Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (2.04.2024)

SABAH STRATEJİSİ

Seçim sonrası ilk işlem gününe %1 primli başlayan BİST-100 gün içinde %2 eksiye geriledikten sonra, gelen alımlar sonrası, hafif artıda kapatmayı başardı. İşlem hacminin 107,7 milyar TL seviyesinde gerçekleştiği endekste 66 hisse negatif bölgede günü tamamladı. Taş/Toprak, GYO ve Metal Ana endeksleri negatif ayrışırken, bankacılık ve ulaştırma pozitif ayrıştı.  Hisse bazlı bakıldığında, SASA, EREGL ve ASELS baskı oluştururken, KCHOL, THYAO ve YKBNK endekse destek verdi. Yurtdışında bakıldığında, dün ABD’de PMI verileri takip edildi. İmalat sektörü PMI verisi 52,5’ten 51,9 seviyesine çekilirken, ISM imalat sanayi PMI endeksi ise 47,8’den 50,3 seviyesine yükseldi. Geçtiğimiz cuma yayımlanan PCE verisinin de beklentilere paralel gelmesi dikkatleri çarşamba günkü Fed Başkanı Powell’ın konuşmasına çevirmiş durumda. Bunlara ek olarak, Dün ABD’de 10 yıllıklar %4,34’e, 2 yıllıklar ise %4,73’e kadar yükseldi. Bu ortamda, Dow Jones ve S&P 500 %0,6 ve %0,2 düşüş kaydederken, Nasdaq %0,1 hafif artıda kapattı. Bu sabaha baktığımızda, dolar endeksinin dünkü kapanış olan 104,5’ten 105,1’e yükseldiğini izliyoruz. Asya’da ise Japonya hariç MSCI Asya Pasifik endeksi ise (2 günlük tatil sonrası Hang Seng’in pozitif ayrışmasıyla) %0,6 artıda. Diğer taraftan, ABD vadelileri ekside, Avrupa vadelileri ise hafif artıda. Yurtiçinde bu sabah BİST-100’ün güne yatay bir başlangıç yapmasını bekliyoruz. Veri takviminde bugün, Almanya’da TÜFE izlenecek. Ek olarak, Fed Guvernörü Bowman, New York Fed Başkanı Williams, Cleveland Fed Başkanı Mester, San Francisco Fed Başkanı Daly’nin konuşmaları takip edilecek.

MAKROEKONOMİ

ABD tarafında, ekonomik faaliyetin son görünümüne ilişkin sinyal veren mart ayı S&P Global imalat sektörü nihai PMI verisi ve ISM imalat sanayi PMI verisi takip edildi.

  • Buna göre, martta imalat sektörü PMI verisi, firmaların yeni siparişlerindeki artışın yavaşlamasının etkisiyle 52,5’ten 51,9 seviyesine aşağı yönlü revize edilerek imalat sektöründe büyümenin hafif yavaşladığına işaret etti.
  • ISM imalat sanayi endeksi ise on altı ayda daralma bölgesindeki seyrin ardından martta 47,8’den 50,3 seviyesine yükselerek imalat sanayinin yeniden büyüme bölgesine geçtiğine işaret etti.

Yurt içinde ise, S&P Global/İSO imalat sektörü PMI, martta 50,2’den 50 seviyesine gerileyerek imalat sektörünün büyüme bölgesinden durağan seyre geçtiğine işaret etti. Detaylara bakıldığında, üretim hafif artarken yeni siparişler ve istihdam hacimlerinde ise düşüşler devam etmesine karşın durma noktasına yaklaştı. Yeni siparişlerdeki yavaşlama son dokuz ayın en düşük oranında kaydedildi.

