Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (21.09.2022)

SABAH STRATEJİSİ

Bu akşamki Fed toplantısı öncesinde dün ABD iki yıllık tahvil faizinin %4’ün üzerine çıktığını ve borsaların satışlarla karşılaştığını izledik. ABD endeksleri dün %1 civarında düşüş kaydetti. Bu sabah da piyasalar temkinli. ABD vadelilerinde yatay hareketler gözlense de MSCI Asya Pasifik endeksi yaklaşık %1,3 oranında düşüşte. EURUSD’de de 1,0 seviyesinin altında. Fed’in faiz kararı TSİ 21’de. Faizdeki artış beklentisi 75 baz puan iken, 100 baz puan artış ihtimaline yaklaşık %20 veriliyor. Faiz kararı dışında makroekonomik ve faiz projeksiyonu ile TSİ 21.30’da Fed Başkanı Powell’ın konuşması da oldukça önemli. Agresif adımların devam edebileceğine yönelik sinyaller, risk iştahının düşük kalmasına neden olabilir. Borsa İstanbul tarafında ise bankacılık hisselerindeki hareketler yakından izleniyor. Yüksek oynaklığın devam ettiği ortamda dün kamu bankalarında satış devam etse de büyük özel bankaların günü primle kapattığını izledik. Bankacılık endeksi (XBANK) de günü %3 oranında yükselişle kapatırken, BIST100 %2,4 oranında artış kaydetti. VIOP tarafında teminat tamamlama miktarının azaldığının gözlenmesi, Takasbank tarafından yapılan dünkü duyuruda banka dayanak varlıkları için işlem teminatlarının düşürülmesi, TSKB’ye uygulanan ve 4 Ekim’e kadar sürmesi beklenen tedbirlerin bugün itibarıyla kaldırılması vadeli piyasalar üzerinden rahatlamanın devam etmesine neden olabilir ki dün akşam Halkbank da yüksek sayılabilecek hisse geri alımı yaptı. Bu kapsamda endekste bugün dengelenme çabaları gözlenebilir.

MAKROEKONOMİ

Almanya’da ağustos ayına ilişkin ÜFE, enerji fiyatlarındaki yükselişlerin etkisiyle aylık %7,9 artışla beklentileri (%1,6 artış) belirgin şekilde aşarken, yıllık bazda ise %37,2’den %45,8’e yükselerek yeni bir rekor seviyeye ulaştı. Özellikle, eylül ayı başı itibarıyla Rusya tarafından Avrupa’ya Kuzey Akım 1 boru hattı üzerinden doğal gaz akışının süresiz kesildiğinin açıklanmasının ardından önümüzdeki aylarda enerji kaynaklı olarak ÜFE’deki yükselişin sürmesi beklenebilir.

Diğer yandan İsveç Merkez Bankası, artan enflasyonist baskılar nedeniyle politika faiz oranını 100 baz puanlık artışla beklentilerin (75 baz puan artış) üzerinde artırarak %1,75 seviyesine yükseltti ve gelecek altı ay boyunca faiz artışlarının devam edeceğinin sinyalini verdi. Banka, enflasyonun gelişimi konusunda ciddi bir belirsizlik bulunduğunu ve enflasyonun hedefe geri getirilmesini sağlamak için para politikasını gerektiği şekilde ayarlayacağını belirtti.

Yurt içinde ise, TÜİK tarafından ağustos ayı yurt dışı üretici fiyat endeksi yayınlandı. Yurt dışına ihraç edilen ürünlerin üretici fiyat değişimlerini ölçen YD-ÜFE’nin ağustos ayında aylık artış hızı %0,66’dan %2,64’e hızlanırken, yıllık ise %111,34’ten %118,94’e yükselerek yeni bir rekor seviyeye ulaştı.

