ise BİST100 endeksi, küresel piyasalardaki risk iştahındaki zayıflama ve emtialardaki geri çekilmeye bağlı olarak baskı altında kalabilir ve kırılgan ortam nedeniyle yön bulmakta zorlanabilir.

MAKROEKONOMİ

ABD ikinci el konut satışları mayıs ayında aylık bazda %3,4 düştü. Daha önce açıklanan konut başlangıçları ve inşaat izinleri gibi konut piyasasına yönelik istatistikler aylık bazda belirgin düşmüştü. Bu dönemde özellikle artan konut fiyatları, Fed’in faiz artırımlarını hızlandırması ile mortgage faizlerinde yükselişin devam etmesi sonucu konut piyasası baskı altında kalmaya devam etmekte.

Yurt dışında bugün veri takvimine ve gündeme bakıldığında,

İngiltere TSİ 9’da mayıs ayı TÜFE izlenecek. İngiltere’de Nisan ayında TÜFE yıllık bazda %7’den %9’a ulaşmıştı. Beklenti mayıs ayında yıllık enflasyonun sınırlı artması yönünde fakat BoE enflasyonun ekim ayında yıllık %11’in üzerine çıkmasını beklemekte. Ayrıca BoE son toplantısında enflasyona güçlü tepki verebileceğine yönelik sinyal verdi. Bu açıdan enflasyon verilerinin beklentilerin üzerinde gelmesi BoE’nin 50 baz puan faiz artışına zemin hazırlayabilir.

Ayrıca TSİ 17’de ise Euro Bölgesi haziran ayı öncü tüketici güven endeksi izlenecek. Mayıs ayında tüketici güveni sınırlı yükselmişti fakat devam eden Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş ve artan enflasyonist baskılar ile negatif bölgedeki zayıf seyrini sürdürmüştü.

Öte yandan, Fed Başkanı Powell TSİ 16.30’da ABD Senatosu’nda sunum yapacak.

Ayrıca TSİ 19.50’de Chicago Fed Başkanı Evans’ın, TSİ 20:30’da Philadelphia Fed Başkanı Harker’ın ve Richmond Fed Başkanı Barkin’in konuşmaları takip edilecek.

Yurt içinde ise TSİ 10’da haziran ayı tüketici güven endeksi açıklanacak. Mayıs ayında ilişkin mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi aylık %0,4 oranında sınırlı artışla 67,3’ten 67,6’ya yükselmiş, bununla birlikte tarihi düşük seviyelerdeki seyrini sürdürmüştü. Alt endekslere bakıldığında gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durum beklentisi endeksi %4 artış ve gelecek 12 aylık dönemde dayanıklı tüketim mallarına harcama yapma düşüncesi endeksi %0,3 artış sergilerken, mevcut dönemde hanenin maddi durumu endeksi %1,2 düşüş ve gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durum beklentisi endeksi ise %1,5 düşüş kaydetmişti. Öncesinde açıklanan Bloomberg HT tüketici güveni ön endeksi %6,41 düşerek, 45,92’ye gerilemişti. Tüketici güvenindeki gerilemede enerji ve gıda fiyatlarındaki artışın devam etmesi, enflasyon ve küresel resesyon beklentileri ile finansal piyasalarda yaşanan dalgalanmanın döviz kurlarına baskı yapmasının etkili olmuş olabileceği belirtilmekte.

ŞİRKET HABERLERİ

Biotrend Çevre ve Enerji (BIOEN, Nötr): Şirket’in sermayesinde %85 pay sahibi olduğu bağlı ortaklığı Biyomek Elektrik Enerjisi Üretimi Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin Şirket’e ait olmayan paylarının %15’i (900bin adet) devir alınmıştır. Devir sonrasında Şirket, Biyomek Elektrik Enerjisi Üretimi Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin %100 pay sahibi olmuştur.

Kardemir (KRDMD, Sınırlı Pozitif): Kardemir ve Noble Recources International Pte Ltd (NOBLE), HKIAC tahkim kuralları kapsamında, 5 Eylül 2017 tarihinde başlatılan tahkim sürecine ilişkin olarak anlaşmaya varmıştır. Yapılan anlaşmaya göre; NOBLE KARDEMİR’e tahkime konu uyuşmazlığa ilişkin nihai uzlaşma bedeli olarak toplam 13,9mn USD bedeli 14 aylık taksitte ödeyecektir. Bu kapsamda, belirlenen uzlaşma bedelinin ilk taksiti olan 1mn USD tutarındaki ödeme dün NOBLE tarafından gerçekleştirilmiştir.