  • Martta takip edilen 10 sektör arasında yeni siparişlerin arttığı tek sektör gıda ürünleri sektörü olurken, üretimini artıran sektörlerin sayısı dörtten üçe geriledi.  Yeni siparişlerde en sert düşüş tekstil ürünlerinde görüldü. Üretimde en belirgin artış gıda ürünleri sektöründe gözlenirken, en sert yavaşlama tekstil sektöründe gerçekleşti, üretimdeki durağan seyir, yeni siparişlerin gıda ürünleri dışındaki tüm sektörlerde daralmasından kaynaklandı.
  • Martta istihdamını artıran sektör sayısı ise Mayıs 2020’den bu yana ilk kez ikiye geriledi. İstihdamını artıran iki sektör gıda ürünleri ile makine ve metal ürünleri sektörleri oldu.
  • Ayrıca Türk Lirası’nın dolar karşısındaki değer kaybı girdi fiyatlarında yükselişe yol açan ana unsur olmayı sürdürdü. Girdi fiyatları artış hızı son üç ayın en ılımlı düzeyinde gerçekleşmesine karşın yüksek seyrini sürdürdü. Girdi fiyatlarındaki en sınırlı artış giyim ve deri ürünlerinde görülürken, en sert yükseliş ise kara ve deniz taşıtları sektöründe gerçekleşti.
  • Martta firmaların ürün satış fiyatlarındaki artış da son üç ayın en düşük seviyesinde kaydedildi, ancak artış hızı belirgin seviyede kaldı ve seri ortalamasının üzerinde kaydedildi. Ürün satış fiyatlarında en hızlı artış kara ve deniz taşıtlarında görülürken, en yavaş artışlar ise elektrikli ve elektronik ürünler ile kimyasal, plastik ve kauçuk ürünlerinde oldu.

Yurt dışında bugün veri takvimine bakıldığında,

ABD tarafında, üretimin seyrine ilişkin olarak şubat ayına ilişkin dayanıklı mal siparişleri nihai verisi ve fabrika siparişleri verisi TSİ 17’de izlenecek. Dayanıklı mal siparişleri, aylık bazda iki aylık düşüşün (aralıkta %0,3 düşüş ve ocakta %6,9 düşüş) ardından şubat ayında öncü verilere göre %1,4 oranında artışla kısmi toparlanma kaydetmişti ve beklentilerin üzerinde gerçekleşmişti. Detaylara bakıldığında, şubat ayındaki artışta, savunma dışı uçaklar ve parçaları (%24,6 artış) başta olmak üzere, savunma amaçlı uçaklar ve parçaları (%9,8 artış), ulaşım ekipmanları (%3,3 artış) ve bilgisayar (%3,1 artış) siparişlerindeki artışlar etkili olmuştu. Bunun yanında, ABD’de firmaların yatırım harcamalarının göstergesi olan hava araçları hariç savunma dışı sermaye malları siparişleri ise ocakta %0,4 oranında düşüşün ardından şubatta %0,7 artışla toparlanma sergilemişti. Fabrika siparişleri ise, aylık bazda aralıkta %0,3 düşüşün ardından ocakta %3,6 oranında beklentilerin üzerinde gerileyerek Nisan 2020’den bu yana en sert düşüşü kaydetmişti ve böylece düşüşünü ikinci aya taşımıştı.

Ayrıca ABD’de istihdam piyasası verilerinden, şubat ayı JOLTS açılan iş sayısı verisi TSİ 17’de izlenecek. Ocak ayı JOLTS açılan iş sayısı verisi, 8,89 milyondan 8,86 milyon seviyesine beklentilerden daha sınırlı gerileyerek son üç ayın en düşük seviyesinde kaydedilmişti ve firmaların iş gücü talebinin kısmi yavaşladığına işaret etmişti. Şubatta ise açılan iş sayısının 8,76 milyon kişi seviyesine gerileyerek iş gücü talebindeki kısmi yavaşlamanın sürdüğüne işaret etmesi bekleniyor.

