Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (21.09.2023)

SABAH STRATEJİSİ

Dün Fed beklentiler dahilinde faiz oranlarını sabit tuttu. Diğer taraftan, “Nokta grafiği” faiz oranı projeksiyonu bu yıl içinde bir faiz artırımı daha beklendiğini gösterdi. Powell da uygun olması durumunda FOMC’nin faizleri daha yüksek seviyeye çıkarmaya hazır olduğunu belirtti. Karar öncesi bu yıl bir faiz artışını %44 ihtimalle fiyatlayan piyasalarda ise karar sonrasında bu ihtimalin %55’e kadar çıktığını izliyoruz. Bu ortamda dün %0,2 oranında artan Dolar endeksinin (DXY) yükseliş eğilimini koruduğunu izlerken, faize duyarlı teknoloji endeksi Nasdaq dünkü %1,5’lik düşüşün ardından bu sabah da vadelide yaklaşık %0,5 geriliyor. Japonya hariç MSCI Asya Pasifik endeksindeki düşüş ise %1,6 civarında. Bu arada ABD on yıllık tahvil faizi de %4,45’e kadar yükselmiş durumda. Yurtiçinde ise bugün TCMB’nin faiz kararı TSİ 14:00’de açıklanacak. Beklenti faizlerin 500 baz puan artırılması yönünde. Beklentiler bir süredir fiyatlansa da bu yöndeki bir kararın BIST100’de biraz daha fiyatlanabileceğini ve endekste baskının sürebileceğini düşünüyoruz. Diğer yandan, 500 baz puanın üzerindeki bir artışta endekste 7.500 seviyesine doğru düşüşün hızlanabileceği öngörüyoruz. Beklentilerin altında bir faiz artışına gidilmesi durumunda ise endekste tepki pozitif olabilir. Düne alıcılı başlayan BIST100 gün ortasında 7.898 (%+1,5) seviyesine kadar yükseliş kaydetmişti. Seans kapanışına doğru eksiye geçen endekste kapanış 7.720’den (%-0,8) gerçekleşti. 73 hissenin ekside kapattığı endekste TUPRS, BIMAS ve EREGL en negatif etken eden hisseler arasında ilk 3’te yer alırken; THYAO, TAVHL ve AKBNK’deki yükselişler endeksteki düşüşü sınırlandırdı.

MAKROEKONOMİ

Fed dünkü toplantısında, beklentilerle uyumlu olarak federal fonlama faiz aralığını %5,25-%5,50 bandında sabit tuttu, kararın oybirliğiyle alındığı görüldü. Bununla birlikte Fed üyelerinin birçoğunun (19 üyeden 12’sinin) bu yıl için bir faiz artışı yönünde daha sinyal verdiği gözlendi. Karar metninde, üyelerin, uygun olabilecek ek politika sıkılaştırmasının kapsamını belirleyeceğini vurgulayan ifadenin yinelendiği görüldü. Bunun yanında, daha önce “ılımlı” olarak tanımlanan ekonomik faaliyetteki büyüme görünümü “sağlam” olarak nitelendirilirken, istihdam artışının son dönemde yavaşlamakla birlikte gücünü koruduğu ve işsizlik oranının düşük kaldığı ancak enflasyonun yüksek kalmaya devam ettiği belirtildi

Ayrıca Fed’in yeni faiz patikası ve makroekonomik projeksiyonları da yayınlandı. Buna göre, Fed federal fon faiz oranına ilişkin medyan tahminler, bu yıl için korunurken, gelecek iki yıl için yükseltildi. Buna göre bu yıl sonu için faiz seviyesi %5,6 seviyesinde korundu ve böylece yıl sonuna kadar bir kez 25 baz puanlık faiz artırımı daha öngörüldüğüne işaret etti. Faiz seviyeleri 2024 yılı için %4,6’dan %5,1’e ve 2025 yılı için de %3,4’ten %3,9’a yukarı yönlü revize edildi ve böylece gelecek iki yıla ilişkin faiz seviyelerinin bir önceki projeksiyonlara göre 50 baz puan daha yukarıda belirlendiği gözlendi.