Yurt dışında bugün veri takvimine bakıldığında,

ABD tarafında, piyasaların odak noktasında TSİ 21’de Fed’in faiz kararı ve TSİ 21.30’da Fed Başkanı Powell’ın konuşması olacak. Ayrıca Fed’in yeni makroekonomik projeksiyonları da yayınlanacak. Fed, temmuz ayındaki FOMC toplantısında faizleri 75 baz puan artış ile faiz aralığını %2,25-%2,50 bandına yükseltmişti. ABD’de son açıklanan istihdam verileri iş gücü piyasasının güçlü ve sıkı olduğuna işaret ederken, geçen hafta açıklanan ağustos ayına ilişkin TÜFE’nin başta enerji fiyatları kaynaklı olarak yavaşlama kaydetse de beklentilerin üzerinde gerçekleşmesi ve para politikaları açısından daha yakından izlenen enerji ve gıdayı dışlayan çekirdek TÜFE’nin de beklentilerin üzerinde gelerek enflasyonist baskıların devam ettiğini göstermesi, Fed’in şahin duruş sergileyeceğine yönelik beklentileri artırmakta. Nitekim Fed Başkanı Powell’ın, eylül ayının başlarında yaptığı konuşmasında, enflasyonla mücadele konusunda kararlılık vurgusu yaparak şahin duruş sergilemesiyle piyasalarda Fed’den bugünkü toplantısında da 75 baz puanlık faiz artışı beklenmekte. Öte yandan, Fed’in 100 baz puanlık faiz artırımına gideceği olasılığının da sınırlı da olsa fiyatlandığı gözlenmekte.

ABD’de TSİ 17’de konut piyasası verilerinden, ağustos ayı ikinci el konut satışları verisi takip edilecek. Temmuz ayında ikinci el konut satışları, aylık bazda %5,9 oranıyla beklentilerin üzerinde gerileyerek düşüşünü hızlandırmış ve Mayıs 2020’de pandemi kısıtlamalarının başladığı dönemden bu yana en düşük seviyeye gerilemişti.

  • Dün ABD’de ağustos ayına ilişkin diğer konut piyasası verileri takip edildi. Buna göre, konut başlangıçları temmuzda aylık %10,9 oranında sert düşüşün ardından ağustosta da zayıf seyir beklentilerine karşın aylık %12,2 oranında güçlü artış kaydetti, söz konusu artışta özellikle artan kiraların, çok aileli konutların (apartmanlar vb.) inşaatını hızlandırması etkili oldu. Ağustosta konut başlangıçlarında aylık güçlü artış gözlense de, giderek daha fazla sıkılaşan finansal koşullar nedeniyle bu artışların sürmeyeceği değerlendirilmekte. Gelecek döneme ilişkin konut talebinin bir göstergesi olan inşaat izinleri ise aylık %10 gerileyerek beklentilerin üzerinde düşüş kaydetti ve Haziran 2020’den beri en düşük seviyeye geriledi. Fed’in, faiz artışlarını sürdürmesinin konut piyasasını baskılamaya devam etmesi beklenmekte.

Ayrıca TSİ 10’da ECB Başkan Yardımcısı Guindos’un konuşması takip edilecek. ECB üyelerinin konuşmaları, Banka’nın faiz artış hızına ve varlık alım programına ilişkin olası yeni sinyaller bakımından yakından takip edilecektir.

Yurt içinde ise, TSİ 10’da TÜİK tarafından temmuz ayı tarımsal girdi fiyat endeksi yayınlanacak. Haziran ayına ilişkin tarımsal girdi fiyat endeksinin artış hızı, aylık %5,51’den %7,92’ye yükselirken, yıllık ise %123,72’den %134,96’ya yükselerek yeni bir rekor seviyeye ulaşmıştı. Aylık artışın en yüksek olduğu alt grup, enerji ve yağlar (%20,71) olurken, yıllık artışın en yüksek olduğu alt grup ise gübre ve toprak geliştiriciler (%233,89) olmuştu.