Avrupa tarafında ise, son ekonomik görünüme ilişkin bilgi veren mart ayı HCOB imalat sektörü nihai PMI verileri takip edilecek. Öncü verilere göre, mart ayında bölge genelinde imalat PMI’lar, finansal koşullardaki sıkılaşmanın ve zayıf seyreden talebin etkisiyle 50 büyüme eşik seviyesinin altında daralma bölgesindeki seyirlerini sürdürmüştü. Bu kapsamda, imalat PMI’lar, mart ayında Almanya’da 42,5’ten 41,6’ya, Fransa’da 47,1’den 45,8’e ve Euro Bölgesi’nde 46,5’ten 45,7’ye gerileyerek imalat sektöründe daralmanın hafif hızlandığına işaret ederken, buna karşın İngiltere’de ise 47,5’ten 49,9 seviyesine yükselerek imalat sektöründe daralmanın hafif yavaşladığına işaret etmişti.

Diğer yandan, ECB’nin para politikasına yön verecek olan enflasyon verilerinden, TSİ 15’te Almanya’da mart ayı öncü TÜFE verileri takip edilecek. Almanya’da manşet TÜFE, aylık bazda ocakta %0,2 oranında artışın ardından şubatta öncü veriyle uyumlu olarak %0,4 artış sergilemişti, yıllık bazda ise %2,9’den %2,5 seviyesine gerilemişti ve böylece Haziran 2021’den bu yana en düşük seviyede kaydedilmişti. Ayrıca Almanya’da yıllık bazda çekirdek TÜFE ise şubat ayında bir önceki aya benzer şekilde %3,4 seviyesinde gerçekleşerek Haziran 2022’den bu yana en düşük seviyede kaydedilmişti. Martta ise öncü verilere göre, Almanya’da TÜFE’nin aylık bazda artış hızının %0,4’ten %0,5 seviyesine yükselmesi ve yıllık bazda ise %2,5’ten %2,2 seviyesine gerilemesi bekleniyor.

ŞİRKET HABERLERİ

Arçelik (ARCLK, Sınırlı Pozitif): Arçelik’in büyüme stratejisine paralel olarak, Arçelik ile Whirlpool Avrupa’da faaliyet gösteren üretim, satış ve pazarlama iştiraklerinin tamamının, Arçelik’in çoğunluk hissesi ile kontrol edeceği bir yapı altında birleştirilmesi amacıyla arasında İştirak Sözleşmesi imzalanmıştı. 1 Nisan 2024 tarihinde, Sözleşme’de düzenlenen kapanış koşullarının gerçekleştirilmesini takiben, Arçelik’in Avrupa’daki bağlı ortaklıklarının paylarının ayni sermaye yoluyla devredildiği Beko Europe’a, Whirlpool’ın Avrupa’da bulunan üretim, satış ve pazarlama iştiraklerinin tamamının sahibi olan Whirlpool Europe paylarının tamamı ayni sermaye yoluyla devredilmiştir. Söz konusu işlemler neticesinde, Beko Europe sermayesinin %75’i Beko B.V.’ye, %25’i ise Whirlpool EMEA’ya tahsis edilmiştir. Taraflar, kesinleşen kapanış finansal tablolarına göre gerekmesi halinde farklılaşan ortaklık oranının aynı kalması için 30mn EUR’a kadar Beko Europe’a nakit ödeme yapacaklardır. Ortaklık oranının korunması için belirlenen tutardan yüksek bir ödeme ihtiyacı olması durumunda, taraflar ilgili ödemeyi yapma ya da yeni ortaklık oranını kabul etme haklarına sahiplerdir. Arçelik’in işleme konu bağlı ortaklıklarının 2023 yıl sonu konsolide net cirosu yaklaşık 2.400mn EUR, Whirlpool’un işleme konu Avrupa bağlı ortaklıklarının 2023 yıl sonu konsolide net cirosu ise kesinleşmeyen finansal bilgilere göre yaklaşık 3.000mn EUR olarak hesaplanmaktadır. Ayrıca, Whirlpool’un Birleşik Arap Emirlikleri ve Fas’ta kurulu, MENA pazarında faaliyette bulunan Whirlpool MEEA ve Whirlpool Maroc unvanlı iki bağlı ortaklığına ait hisselerin tamamı ile Whirlpool’un MENA bölgesindeki faaliyetleri, MENA pay alım satım sözleşmesinde düzenlenen kapanış işlemlerini takiben, 1 Nisan 2024 tarihinde Beko B.V. tarafından devralınmıştır. Kapanış finansal tabloları üzerinden belirlenecek net borçluluk ve net işletme sermayesi düzeltmesine tabi olmak üzere 20mn EUR olarak öngörülen işlem bedeli, mevcut finansal bilgiler esas alınarak net nakit pozisyonu etkisiyle, 38mn EUR olarak hesaplanmış ve Whirlpool EMEA’ya 1 Nisan 2024 tarihinde ödenmiştir.  Söz konusu bedel, kesinleşen kapanış finansal tabloları üzerinden ayrıca düzeltmeye tabi olacaktır. MENA işlemi kapsamında devralınan Whirlpool iştiraklerinin 2023 yılı konsolide tahmini net cirosu ise yaklaşık 121mn EUR seviyesindedir. Taraflar arasında 1 Nisan 2024 itibariyle ayrıca, 17.01.2023 tarihli özel durum açıklamasında belirtilen esaslara uygun olarak Ortaklık Sözleşmesi, Marka Lisans Sözleşmeleri ile faaliyet ve tedarik esasları gibi diğer konularda ilgili sözleşmeler imzalanmıştır.