  • ABD ekonomisinin bu yıla ilişkin büyüme tahmini ise belirgin şekilde yukarı yönlü revize edilerek %1’den %2,1’e yükseltilirken, 2024 yılı için %1,1’den %1,5’e yükseltildi, 2025 yılı için ise %1,8 seviyesinde korundu. 2026 yılı için büyüme tahmini ise %1,8 seviyesinde belirlendi.
  • İşsizlik oranına ilişkin tahminler ise bu yıl için %4,1’den %3,8’e aşağı yönlü revize edilirken, 2024 ve 2025 yılları için ise %4,5’ten %4,1’e çekildi. 2026 yılı için işsizlik oranı tahmini ise %4 seviyesinde oluştu.
  • Ayrıca Fed’in enflasyon göstergeleri olarak takip ettiği PCE enflasyonu beklentilerine bakıldığında, PCE enflasyon tahminleri, bu yıl için %3,2’den %3,3’e hafif yukarı yönlü revize edilirken, 2024 yılı için %2,5 seviyesinde korundu ve 2025 yılı için ise %2,1’den %2,2 seviyesine hafif yukarı yönlü revize edildi. 2026 yılı tahmini ise %2 seviyesinde belirlendi.
  • Çekirdek PCE enflasyonu tahminleri ise bu yıl için %3,9’dan %3,7 seviyesine hafif aşağı yönlü revize edilirken, 2024 yılı için %2,6’da korundu, 2025 yılı için ise %2,2’den %2,3’e hafif yukarı yönlü revize edildi. Çekirdek PCE enflasyonu için 2026 yılı tahmini ise %2 seviyesinde oluştu.

Faiz kararının ardından konuşan Fed Başkanı Powell, enflasyonun %2 hedefinin oldukça üzerinde seyrettiğini, enflasyonu %2’ye düşürme hedefine güçlü bir şekilde bağlı olduklarını ve enflasyonu hedefe getirmek için gidecek uzun bir yol olduğunu belirtti. Ayrıca Powell, Fed’in, faizleri ne kadar mesafe katettiğini görebilmek için sabit tuttuğunu, bununla birlikte uygun olması halinde faiz oranlarını daha da artırmaya hazır olduklarını belirterek, enflasyonun sürdürülebilir şekilde hedefe doğru indiğinden emin olana kadar para politikalarını kısıtlayıcı seviyede tutma niyetinde olduklarını ve reel faizlerin pozitif olmasına bir süre daha ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Ayrıca BoE’nin para politikasına yön veren enflasyon verilerinden, İngiltere’de ağustos ayı TÜFE verileri takip edildi. İngiltere’de aylık bazda manşet TÜFE, temmuzda %0,4 oranında düşüşle ocak ayından bu yana ilk kez düşüş kaydetmesinin ardından ağustosta %0,3 artışla beklentilerin (%0,7 artış) altında artış sergiledi, yıllık bazda ise %6,8’den %6,7 seviyesine gerileyerek Şubat 2022’den bu yana en düşük seviyelerdeki seyrini sürdürdü, beklentiler ise %7 seviyesine hafif yükselmesi yönündeydi. İngiltere’de ağustosta gıda ve enerji fiyatlarını dışlayan çekirdek TÜFE’nin aylık artış hızı ise %0,3’ten %0,1 seviyesine yavaşlayarak beklentilerin (%0,6 artış) altında gerçekleşirken, yıllık bazda ise %6,9 seviyesinden %6,2 seviyesine geriledi ve böylece mart ayından bu yana en düşük seviyede kaydedildi, beklentiler ise %6,8 seviyesine hafif gerilemesi yönündeydi.

Bunun yanında, Almanya’da ÜFE, aylık bazda üç aylık düşüşün ardından ağustos ayında %0,3 artışla beklentilerin (%0,1 artış) üzerinde artış sergilerken, yıllık bazda ise ağustosta düşüş hızı %6’dan %12,6 seviyesine gelerek düşüşünü ikinci aya taşıdı.

Yurt dışında bugün veri takvimine bakıldığında,

ABD tarafında, konut piyasası verilerinden, ağustos ayı ikinci el konut satışları verisi TSİ 17’de izlenecek. Öte yandan, ABD’de istihdam piyasası verilerinden, TSİ 15.30’da 16 Eylül haftasına ilişkin haftalık yeni işsizlik maaşı başvuruları verisi izlenecek.