ŞİRKET HABERLERİ

Aselsan (ASELS, Sınırlı Pozitif): ASELSAN ile Savunma Sanayii Başkanlığı arasında Yapay Zeka Destekli Jandarma KGYS (J/KGYS) Projesi adında, toplam bedeli 1,05 milyar TL tutarında bir sözleşme imzalanmıştır. Söz konusu sözleşme kapsamında teslimatlar 2023-2024 yıllarında gerçekleştirilecektir.

Halkbank (HALKB, Sınırlı Pozitif): Banka, aktif olan hisse geri alım programı çerçevesinde dün 8,06-8,58 TL fiyat aralığından 8 milyon 850 bin adet hisse geri alımı yapmıştır.

Türkiye Sigorta (TURSG, Nötr): Şirket tarafından 20.09.2022 tarihinde Borsa İstanbul’da pay başına 6,60 TL – 6,68 TL (ağırlıklı ortalama 6,635 TL) fiyat aralığından toplam 276.431 TL nominal değerli TURSG payları geri alınmıştır. Toplam geri alınan payların sermayeye oranı %0,452’ye ulaşmıştır.

Vestel Elektronik (VESTL, Nötr): 20.09.2022 tarihinde Vestel Beyaz Eşya (VESBE, Sınırlı Negatif) payları ile ilgili olarak 8,5 fiyattan 30mn adet satış işlemi özel emir yoluyla ortaklıkça gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte Şirketin Vestel Beyaz Eşya sermayesindeki payı 20.09.2022 tarihi itibarıyla %80,66’ya gerilemiştir.

SEKTÖR HABERLERİ

Rekabet Kurulu: Rekabet Kurumunun internet sitesinde yer alan duyurulara göre, Kurul, Solarpower Enerji Üretim AŞ’nin tek kontrolünün İş Portföy Yönetimi AŞ Altyapı Girişim Sermayesi Yatırım Fonu tarafından devralınması işlemine izin verdi.

Lanxess AG’nin yüksek performanslı malzeme iş kolu ve Koninklijke DSM N.V’nin mühendislik malzemeleri iş kolunun tek kontrolünün dolaylı olarak Advent International Corporation tarafından devralınması işlemi onaylandı. Alleghany Corporation’ın dolaylı olarak Berkshire Hathaway Inc. tarafından devralınması işlemi de uygun bulundu. Life Supplies N.V. ve iştiraki Life Supplies B.V.’nin tek kontrolünün Ravago Chemicals S.A. aracılığıyla Ravago S.A. tarafından devralınması işleminin izne tabi olmadığına karar verildi. (Kaynak: AA)

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında PAGYO.E payları 21/09/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 20/10/2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.
Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler, payın işlem gördüğü pazarın/platformun işlem kuralları, pazar değişimi veya diğer nedenlerle uygulanan işlem esaslarından ayrı olarak değerlendirilir. Buna göre VBTS tedbirleri diğer düzenlemeler veya kararlarla uygulamaya alınan işlem esaslarının geçerlilik süresinden ayrı olarak tedbir süresinin sonuna kadar uygulanmaya devam eder.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Arzum (ARZUM): ABD’de %100 bağlı ortaklık olacak şekilde kurulması planlanan Şirket için fizibilite çalışmalarına başlanacağı açıklandı. Kurulacak Şirketin konumu, bulunduğu eyaletin yerel ticari kuralları ve/veya vergisel açıdan avantaj ve dezavantajları değerlendirilmekte olup, çalışmaların hızlanması adına Genel Müdürlüğe yetki verilmesine karar verilmiştir.

E-Data Teknoloji (EDATA): Şirketin 30.06.2022 tarihi itibariyle 177mn TL olan toplam hasılatı içerisinde 12,5mn TL’lık ( % 0,007)  paya sahip olan ve şirketin distribütörlüğünü yapmakta olduğu Malwarebytes firması ile olan sözleşmesini, Şirketin operasyonel yükünü azaltmak ve satışlarla daha yüksek ciroları yakalayabileği yeni markalara odaklanabilmek amacıyla 20.09.2022 tarihi itibariyle sonlandırmıştır.

