Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (20.11.2023)

SABAH STRATEJİSİ

Geçen hafta ABD’de açıklanan enflasyonun beklentilerin altında gerçekleşmesi Fed’in faiz artış döngüsünün sonuna geldiği düşüncesini artırdı. Bu da faiz ve Dolar’da düşüşe, borsalarda ise yükselişe neden oldu. MSCI Gelişmiş ve Gelişmekte Olan Ülke endeksleri yaklaşık %3 yükseliş kaydetti. Son günlerde teknoloji tarafında bir miktar olumsuz haber akışı yaşansa da haftaya başlarken risk iştahında bir bozulma yok. ABD vadelilerindeki hafif satıcılı görüntüye karşın, Japonya hariç MSCI Asya Pasifik endeksi yaklaşık %1 yukarıda. Dolar da baskı altında. Bu haftaki OPEC+ zirvesi öncesinde petrol fiyatları ise yükselişte. Yurtiçi tarafa bakıldığında, makro finansal istikrarı güçlendirecek sadeleşme süreci kapsamında atılan adımların meyveleri alınırken (Kur Korumalı Mevduat’ta düşüş, cari dengede iyileşme vs.) ülke risk primimiz (5 yıllık CDS) uzun bir aradan sonra 350 baz puanın altına geriledi. Küresel risk pozitif ortamda borsanın da risk primimizdeki iyileşmeye tepki verdi ve BIST100 geçen hafta %1,06 oranında yükseldi. Yükselişe THYAO, BIMAS, TUPRS, AKBNK, TCELL hisselerinin katalizörlük ettiğini izledik. BIST100’ün yeni haftaya da alıcılı bir görüntüyle başlamasını bekliyoruz. Hacim görece düşük seyretmeye devam etse de teknik göstergelerde toparlanma gözleniyor. Bu kapsamda, endeks gün içerisinde de alıcılı seyrederek 8.000 seviyesine doğru yükseliş kaydedebilir. Bu hafta perşembe günü TCMB toplantısı takip edilecek. Beklentiler TCMB’nin politika faiz oranını %35’ten %37,50 seviyesine yükseltilmesi yönünde. Bugün ise Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15:00’te Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Kabine Toplantısı’na başkanlık edecek.