Avrupa tarafında ise, Euro Bölgesi’nde eylül ayına ilişkin tüketici güveni öncü verisi TSİ 12’de takip edilecek. Ayrıca TSİ 17.40’ta ECB Yönetim Kurulu Üyesi Schnabel’in konuşması, Banka’nın para politikasına yönelik olası yeni sinyaller bakımından yakından takip edilecek.

Diğer yandan, İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) faiz kararı TSİ 14’te takip edilecek. Banka’nın bugünkü toplantısında politika faiz oranını 25 baz puanlık artışla %5,50 seviyesine yükseltmesi bekleniyor.

Ayrıca TSİ 11’de Norveç Merkez Bankası’nın ve TSİ 10.30’da İsveç ve İsviçre Merkez Bankalarının faiz kararları takip edilecek.

Yurt içinde ise, piyasaların odak noktasında TSİ 14’te TCMB’nin PPK toplantısı olacak. TCMB, geçen ay Hafize Gaye Erkan başkanlığındaki üçüncü PPK toplantısında politika faizini %17,50’den %25 seviyesine yükseltmişti. Banka’nın bugünkü toplantısında ise beklentiler, politika faiz oranının Bloomberg Anketine göre %30 seviyesine yükseltilmesi yönünde.

Ayrıca TSİ 10’da TÜİK tarafından eylül ayı tüketici güven endeksi verisi yayınlanacak. Mevsim etkilerinden arındırılmış ağustos ayı tüketici güven endeksi, aylık bazda %15,1 oranında azalışla 80,1 seviyesinden 68 seviyesine gerilemişti ve böylece aylık bazda rekor hızda düşüş kaydederken Temmuz 2022’den bu yana en düşük seviyede gerçekleşmişti.

Bunun yanında, TSİ 10’da TÜİK tarafından temmuz ayı tarımsal girdi fiyat endeksi verisi yayınlanacak. Haziran ayı tarımsal girdi fiyat endeksinin artış hızı, %0,26’dan %3,46’ya hızlanırken, yıllık ise %33,22’den %27,70 seviyesine gerilemişti ve eylül ayında ulaştığı rekor seviye olan %138,15’ten düşüşünü sürdürmüştü.

ŞİRKET HABERLERİ

İş Bankası (ISCTR, Nötr): Banka Yönetim Kurulunun 15.09.2023 tarihli kararıyla Genel Müdürlüğe verilen yetki sonrasında gerekli işlemler tamamlanarak Greeneco Enerji Elektrik Üretim A.Ş.’nin %50 oranındaki payının 130,9mn USD bedelle Bankaya devri gerçekleştirilmiş olup, Acarsan Makarna Grubu’na 31.03.2026 tarihine kadar belirli koşullarla geri alım hakkı tanınmıştır.

SEKTÖR HABERLERİ

BES: Bireysel Emeklilik Sistemi’nde sözleşme sonlandırılmadan birikimlerin yüzde 50’sine kadar olan kısmı, konut alımı, evlenme, doğal afet ve eğitim harcamaları için kullanılabilecek. Devlet katkısının oranı ise ise talep durumuna göre değişecek. (Kaynak: Dünya)

Borsa İstanbul: 21/09/2023 tarihinden itibaren ISKUR.E, ISATR.E ve ISBTR.E pay sıralarında maksimum emir değeri sırasıyla 4mn TL, 2mn TL ve 1mn TL olarak değiştirilecektir. 21/09/2023 tarihinden itibaren ISKUR.E pay sırasında fiyat bilgisi virgülden sonra iki hane olacak şekilde yayınlanacaktır.

EBRD Kredi Sözleşmesi: Denizbank, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile Türkiye Afet Müdahale Çerçevesi kapsamında,109mn USD tutarında, bir yıl vade uzatma opsiyonu ile toplam iki yıla kadar vadeli bir kredi anlaşması imzalamıştır. Söz konusu kaynak, 6 Şubat depremlerinden etkilenen 11 ilde yerleşik bireylerin ve firmaların refinansmanı da dahil olmak üzere finanse edilmesinde kullanılacaktır.