Fonet Bilgi Teknolojileri (FONET): Sağlık Bakanlığı tarafından PPP (Kamu Özel Ortaklığı) modeli ile gerçekleştirilen Ankara Etlik Entegre Sağlık Kampüsü Hastanesi, Kocaeli Entegre Sağlık Kampüsü ve İzmir Bayraklı Entegre Sağlık Kampüsü Hastanelerinde kullanılmak üzere bu hastanelerin bilişim alt yapı yüklenicisi ile 25mn TL bedelle HBYS (Hastane Bilgi Yönetim Sistemi) yazılım lisans satış sözleşmesi imzalanmıştır.

Gersan Elektrik (GEREL): Şirket ile Ankara’da yerleşik RST Teknoloji Hizmetleri ve Enerji Sanayi Ticaret A.Ş. arasında, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı kapsamında kullanılmak üzere “Şarj İstasyonları ve Yazılım Sistemleri’ni” içeren ürünlerimizin imalat ve satışına yönelik olarak 333bin USD + KDV tutarında “İmalat-Satış Sözleşmesi” imzalanmıştır.

Hedef Girişim Sermayesi (HDFGS): Şirket, grup şirketi Hedef Portföy Yönetimi A.Ş.’ye  2022 yılı Ağustos dönemi portföy yönetim hizmeti karşılığı 121,8mn TL portföy yönetim ücreti ödemiştir.

Kontrolmatik (KONTR): Şirket ile yabancı bir müşterisi arasında; 6 adet mobil trafo merkezi siparişi karşılığında toplam bedeli 5,2mn USD olan yurt dışı satış sözleşmesi imzalanmıştır.

Mega Polietilen (MEGAP): Yönetim Kurulunun 20.09.2022 tarihinde alınan kararı çerçevesinde Besni/Adıyaman’da bulunan fabrika binasının çatısına Güneş Enerji Santralı kurulması amacıyla sözleşme imzalanmıştır. Sözleşme kapsamında GES’in kurulu kapasitesi 3,2 Mega Watt olacaktır. GES’in kurulum maliyeti KDV hariç 2mn USD olup, tesisin inşaatına başlamasından itibaren 4 ay içinde tamamlanması beklenmektedir. Bugünkü kurlar üzerinden GES yatırımının 12 ayda kendini ödemesi beklenmektedir.

Orge Enerji (ORGE): Şirketin, Kocaeli ilinde inşası devam etmekte olan Gebze – Darıca Metro Projesi’nin, Depo ile Gar Arası Çift Tüneller Elektrifikasyon İşlerinin yapımına yönelik İşveren Eze İnşaat A.Ş. ile olan sözleşme, toplamda 2.7mn EUR+KDV ve 24mn TL+KDV tutarında olup imza süreçleri tamamlanmıştır. İşlerin 16 ayda tamamlanması planlanmaktadır.

FAİZ PİYASALARI

Salı günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %13 seviyesinde yatay seyretti. TCMB dün 37 milyar TL’lik (%13’ten, 7 gün vadeli) haftalık repo ihalesi açtı. Toplam fonlama tutarı ise repo ihaleleri kaynaklı olarak 312 milyar TL oldu.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi dün güne %3,49 seviyelerinden başlarken, gün içerisinde %3,47-%3,60 bandında hareketin ardından %3,57 seviyesinden günü kapattı.

Yurt içi tahvil piyasasında, dün verim eğrisi genelinde faizlerde düşüşler görüldü. Bu kapsamda, günlük bazda kısa vadeli tarafta 10 baz puana yaklaşan düşüşler gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta 25 baz puana yaklaşan düşüşler görüldü.

Kaynak: Ziraat Yatırım Sabah Stratejisi