Bera Holding (BERA, Nötr): Grup şirketlerinden Golda Gıda ile Tarım Kredi Tedarik arasında değişik ürün gruplarının üretilmesi için 1 yıl süreli maksimum miktarı 42bin ton olan tedarik sözleşmesi imzalanmıştır.

Europen Endüstri (EUREN, Nötr): Dünkü Yönetim Kurulu toplantısında, halihazırda şirketin bilançosunda yatırım amaçlı gayrimenkuller içerisinde yer alan Eskişehir ili Tepebaşı ilçesinden yer alan 999marsa üzerinde yer alan 61 odalı otelin 30.06.2024 tarihinde devredilmek üzere 129mn TL (devir tarihi itibarıyla yapılacak ayarlamalar sonrası yukarı yönlü değişebilir) bedelle Kırımoğlu Otelcilik’e satışına karar verilmiştir. Elde edilen gelirin devam eden yatırımlarda kullanılması planlanmaktadır.

Girişim Elektrik (GESAN, Nötr): Şirket, Cezayir’de yerleşik Tosyalı Iron Industry’den yüksek gerilim enerji nakil hatlarında kullanılmak üzere cam izolatör siparişi almıştır. Sipariş bedeli 1,3mn USD’dir. Ayrıca Şirket, Çin Merkezli Ceec Anhui No.1 Electrical Energy şirketinin Adana Şubesi ile Türkiye Rixos Hotel Lisanssız GES Projesi için anlaşma sağlamıştır. Anlaşma bedeli vergiler hariç toplam 4,9mn USD’dir.

Qua Granite (QUAGR, Nötr): Hekimoğlu Grup tarafından yapılan Elazığ İli Merkez ilçesi, Aksaray Mahallesi 1 Etap 462 Adet Konut İnşaatı ile Altyapı ve Çevre Düzenlenmesi İşi için 01/04/2024 tarihinde KDV dahil 6,2mn TL tutarında satış sözleşmesi imzalanmıştır.

SDT Uzay Teknolojileri (SDTTR, Nötr): Şirket, yurt dışında bir uydu firmasından, uydu yer istasyonu sistemleri konusunda toplam değeri 1,6mn EUR olan bir sipariş almıştır. Siparişin teslimatı, 2025 yılında gerçekleştirilecektir.