MAKROEKONOMİ

Yurt dışında bu hafta veri takvimine bakıldığında,

  • ABD tarafında, piyasaların odak noktasında, yarın Fed’in kasım ayı FOMC toplantısına ilişkin tutanaklar olacak. Fed, son toplantısında beklentilerle uyumlu olarak federal fonlama faiz aralığını %5,25-%5,50 bandında sabit tutmuştu ve böylece üst üste iki toplantıda faizleri değiştirmemişti, kararın oybirliğiyle alındığı görülmüştü. Karar metninde, enflasyonun yüksek kalmaya devam ettiği ve enflasyon risklerinin son derece dikkatle izlendiği belirtilerek, üyelerin, para politikasında kümülatif sıkılaşmayı, para politikasının gecikmeli etkileri ile birlikte dikkate alacağı yinelenmişti. Bunun yanında, enflasyonu zaman içinde %2’ye döndürmek için uygun olabilecek ek politika sıkılaştırmasının kapsamının değerlendirilmeye devam edileceği de belirtilmişti. Faiz kararının ardından konuşan Fed Başkanı Powell ise, enflasyonun halen hedefin üzerinde olduğunu ve sürdürülebilir bir şekilde hedefe ulaşmak için halen gidecek yol olduğunu belirtmişti. Ayrıca Powell, enflasyonun hedefe yaklaştığına emin olana kadar faizlerin bu seviyelerde kalmasını öngördüklerini ve para politikası duruşunu yeterince kısıtlayıcı hale getirmeye kararlı olduklarını söylemişti. Powell, para politikasında ne kadar ilerlediklerini dikkate alarak temkinli ilerlediklerini ve sıkılaştırma sürecinde yavaşlamanın daha fazla adım atmaya ihtiyaç olup olmadığını daha iyi anlamayı sağlayacağını belirterek ekonomik verilere ve görünüme göre karar vereceklerini söylemişti. Powell, aralık ayı toplantısı konusunda bir karar vermediklerini, aralık ayı toplantısına kadar veriler geleceğini ve finansal koşulları ve dünyayı da takip ettiklerini, öte yandan ara verildikten sonra faiz artırmanın zor olacağı değerlendirmelerinin doğru olmadığını belirtmişti. Bu kapsamda, bu hafta yayınlanacak Fed’in toplantı tutanakları para politikasının geleceğine yönelik olası yeni sinyaller açısından dikkatle takip edilecektir. Ayrıca çarşamba günü ekim ayı dayanıklı mal siparişleri öncü verisi takip edilecek. Bunun yanında, çarşamba günü istihdam piyasası verilerinden, haftalık yeni işsizlik maaşı başvuruları verisi takip edilecek. Öte yandan, çarşamba günü kasım ayına ilişkin Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi nihai verisi takip edilecek. Diğer yandan, konut piyasası verilerinden, yarın ekim ayı ikinci el konut satışları verisi izlenecek. Cuma günü ise, ekonomik faaliyetin son görünümüne ilişkin sinyal verecek olan kasım ayı S&P Global imalat ve hizmet sektörleri öncü PMI verileri takip edilecek.
  • Avrupa tarafında, piyasaların odak noktasında perşembe günü ECB’nin ekim ayı toplantısına ilişkin tutanakların yayınlanması olacak. ECB, ekim ayındaki son toplantısında, faizleri beklentilerle uyumlu olarak sabit tutarak faiz artışlarına ara vermişti. Karar metninde, Banka’nın uygun kısıtlama seviyesi ve süresini belirlemede verilere dayalı bir yaklaşım izlemeye devam edeceği belirtilmekle birlikte, faiz oranlarının, yeterince uzun bir süre korunduğunda enflasyonu %2’ye düşürme hedefine önemli bir katkıda bulunacak seviyede olduğunun düşünüldüğü vurgulanmıştı. Ayrıca gelecekteki kararların, faiz oranlarının gerekli olduğu sürece yeterince kısıtlayıcı seviyede belirlenmesini sağlayacağı belirtilirken, enflasyonun düşmeye devam ettiği ancak çok uzun süre yüksek kalmaya devam etmesinin beklendiği ifade edilmişti. Faiz kararının ardından konuşan ECB Başkanı Lagarde ise, Euro Bölgesi’nde fiyat baskılarının güçlü seyrini sürdürdüğünü ve enflasyonun çok uzun süre yüksek kalmaya devam edeceğini ve faizlerin uzun bir süre bu seviyelerde yüksek kalacağını belirtmişti. Ayrıca yarın ve cuma günü ECB Başkanı Lagarde’ın gerçekleştireceği konuşmalar, Banka’nın para politikasına yönelik olası yeni sinyaller bakımından takip edilecek. Öte yandan bugün Almanya’da ekim ayı ÜFE verisi izlenecek. Bunun yanında, çarşamba günü Euro Bölgesi’nde kasım ayına ilişkin tüketici güveni öncü verisi takip edilecek. Ayrıca perşembe günü Avrupa genelinde de son ekonomik görünüme ilişkin bilgi verecek olan kasım ayı HCOB imalat ve hizmet sektörleri öncü PMI verileri takip edilecek. Cuma günü, bunun yanında Almanya’da imalat, inşaat, toptan ve perakende ticaret sektörlerinde faaliyet gösteren firmaların, ekonomide mevcut ve gelecek 6 aylık döneme yönelik değerlendirmelerini yansıtan IFO iş dünyası endeksi kasım ayı verisi açıklanacak. Cuma günü ayrıca Almanya’da bu yılın üçüncü çeyreğine ilişkin GSYH büyümesi nihai verileri açıklanacak.

Yurt içinde ise, bugün eylül ayı uluslararası yatırım pozisyonu istatistikleri ve ekim ayı yurt dışı üretici fiyat endeksi (YD-ÜFE) verisi, yarın eylül ayı tarımsal girdi fiyat endeksi verisi, çarşamba günü kasım ayı tüketici güven endeksi verisi ve cuma günü ise kasım ayına ilişkin sektörel ve reel sektör güven endeksleri ile kapasite kullanım oranı verileri ve ekim ayı gelen yabancı ziyaretçi sayısı istatistikleri takip edilecek. Öte yandan, perşembe günü TCMB’nin PPK toplantısı izlenecek.

  • Mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, ağustosta aylık bazda %15,1 oranında azalışla rekor hızda düşüş kaydetmesinin ardından eylül ayında %5,1 oranında artışla kısmi toparlanma kaydetmişti, ekim ayında ise %4,4 oranında artışla 71,5’ten 74,6 seviyesine yükselerek kısmi toparlanmasını sürdürmüştü ve böylece son üç ayın en yüksek seviyesinde kaydedilmişti.
  • Sektörel güven endeksleri ekim ayında karışık bir görünüm sunmuştu. Buna göre, ekim ayında aylık bazda hizmet sektörü güven endeksi %0,5, inşaat sektörü güven endeksi %0,9 ve reel kesim güven endeksi ise %0,2 oranında artış kaydederken, buna karşın perakende ticaret güven endeksi %3,3 oranında gerilemişti. Arındırılmış kapasite kullanım oranı eylül ayında 1,2 puanlık artışın ardından ekim ayında 0,1 puanlık sınırlı düşüşle %76,8 seviyesine gerilemişti, bununla birlikte 2022 yılı ortalamasının altındaki seyrini sürdürmüştü.
  • Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yayınlanan eylül ayı verilerine göre, gelen yabancı ziyaretçi sayısı aylık bazda %13 düşüşle 5,8 milyon kişi seviyesinde gerçekleşmekle birlikte, bu yılın eylül ayındaki veri tarihsel olarak en iyi eylül ayına işaret etmişti. Gelen yabancı ziyaretçi sayısının eylül ayında yıllık bazda artış hızı ise %5,6’dan %5,7’ye hafif yükselmişti.
  • TCMB, ekimde Hafize Gaye Erkan başkanlığındaki beşinci PPK toplantısında politika faizini beklentilerle uyumlu olarak %30’dan %35 seviyesine yükseltmişti. Böylece son beş toplantıdaki toplam faiz artışı miktarı 26,5 yüzde puana ulaşmıştı. Ayrıca enflasyon görünümünde belirgin iyileşme sağlanana kadar ”parasal sıkılaştırmanın gerektiği zamanda ve gerektiği ölçüde kademeli olarak güçlendirileceği” ifadesi bir önceki metinle aynı şekilde vurgulanmaya devam edilmişti. Bunun yanında, Türk lirası mevduat payının artırılmasına yönelik ilave adımlarla parasal aktarım mekanizmasının güçlendirilmeye devam edileceği ve faiz artırımının yanı sıra, parasal sıkılaştırma sürecini destekleyecek seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma kararları almanın sürdürüleceği vurgulanmıştı. Banka’nın bu haftaki toplantısında ise beklentiler, politika faiz oranının Bloomberg Anketine göre %37,50 seviyesine yükseltilmesi yönünde.

ŞİRKET HABERLERİ

Alarko Holding (ALARK, Sınırlı Pozitif): Şirket ile Kazakistan Cumhuriyeti Çimkent Valiliği arasında Kazakistan Cumhuriyeti’nin Çimkent şehrinde seralara ilişkin yatırım projelerin planlanması ve uygulanmasına yönelik karşılıklı anlayış ve işbirliği oluşturmayı konu alan ön iyi niyet protokolü imzalanmıştır.

Albaraka Türk Katılım Bankası (ALBRK, Nötr): Banka’nın fon kullanıcısı olarak yer aldığı, azami tutarı 1 milyar USD veya diğer para birimleri cinsinden muadili tutara kadar, Yurt Dışında Kira Sertifikası ihracına yönelik kurulması kararlaştırılmış olan MTN Programı kapsamında, 15 ay vadeli 150mn USD tutarlı ve 370 gün vadeli 50mn EUR tutarında, Hibrit (Wakala/Murabaha) yapı kullanılarak iki ayrı Sukuk ihracı gerçekleştirilmiştir.

Türk Hava Yolları (THYAO, Nötr): Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P, bağımsız kredi profilini bir kademe yükselterek bb-‘den bb’ye çıkartmıştır. Kredi notunu ise B (durağan)’da ülke notu seviyesinde sabit tutmuştur. S&P ayrıca, Ortaklığın 2015 yılında ihraç etmiş olduğu USD cinsi Ekipman Teminatlı Geliştirilmiş Kredi Sertifikaları’na ait kredi notunu B(sf) olarak teyit etmiştir.

