Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (17.11.2023)

SABAH STRATEJİSİ

Dün alıcılı seyreden BIST100 günü %1,5’lik yükselişle 7.781’den kapatırken, 68 hisse pozitif tarafta günü tamamladı. Ulaştırma ve Bankacılık yükselişi destekleyen sektörler olarak öne çıktı. Yurtdışına bakıldığında, borsalarda yaşanan yükselişlerin ardından dün kısmi soluklanma eğilimi gözlendi. Kar satışları dışında ABD’de (yılsonu beklentilerini düşüren) Cisco ve (3. çeyrek sonuçları zayıf gelen) Walmart hisselerindeki geri çekilmeler bunda bir parça etkili etkili oldu. Dow Jones %0,1 sınırlı gerilerken, S&P ve Nasdaq %0,1 hafif yükselişle günü tamamladı. Euro Stoxx 50 endeksi ise %0,3 ekside kapattı. Diğer yandan, ABD on yıllık tahvil faizi %4,50’nin altında kalırken, Brent petrol’ün %4,5 oranında düşmesi dikkat çekiciydi. Veri tarafına bakıldığında, haftalık işsizlik maaşı başvuruları beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Bu sabaha baktığımızda, Asya’da (Alibaba’nın bulut biriminde halka arz planlarını geri çekmesinin etkisiyle) olumsuz bir görüntü var, Japonya hariç MSCI Asya Pasifik endeksindeki geri çekilme %0,7 civarında. Diğer taraftan, ABD vadeliler yatay Avrupa vadelileri ise hafif artıda seyrediyor. BIST100’ün ise güne hafif alıcılı bir görüntüyle başlamasını bekliyoruz. Bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Almanya’daki temasları yakından izlenecek. Diğer yandan, TCMB’nin piyasa katılımcıları anketi takip edilecek. Avrupa tarafında TÜFE, ABD’de ise konut başlangıçları ve inşaat izinleri açıklanacak. Son olarak, ECB ve Fed üyelerinin konuşmaları da ajanda yer alıyor.

ŞİRKET HABERLERİ

Kontrolmatik Teknoloji (KONTR, Sınırlı Pozitif): Şirket, yüksek teknoloji odaklı ve elektrifikasyon ürün ve hizmetleri artırmaya yönelik yatırım stratejisi kapsamında; Polatlı/Ankara’da Kontrolmatik markası ile Yüksek Gerilim Gaz İzoleli Şalt Ekipmanları (GIS) üretimi yapmak için seri üretim tesisi kurulmasına karar verilmiş olup, yatırım miktarının yaklaşık 2 fazda toplam 30mn USD olması öngörülmektedir.  Kurulmasına karar verilen tesiste üretilecek olan ürün gamı için 1,5 yıldır devam eden Ar-ge, Mühendislik ve prototip çalışmaları yaklaşık 5mn USD harcama ile tamamlanmıştır. Kontrolmatik’in mevcut tesisinde üretilen prototipler uluslararası sertifikasyon almak üzere akredite kuruluşlara gerekli testler için gönderilmiştir.  Testlerin Ocak 2024 içerisinde tamamlanması ve seri üretimin 2024 2. Çeyrekte başlaması beklenmektedir. Bu minvalde şirket ve Chint Electric Co Ltd arasında 245kV Yüksek Gerilim Gaz İzoleli Şalt Ekipmanı ürün teknolojisinin Türkiye’de seri üretilmesi kapsamında, ürüne ve tesisin kurulumuna yönelik mühendislik ve üretim konularında Teknoloji transferi ve lisans anlaşması imzalanmıştır. Kurulmasına karar verilen tesiste, üretilecek ürün gamı bu gerilim seviyesinde Türkiye ve yakın coğrafyada ilk olup hem ithal ikamesi hem de ihracat girdisi açısından ülke ekonomisine katkıda bulunması beklenmektedir. Bunun yanı sıra, Chint Electric ürün portföyündeki diğer şalt ve elektrifikasyon ekipmanlarının Kontrolmatik markası ile üretilebilmesine yönelik stratejik partnerlik konusunda taraflar arasında iyi niyet anlaşması imzalanmıştır.

Penta Teknoloji (PENTA, Sınırlı Pozitif): Penta Teknoloji, dijital baskı sektörünün en büyük şirketlerinden Xerox ile Türkiye’deki kanal iş ortaklarının tek yetkili distribütörü olmuştur.

TAV Havalimanları Holding (TAVHL, Nötr): TAV Havalimanları’nın Ekim ayında hizmet verilen yolcu sayısı 9,46mn olarak gerçekleşmiştir. Bu rakam 2022 yılı aynı ayına göre %12 oranında artışa işaret ederken, salgın öncesi dönem olan 2019 yılı Ekim ayına göre de %12 oranında daha yüksek seviyededir. Eylül ayında ise Şirket’in hizmet verdiği yolcu sayısı 10,75mn idi. Ekim ayı yolcu sayıları ile birlikte TAV Havalimanları’nın 2023 yılının ilk 10 ayında toplam hizmet verilen yolcu sayısı, bir önceki yılın aynı dönemine göre %23 oranında, 2019 yılının aynı dönemine göre ise %5 oranında artarak 84,09mn’a ulaşmıştır.