Tüpraş (TUPRS, Sınırlı Pozitif): Şirket yönetimi tarafından teklif edilen temettü dağıtım tarihi genel kurul tarafından kabul edilmiştir. Buna göre; hisse başı brüt 10,38       TL (net: 9,34 TL) temettü ödemesi 03.04.2024 tarihinde dağıtılıp, 05.04.2024 tarihinde gerçekleşecektir.  Ayrıca Yönetim Kurulu’nun teklifi doğrultusunda, şirket yönetimince finansal piyasalardaki gelişmelere ve şirket likidite durumunun gelişimine göre yılın ikinci yarısında uygun koşullar oluşması halinde olağanüstü genel kurul kararı ile ilave kar payı dağıtım imkanlarının da ayrıca değerlendirilebileceği hakkında da bilgi verildi.

SEKTÖR HABERLERİ

Beyaz Eşya: TÜRKBESD açıklamasına göre iç pazardaki artışta Şubat 2023’te deprem felaketinin yarattığı baz etkisi etkili oldu. Şubatta ihracat yıllık %1 düşüşle 1,83mn adede geriledi. Üretim %2 arttı 2,86mn adet oldu. Yılın ilk iki ayında iç satışlar %31 artışla 1,91mn adede ulaştı. İlk iki ayda ihracat %2 gerilerken üretim %3 arttı. (BloombergHT)

Demir-Çelik: Yerli üretici Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş. (EREGL) firması tarafından yapılan başvuru neticesinde, Güney Kore Cumhuriyeti menşeli “rulo halinde olmayan sıcak haddelenmiş yassı çelik” (kalın levha) ürününe yönelik İthalatta Haksız Rekabeti Değerlendirme Kurulunun kararı ile bir damping soruşturması açılmasına karar verildi. (Kaynak: BloombergHT)

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Brisa Bridgestone (BRISA): Planlı rutin bakım duruşu sebebiyle, Aksaray fabrikasında 27.07.2024 Cumartesi günü saat 00:00’dan 02.08.2024 Cuma günü saat 23:59’a kadar, İzmit fabrikasında 26.07.2024 Cuma günü saat 00:00’dan 04.08.2024 Pazar günü saat 23:59’a kadar üretime ara verilmesine karar verilmiştir.

Ebebek Mağazacılık (EBEBK): Şirket Mart ayı içerisinde; 1 İstanbul’da ve 1 İzmir’de olmak üzere toplam 2 mağaza açmıştır. Böylelikle toplam şirketin mağaza sayısı 31 Mart 2024 tarihi itibarıyla 235 tanesi geleneksel, 7 tanesi mini olmak üzere 242’ye ulaşmıştır.

Gersan Elektrik (GEREL): Şirket ile Acm Mühendislik firması arasında, firmanın İzmit Millet Bahçesi Şantiyesi işi için kullanılmak üzere Kablo Kanalı, Topraklama vb. ihtiyaçlarının şirket tarafından tedarik edilmesine yönelik yaklaşık olarak 12,4mn TL bedelli anlaşma yapılmıştır.

Katılımevim (KTLEV): Şirket 2024 Mart ayında toplam 3.250mn TL tutarında yeni ev ve araç sözleşmesi imzalamıştır.

Kızılbük GYO (KZGYO): Marmaris’te bulunan Sinpaş Kızılbük Thermal Wellness Resort projesinde Mart ayı içerisinde 283 adet devremülkün satışı gerçekleştirilmiş olup, bu satışlardan 142,9mn TL ön satış cirosu elde edilmiştir. Projede bugüne kadar toplam 26.919 adet devremülk satışı gerçekleştirilmiş olup sözleşmesi yapılmıştır. Yapılan devremülk satışlarına ilişkin toplam KDV hariç 5.776mn TL ön satış cirosu elde edilmiştir.