SEKTÖR HABERLERİ

Borsa İstanbul: BIST Piyasa Değeri Ağırlıklı Pay Endeksleri Kural Setinde yapılan değişiklikler için tıklayınız

Otomotiv: Elektrikli otomobillerin ÖTV matrahında düzenlemeye gidildi. Buna göre Kararla, %10 ÖTV oranına tabi olan söz konusu otomobiller için esas alınan matrah eşiği 1.250bin TL’den 1.450bin TL’ye çıkarıldı. (Kaynak: Bloomberg HT)

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Anatolia Tanı ve Biyoteknoloji (ANGEN): Şirket ile bir kamu kuruluşu arasında muhtelif PCR kitlerinin alımı ile ilgili 17,2mn TL’lik bir sözleşme imzalanmıştır.

CVK Maden İşletmeleri (CVKMD): Şirket’in, halka arz sürecinde yer verilen yatırım projeksiyonları kapsamında Balıkesir’deki altın maden sahasında gerçekleştirilmesi planlanan üretim faaliyetlerine yönelik tesis için seperasyon ve filtre ekipmanları tedariki konusunda yurt içinde yerleşik bir şirket ile anlaşma sağlanmıştır. Siparişin toplam bedeli 5,4mn EUR (yaklaşık 168,4mn TL)’dur.

Etiler Gıda (ETILR): Migros Yemek ile şirket arasında ürünlerin satışına ilişkin anlaşma imzalanmıştır.

Kalekim (KLKIM): Şirketin, Mersin serbest bölgede yer alan mevcut üretim tesisinin, üretim süreçlerinde verimliliğin artırılması adına, konsantre ürünlerin üretiminin farklı bir lokasyona taşınması yönündeki arayışları doğrultusunda, seramik yapıştırıcı ve derz dolguları, ısı yalıtım, mantolama, su izolasyonu ve beton katkı kimyasalları üretim tesisi kurmak üzere talep etmiş olduğu yaklaşık 25.172m2 parsel talebi Mersin Tarsus OSB yönetimince uygun bulunarak, ilgili parselin ön tahsisi gerçekleşmiştir. Arazi tahsisi ile ilgili olarak 88,1mn TL ödeme yapılmıştır. Hisse cuma gününü %3,4 yükselişle tamamlamıştı.

Logo Yazılım (LOGO): Şirket Yönetim Kurulu tarafından, pay geri alımı yapılabilmesine, geri alıma konu edilecek azami pay sayısının daha önceki alımlar dahil ödenmiş sermayenin %10’unu aşmamasına ve azami fon tutarının ise 400mn TL olarak belirlenmesine, geri alım işlemlerinin karar tarihinden itibaren 1 yıllık sürede gerçekleştirilmesine karar verilmiştir.

Orge Enerji (ORGE): Şirket’in, Bursa’da inşası devam eden Bursa Emek – Şehir Hastanesi Hafif Raylı Sistem Projesi’nin Elektrik İşleri’nin yapımına yönelik olarak verdiği 6,1mn EUR+KDV ve 90,9mn TL+KDV tutarındaki teklifin kabul edildiği ve ihalenin Şirket lehine sonuçlandığı İşveren Söğüt – Taşyapı HRS İnşaatı A.O. tarafından Şirket’e bildirilmiştir. İşveren ile sözleşme görüşmelerine başlandığı ve işin 570 günde bitirilmesinin planlandığı açıklanmıştır.

Ayrıca Şirket’in, Muğla’da inşa edilecek Bodrum Hillside Hotel Projesi’nin elektrik işlerine yönelik verdiği teklifin İşveren Alarko GYO A.Ş. tarafından kabul edildiği sözleşmenin imza süreci tamamlanmıştır. Sözleşme bedeli 3,9mn USD ve 102,6mn TL tutarındadır. İşin 31.12.2024 tarihine kadar tamamlanacağı açıklanmıştır.

Kaynak: Ziraat Yatırım Sabah Stratejisi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!