Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (20.02.2024)

SABAH STRATEJİSİ

Haftanın ilk işlem gününde 9.173- 9.404 seviyeleri arasında hareket eden BIST100 endeksi, günü 9.196 seviyesinden %0,6 oranında azalışla tamamladı. Endekste 79 hisse günü ekside kapattı. Puan bazlı endekse en fazla katkı yapan hisseler olarak TUPRS, MIATK ve KCHOL öne çıkarken; THYAO, SAHOL ve TCELL ise puan bazlı endekste en fazla negatif etki eden hisseler oldu. Öte yandan, Bankacılık endeksi (XBANK) %0,5, Sınai endeksi (XUSIN) de %0,7 oranında düşüş kaydetti. BIST100’ün bugüne yatay bir görüntüyle başlamasını bekliyoruz. Bu sabah yurtdışı piyasalardaki fiyatlamalara bakıldığında, ABD vadelileri hafif ekside seyrederken, Japonya Hariç MSCI Asya Pasifik endeksi de %0,3 oranında geriliyor. Bugünkü veri takviminde, yurtiçinde ocak ayı yurt dışı üretici fiyat endeksi (YD-ÜFE) ve aralık ayı uluslararası yatırım pozisyonu istatistikleri izlenecek. Yurtdışında ise Asya tarafında bu sabah Çin Merkez Bankası’nın, haziran ayından bu yana ilk kez beş yıllık gösterge faiz oranını 25 baz puan indirerek %4,20’den %3,95’e (beklenti: 5-15 puan indirim) çekmesi öne çıkıyor. Buna karşın Şanghay endeksi hafif ekside. Öte yandan, risk iştahındaki kısmi baskı ile Dolar lehine hafif fiyatlamalar gözleniyor.

MAKROEKONOMİ

Almanya Merkez Bankası (Bundesbank), zayıf dış talep, tüketicilerin temkinli duruşu ve yüksek borçalanma maliyetleriyle yatırımların azalması nedeniyle Almanya ekonomisinin muhtemelen resesyonda olduğunu belirtti. Banka, henüz toparlanmanın görülmediği belirtilerek, üretimin 2024 yılının ilk çeyreğinde de hafif şekilde gerileyebileceğini ve böylece iki çeyrek üst üste daralma ile birlikte ekonominin resesyona girebileceğini vurguladı.

TCMB tarafından aralık ayı kısa vadeli dış borç istatistikleri yayınlandı. Buna göre, kısa vadeli dış borç stoku aralıkta aylık 2,8 milyar USD artışla 174,4 milyar USD seviyesine yükseldi ve böylece rekor seviyede kaydedildi, yıllık bazda (geçen yılın aynı ayına göre) ise 25,6 milyar USD artış gerçekleştirdi.

  • Orijinal vadesine bakılmaksızın vadesine 1 yıl veya daha az kalmış dış borç verileri kullanılarak hesaplanan kalan vadeye göre kısa vadeli dış borç stoku ise, aralıkta aylık 0,4 milyar USD artışla 226,6 milyar USD seviyesine yükselerek rekor seviyede kaydedildi, yıllık bazda ise artış 36,4 milyar USD seviyesinde gerçekleşti.

Bugün veri takvimine bakıldığında,

Yurt içinde, TSİ 10’da TÜİK tarafından ocak ayı yurt dışı üretici fiyat endeksi (YD-ÜFE) verisi yayınlanacak. Yurt dışına ihraç edilen ürünlerin üretici fiyat değişimlerini ölçen yurt dışı üretici fiyat endeksinin (YD-ÜFE) aylık bazda artış hızı aralık ayında %3,51’den %2,58 seviyesine yavaşlarken, yıllık bazda ise %59,15’ten %58,40 seviyesine gerilemişti.

Ayrıca TSİ 10’da TCMB tarafından aralık ayı uluslararası yatırım pozisyonu istatistikleri yayınlanacak. Net uluslararası yatırım pozisyonu, bir ülkenin yurt dışı finansal varlıkları ile yurt dışına olan finansal yükümlülükleri arasındaki fark olarak adlandırılmaktadır. Net uluslararası yatırım pozisyonu açığı ekim ayının sonundaki -275,3 milyar USD’den 10,6 milyar USD’lik azalışla kasım ayının sonu itibarıyla -264,7 milyar USD seviyesine gerilemişti, uluslararası yatırım pozisyonu/GSYH oranı ise -%25,6 seviyesinden -%24,6 seviyesine gelmişti.