SPK Bülteni: SPK, dün açıkladığı haftalık Bülten’de Kalekim’in (115mn TL’den 460mn TL’ye, Mercan Kimya’nın (63,5mn TL’den 190,4mn TL’ye ve Çimsa’nın (135,1mn TL’den 945,6mn TL’ye) bedelsiz sermaye artırım başvurularının onaylandığını duyurdu. Ayrıca, İzmir Fırça ile Kuvva Gıda’nın tahsisli sermaye artırımı başvurusuna da onay verildi.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Bossa Ticaret (BOSSA): Şirket’e ait Kayseri’de bulunan, arazi üzerine toplam 8.000 kWp santral gücünde Arazi GES kurulması için yapılan başvuru uygun bulunmuştur ve ilgili Kurumdan Şirket’e Çağrı Mektubu iletilmiştir. Arazi üzerine yaklaşık 6mn USD tutarında Arazi GES yatırımı yapılmasına karar verilmiştir.
2024 yılı içerisinde yatırımın tamamlanması planlanmaktadır. Böylece Şirket’in toplam GES panel kapasitesi 25.000 kWp santral gücüne ulaşacak olup, Şirket’in yıllık elektrik ihtiyacının yaklaşık %35’lik kısmı Güneş Enerjisinden sağlanmış olacaktır.

Europower Enerji (EUPWR): Şirketin %60 bağlı ortaklığı ve Girişim Elektrik San. Taahhüt ve Tic. A.Ş.’nin (GESAN) dolaylı bağlı ortaklığı Peak Pv Solar Teknolojileri A.Ş. ile İttifak Holding A.Ş.’ (ITTFH) ye bağlı Adese Gayrimenkul Yatırım A.Ş. (ADESE) ve Selva Gıda San. A.Ş., (SELVA) güneş paneli tedarikine yönelik sözleşmeler imzalamıştır. Sözleşmelerin vergiler hariç toplam bedeli 5,9mn USD’dir.

Ek olarak, Şirketin %60 bağlı ortaklığı ve Girişim Elektrik San. Taahhüt ve Tic.A.Ş.’nin (GESAN) dolaylı bağlı ortaklığı Peak Pv Solar Teknolojileri A.Ş. ile yurt içinde yerleşik grup şirketleri arasında, güneş paneli tedarikine yönelik sözleşmeler imzalamıştır. Sözleşmelerin vergiler hariç toplam bedeli 4,8mn USD’dir.

Fonet Bilgi Teknolojileri (FONET): Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme A.Ş.  ile ” KKTC Sağlık Bilgi Sistemi İşine Ait Ek Sözleşme” 1,4mn USD bedelle 20.09.2023 tarihinde imzalanmıştır.

Mercan Kimya (MERCN): Şirket’e ait Kocaeli’de bulunan ve yapımına başlanan Hammadde Üretim Tesisi projesi için T.C Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan 27.02.2026 bitiş süreli olan 120,5mn TL tutarında Yatırım Teşvik belgesi alınmış olup KDV İstisnası, Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği, Vergi İndirimi, Faiz Desteği gibi desteklerden yararlanılacaktır.

Peker GYO (PEKGY): Sermaye artımından elde edilen fon kullanım raporunda yer alan Nordstern projesi yatırımı kapsamında, Şirket’in paylarının tamamına sahip olduğu Nordstern Düsseldorf GMBH ile Düsseldorf Belediye’si arasında 31.08.2023 tarihinde imzalanan sözleşmeye istinaden arsa alım bedeli olan 9,2mn Euro Belediye’ye ödenmiştir.