SEKTÖR HABERLERİ

Konut: TÜİK Ekim ayı Konut Satış İstatistiklerini paylaşmıştır. Buna göre; Türkiye genelinde konut satışları Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %8,7 azalarak 93.761 olmuştur. Konut satışları Ocak-Ekim döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre %14,3 azalışla 993.835 olarak gerçekleşmiştir. Öte yandan, ipotekli konut satışları Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %58,0 azalış göstererek 5.577 olmuştur. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı %5,9 olarak gerçekleşmiştir. Son olarak, yabancılara yapılan konut satışları Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %52,9 azalarak 2.535 olurken, ülke uyruklarına göre en çok konut satışı Rusya Federasyonu vatandaşlarına yapılmıştır.

Öte yandan TCMB, Eylül ayı Konut Fiyat Endeksi (KFE) verilerini açıklamıştır. Buna göre; 2023 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre %4,3 oranında artan KFE, bir önceki yılın aynı ayına göre nominal olarak %89,2, reel olarak ise %17,8 oranında artmıştır.

Savunma: Roket, füze ve mühimmat alanlarında Türkiye’nin dünya çapındaki önemli oyuncusu Roketsan, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) en büyük savunma ve havacılık şirketleri grubu EDGE Group’la yeni ve gelişmiş akıllı silah teknolojilerinin ortak geliştirilmesine yönelik anlaşma imzaladı. (Kaynak: AA)

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Agesa Hayat ve Emeklilik (AGESA): Şirket’in 2023 Ekim ayındaki prim üretimi geçen yılın aynı ayına göre %89,4 oranında artarak 689,3mn TL’ye yükselmiştir. Ekim ayı prim üretimi ile beraber Şirket’in Ocak – Ekim dönemi prim üretimi ise yıllık %107 oranında artarak 5.873mn TL’ye yükselmiştir.

Bülbüloğlu Vinç (BVSAN): Şirket yurt içinde faaliyet gösteren bir firma ile bir adet 25 ton portal vinç üretimi ve teslimi için sözleşme imzalamış olup, sözleşme bedeli 385bin Euro’dur. Söz konusu vincin teslimatının 24 hafta içerisinde tamamlanması planlanmaktadır.

Döktaş Dökümcülük (DOKTA): Şirket’in Manisa Organize Sanayi Bölgesi “Alüminyum Döküm” tesislerinin müşteri anlaşmalarına bağlı olarak gelen talepleri karşılamak üzere; ağırlıklı elektrikli ve hibrit araçlar kapsamındaki işlerle ilgili, yaklaşık 20mn EUR tutarında planlan makina, ekipman, bina ve inşaat yatırımlarına başlanmıştır.  Büyük ölçüde gelecek yıl faaliyete geçecek yatırım süreciyle ilgili gelişmeler hakkında kamunun bilgilendirilmesine devam edilecektir.

Meka Beton (MEKAG): Şirket’in %100 hissesine sahip olduğu bağlı ortaklığı Meka İthalat İhracat Pazarlama ve Ticaret A.Ş. ile yurt dışı yerleşik bir şirket arasında 16.11.202 tarihinde  Kırma Eleme Tesisi Satış Sözleşmesi imzalanmıştır. Sözleşme bedeli 820bin EUR olup sözleşme bedelinin %95’i oranında iş başlangıcında avans ödemesi alınacaktır. Sözleşme konusu tesisin dizayn, üretim, sevkiyat ve montaj işlemleri Mart 2024 tarihine kadar tamamlanması planlanmaktadır. Söz konusu Kırma Eleme Tesisi’nin üretimi Şirket tarafından yapılacaktır.

Polisan Holding (POLHO): Bağlı ortaklıklarından Poliport Kimya San. ve Tic. A.Ş.’den yapılan bildirime istinaden 5.850 m3 kapasiteye sahip olan sekizinci tank çiftliğinin yenilenmesi ve modernizasyonu için yatırım kararı alındığı bildirilmiştir. Yatırım tutarı yaklaşık 5,5mn USD olan projenin 1 Eylül 2024 tarihine kadar tamamlanması planlanmaktadır. Sekizinci tank çiftliğinin yenilenmesi ile birlikte Poliport Kimya San. ve Tic. A.Ş.’nin satış gelirlerinin olumlu etkilenmesi beklenmektedir.

Rainbow Polikarbonat (RNPOL): Şirket 16.11.2023 tarihli Yönetim Kurulu kararı ile yeni ürün gamı oluşturmak ve şirket cirosuna ve karlılığa olumlu etkisi olacağı düşüncesi ile Polyetilen Streç Film Makinesi alınması kararına istinaden 2. el bir makine alımı yapılmıştır. Deneme üretimleri akabinde 2024 yılı cirosuna yaklaşık 1 mn USD’lik katkısı olacaktır.

Rubenis Tekstil (RUBNS): Şirket’in ürün satışları kapsamında 01.10.2023 – 15.11.2023 tarihleri arasında yurtiçinde 15 farklı şirket ile toplam 105mn TL (KDV dahil) tutarlı ürün satış sözleşmesi imzalanmıştır. Yapılan bu anlaşmalara bağlı olarak sözleşme bedellerinin tamamı şirketlerden ön ödemeli olarak nakden tahsil edilmiştir.

Kaynak: Ziraat Yatırım Sabah Stratejisi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!