ŞİRKET HABERLERİ

Aksa Enerji (AKSEN, Sınırlı Pozitif): Aksa Enerji’ye bağlı Aksa Energy Company Ghana Limited, 6 Nisan 2023 tarihinde Electricity Company of Ghana ile 350 MW kurulu gücünde Kumasi kombine çevrim doğalgaz santrali kurulumu, elektrik üretimi ve üretilen elektriğin garantili satışı konusunda USD bazlı 20 yıl süreli bir enerji satış anlaşması imzalamıştı. Kumasi kombine çevrim doğalgaz santrali kurulumu için Mart 2024’de santral inşaatının başlaması planlanmakta olup, 2025 yılının ilk çeyreğinde ticari faaliyete başlanması öngörülmektedir. Bu plan dahilinde, söz konusu santral kurulumu için gerekli ekipman tedariğinin sağlanması kapsamında Aksa Energy Company Ghana Limited ile Age Enerji Üretim arasında “Makine ve Ekipman Satış Sözleşmesi” imzalanmıştır.

Koç Holding – Tat Gıda (KCHOL, TATGD, Nötr): Tat Gıda paylarının satış süreci ile ilgili olarak 08.01.2024 tarihli özel durum açıklamasında belirtilen kapanış ön koşullarının yerine getirilmesini takiben; Tat Gıda sermayesinin toplam %49,04’üne denk gelen kısmının ve ayrıca 15 adet kurucu intifa senedinin Memişoğlu Tarım Ürünleri Ticaret Limited Şirketi’ne satışı ile devir ve ödeme işlemleri tamamlanmıştır. Devre konu toplam %49,04 oranındaki Tat Gıda payları için 80,9mn USD olarak belirlenen pay devir bedeli, kapanış tarihi esas alınarak hazırlanacak bağımsız denetimden geçmiş finansal tablolardaki net borç ve net işletme sermayesi tutarları üzerinden uyarlamaya tabi olacaktır.

Türkiye Sigorta (TURSG, Sınırlı Negatif): Türkiye Sigorta’nın 4Ç2023’teki konsolide olmayan net dönem karı 1.053mn TL olarak gerçekleşmiştir. 2022 yılının son çeyreğinde 424mn TL kar yazılmıştı. Ortalama piyasa beklentisi ise 1.394mn TL kar idi. Şirket’in genel teknik dengesi 1.545mn TL olarak gerçekleşmiştir. Bir önceki yılın son çeyreğinde bu kalemden 156mn TL gelir yazılmıştı. Diğer yandan, 4Ç2023’te 21mn TL net yatırım (4Ç2022: 2.426mn TL gelir) gideri kaydedilmiştir.

Dördüncü çeyrek karı sonrasında Şirket’in 2023’teki net dönem karı 6.155mn TL’ye yükselmiştir. 2022 yılındaki net dönem karı 941mn TL idi.

SEKTÖR HABERLERİ

Otomotiv: Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, ocak ayında, geçen yılın aynı ayına göre %3’lük artışla 2.800mn USD dış satıma imza atıldığını belirtti. 2024 yılı için bir projeksiyon hazırladıklarına değinen Çelik, bu yılın ihracat hedefinin 39.000mn USD olduğuna da değindi. (Kaynak: AA)

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Agrotech (AGROT): Şirketin %90 bağlı ortaklığı bulunan Grid Teknoloji, Birleşik Arap Emirlikleri’nin organizasyonlarından Turkish Business Council (TBC) tarafından 2000’den fazla üye ve şirkete hizmet sunmak üzere düzenlenen ihaleyi kazanmıştır.

BMS Birleşik Metal (BMSTL): Şirket, Birleşik Krallık’tan galvanizli tel siparişi almıştır. Sipariş bedelleri toplamı 557bin GBP’dir.

Gen İlaç (GENIL): Şirket, inovasyon ve global büyüme stratejileri doğrultusunda, ilaç sınıfının ilk üyesi araştırma ilacı SUL-238’in ilk defa insanlarda kullanıldığı Faz 1 klinik çalışmasına başlamıştır.

Netaş Telekomünikasyon (NETAS): Şirket, Türk Telekomünikasyon’dan, 1,3mn USD tutarında HGW Wifi5 ve 5,5mn USD tutarında HGW Wifi6 modem siparişi almıştır.

Oncosem (ONCSM): Şirket ile Ankara Etlik Şehir Hastanesi tarafından yapılan “Kemoterapi İlaç Hazırlama Hizmet Alımı İhalesi (24 Aylık) ” sözleşmesi, 37,6mn TL bedelle imzalanmıştır.

VBT Yazılım (VBTYZ): Şirket’in ihalesine katıldığı projelerden biri olan SGK Medula ve Sigorta Veritabanları Yazılımları Lisans Güncelleme ve Destek Bakım hizmet alımı ihalesi sonuçlanmış olup en iyi fiyatı sunan firma olduğu karar yazısı ile şirkete bildirilmiştir. Alınan işin bedeli 111,4mn TL+KDV’dir. İşin yükümlülükleri 2024 yılı içerisinde tamamlanacaktır.

Kaynak: Ziraat Yatırım Sabah Stratejisi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!