Makim Makina (MAKIM): Şirket yurt içi bir müşterisinden medikal alanında 2,2mn EUR tutarında yeni bir sipariş almış olup siparişe konu ürünlerin 2024 Eylül ayı içerisinde teslim edilmesi planlanmaktadır.

PC İletişim (PCILT): Şirket Yönetim Kurulu’nun 1 Nisan 2024 tarihli toplantısında, bağlı ortaklığı Maya Medya’nın 500bin TL sermayesinin, kalan 250bin TL’lik paylarının Mekanik Medya’dan bütün hakları ile birlikte 44,5mn TL peşin ödeme karşılığında devir ve temlik alınmasının onaylanmasına karar verilmiştir.

Polisan Holding (POLHO): Şirket’in 2023 yılı net dönem karı 2022 yılına göre %65,7 oranında azalarak 747,7mn TL’ye gerilemiştir. Satış gelirleri 2023’te yıllık olarak %26,4 oranında düşmüş ve 5.604mn TL’yi göstermiştir. Polisan Holding’in brüt karı ise aynı dönemler itibariyle %9,4 oranında azalarak 1.200mn TL olmuştur. Brüt kar marjı yıllık 4 puan yükselişle %21,4’ü göstermiştir. Operasyonel giderleri %28,3 oranında artan Şirket, 159,3mn TL net diğer faaliyet gideri (2022: 112,8mn TL net gider) yazmıştır. Şirket’in 2023 yılı FAVÖK’ü 996,9mn TL ile 2022’nin %16,2 altında gerçekleşmiştir. Ek olarak, FAVÖK marjı 2,2 puanlık iyileşmeyle %17,8 olmuştur. Şirketin yatırım faaliyetlerinden net gelirleri %54 azalışla 625mn TL’ye gerilemiştir.İlgili dönemde şirketin net finansman gideri 196,2mn TL’yi göstermiştir. 2022’deki net finansman gideri 259,3mn TL idi. 7mn TL’lik parasal kayıp (2022: 216mn TL parasal kayıp) ve 193,7mn TL’lik vergi gideriyle birlikte Polisan Holding’in 2023’deki net karı 747,7mn TL olmuştur. Net kar marjı ise %13,3 (2022: %28,7) olarak hesaplanmaktadır.

Ek olarak Şirket Yönetim Kurulu tarafından Genel Kurul onayına sunmak üzere, pay başına brüt 0,12 TL (net 0,11 TL) temettü dağıtma kararı aldığı belirtildi. Son kapanış fiyatına göre temettü verimi %0,7 olarak hesaplanmaktadır.

TAB Gıda (TABGD): Şirket, 2024 yılının birinci çeyreğinde sistem genelinde 45 yeni restoran açarken, 31 Mart 2024 itibarıyla kendi işlettiği 943 ve franchise’lar tarafından işletilen 711 olmak üzere toplam 1.654 restorana ulaşmıştır.

Silverline Endüstri (SILVR): Şirket ile Silverline Ev Gereçleri arasında 2020 yılı ve izleyen yıllara ilişkin yapılan ve 07.02.2020 tarihinde KAP da ilan edilen marka kullanım sözleşmesi kapsamında 01 Ocak 2024 – 31 Mart 2024 tarihleri arasında şirket üretimi dışında Silverline ve Esty markalı ürünlerin satışından dolayı Silverline Ev Gereçleri firmasından 355bin TL + KDV marka kullanım ücreti fatura karşılığı tahsil edilecektir.

VBT Yazılım (VBTYZ): Şirket, Türkiye’de yerleşik özel bir banka ile “Ana Sistem İşletim Sistemi Yönetim Yazılımı” temini konusunda anlaşmıştır. Sözleşmenin toplam bedeli 538bin USD’dir.

Kaynak: Ziraat Yatırım Sabah Stratejisi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!