Şeker GYO (SEGYO): Şirket Yönetim Kurulu 20.09.2023 tarihli toplantısında; Şirket’in aktifinde yer alan Şeker Kule’nin en verimli şekilde değerlendirilebilmesi amacıyla Şeker Kule katlarının (9-23) ofis niteliğinden Konut/Residans niteliğine dönüştürülmesine, ii) Dönüşüm Projesinin “Hasılat Paylaşımı” yöntemi ile yapılmasına ve, iii) Hasılat Paylaşımı sözleşmesinin, (KDV hariç) %67 Şeker GYO payı ve %33 Yüklenici payı şeklinde Barış İnşaat İzolasyon ve Ticaret AŞ. (Yüklenici) ile imzalanmasına, iv) “Düzenleme Şeklinde Hasılat Paylaşımlı Tadilat, Dekarasyon ve Tamamlama Sözleşmesi”nin, tüm yasal izinlerin Yüklenici tarafından alınmasını takiben yürürlüğe girmesi şartıyla imzalanmasına, v) Şeker Kule’nin 2. katı ile 24., 25. ve 26. katlarının niteliği için resmi makamlardan alınacak yeni proje tadilat izinlerinin mahiyetlerine göre ilave ayrı bir sözleşme imzalanmasına karar verilmiştir.

Tapdi Oksijen (TNZTP): Şirketin 11 Eylül 2023 tarihli Yönetim Kurulu kararı sonrasında detayları duyurulmuş olan, “Sat-Kirala-Geri Al” yöntemi ile yapılacak olan Finansal Kiralama İşlemi kapsamında maliki bulunulan İzmir-Bayraklı’daki “hastane” niteliğindeki brüt 15.652 m2 ana taşınmazın tapu devrine ilişkin işlemler dün itibariyle tamamlanmış bulunmaktadır. Bu işlem sonucunda şirkete 450mn TL’lik finansman kaynağı sağlanmıştır.

Tatlıpınar Enerji (TATEN): Tatlıpınar Enerji Üretim kapasite artışları kapsamında Şirket ile Elin Elektrik İnşaat Müşavirlik Proje Taahhüt Ticaret ve Sanayi arasında 23.03.2023 tarihinde 79MW’lık kurulu güce sahip Hibrit GES yatırımına ilişkin olarak imzalanan Anahtar Teslim Mühendislik, Tedarik ve İnşaat İşleri Sözleşmesi, 20.09.2023 tarihi itibarıyla tadil edilmiştir. İlgili sözleşme tutarı KDV hariç 1,05 milyar TL + İnşaat İşleri Bedeli olarak belirlenmiştir.

Şirket tarafından 30.12.2022 tarihli dilekçe ile, 47,6 MW depolamalı elektrik üretim tesisinin Tatlıpınar RES’in mevcut lisansına eklenmesi için EPDK’ya yapılan başvuru, TEİAŞ Genel Müdürlüğünün ilgili yazısı kapsamında uygun bağlantı görüşü oluşturulamaması sebebiyle Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun 17/08/2023 tarihli Kurul Kararlarıyla olumsuz sonuçlanmıştır. Şirket depolamalı GES ve depolamalı RES projeleri için, geliştirme çalışmalarına devam etmekte olup, gelişmeler kamuoyuyla paylaşılacaktır.

Tatlıpınar Enerji Üretim’in RES projesi kapasite artışları kapsamında 33,6 MW Kurulu gücünde yapılacak RES kapasite artışının finansmanı ile ilgili olarak Vakıfbank ile mevcut kredi sözleşmesi tadil edilerek söz konusu kapasite artışı için Bayerische Landesbank’tan kullanılacak ECA kredisine dönük olarak 20,8mn Avro tutarında gayri nakdi limit tahsis edilmiştir.

FAİZ PİYASALARI

Çarşamba günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %25,82’den %25,76 seviyesine geriledi. TCMB dün 1 milyar TL’lik (%25’ten, 7 gün vadeli) haftalık repo ihalesi açtı. Ayrıca BİST’te kotasyon yoluyla 148,1 milyar TL (%26,50’den, 1 gün vadeli) kullandırdı. Toplam fonlama tutarı ise 143 milyar TL oldu.

Yurt içi tahvil piyasasında, dün verim eğrisinde faizlerde kısa vadeli tarafta yükselişler gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta düşüşler görüldü. Buna göre, kısa vadeli tarafta 170 baz puana yaklaşan yükselişler görülürken, orta ve uzun vadeli tarafta 80 baz puana yaklaşan düşüşler gözlendi.

Kaynak: Ziraat Yatırım Sabah Stratejisi