Turkcell (TCELL, Nötr): Şirketin 13 Haziran 2022 tarihli açıklaması çerçevesinde, bağlı ortaklıklarından Turkcell Finansman A.Ş.’nin %100’üne sahip olduğu Turkcell Dijital Sigorta A.Ş. kurulmuş olup, kuruluşun tescil ve ilan aşamaları 21 Haziran 2022 tarihinde tamamlanmıştır.

Vakıfbank (VAKBN, Nötr): Yönetim Kurulu Kararı doğrultusunda, Platform Ortak Kartlı Sistemler A.Ş. sermayesinde Bankanın sahibi olduğu %33,33 oranındaki payların tamamı 1,9mn TL karşılığında tüm hak ve yükümlülükleri ile beraber Türkiye Halk Bankası AŞ’ye satılmıştır.

SEKTÖR HABERLERİ

Borsa İstanbul Endeks Değişiklikleri: Borsa İstanbul Genel Müdürlüğünce; BIST 100, BIST 50, BIST 30, BIST Likit Banka, BIST Banka Dışı Likit 10 ve BIST Sürdürülebilirlik endekslerinde 2022 yılı üçüncü üç aylık dönemi için (01.07.2022-30.09.2022) aşağıdaki tabloda yer alan değişikliklerin yapılmasına karar verilmiştir.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Afyon Çimento (AFYON): Şirket tarafından, Afyon Fabrikası’nda yaklaşık 3.370 kWp DC kurulu güce sahip GES tesisinin kurulumunun yapılmasına, yapılacak yatırım için 52mn TL bütçe ayrılmasına ve 9 yıl süreli Enerji Performans Sözleşmesi yapılmasına, yatırıma 2022 yılının üçüncü çeyreğinde başlanmasına, karar verildiği açıklanmıştır.

Ak Enerji (AKENR): Şirkete ait Erzin Doğalgaz Kombine Çevrim Santralinde Mart ayı içinde başlayan planlı bakım çalışmalarının başarıyla tamamlandığı, ünitelerin ateşlenmesinden önce uluslararası standartlara göre yapılması gereken son kontrollerin ve testlerin yapıldığı ve Santralin tam kapasiteyle ticari operasyona geçtiği açıklanmıştır.

Girişim Elektrik Sanayi (GESAN): Şirket, bir BDT ülkesinde devlet yatırımı olarak gerçekleştireceği Hidroelektrik Santrali, ”Türbinler-Jeneratörler, SCADA dahil tüm Elektromekanik Ekipmanlar temini/kurulumu ve 110 kV’luk şebekeye bağlanacak şekilde anahtar teslimi proje gerçekleştirme işi” için ülkenin ilgili bakanlığı ile anlaşmaya varmıştır. Sözleşme bedeli 7,6mn EUR’dur. (Güncel baz Güncel baz Euro/TL kuru ile sözleşme bedeli 139mn TL’dir.) Hidroelektrik Santral Projesi’nin 20 aylık bir süreçte tamamlanacağı ve söz konusu projede kullanılacak anahtarlama ürünlerinin Şirketin %70 bağlı ortaklığı olan Europower Enerji ürünleri olacağı açıklanmıştır.

Ral Holding (RALYH): Şirketin bağlı ortağı Ral Enerji A.Ş., Viranşehir’de bulunan 150 Mwe’lik güneş enerjisi kapasitesiyle, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın yenilenebilir enerji kaynak alanları ve bağlantı kapasitelerinin tahsisi yarışmasına katılarak ilk oturumda detay evrak incelemesine hak kazanmıştır.

Inveo Yatırım Holding (INVEO): Şirketin 500mn TL kayıtlı sermaye tavanı içerisinde 96MN TL’ye olan çıkarılmış sermayesinin, 122.7mn TL’si iştirak hissesi satış kazançlarından, 21.2mn TL’si ise emisyon primlerinden karşılanmak üzere 144mn TL artırılarak 240mn TL’ye çıkarılmasına ilişkin başvurusu SPK tarafından uygun görülerek onaylanmıştır.

FAİZ PİYASALARI

Salı günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %14 oldu. TCMB dün 116 milyar TL’lik (%14’ten, 7 gün vadeli) haftalık repo ihalesi açtı. Toplam fonlama tutarı ise repo ihaleleri kaynaklı 584 milyar TL oldu.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi dün güne %3,27 seviyelerinden başlarken, gün içerisinde %3,26-%3,32 bandında hareketin ardından %3,28 seviyesinden günü kapattı.

Yurt içi tahvil piyasasında, dün verim eğrisinde kısa vadeli tarafta düşüşler gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta yükselişler görüldü. Bu kapsamda, günlük bazda kısa vadeli tarafta 30 baz puana varan düşüşler gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta 40 baz puana yaklaşan yükselişler görüldü.

Kaynak: Ziraat Yatırım Sabah Stratejisi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!